vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 8 χρήστες
vag21, Jorge, manoslykos, yorgoss, Mimhsdr, ZoeM, infernity, Takis D.M

Twitter

Κλώνοι του Doggystyle 2K16

Αποσυνδεδεμένος makiskar

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2850 στις: Μαρτίου 22, 2017, 20:51 »
παρελαβα σημερα τον sxk αφου τον επλυνα ειπα να τον στησω
τον εστησα με kanthal a1 30αρι 6 σπειρες μου εδωσε 1,5ohm και cotton bakon
πολυ σφικτη τζουρα παραπανω απ οτι περιμενα στην αρχη δεν εδινε και τοσο καλη γευση αλλα οσο περνουσε η ωρα αρχισε να τα σπαει
ακομη και με μπαταρια ego 650mAh δουλευει αψογα 
στο μελλον θα δοκιμασω κι αλλα στησιματα με 28αρι kanthal να δω τι αποδοση θα εχει :)

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2851 στις: Μαρτίου 23, 2017, 12:50 »
Παρέλαβα τους 2 κλωνο-κλώνους της GB. :thumpup:

Συγκριση με sjmy από 3F
Το ίδιο καθαροί, όμως της gb είχαν μια μικρή, πολύ μικρή οσμή μηχανόλαδου.
Οπτικά ίδιοι με της 3F, ωστόσο διαφορές που εντόπισα είναι ότι της gb έχουν λίγο πιο frosty τανκάκι, ενώ το μέταλλο κατασκευής στην όψη δείχνει υποδεέστερο.

Το πλαστικό τανκάκι βιδώνει-ξεβιδώνει πολύ πιο ευκολα και την ποιότητά του, σίγουρα την αισθάνθηκα πιο ψευτικη.
Το δαχτυλίδι του αέρα αρκετά πιο σφιχτό στην περιστροφή του, αλλά για εμένα που δεν αλλάζω ρύθμιση αέρα ίσως και να είναι καλύτερα, αφού έτσι το τανκάκι ανοίγει για πλάκα.
Το o-ring του τανκ είναι λίγο πιο μικρό σε διάμετρο αλλά και σε πάχος από αυτό του αέρα, και δεν αισθάνομαι ότι δυσκολεύει το άνοιγμα-κλείσιμο του τανκ. Οπότε το άφησα στην θέση του.

Η καμπάνα είναι λιγότερο γυαλισμένη από τον sjmy και δεν έχει λογότυπα ενώ τα ανοίγματα (από εκεί που περνά το υγρό) μου φάνηκαν λίγο πιο μεγάλα σε ύψος, δεν τα μέτρησα αλλά στο μάτι φαίνονται μεγαλύτερα. Επίσης σε αυτό το σημείο (για μένα το μόνο φάουλ του ατμο σε σχέση με τον sjmy) η καμπάνα είναι ιδιαίτερα κοφτερή. Ξεβιδώστε την καμπάνα με κέρμα και όχι με γυμνά χέρια.
Γρέζια βρήκα μόνο στον πόλο του θετικού, αλλά τα έβγαλα πολύ εύκολα με ένα μικρό μυτερό μαχαιράκι.
Αυτό με τα γρέζια (μιλώντας γενικά για όλους τους νεους επισκευάσιμους) νομίζω πως θέλει αρκετή προσοχή, γιατί πιστεύω πως κανείς δεν θα ήθελε να καταπιεί κάποιο καταλάθος.

Ο 1ος λύθηκε αμέσως, ο 2ος όμως με σταύρωσε για να ξεβιδώσω την καμπάνα από το παξιμάδι της. :wall: :angry_orange:
Γύρναγε λίγο και σκάλωνε. Ίσως ήταν κάποιο γρέζι εσωτερικά στο σπείρωμα, δεν ξέρω, αλλά με υπομονή, μπρος-πίσω βίδωμα-ξεβίδωμα μετά από κανένα 20λεπτο κατάφερα να το λύσω χωρίς απώλειες.
Ακολούθησε σχολαστικό πλύσιμο με ζεστό σαπουνόνερο και παραμονή για κανένα μισάωρο σε καυτό νερό (εννοείται μόνο τα μεταλλικά μέρη). Το τανκ, τα o-ring και τα πλαστικά μονωτικά μόνο με σαπουνόνερο.

Στήσιμο με kanthal 28awg(0.32mm), 6 σπείρες αραιές, 2αρι πυρήνα, βαμβάκι απλό οργανικό.
Και ήρθε η στιγμή της πρώτης τζούρας. Έκπληξη...
Δεν ξέρω, μπορεί και να μου πέτυχε καλύτερα το στήσιμο, αλλά από την πρώτη κιόλας τζούρα είχα ξεκάθαρη γεμάτη γεύση και χτύπημα.
Απόλυτα στεγανός όπως και ο sjmy.
Ατμιστικά δεν βρίσκω κάποια διαφορά με τον sjmy.

Πλέον είμαι περιτριγυρισμένος από αγέλη σκύλων. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2852 στις: Μαρτίου 23, 2017, 14:59 »
Οι δύο σκύλοι (sjmy - Steam Tribe) πλάι-πλάι.
Το ξέρω, η φωτογραφία είναι για τα μπάζα αλλά αυτή την στιγμή δεν μπορώ να βγάλω κάτι καλύτερο :-[

Ωστόσο νομίζω πως και με αυτή φαίνεται η διαφορά στο ύψος-μέγεθος των "καναλιών" υγρού στην καμπάνα, που περιέγραψα πριν.

Αποσυνδεδεμένος makiskar

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2853 στις: Μαρτίου 23, 2017, 15:32 »
γευστικα και σε χτυπημα αλλα και στην τζουρα εχουν διαφορα οι κλωνοι του σκυλου απο τον ναυτιλο τον 2;
μπορει να μας πει καποιος που να τους εχει δοκιμασει και τους 2;(εννοω τον ναυτιλο2 και καποιον απο τους κλωνους του σκυλου)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2854 στις: Μαρτίου 23, 2017, 15:50 »
Oscar, πρέπει να ήσουν άσσος στο παιχνίδι "Βρείτε τις 10 διαφορές".  :)) 
Όντως και το τζαμάκι της σκύλου της Steam Tribe (GB) είναι πιο frosty από αυτόν της sjmy αλλά και τα κανάλια εισροής υγρού πιο ψηλά! Και για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο.
Πολύ καλή σύγκριση! :thumpup: :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος oscar

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2855 στις: Μαρτίου 23, 2017, 17:16 »
Η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι "βρες τις διαφορές" πάντα μου άρεσε, και δεν το έβαζα κάτω εάν δεν τις ανακάλυπτα όλες. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2856 στις: Μαρτίου 23, 2017, 17:29 »
γευστικα και σε χτυπημα αλλα και στην τζουρα εχουν διαφορα οι κλωνοι του σκυλου απο τον ναυτιλο τον 2;
μπορει να μας πει καποιος που να τους εχει δοκιμασει και τους 2;(εννοω τον ναυτιλο2 και καποιον απο τους κλωνους του σκυλου)
Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους, γιατι ο doggy ειναι επισκευασιμος και o nautilus 2 εργοστασιακος. 

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2857 στις: Μαρτίου 23, 2017, 18:04 »
Και γιατί δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους; Δεν είναι και οι δύο "τσιγαρίσιοι" ατμοποιητές;

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2858 στις: Μαρτίου 23, 2017, 18:55 »
γευστικα και σε χτυπημα αλλα και στην τζουρα εχουν διαφορα οι κλωνοι του σκυλου απο τον ναυτιλο τον 2;
μπορει να μας πει καποιος που να τους εχει δοκιμασει και τους 2;(εννοω τον ναυτιλο2 και καποιον απο τους κλωνους του σκυλου)
τους έχω και τους 2. για μένα ο ναυτίλος καλύτερη γεύση. χτύπημα ντουμάνι παρόμοια. στην τζούρα διαφορά είναι ότι προσαρμόζω πιο εύκολα τον ναυτίλο σε σφιχτή τσιγαρίσια σε σχέση με τον σκύλο και ίσως είναι λίγο καλύτερος ο ναυτίλος σε αυτή. έχω τον σκύλο από gb, ο sxk λογικά θα ναι πολύ καλύτερος (από τον τωρινό σκύλο) σε σφιχτή τζούρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2017, 20:31 από andreas_e »

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2859 στις: Μαρτίου 23, 2017, 19:09 »
Και γιατί δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους; Δεν είναι και οι δύο "τσιγαρίσιοι" ατμοποιητές;
Ειναι " τσιγαρισιοι" , αλλα νομιζω οτι οι επισκευασιμοι γενικα λογω των πολλων τροπων στησιματος διαφοροποιουνται απο τους εργοστασιακους.   μ αυτο το σκεπτικο απαντησα. αν ομως το βλεπω λαθος διορθωστε με 

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2860 στις: Μαρτίου 23, 2017, 20:53 »
Ναι, διαφοροποιούνται όντως. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η σύγκριση αναμετάξυ των δεν ευσταθεί. Σφιχτός ο ένας, σφιχτός και ο άλλος.

Δεν θα συγκρίνουμε τον Doggy με κάνα Griffin, ξέρω 'γω, αλλά με το Ναυτίλο μιά χαρά στέκει η σύγκριση. Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να μετατρέψεις τον Doggy σε αεράτο επειδή είναι επισκευάσιμος, ό,τι φυτιλοαντίσταση και να στήσεις.

Και επίσης, δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως υπάρχουν επισκευάσιμοι οι οποίοι εναλλακτικά λειτουργούν και με εργοστασιακές κεφαλές ( πχ Keras & Pallas - τσιγαρίσιοι και οι δύο).

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης λόγω διαγραφής μηνύματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 23, 2017, 22:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2861 στις: Μαρτίου 23, 2017, 21:05 »
Ερωτηση προς έμπειρους. 
Γιατι στα σκυλια μου sjmy gb οτι στήσιμο κ να κανω με 28γκα 26 28 σε ολα η σκέτη βάση που κανω flavorart 6mg μετά το πρώτο τανκ περίπου σε ολα τα αλλα γεμίσματα με το περας της μέρας το υγρό απο λευκο γίνετε κιτρινιζον με μια πικρή αίσθηση κ κάτι άσχημο στην αίσθηση. Κιτρινίζει περίπου στο μισό κ κάτω. 
Στον fodi δε γινετε το ιδιο ας πούμε οτι κ καλά τα βαμβακια ξερνανε προς το τανκ την καύση κ χαλανε το υγρό. 
Καμια ιδέα; 

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2862 στις: Μαρτίου 23, 2017, 21:18 »
 30SmokingYears
σωστα, εχεις δικιο. βοηθησες

Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2863 στις: Μαρτίου 23, 2017, 21:40 »
πηρα και εγω σημερα τον κλωνοκλωνο μου απο gearbest μετα απο ενα μηνα...
το πρωτο στησιμο εβαλα ισως παραπανω βαμβακι και ειχα μια διαρροη αποτ ην τρυπα του αερα
στο 2ο καλυτερεψε η κατασταση
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι μοιαζει καπως πνευμονικη η τζουρα του δηλαδη λιγο τραβας και κατευθειαν σε χτυπαει στο λαιμο
μπορω να πω οτι αποδιδει καλα τη γευση αλλα φαινεται τωρα που καταλαβαινω καλυτερα τις γευσεις ομολογω πως αρκετες δεν μου αρεσαν...
εβαλα μετα ενα δικο μου κλωνο απο lemon tart και μπουχτησα απο την γλυκυλα...
τελος εβαλα ενα δικο μου smoke απο after 8 και πολυ εντονο χτυπημα αναλυση καλη της γευσης αλλα παλι λες και ξενερωσα τωρα που γευομαι πιο αναλυτικα τις γευσεις....
στησιματα 1.32 ωμ 6 σπειρες κανθαλ 32mm

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #2864 στις: Μαρτίου 23, 2017, 23:06 »
Πνευμονική τζουρα δεν είχες σε καμία περίπτωση. Απλά έχεις παραπάνω χτύπημα γι αυτό σε έπιασε στο λαιμό.

Sent from my OnePlusOne


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20641 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207890 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4180 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix