vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

56 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, camber, Jorge

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2250 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 05:07 »
Διαβαζει τις αντιστασεις πιο χαμηλα απ οσο ειναι πραγματικα οποτε σε κοβει αρκετα πιο νωρις.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2251 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 05:13 »
Πιο ψηλά θες να πείς μάλλον! Εγώ ποτέ δεν είδα λιγότερο ή ίδιο με όσο λέει το ωμόμετρό μου αλλά και άλλα μοντ επίσης...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2252 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 05:21 »
Ειναι σιγουρο αυτο βρε παλικαρια ;;;
Εμενα διαβαζει τις αντιστασεις τοσο που πρεπει να ειναι.
Μηπως συμβαινει κατι αλλο ;;;
Μηπως κατι δεν κανει καλα ο χρηστης ;;;


Πολυμετρο , SX 300 , SX 350 , IPV D2 , DNA 200 , ολα το ιδιο μου τη βγαζουν.
Αντε να υπαρχει μια διαφορα 0.02 Ωμ.


Τωρα αν αυτη τη διαφορα την εχετε για προβλημα ....... τι να πω...... :dontknow:


Δε νομιζω ομως καποιος να καταλαβει καποια διαφορα απο αυτη την αποκλυση .
Ουτε το μοντακι θα εχει διαφορετικη λειτουργια.


Αυτο ομως που εχω δει και εχω καταλαβει οτι πραγματικα στο θεμα αυτο υπαρχει προβλημα , ειναι οτι οι αντιστασεις δεν ειναι σωστες ή δεν υπαρχει σωστη τροφοδοσια και ετσι το μοντακι βγαζει συνεχεια προστασια .


Μηπως λοιπον λογο υποτροφοδοσιας ειναι το ολο θεμα και οχι το ιδιο το μοντακι ;;;;

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2253 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 05:26 »
Οχι ρε συ shadockan. Εχω προσπαθησει πολλες φορες, διαφορα συρματα, διαφοροι ατμοποιητες, ετοιμες κεφαλες, οτι θες! Ποτε δεν μου δουλεψε σωστα. Ή επρεπε να βαζω την θερμοκρασια 260-280 για να βγαλει ατμο ή να αναγκαστω να δινω λιγα αρχικα watt.


π.χ. αν εβαζα να ξεκιναει απο τα 40W, με το που πατουσα το κουμπι, επιανε θερμοκρασια και μετα με εριχνε στα 8-9-10 και επαιζε εκει γυρω, οποτε σχεδον τιποτα απο ατμο. Κατσε να δοκιμασω μια που δεν ειχα δοκιμασει μεχρι τωρα, την Ni200 του GS Air.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2254 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 05:31 »
0.12 Ωμ , 25αρι Ni200 , 25 Watts , 220C.    Νο προμπλεμ....
0.30 Ωμ , 30αρι SS , 30 Watts , 220C.         >>>>>>>>
0.35 Ωμ , 32αρι Ti  , 30 Watts  , 220C .        >>>>>>>>


Δεν ξερω τι αλλο ή πως αλλιως να το θεσω....

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2255 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 05:40 »
Δεν την βρηκα την κεφαλη του GS Air. Εβαλα τωρα μια cCELL Ni200 που πρεπει να ειναι 0.2 και την διαβαζει 0.17. Πολυ μετριος ατμος στους 240C. Με εμβαλες σε τρυπακι τωρα. Θα στησω μια σε TFV4 με 0.30 Ni200.


0.11Ω, 220C και 25W, κατευθειαν temp protection και με παιζει στα 9-11W. Τιποτα ατμος.  :thumpdown:


Στους 260C, κατι γινεται. Βεβαια, αυτο που γινεται ειναι οτι δεν πιανει 260 (φτανει γυρω στους 245-250), και παιζει στα 25W μονιμως, οποτε τοτε βγαζει ατμο. Αλλα αν ειναι ετσι, την βαζω και power mode και το βαζω στα 25W.


Αυτην την τεραστια πτωση στα watt μου κανει συνεχεια. Απο την στιγμη που βγαλει temp protect, μενει κολλημενο στα χαμηλα watt. Δεν ξανανεβαζει για να βγαλει ατμο.




Δες και εδω τι κανει:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2015, 06:31 από Shadowjump »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2256 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 07:36 »
Shadowjump με εργοστασιακές κεφαλές δεν ξέρω πώς και τι κανει  αυτό που κατάλαβα απο το βίντεο οτι το μοντ σου πετάει το protection λογο υπό τροφοδοσίας  εαν δεν εχεισ πεση σε ελαττωματικό μοντ κοίτα καλυτερα στο στήσιμο σου το βαμβάκι να είναι όσο ποιο Αφράτο και τα υγρο σου μήπως είναι πολύ παχύρευστο και δεν κανουν καλή τροφοδοσία.

Στην καλύτερη των περιπτώσεων εαν υπάρχει κάποιο άλλο μοντ η ακόμα και  ίδιο απο κάποιο φιλο για να κάνεις μια εναλλαγή τουσ ατμό σε άλλο μοντ να δεισ τι γίνεται και τη φταίει   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2257 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 07:42 »
........................................................................................
Αυτο ομως που εχω δει και εχω καταλαβει οτι πραγματικα στο θεμα αυτο υπαρχει προβλημα , ειναι οτι οι αντιστασεις δεν ειναι σωστες ή δεν υπαρχει σωστη τροφοδοσια και ετσι το μοντακι βγαζει συνεχεια προστασια ...............................................................................................

Έχω παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο. Με σωστό συνδυασμό σύρματος/τροφοδοσίας/αντίστασης  ο έλεγχος θερμοκρασίας λειτουργεί απροβλημάτιστα χωρίς να επεμβαίνει αμέσως (μετά το πάτημα του fire button) η προστασία. Και φυσικά ακόμα και αν έχουμε επιλέξει  χαμηλή τιμή θερμοκρασίας και watt. Είναι βέβαια αυτονόητο ότι η ποιότητα σύρματος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος ambient

  • **
  • 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2258 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 10:31 »
Από χθες και εγώ ευτχής κάτοχος του Evic Vtc Mini. Αγοράστηκε από Cvapor και ήταν όλα κομπλέ. Το έχω σε λειτουργία power και το δουλεύω με ατμοποιητή I Clear 30S (ο οποίος αγοράστηκε επίσης από CVapor) με κεφαλές στα 2.1 Ω. Έχω μία απορία και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Όταν του βάζω κάποιους άλλους ατμοποιητές Aspire K1, Vivi Nova BDC ενώ η αντίσταση είναι 1.8 Ω μου τη δείχνει από 1.92 έως και 1.97 Ω. Είναι φυσιολογικό να δείχνει τέτοια διαφορά σε Ω; Κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά.Επίσης και τον IClear όταν τον πρωτοέβαλα έδειξε αντίσταση 2.1 Ω ενώ μετά από λίγη ώρα ατμίσματος όταν τον έβγαλα και τον ξαναέβαλα μου έδειξε 2.12 Ω και απο εκεί και μετά δείχνει μόνιμα 2.12 Ω. Δεν είναι κάτι που με ανησυχεί αλλά θα ήθελα αν μπορούσατε να μου λύσετε αυτή την απορία μου. Επίσης σε περίπτωση που από υπερτοφοδοσία πέσει υγρό στον πόλο που βιδώνει ο ατμοποιητής υπάρχει κίνδυνος για το mod ή είναι στεγανοποιημένος;
Ευχαριστώ  :) .
Σε μένα που τα δείχνει όλα προς τα πάνω είναι φυσιολογικό; Να σας πω ότι δεν είδα κάποια δυσλειτουργία στο άτμισμα.Θα με ενδιέφερε επίσης να μου πείτε για το mod σε περίπτωση που στάξει υγρό από υπερτοφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2259 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 10:44 »
Σε εμένα αυτή η μικρη διαφορά των 0,02 ohm μου χαλάει όλη την εμπειρία. Αν κλειδώσει 0,44 ολα καλα, 0,42 και ολα υποτονικά.
Kayfun lite plus τιτάνιο 0,3 απο ecig, προσεκτικά όλες οι συνδέσεις.
Στην αρχή πίστευα και εγω ότι ηταν θέμα τροφοδοσίας, οχι, λιγο ζέσταμα να πάρει αυτά τα 0,02 στην αρχική τιμή η αντίσταση και ολα τέλεια.
Επιστροφή στο πάλιο καλο κανθαλ μέχρι να υπάρξει αξιόπιστη πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2260 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 11:29 »
Μέχρι στιγμής δουλεύω Νι200 0,28 μέχρι 0,32mm σε έλεγχο θερμοκρασίας στα 15 Watt και στους 220 με 230 βαθμούς.
Το μοντάκι δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι να αλλάξω αντίσταση - βαμβάκι. Ντουμάνι, χτύπημα, όλα τέλεια.
Eπίσης η γεύση που μου δίνει στον ego one mega με τις CLR (επισκευασμένες με Νι200), είναι σαφώς καλύτερη και έχει πιο βελούδινο άτμισμα, από ότι με το στήσιμο με Kanthal A1 0,28 μέχρι 0,32mm στον ίδιο ατμοποιητή αλλά και σε KL+.
Στο δρόμο είναι και το SS μιας και με το τιτάνιο δεν τα βρήκαμε. :))

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2261 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 11:51 »
Μακη με το τιτανιο γιατι δεν τα βρηκατε?
Εγω τωρα ξεκινησα και στους δυο ατμοποιητες μου τους πειραματισμους με 0.30mm τιτανιο και προσπαθω να καταλαβω τις διαφορες με kanthal και ni200.. Εχω την εντυπωση μιας λιγο διαφορετικης γευσης. Καλυτερο η χειροτερο δε μπορω να πω, διαφορετικο ομως. :hmmm:
Και στον kfl+ και σε subtank mini καλα δειχνει να δουλευει στους 230-240 °C αλλα μου δεινει την εντυπωση για λιγο πιο υποτονικο χτυπημα. Και στους δυο..
Παρατηρησε κανεις κατι τετοιο?
 :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2262 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 12:28 »
@Ntinlanden ουτε και εγώ τα βρήκα με το τιτάνιο μου έδωσε μια παράξενη γεύση απο kanthal Ni200 και ss εκτός τη γεύση που δεν μου άρεσε ουτε και στο στρίψιμο δεν τα βρίσκαμε όσο υπομονετικός και να είμαι μου έσπασε τα νεύρα στο τύλιγμα πχ σε 2.5 πηρινα και αυτό  άνοιγε και να γίνεται 3 χιλιοστά.. το ατμισμα για μένα όπως   και για τουσ ποιο πολλούς είναι ένας καλός εναλλακτικός τρόπος διακοπής του τσιγάρου και να γίνεται όσο ποιο απλα γίνεται
Για αυτό οτι με χαλάει στην άκρη 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2263 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 12:39 »
Μισο λεπτο , γιατι καπου χαθηκαμε............


Με Ti και SS , να ξερετε οτι μπορειτε να τα δουλεψετε διαφορετικα απο το Ni200 , γιατι εχουν μεγαλυτερη αντοχη σε θερμοκρασιες.
Αν το προβλημα ειναι με το Ni200 , τοτε εχετε δικιο γιατι αρπαζει πολυ πιο ευκολα απο τα αλλα δυο συρματα και ετσι θα πρεπει να ειναι με χιλιοστα ακριβιας φτιαγμενη η αντισταση.


Αλλιως , μπορειτε απλα να βαλετε μεγαλυτερο συρμα Ni200 ,αρκετα μεγαλυτερο ομως , δηλαδη 40 και βαλε , ωστε να υπαρχει οσο το δυνατον μεγαλυτερη αντοχη σε θερμοκρασια και ετσι να μη φτανει ευκολα στους βαθμους που εχουμε ρυθμισει.
Θα ειναι και πολυ πιο ευκολο το στησιμο αφου θα ειναι και πιο χοντρο/σκληρο και ετσι δεν θα χαλαει ωστε να μας δημιουργεί προβλημα μετα το περασμα του βαμβακιου.


Εχω δει και 'γω την προστασια να αναβει με το ''καλημερα'' , ανοιξα τον ατμ/τη ,εφτιαξα,χαλασα,κοιταξα δεξια - αριστερα κλπ. κλπ. κλπ. και τελικα τα καταφερα.


Με λεπτο Ni200 ( 25αρι ) ομως ειναι τρομερα δυσκολο να το σενιαρεις και ετσι καπου βαρεθηκα και 'γω και το εχω βαλει στην ακρη.


Ανεβαστε και οσο μπορειτε την Ωμικη τιμη της αντιστασης ........ 
Το οτι ειναι Ni200 και ειναι ικανο για 0.000001 Ωμ , δε σημαινει οτι θα πρεπει να κανουμε αντιστασεις στο 0.01Ωμ παντα και αποκλυστικα.


Thekal     
Δηλαδη το 0.20 Ωμ με το 0.22 Ωμ , θα σου δωσει διαφορετικο αποτελεσμα ;;;;
Προσωπικα δεν το εχω καταλαβει και δεν θα κατσω ουτε να το κοιταξω αυτο.
Μηπως ειναι επειδη το βλεπεις και μονο ;;;;;




Shadowjump
............ΜΗ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΤΟ Ni200 ΣΕ POWER MODE..........


Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2264 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 13:12 »
Thekal     [/color][/font][/size]Δηλαδη το 0.20 Ωμ με το 0.22 Ωμ , θα σου δωσει διαφορετικο αποτελεσμα ;;;;Προσωπικα δεν το εχω καταλαβει και δεν θα κατσω ουτε να το κοιταξω αυτο.

Ναι φίλε μου, δεν εχω δοκιμάσει ni200 γιατί δεν εχω εμπιστοσύνη στο μέταλλο όταν θερμαίνεται, αλλα με το ti 0,3 απο ecig σε2,5 πυρήνα 6 σπείρες μου έδωσε αρχικά 0,44ohm.
Το αποτέλεσμα απο 220-240 c ηταν εφάμιλλο αν οχι καλύτερο απο kanthal.
Δεύτερο γέμισμα τα ιδια, και κάπου εκει (ίσως κρύωσε ο καιρός;) έριξε την αντίσταση στο 0,42.
Απογοήτευση, σε οποία θερμοκρασία και αν έπαιξα το αποτέλεσμα υποτονικο, λες και ειχα υποτροφοδοσια.
Έλεγχο αντίσταση, αλλαγή βαμβάκι, καλο βιδωμα, τα ιδια...
Κάπου εκει ζέστανα ελαφρά την αντίσταση και τη ξανακλειδωσα όταν ανέβηκε στο 0,44
😋 μαγεία, έλα που το πρωι τη ξαναβρήκα στο 0,42 και ξανά ολα υποτονικά.
Γνωρίζω ότι το μοντακι εάν διαβάσει χαμηλότερη αντίσταση κλειδώνει μόνο του πιο κάτω, και η διαδικασία να ξανά κλειδώσεις εκει που θέλεις εσυ να διαβάζει ειναι ταλαιπωρία.
Αποτέλεσμα επιστροφή στο kanthal μεχρι να βεβαιωθώ ότι με κάποιο σύρμα συγκεκριμένο και ελεγμένο απο έμπειρα μέλη συνεργάζεται καλα το μοντ.
Shadockan διαβαζω το φόρουμ απο τη στιγμή που γράφτηκα καθημερινά, και εισαι απο τα μέλη που εκτιμώ για τη γνώση, τη γραφή και τη βοήθεια που προσφέρεις καθημερινά εδω.
Πιθανόν στη περίπτωση μου να έφταιγε η ποιότητα του σύρματος, μπορει το μοντ να έχει κάποιες ανοχές διαφορετικές απο ενα σε άλλο, σε λειτουργία watt πάντως είμαι πολυ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι και το tc με το χρόνο θα βελτιωθεί.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66858 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix