vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1080 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 16:08 »
Ατμιζω σχεδόν δύο χρόνια και μετά από την πρώτη εβδομάδα δεν ξανά έβαλα τσιγάρο στο στόμα μου. Δεν θέλω καν να το δοκιμάσω το iqos αλλά πιστεύω πως δεν είναι άσχημη ιδέα για κάποιους που δεν τα κατάφεραν με το ατμισμα. Ας μην είμαστε δογματικοι.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1081 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 16:48 »
Εμένα προσωπικά, αλλά και τον σύλλογο θεσμικά, αυτό που με απασχολεί είναι αν αυτό που κάνουν το κάνουν νόμιμα ή όχι.
Το περιστατικό που αναφέρθηκε πιστεύω πως είναι μελετημένο να είναι μέσα στο γράμμα του νόμου.
Παλιά μοίραζαν δωρεάν τσιγάρα. Τώρα αυτό απαγορεύεται -το ίδιο και για το Iqos.
Αλλά αν δεχθείς να πατήσεις το κουμπάκι τότε δεν ισχύει πως σου πρόσφεραν το ίδιο το προϊόν αυτοί.
Εσύ, οικειοθελώς, πήρες μέρος σε μια κλήρωση. Δήλωσες έτσι το δικό σου ενδιαφέρον, με δική σου (υποτίθεται) πρωτοβουλία για το καπνικό προϊόν. Το οποίο δεν απαγορεύεται.
Έχω πλήρη "εμπιστοσύνη" πως το νομικό τμήμα της εταιρίας το έχει ψάξει αυτό το σημείο.

Για την ίδια την στόχευση στους ατμιστές, δεν ξέρω αν ισχύει. Αν όντως ισχύει (αν γι αυτό κέρδισαν "κατά τύχη" την συσκευή) δεν το θεωρώ πολύ σοφή απόφαση -παρά τα χρήματα και το μέγεθος, νομίζω πως συχνά οι αποφάσεις των καπνοβιομηχανιών στα τελευταία χρόνια δεν ήταν οι ιδανικές. Ένας που δεν βολεύεται πολύ με το άτμισμα μπορεί και να μπει στον πειρασμό. Ο ατμιστής που νιώθει άνετα πια στο άτμισμα δεν θα μπει εύκολα στους περιορισμούς του Iqos. Είναι φτιαγμένοι στην λογική του τσιγάρου (πχ, το συνεχές άναμα των 5-7 λεπτών). Αμφιβάλλω αν ο ατμιστής είναι πιο πιθανός πελάτης από τον καπνιστή. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Arvalius

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
  • What goes around, comes around
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1082 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 17:46 »
Καλησπέρα σας,

Το είχα δοκιμάσει πριν από πολύ καιρό. Το είχε ένας συνάδελφος και του ζήτησα να κάνω ένα heat έτσι από περιέργια. Δεν μου έκανε κάτι.
Κατά την άποψή μου:
1)Κλασική τσιγαρίλα
2)Καθόλου ντουμάνι (όχι ότι με τα κανονικά είχες αλλά πολύ λιγότερο και από το κ.τ.).
3)Ακριβό

Στα μάτια μου το κατηγοριοποιώ στο κ.τ.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1083 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 18:05 »
Εμένα και δώρο να μου το έκαναν δεν θα το δοκίμαζα, ακόμα κι αν μου το έδινε μια δίμετρη κουκλάρα. Κάντε μου δώρο την δίμετρη κουκλάρα, να το συζητήσουμε ρε παιδιά...   :yes:
:hmmm: τι θα την εκανες ρε τΟΟΟΟΟσο πσηλη?  :tongue_smilie:
:lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1084 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 18:09 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Ενώ αν δεν ήταν τόσο ψηλή, τι θα την έκανα δηλαδή; Τα έχουμε πει αυτά. Ότι και ο σκύλος που κυνηγάει την νταλίκα και τελικά καταφέρνει και την πιάνει!  :lotpot:


Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1085 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 18:11 »
Καλά ακόμα με το IQOS ασχολείστε :confused1: :Whaaat: :Whaaat:
Θεωρώ ότι έχει εξαντληθεί το θέμα....και έχουν καταγραφεί όλες οι απόψεις.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1086 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 18:13 »
ποιος να ασχοληθει με αυτη την μλκια...
με τα του CP ασχολουμαστε τωρα αφου. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1087 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 18:16 »
Για την ίδια την στόχευση στους ατμιστές, δεν ξέρω αν ισχύει. Αν όντως ισχύει (αν γι αυτό κέρδισαν "κατά τύχη" την συσκευή) δεν το θεωρώ πολύ σοφή απόφαση -παρά τα χρήματα και το μέγεθος, νομίζω πως συχνά οι αποφάσεις των καπνοβιομηχανιών στα τελευταία χρόνια δεν ήταν οι ιδανικές. Ένας που δεν βολεύεται πολύ με το άτμισμα μπορεί και να μπει στον πειρασμό. Ο ατμιστής που νιώθει άνετα πια στο άτμισμα δεν θα μπει εύκολα στους περιορισμούς του Iqos. Είναι φτιαγμένοι στην λογική του τσιγάρου (πχ, το συνεχές άναμα των 5-7 λεπτών). Αμφιβάλλω αν ο ατμιστής είναι πιο πιθανός πελάτης από τον καπνιστή. :hmmm:
Κάθισα λίγο σήμερα και ασχολήθηκα να ψάξω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα και τι καπνό φουμάρω δηλαδή και από ότι κατάλαβα αυτήν την ηλίθια τακτική, το να στοχεύουν ατμιστές δηλαδή, την υιοθέτησαν από την Ιαπωνία όπου πρωτολανσαρίστηκε. Βλέπεις στην Ιαπωνία τα τσιγάρα είναι non regulated όπως αντίστοιχα και τα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου τα οποία είναι ελεύθερα - με μια διαφορά: την νικοτίνη. Ότι υγρό περιέχει (e-liquid δηλαδή) νικοτίνη το κατατάσσουν στα "φαρμακευτικά" προϊόντα και απαγορεύεται ή κάτι τέτοιο - δηλαδή ενώ υπάρχουν δηλαδή vape shops τα e-liquids που πωλούν είναι άνευ νικοτίνης. Επιπλέον σαν χώρα με χαμηλό ποσοστό καπνιστών (κάπου στο 20%) σε συνδυασμό με το vaping (όπου πενταπλασιάστηκε ο τζίρος του) αλλά και την επιτυχία του iqos εκεί, η Japan Tobacco ή όπως λέγεται τέλος πάντων είδε φυσικά να μειώνεται ο δικός της και ως αντίδραση κυκλοφόρησε το Ploom Tech, το οποίο είναι ένα υβρίδιο ανάμεσα στο vaping και το HnB (heat not burn), όπου μείγμα pg-vg, θερμαίνεται και περνάει από κάψουλα με καπνό πριν φτάσει στο drip tip. Επίσης στην Ιαπωνία κυκλοφορεί και ανταγωνιστικό προϊόν από την ΒΑΤ (british-american tobacco) με την επωνυμία GLO το οποίο είναι σαν το iqos αλλά θερμαίνει το (δεν θυμάμαι το Heet του πως λέγεται) από την εξωτερική πλευρά γύρω - γύρω, αντί μια λεπίδα στην μέση του όπως το Iqos.
Είναι πλέον εμφανές, ότι αυτά τα Heat not Burn προϊόντα είναι το PLAN B των καπνοβιομηχανιών να μείνουν στο παιχνίδι εξακολουθώντας να χρησιμοποιούν την ήδη υπάρχουσα γραμμή παραγωγής από καπνά, λανσάροντας τα ως reduced risk προϊόντα όπως είναι το η.τ. αν και με μεγαλύτερο risk. Δεν είναι η εποχή που δεν υπήρχε καν τηλεόραση. Σήμερα είναι πολύ εύκολο για το κόσμο να δει τον κίνδυνο του κ.τ. και να τον αποφύγει είτε χωρίς να καπνίσει καν ή μέσω εναλλακτικών μεθόδων όπως το η.τ., χάπια, τσίχλες, επιθέματα, inhalers κ.α.

Τέλος και αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι ότι υπάρχει και PLAN C ήδη όπως π.χ. το MESH: https://www.nicocig.co.uk/shop/mesh.html 
δια χειρός θυγατρικής της PMI... και ναι είναι κάτι σαν τους meshaτους στο η.τ. και είναι καθαρά vaping προϊόν.

Αν έχω γράψει κάτι λάθος συγχωρέστε με έγραψα το ρεζουμέ από ότι θυμάμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 16, 2017, 19:06 από Steve666 »

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1088 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 18:56 »
Καλά ακόμα με το IQOS ασχολείστε :confused1: :Whaaat: :Whaaat:
Θεωρώ ότι έχει εξαντληθεί το θέμα....και έχουν καταγραφεί όλες οι απόψεις.
Βασικά δέν έχει και πολλά αυτή τη στιγμή να ασχοληθεί ο κόσμος...

ή θα "συζητάει" για το IQOS,
ή θα "συζητάει" για το γιατί δέν παρέλαβε απο κίνα (κλπ),
ή θα "συζητάει" γιατί ο χρυσός δέν κάνει (ή κάνει) για αντίσταση,
ή θα μπούμε όλοι στο νήμα της κλασσικής να βάλουμε motorhead και accept...

Το τελευταίο, είναι επίφοβο, γιατι ο CP είναι πολύ αυστηρός και φοβόμαστε τα ban...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1089 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 19:07 »
E ναι τι να συζητήσω? Για ατμοποιητές και μοντάκια που δεν παίζει να αγοράσω γιατί για να τα πάρω από εδώ πρέπει να μαζεύω 3 μήνες και να περιμένω άλλους 3 μέχρι να αξιωθούν να τα φέρουν? Ή για το καινούργιο shake n vape που είναι ίδιο με όλα τα προηγούμενα απλά πιο ακριβό? Κάτι διαγωνισμούς είχα, πάνε κι' αυτοί.

:(

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1090 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 19:41 »
Steve προσκόμισε μια ακτινογραφία θώρακος, αιματολογικές πριν και μετά το iqos και μια νεκροτομή για τον modivin ειδάλλως εισαι μόνο αερολογιες.

Αποσυνδεδεμένος valerou

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1091 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 19:49 »
ποιος να ασχοληθει με αυτη την μλκια...
με τα του CP ασχολουμαστε τωρα αφου. :tongue_smilie:
Δεν ξέρεις σε τι πειρασμό έχω μπει και εγώ να ασχοληθώ μαζί του με αυτά που λέει αλλα εχε χάρι πού είμαι άρρωστος.
Υ.Γ. CP αν βρείς την δήμετρη κουκλάρα στείλτην και απο εδώ να με τρίψει.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1092 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 19:49 »
Αλλά αν δεχθείς να πατήσεις το κουμπάκι τότε δεν ισχύει πως σου πρόσφεραν το ίδιο το προϊόν αυτοί.
Εσύ, οικειοθελώς, πήρες μέρος σε μια κλήρωση. Δήλωσες έτσι το δικό σου ενδιαφέρον, με δική σου (υποτίθεται) πρωτοβουλία για το καπνικό προϊόν. Το οποίο δεν απαγορεύεται.
Και μονο που φορανε τα μπλουζακια phillip Morris δεν αρκει για να θεωρηθει προωθητικη ενεργεια; 
Ο ιδιος ο διαγωνισμος εξαλλου γινεται με αυτο το σκοπο.. οχι για να κανει κανενας καπνιστης/ατμιστης subscribe στο καναλι τους.
Θελω να πιστευω πως ο σκοπος λοιπον ειναι παρανομος, οχι ο τροπος που μπορει να υπαρξουν 1000αδες τροποι.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1093 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 20:14 »
Από Κίνα μπορούμε να το αγοράσουμε ή θα κολλήσει στο τελωνείο;
Βρήκα κλώνο 1:1 της karelias, αϊασφάλεια το λέει, στο chinasmoke στη μισή τιμή.
Οι ριβιούερς λεν ότι έχει καλύτερη γεύση και κορυφαία ρεύματα.
Μια γρήγορη ματιά που έριξα στα μέσα του, δείχνει καλύτερο.
Έχει 2 τσιπάκια επιπλέον και ο διακόπτης δεν κουδουνάει.



Η μαλαπατάτα και των 2 είναι ότι δεν βγαίνει η μπαταρία για φόρτιση.
Είναι δυνατόν;!;!;!
Ευτυχώς, σας βρήκα λύση και σαυτό.



Η μπαταρία αλλάζει εύκολα.
Αυτή που φοράει είναι 120mAh.
Έγκριτοι επιστήμονες την μέτρησαν στα 107mAh!!!



Άλλοι επιστήμονες, χημικοί αυτή τη φορά, εκφράζουν αμφιβολίες για την ασφάλεια της χημείας της.
Το σοκαριστικό είναι ότι η ονομαστική της τάση είναι 3.2V.
Μάλλον LiFePO4 είναι, αλλά θα φορτώσουμε μια HG3, θα φυσάει το μηχάνημα.

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #1094 στις: Οκτωβρίου 16, 2017, 21:56 »
Steve προσκόμισε μια ακτινογραφία θώρακος, αιματολογικές πριν και μετά το iqos και μια νεκροτομή για τον modivin ειδάλλως εισαι μόνο αερολογιες.
Τα ίδια έκανε και στο νήμα του Ploom από ότι είδα....


Τι να πω.. τα σχόλια στο παρόν topic είναι επιπέδου .. δεν ξέρω τι να γράψω χωρίς να παρεξηγηθώ (off-topic τουλάχιστον) και το moderation ανύπαρκτο. (αλλιώς θα μάζευε τύπους σαν τον modivin όπως αντίστοιχα γράφτηκε/ζητήθηκε στο νήμα του ploom....).

Φιλοξενεί το vaping.gr (και ευχαριστούμε για αυτό) νήμα για εναλλακτικές μεθόδους πρόσληψης νικοτίνης επειδή κακά τα ψέματα είμαστε μικρή χώρα και δεν σηκώνει forum και για αυτό αλλά ταυτόχρονα αφήνει να γίνει γήπεδο το νήμα.

 Ότι πιο off-topic και ότι πιο προσβλητικό πρώτη φόρα εδώ το έχω διαβάσει... Που να μην άτμιζα κιόλας.:dontknow:

Είναι σαν το νήμα του xbox στο ps4forums.gr ρε παιδί μου. Μην γράψεις κάτι θα σε φάνε οι μπλε αν είσαι πράσινος και θα πρέπει κάπως να ισορροπείς.

Δεν μας νοιάζει η υγεία μας - μας νοιάζει μόνο το vaping και φυσικά μας νοιάζει -αλλά θα ήθελα να είναι σεβαστό το παρόν νήμα και οι απόψεις εδώ.  Τι να κάνουμε κάποιοι έχουμε πρόβλημα να το κόψουμε τελείως. Βοήθεια ζητάμε όχι trollarisma.

Φυσικά κατανοώ ότι κάποιοι τρώνε ώρες από τον χρόνο τους να συντηρούν και να πληρώνουν για αυτό το site, αλλά τουλάχιστον ας έκλεινε το νήμα από την αρχή, για να μην τρώμε δούλεμα από τον καθένα εδώ που γράφει ότι του κατέβει. Αλλά είπαμε είμαι μισθωτός της PMI (που τέτοια τύχη...).


Αυτό το τελευταίο είναι που ΔΕΝ δέχομαι...(το υπογραμμισμένο)

Ξέρω k-thanks-bye :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias