vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, dvelev, gdomenico, manoslykos, ThioVag, Buliwyf, Geraki, Jorge, trabaman

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2565 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 12:26 »
Το σύρμα ud ss316L, 0,32mm έρχεται μαζί με το rx200 Κώστα, οπότε θα το δοκιμάσω. Ένα ss316, 0.39mm της MKWS, που έχω πάρει και δουλέψει μόνο σε power mode δεν με ικανοποίησε πάντως και το έχω παρατήσει.
Το πρόβλημά μου είναι να μην ασχολούμαι όλη την ώρα με ρυθμίσεις tcr και βίδωνε-ξεβίδωνε τον ατμο, βρίσκοντας την κατάλληλη θερμοκρασία κλειδώματος κ.λπ. κ.λπ. που διαβάζω εδώ.
Κι όλα αυτά βλέποντας και την προοπτική του vtc mini, σε περίπτωση που έχω προβλήματα ισορροπημένης φόρτισης στο rx200.
Άστα, με έχει συγχύσει αυτή η joyetech με τις πλακέτες της :laugh1:

Πάντως με όλα τα σύρματα δουλεύει άψογα, αλλά όπως έγραψε και o Tolis RBA, στην περίπτωση του default SS316б μάλλον έχουν βάλει λάθος τιμή TCR και δεν δουλεύει σωστά (τουλάχιστον με το δικό μου SS σύρμα).

Τώρα με τη ν3 δουλεύει σωστά γιατί πριν το tc είχε θέματα, εγώ αυτό είχα καταλάβει από τα σχόλια. Τώρα πάλι με το ss μου λέτε ότι έχουν βάλει λάθος λάθος τιμή tcr!! Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά είναι δουλειά του χρήστη να διορθώνει το tcr που έβαλε η εταιρία? Είναι πολύ καλό να σου δίνει 3 μνήμες για να ορίσεις εσύ το tcr, επιλέγοντας προσεκτικά τα σύρματα που επιλέγεις, αλλά το να θέτει η ίδια η εταιρία λάθος το tcr εμένα μου φαίνεται ερασιτεχνισμός και με προβληματίζει ακόμη περισσότερο για την επιλογή μου :hmmm:

caros,
σ' αυτό που είπες για προβληματικά στησίματα, σίγουρα κρύβεται μια μεγάλη αλήθεια, αλλά όλοι εδώ κάνουν τα τέλεια στησίματα :sfyrigma:

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2566 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:13 »
Ribot καλώς ή κακώς όλες οι εταιρείες κάνουν λάθη, από μικρές ως κολλοσούς, δες π.χ. Microsoft πόσα bug updates υπάρχουν.
Το μεγαλύτερο λάθος είναι να μην διορθώνεις τα λάθη σου, ευτυχώς το vtc mini υποστηρίζει updates σε αντίθεση π.χ. με το DNA40 που είχα και το κάθε λάθος το παντρευόσουνα εκτός αν το πήγαινες πίσω στην Αμερική να σου αλλάξουν πλακέτα.

Τώρα στο συγκεκριμένο θέμα με το SS316 της version 3.

Πρωτα υποπτεύεσαι ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος, δεν άφησες το μοντάκι να κρυώσει αρκετά, δεν έσφιξες καλά τις βίδες κ.τ.λ. Ξαναδοκιμάζεις και αν πάντα έχεις πρόβλημα μόνο με την default επιλογή SS316, τότε αποκλείεις το ενδεχόμενο να έχεις κάνει εσύ το λάθος.

Δεύτερο κατηγορείς το σύρμα. Μπορεί αντί για SS316 να σου δώσανε κάτι άλλο. Τότε όμως θα έπρεπε να μη σου παίζει σωστά ούτε με την επιλογή tcr 88...

Συνεπώς δια της ατόπου απαγωγής μένει ότι έχουν ρυθμίσει λάθος το default του 316SS.

Αυτά είναι τα δικά μου συμπεράσματα και αν ισχύουν τότε ναι, είναι φάουλ της Joyetch το λάθος στην default επιλογή SS316 στη version 3 και θα έπρεπε να την τεστάρουν καλύτερα πριν την βγάλουν.
Δεν μπορεί όμως ένα λάθος να αλλάξει την γνώμη μου για τo vtc mini που το θεωρώ το πιο ολοκληρωμένο προσιτό μοντάκι της αγοράς και την joyetech από τις πιο αξιόπιστες εταιρείες.

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2567 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:18 »
Παίδες γι'αυτο ειναι BETA η έκδοση, περιμένουν αναφορες απο εμας τους χρήστες για να διορθωσουν και να εκδόσουν την κανονική! Εγώ μόνο θετικά το βλέπω αυτό, εαν αναλογιστούμε οτι ηδη διορθώσαν αυτα που τους ζητήσαμε!  :)

εγώ δεν την έχω περάσει ακόμα, περιμένω την κανονική έκδοση..

Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2568 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:31 »
πάντως παιδιά πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι οι deafult επιλογές είναι στημένες πάνω στα δικά τους coils..οπότε η  κριτική μας στο αν δουλεύει καλά ή όχι ο ελενχος θερμοκρασίας πρέπει να γίνει με βάση το tcr που δίνουμε εμείς.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2569 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:48 »
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά είναι δουλειά του χρήστη να διορθώνει το tcr που έβαλε η εταιρία? Είναι πολύ καλό να σου δίνει 3 μνήμες για να ορίσεις εσύ το tcr, επιλέγοντας προσεκτικά τα σύρματα που επιλέγεις, αλλά το να θέτει η ίδια η εταιρία λάθος το tcr εμένα μου φαίνεται ερασιτεχνισμός και με προβληματίζει ακόμη περισσότερο για την επιλογή μου :hmmm:
 


Καλέ μου φίλε Ribot, δεν νομίζω να είναι ερασιτεχνισμός. Εξάλλου είναι δοκιμαστική έκδοση.
Μην προβληματίζεσαι για την επιλογή σου. Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή αυτήν την στιγμή.
Εξάλλου μπορεί η Joyetech να έβαλε το TCR ενός συγκεκριμένου τύπου μιας συγκεκριμένης εταιρείας SS316. Δεν έκανε λάθος επιλογή (ίσως σε προηγούμενο ποστ μου να έπρεπε να βάλω σε εισαγωγικά την λέξη λάθος τιμή TCR ;D )  και ούτε της ρίχνω φταίξιμο, απεναντίας, γνωρίζοντάς το αυτό, έβγαλε πρώτα την δοκιμαστική version (BETA). Εξαρτάται από σένα αν θα την βάλεις στο μοντ για να "παίξεις" ή θα περιμένεις την κανονική αναβάθμιση.
Yπάρχουν πολλοί κατασκευαστές συρμάτων SS και πολλοί τύποι SS.
Με TCR 088 το δικό μου σύρμα που πήρα δοκιμαστικά από τον Τάσο (e-smokers), δουλεύει πολύ καλά, ενώ με το default ΤCR που δεν ξέρουμε τί τιμή έχει, δούλευε υποτονικά.
Αν οι κατασκευαστές συρμάτων δεν δώσουν την τιμή TCR για κάθε σύρμα που βγάζουν στην αγορά, θα ψαχνόμαστε μέχρι να βρούμε εμείς αυτήν την τιμή και πάλι θα είναι στο περίπου.
Περιμένω και γω το SS316L της UD από Fasttech για να κάνω περαιτέρω δοκιμές.
Ευτυχώς έχω πολύ χρόνο τώρα τελευταία, γιατί το άτμισμα το έχουμε αναγάγει σε επιστήμη. :))
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:53 από makis66 »

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2570 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 13:54 »
Παιδιά ss316 με ss316l τι διαφορά έχουν στο ίδιο gage εκτός της διαφορετικής ωμικοτητας?

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2571 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 14:19 »
@ Ribot
Συμφωνώ απόλυτα με όσα απάντησε ο Μακης και συμπληρώνω οτι κατά την άποψη μου η δυνατότητες που δίνει η εταιρία με αυτην την έκδοση ειναι μακράν πολύ περισσότερες απο άλλων μοντ της ίδιας κατηγορίας, μην πω και μεγαλύτερης.
 
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί την ονόμασε και Beta, από την στιγμή που μέσα σε τρεις μήνες έτσι και αλλιώς έχει βγάλει τρεις τέσσερις αναβαθμίσεις. Τι περιμένουμε να αλλάξει η standard? Στο TCR ούτος η άλλως σου δινει το δικαίωμα να βάλεις την τιμή του συγκεκριμένου σύρματος που δουλεύεις εάν την ξέρεις. Στο default και ειδικά στο ss που παίζουν πολλες και διαφορετικές τιμές πιθανολογώ ότι η τιμη που βαλανε ειναι η τιμη του σύρματος που κατα την γνωμη τους ειναι πιο διαδεδομένο ή μια κάποια μέση τιμή. Ξαναλέω πιθανολογώ. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ πιθανό κάποιον να μην τον καλύψει αλλά του δίνουν την επιλογή της παραμετροποίησης. Αυτό δεν το θεωρώ ερασιτεχνισμό.


Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2572 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 14:42 »
"Ερασιτεχνισμος" (για να μην γράψω κάτι χειρότερο) , είναι αυτό που κάνει συγκεκριμένη εταιρεία, που αντί να βγάλει μοντακι με usb για να βγάζει και αναβαθμίσεις, το βγάζει με "καρφί", υποχρεώνοντας τους πελάτες να αγοράσουν το επόμενο μοντέλο τους αναβαθμισμένο.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

That comment was sent from far far away...


Αποσυνδεδεμένος jimsiv

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2573 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 14:44 »
Σήμερα παρέλαβα και εγώ το evic mini. Έκανα update σε v.3.0 κατευθείαν. Έστησα ni200 ud 28ga 8 σπείρες 0.18ωμ σε kayfun 4, βαμβάκι, υγρό, κλείδωσα αντίσταση σετ στα 15watt με 180C και απλά παίζει άψογα. Σταθερός ατμός και πυροβολεί. Περιμένω και ss316 σύρμα να δοκιμάσω αλλά το mod πραγματικά είναι ΆΨΟΓΟ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2015, 15:06 από jimsiv »

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2574 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 14:57 »
Σήμερα επίσης παρέλαβα και εγώ και έκανα κατευθείαν το update σε v 3.0 Αυτό που παρατήρησα σε σχέση με αυτά που διάβαζα εδώ είναι οτι δεν υπάρχει πουθενά η λέξη beta στο firmware και μάλιστα το αρχείο της v 3.0 έχει σημερινή ημερομηνία (23/12/2015 05:58). Μήπως σήμερα έβγαλε νέα έκδοση (μη-beta);


Επειδή δεν έχω σύρμα ss για να δοκιμάσω αλλά δεν είχα και την beta έκδοση, αν μπορεί κάποιος ας κάνει μια δοκιμή να δούμε αν άλλαξε τίποτα :)

Αποσυνδεδεμένος vagkap

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2575 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 15:08 »
Όντως είναι διαφορετική έκδοση. Είναι 12 bytes μικροτερη απο την 3.0 beta.
Με 20 κλικ (απο κλειστο) γραφει μονο version 3.0
Άγνωστο εαν έχει αλλαγές.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2576 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 15:09 »
Σήμερα επίσης παρέλαβα και εγώ και έκανα κατευθείαν το update σε v 3.0 Αυτό που παρατήρησα σε σχέση με αυτά που διάβαζα εδώ είναι οτι δεν υπάρχει πουθενά η λέξη beta στο firmware και μάλιστα το αρχείο της v 3.0 έχει σημερινή ημερομηνία (23/12/2015 05:58). Μήπως σήμερα έβγαλε νέα έκδοση (μη-beta);


Επειδή δεν έχω σύρμα ss για να δοκιμάσω αλλά δεν είχα και την beta έκδοση, αν μπορεί κάποιος ας κάνει μια δοκιμή να δούμε αν άλλαξε τίποτα :)


Πάτησε με σβηστό το μοντ γρήγορα 20 φορές χωρίς να σταματήσεις.
Θα σου βγάλει την τρέχουσα έκδοση.
Πές μας αν γράφει Version BETA 3.00


Θα μας τρελάνουν οι επιστήμονες της Joyetech.
Δεν τους προλαβαίνουμε. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2577 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 15:10 »
Καλησπέρα σας.
Μόλις πριν λίγο παρέλαβα κι εγώ το mini. Έλεγξα το firmware και είναι στο 1.10. Μπορώ να κάνω αναβάθμιση κατευθείαν στην 3.0 όταν δεν είναι beta ή θέλει σταδιακές αναβαθμίσεις;
Η 3.0 θα με πάει και στα 75w;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2578 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 15:11 »
Ναι σε όλα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2579 στις: Δεκεμβρίου 23, 2015, 15:12 »
το δοκιμασα και εγω και δεν γραφει ΒΕΤΑ πλεον..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282583 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313968 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125558 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94363 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix