vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

62 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Buliwyf, Jorge

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #285 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 14:32 »
Το δοκίμασα πριν την αναβάθμιση. Τώρα δεν... (ψιλοβαριεμαι ειναι η αληθεια)

ΟΜΩΣ έστειλα ένα mail Στην joyetech με το πρόβλημα που αναφέρατε και περιμένω απάντηση. Για να δούμε.

Στάλθηκε από το Υπερπέραν.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #286 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:20 »
ευχαριστω nemesis πολυ καλη η κριτικη του γιωργου!αναμενουμε...yihi πλακετα εχει ο d2 απ οτι καταλαβα?και συμπερεασματικα απο τα σχολια καταλαβα οτι το bypass mode του vtc ειναι το μονο + σε σχεση με το d2 στο τεχνικο σκελος.απο θεμα εξωτερικης και λειτουργικης προσεγγισης το vtc υπερτερει.μεγαλο διλλημα και παντα αυτο το ''κατι λειπει''σε καθε ηλεκτρονικο μοντακι..!

Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #287 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:28 »
Στο τεχνικό σκέλος: - το D2 δεν κάνει step down σε VW λειτουργία
                              - όπως όλες οι Yihi πλακέτες μέχρι τώρα, σε TC λειτουργεί παλμικά.

Καθοριστικά αποτρεπτικοί παράγοντες και οι δύο, για εμένα. Το VTC Mini μέχρι στιγμής φαίνεται να
λειτουργεί εξαιρετικά σε όλες τις συνθήκες (μένει να δούμε αν ευσταθούν τα περί bugs στην TC λειτουργία με το τελευταίο fw, κάτι όμως το οποίο λογικά θα λυθεί με καινούριο fw).

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #288 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:43 »
καταλαβα johnny δεν γνωριζω πολλα περι yihi και σχεφτομαι για πρωτη αγορα tc mod και μου εκατσε πολυ καλα το vtc.αν και δεν ξερω κατα ποσο χρειαζομαι το tc αν φτιαχνω καλα τις αντιστασεις μου και τσεκαρω τροφοδοσια και δεν ειμαι και ατμιστης των πολλων βατ αλλα αυτο ειναι off topic.οποτε αναμενουμε ανακοινωσεις απο firmware update αν οντος υπαρχει καποιο bug.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #289 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 15:50 »
Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος με την 1.10 να πει και σε εμάς που ψηνόμαστε με το μικρό.. Να αποκλείσουμε επίσης και την περίπτωση να έχει μόνο του Γιώργου το vtc το θεματάκι.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #290 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:12 »
Δεν ειναι μονο του γιωργου..και το δικο μου το καιει..το θεμα ειναι οτι δεν το ειχα δοκιμασει πριν την αναβαθμιση..παρατηρησα οτι μετα απο 3 μλ το βαμβακι ηταν χαλια με το νικελιο..και ετσι σκεφτηκα να το δοκιμασω σκετο να δω αν το καιει και επιβεβαιωθικα οτι δεν δουλευει σωστα..

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #291 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:17 »
Περιμένουμε κίνηση της joyetech λοιπόν.. :)

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #292 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:22 »
Λοιπόν μετά από εξαντλητικές δοκιμές και πάνω από μία ώρα ασχολίας με το θέμα "το καίει το βαμβάκι;", έβγαλα κάποια χρήσιμα συμπεράσματα. Έχουμε και λέμε:
Το στήσιμο σύρμα Ni200, 0,28mm 8 σπείρες, διάμετρος 2,5mm αντίσταση 0,12 Ohm, βαμβάκι Muji.
Άρχισα με 10 w και 190 C, όλα καλά κάτασπρο το βαμβάκι
με 10 και 200 το ίδιο
με 10 και 210 το ίδιο
με 10 και 220 αρχίζει να σκουραίνει
με 12 και 190 το ίδιο
με 12 και 200 το ίδιο
με 15 και 200 σκουραίνει το χρώμα
με 20 και 200 λίγο περισσότερο
με 30 και 200 μια ιδέα παραπάνω
Αν ανεβάσω θερμοκρασία πάνω από 220 C το καίει

Σαν συμπέρασμα για dry burn εγώ έχω ρυθμίσει τα Watts χαμηλά στα 10 (και αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα στο vtc mini) και την θερμοκρασία στους 210 C. Mέχρι εκεί όλα άσπρα από κει και πέρα αρχίζει να αλλάζει χρώμα το βαμβάκι. Αυτό γίνεται όταν ανεβαίνουν τα Watts και πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό.
Πρέπει να έχουμε υπόψη μας όμως ότι δεν ατμίζουμε με στεγνό βαμβάκι οπότε θα χρειαστούν περισσότερα Watts όταν θα ατμίσουμε κανονικά για να ελέγχει την θερμοκρασία καλύτερα.
Στο άτμισμα τώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος με 15 Watts και 210 C. Ο ατμός είναι πλούσιος χωρίς να είναι ζεστός.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #293 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:30 »
Παιδες το θεμα ειναι οτι στην αρχη δινει 1 watt επειδη καταλαβαινει οτι δεν υπαρχει υγρο αλλα  μετα απο παρατεταμενο πατημα του κουμπιου δηλαδη μετα απο 3-4 δευτερα αρχιζει και δινει 4-5 watts με αποτελεσμα να το καει το βαμβακι..

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #294 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:41 »
Ακριβώς αυτό γίνεται εκτός αν το ρυθμίσεις μέχρι τα 10 watts οπότε και δεν το καίει καθόλου.
Προσωπικά εμένα δεν με πειράζει καθόλου.
Το μοντάκι δουλεύει πολύ στρωτά. Βλέπω ότι όταν ατμίζω ανεβοκατεβάζει τα watts γρήγορα για να επιτύχει την επιθυμητή θερμοκρασία. :)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #295 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 16:45 »
 Μάκη πολύ καλά έκανες και το δοκίμασες σε όλες αυτές τις συνθήκες, χαρά στο κουράγιο σου! Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω θα πω την γνώμη μου.
 Εγώ θέλω έλεγχο θερμοκρασίας είτε αυτός ειναι στους 100C είτε ειναι στους 300C, αυτό υπόσχεται η εταιρεία αυτό πρέπει να κάνει, αυτό είναι και η ουσία του ελέγχου τέλος πάντων! Τα ημίμετρα είναι πάντα πιο επικίνδυνα, αυτό έχω μάθει..

 Η εταιρεία, όπως όλα δείχνουν μέχρι στιγμής, έκανε πατάτα με το νέο firmware, βιάστηκε για να κερδίσει εντυπώσεις. Δεν ξέρω τί αλγόριθμους πείραξε και δεν μπορώ να καταλάβω και τον λόγο αφου δούλευε το TC σωστά (τουλάχιστον έτσι φαίνεται) αλλά έκανε μ@λ...@! Ευελπιστώ οτι θα διορθωθεί το πρόβλημα με κάποιον εκ νέου προγραμματισμό, έχω την πεποίθηση οτι μπορεί να φτιάξει και το καλό είναι οτι θα μπορείς να το κάνεις απο το σπίτι σου..

 Ξενέρωσα; Ναι, πολύ! Δεν αλλάζει η γνώμη μου όμως για την συνολική εικόνα που έχω για την συσκευή, αρκεί να το φτιάξουν-όπως το χάλασαν!   :fight_knuppel:

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #296 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 17:01 »
Πρώτη δοκιμή και για μένα στο vtc mini. Είναι επίσης η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ έλεγχο θερμοκρασίας.
Επειδή διάβασα τα μηνύματα για το καμμένο βαμβάκι πριν το ανοίξω, είπα να κάνω κι εγώ την δοκιμή.
Κάνω λοιπόν μια αντίσταση με ni200 0.25 που βγήκε στα 0.24Ω.
Βάζω λοιπόν βαμβάκι χωρίς υγρό και δίνω 12W με την θερμοκρασία στους 210C. Με δύο παρατεταμένα πατήματα το έκαψε. Δεν πήρε φωτιά αλλά όταν το τράβηξα κόπηκε στη μέση και ήταν μαύρο. Τα πατήματα ήταν μέχρι να πέσει στον κόφτη των 10 δευτερολέπτων.
Μετά έκανα το firmware update και έκανα πάλι την δοκιμή με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.
Με χάλασε λίγο αυτό αλλά από την άλλη δεν πρόκειται ποτέ να ατμίσουμε με εντελώς στεγνό βαμβάκι όπως ειπώθηκε και πριν από τον makis66.
Το δουλεύω τώρα με το phenomenon ρυθμισμένο στα 11W και θερμοκρασία στους 190C με αντίσταση στα 0.20Ω. Δεν έχω πάρει την παραμικρή γεύση καμμένου μέχρι τώρα έχοντας ατμίσει τα 2/3 του τανκ.
Από την πλευρά της γενικότερης απόδοσής του είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δίνει πολύ ομαλά ρεύματα (τουλάχιστον στον βαθμό που μπορώ να το αντιληφθώ εγώ) και δροσερό ατμό. Σε αυτό παίζει ρόλο και το γεγονός ότι το έχω στους 190C.
Όσον αφορά στα υπόλοιπα και πιο υποκειμενικά, φαίνεται πολύ καλή κατασκευή, το πορτάκι της μπαταρίας εφαρμόζει απροβλημάτιστα και σταθερά και το μοντάκι έχει πολύ καλό μέγεθος ώστε να εφαρμόζει μια χαρά στο χέρι και να είναι και διακριτικό στο μάτι.

Αυτά σαν πρώτες εντυπώσεις κι από μένα. Ελπίζω σε κάποιο μελλοντικό και όσο το δυνατόν πιο άμεσο update να διορθώσουν και το θέμα με το καμμένο βαμβάκι το οποίο ίσως να είναι και περισσότερο ψυχολογικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 17:06 από metmat »

Αποσυνδεδεμένος Chrisnik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #297 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 17:04 »
Οποτε εγω που το πηρα σημερα να ΜΗΝ το κανω update?!!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #298 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 17:08 »
Και πριν την αναβάθμιση το ίδιο έκανε.


 Εγώ θέλω έλεγχο θερμοκρασίας είτε αυτός ειναι στους 100C είτε ειναι στους 300C, αυτό υπόσχεται η εταιρεία αυτό πρέπει να κάνει, αυτό είναι και η ουσία του ελέγχου τέλος πάντων! Τα ημίμετρα είναι πάντα πιο επικίνδυνα, αυτό έχω μάθει..

 Η εταιρεία, όπως όλα δείχνουν μέχρι στιγμής, έκανε πατάτα με το νέο firmware, βιάστηκε για να κερδίσει εντυπώσεις. Δεν ξέρω τί αλγόριθμους πείραξε και δεν μπορώ να καταλάβω και τον λόγο αφου δούλευε το TC σωστά (τουλάχιστον έτσι φαίνεται) αλλά έκανε μ@λ...@! Ευελπιστώ οτι θα διορθωθεί το πρόβλημα με κάποιον εκ νέου προγραμματισμό, έχω την πεποίθηση οτι μπορεί να φτιάξει και το καλό είναι οτι θα μπορείς να το κάνεις απο το σπίτι σου..


Συμφωνώ απολύτως. Μαζί σου είμαι Γιώργο αλλά ευτυχώς υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης που είναι εύκολη διαδικασία.
Άρα λοιοπόν πρέπει κάποιος που χειρίζεται καλά τα κομπιουτερίστικα αλλά και το εγγλέζικο, να αναλάβει και να επικοινωνήσει με την εταιρεία (joyetech) για να τους εξηγήσει το θέμα ώστε να μας στείλουν καινούργια αναβάθμιση.

Ποιός όμως θα το αναλάβει, Οέο; :)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #299 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2015, 17:09 »
 Αν μπορείς κάνε και εσύ ενα τεστ με στεγνο βαμβακι πριν κάνεις αναβαθμιση! Αν έχεις φυσικα νικελιο ή τιτάνιο..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Μάκη είπε ο epyloxias οτι τους εστειλε mail και περιμενουμε απάντηση. Ελπίζω να το δουν, τί να πω..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 287 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4520 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix