vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

54 επισκέπτες, 3 χρήστες
lounik, manoslykos, camber

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5895 στις: Μαΐου 11, 2017, 18:16 »
Παιδια καλησπερα. Πηρα τελικα το Vtwo mini.
 Ομορφο και στιβαρο. ΟΜΩΣ μεγαλη αποκλιση στα ΩΜ των κεφαλων.
 Σε δυο ατμοποιητες που εχω φοραω πανω 1.8 αντισταση. Το Istick 40TC ππυ ειχα τις διαβαζει 1.88 και τις 2. Ακριβως 1.88 τις διαβαζουν και αλλα 2 pico συναδερφων στην δουλεια.
 Το Vtwo τις διαβαζει 2.02 και τις 2.
 Ειναι λογικη τοση διαφορα;
 Γιατι με τιμη αντιστασης στα 1.88 ατμιζα στα 12 βαττ κ στους δυο ατμοποιητες.
 Με την τιμη των 2.02 που τις διαβαζει το Vtwo τα ιδια βολτ ερχονται ακριβως 1 βαττ κατω. Δλδ στα 11 βαττ.
 Και η ερωτησεις ειναι δυο:
 1. Φυσιολογικη η τοση διαφορα; και πως μπορει να διωρθωθει; εχω βγαλει κ βαλει τους ατμοποιητες αρκετες φορες επανω αλλα ιδια ενδειξη.
 2. Παραβλεπω την διαφορα αυτη και το ρυθμιζω κ αυτο στα 12 βαττ παραβλεποντας τα περισσοτερα βολτ που δινει ή θα παρω τις αντιστασεις στο χερι τσακ μπαμ;
 Να το ρυθμιζω βαση των βολτ καλυτερα; δλδ εκει που στο istick ατμιζα στα 12 βαττ να 4ο βαζω στα 11 βαττ στο Vtwo ωστε να ειναι σταθερα τα βολτ;
 
 Ξενερωσα λιγο να πω την αληθεια με την τοση διαφορα....

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5896 στις: Μαΐου 11, 2017, 18:41 »
βαλε arcticfox που έχει διόρθωση και μπορείς να βαλεις + ή -

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5897 στις: Μαΐου 11, 2017, 18:42 »
Ωραίο μοντακι αν έρθει και ο κλειτο ο μαύρος θα είναι ασορτί, λοιπόν έκανα την αναβάθμιση φορτισα μπαταρίες έκανα και την αναβάθμιση όλα καλά, αλλά τώρα με την αναβάθμιση αλλά γράφει το manual άλλο μενού έχω!!!!!

Έχω χάσει τα πουφ και κάτι ακούω για condrast και λειπες ρυθμίσεις, που είναι αυτές;;;;
Κ Αφμ ία βοήθεια;;;;;

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5898 στις: Μαΐου 11, 2017, 18:51 »
βαλε arcticfox που έχει διόρθωση και μπορείς να βαλεις + ή -
Σε ευχαριστω πολυ!
Δλδ βαζω πανω αντισταση 1.8 για παραδειγμα. Αυτο την διαβαζει 2.02. Μεσα απο τις ρυθμισεις του βαζω "καρφωτη" την τιμη της αντιστασης που εχω βαλει οποτε θελει δεν θελει ρυθμιζει βαση της τιμης αυτης;
Καταλαβα σωστα;

Αν δεν το πειραξω πως προτεινετε να προχωραω στο θεμα ρυθμισης συμφωνα με τα οσα εγραψα πιο πανω;
Ευχαριστω πολυ κ παλι

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5899 στις: Μαΐου 11, 2017, 19:13 »
Με το arcticfox  θα του βάλεις (μέσω του προγράμματος στον Η/Υ) να "ονοματίζει" την αντίσταση στο 95% αυτού που διαβάζει! Έτσι το έχω και είναι πλέον σωστό!
Αν τώρα δεν το βάλεις άτμιζε εκεί που σε ευχαριστεί! Ξεκίνα από τα 11watt και ανέβαινε να βρεις το σημείο που σου αρέσει! Αν δεν "ξεφύγεις" (πχ >15 watt) δεν θα πάρεις την αντίσταση στο χέρι! :))

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5900 στις: Μαΐου 11, 2017, 19:15 »
όχι. Βάζεις arcticfox και έχει επιδιόρθωση σφάσματος για την αντίσταση. επι τις %. έτσι αν εσένα στην διαβάζει παραπάνω το βάζεις πιο χαμηλά απο 100% που είναι το default. Αν στην διάβαζε λιγότερο τότε το ανεβάζεις. κατέβα ανα 1% μέχρι να το βρείς. Κάπου στο 98% με 96 θα είσαι σουπερ.

έχε το νού σου ότι σε αντιστάσεις μικρότερες του 1.2 αρχίζει και διαβάζει πιο σωστά.
 
Η ρύθμιση στο arcticfox λέγεται shunt

Αποσυνδεδεμένος octavia

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5901 στις: Μαΐου 12, 2017, 00:50 »
εκανες το security check;
αν το εκανες κ σου εβγαλε μαιμου ειναι μαιμου 99%.επισης αφού κάνεις το security check και σου βγει μαιμου και πας να κανεις update και δεν σου βρισκει την συσκευή τοτε ειναι μαιμου 100% κατεμε.
Έπαθα το ίδιο, αν έχεις πάνω τον Ατμοποιητη δεν ξεκινάει, θέλει μόνο το μοντακι

Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5902 στις: Μαΐου 12, 2017, 08:50 »
Καλημερα σε ολους.
Αν περασω την νεοτερη εκδοση firmware την 5.04 διορθωνει καθολου το προβλημα με το λαθος διαβασμα αντιστασεων;
Ενω φανταζομαι πως ειναι κοινο προβλημα των vtc γιατι δεν το φτιαχνουν οι ευλογημενοι; :))

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5903 στις: Μαΐου 12, 2017, 12:08 »
οχι δεν φτιάχνει. Ο μόνος τρόπος είναι άλλο firmware (κοίτα το myevic ή το arcticfox)

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5904 στις: Μαΐου 13, 2017, 17:09 »
χαιρετώ την παρέα ...
Πέρασα το MyEvic custom firmware .... και όπως σε κάθε συσκευή το custom δίνει τα πάντα όλα .. χεχε
πολύ πολύ όμορφο Interface και γενικά καλό ..
ερωτήσεις 2  :

1. αλλάζει κάτι ώς προς το ατμιστικό κομμάτι ? δλδ είτε μαμά firmware είτε με custom στο κομμάτι του ατμίσματος έχει την ίδια συμπεριφορά ?

2. ποια έιναι η ρύθμιση στο MyEvic για διόρθωση του σφάλματος στην τιμή μέτρησης της αντίστασης ?
δλδ στην προκειμένη περίπτωση που έχω πάνω 1.8 αντίσταση και μου την εμφανίζει σαν 2.00 ποια τιμή αλλάζω και σε πιο sub menu ?

Στο actricFox έγραψε ο φίλος πιο κάτω πως είναι η τιμή shunt ... αλλά για κάποιον λόγο όταν πάω να το περάσω μου γράφει λάθος firmware ...
στο MyEvic Ποια είναι η αντίστοιχη τιμή ?
Υπάρχει κάτι που χρείζει προσοχής στο firmware ώστε να μην γίνει καμιά μαλ..χχμμμ

ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5905 στις: Μαΐου 13, 2017, 17:13 »
Με αυτό το Ntoolbox
https://github.com/TBXin/NFirmwareEditor/releases


Και αυτό το τελευταίο arcticfox δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα να το περάσεις.
https://github.com/maelstrom2001/ArcticFox/releases

Στο myevic δεν θυμάμαι πως το κάνεις.

Εγω έχω μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο στον έλεγχο θερμοκρασίας.
Με έχει βολέψει ότι έχει προφιλ και έχω σετάρει το καθένα απο αυτά σε διαφορετικούς ατμοποιητές με διαφορετικές αντιστάσεις όλοι τους.
Αλλαγή του προφιλ αυτόματα.

Γενικά άλλο μηχάνημα λεμε

Επίσης έχω αγαπήσει το pi-reg στον έλεγχο θερμοκρασίας. Full 75 watt συνέχεια και αυτόματα τα κάνει όλα. Απο preheat μέχρι αυγά με φράουλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2017, 17:20 από GnF »

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5906 στις: Μαΐου 13, 2017, 17:30 »
GnF σε ευχαριστω πολυ... εκανα την χαζομαρα κ πηγαινα να περασω το arctic fox με το default προγραμμα της Joytech οπως περασα και τo myevic. Αλλα δεν...
Αλλη στιγμη θα το δοκιμασω κ αυτο. Τωρα εχω σηκωθει απο το pc χεχε
Αν θυμαται κανεις πως γινεται στο myevic καλως.
TC  δεν εχω παιξει ποτε οποτε δεν εχω αποψη. 
Για VW με ενδιαφερει αν αλλαζει ο τροπος που δουλευει η συσκευη...

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5907 στις: Μαΐου 13, 2017, 17:33 »
Επίσης έχω αγαπήσει το pi-reg στον έλεγχο θερμοκρασίας.


Αυτό με το pi-reg μπορείς εν συντομία να εξηγήσεις τι κάνει και τι ρύθμιση έχεις βάλει;

Αποσυνδεδεμένος GnF

  • **
  • 345
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5908 στις: Μαΐου 13, 2017, 17:47 »
κοίτα μία εδώ

https://github.com/maelstrom2001/ArcticFox/issues/91

και 

Παράθεση
PI-Reg - PI Regulator for TC mode, improves power and temperature stabilization:

κατα βάση το ενεργοποιείς ρυθμίζεις την θερμοκρασία που θές και ανεβάζεις watt. μετά αλλάζεις το p  και το i

Κάνε για αρχή το p 400 (με 600 όπου σου αρέσει καλύτερα στο σύρμα σου)
και το i 300

Αν βάλεις το device monitor θα καταλάβεις τι κάνει ακριβώς. Δίνει όσο ρεύμα χρειάζεται για να φτάσει η αντίστασή σου την θερμοκρασία που ζητάς (να το αυτόματο preheat χωρίς χρόνο και βλακείες), και μετά για να κρατήσει την θερμοκρασία ρυθμίζεις πόσο απότομες θα είναι οι μεταβολές στο ρεύμα σου.

Αποσυνδεδεμένος Chronisb

  • *****
  • 1772
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #5909 στις: Μαΐου 13, 2017, 17:47 »
Για VW με ενδιαφερει αν αλλαζει ο τροπος που δουλευει η συσκευη...
Αλλάζει βασικά στο κομμάτι του pre-heat στο VW! Είναι πολύ πιο εύχρηστο με δυνατότητες ποσοστού αύξησης ή διαγράμματος. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 284 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208294 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66861 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175215 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313834 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94223 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4483 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix