vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, vasim, camber

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #705 στις: Μαρτίου 31, 2017, 21:43 »
Θα αναφερθώ στο θέμα των φίλων και οικείων μας προσώπων που δεν πάνε και εντελώς στα τυφλά υποτίθεται αφού υπάρχουμε κι εμείς οι "παλιοί" :tongue_smilie: ατμιστές στο κοντινό τους περιβάλλον...

Υπάρχουν καπνικά υγρά με 18άρα νικοτίνη, όσο για τις μπαταρίες προσωπικά εξακολουθώ να χρησιμοποιώ όσες από τις πρώτες ego μου δουλεύουν ακόμα και είναι μια χαρά - πανεύκολες στη χρήση περιττό να πω.

Δυστυχώς οι περισσότεροι φίλοι μου δεν πείθονται με τίποτα, εξακολουθούν να καπνίζουν (δήθεν το μειώνουν και χαίρονται με το κατόρθωμα τους - λες και τα 10 τσιγάρα δεν είναι αρκετά βλαβερά) και επιπλέον μου τσαμπουνάνε συνεχώς "για το καλό σου, για σένα βρε παιδί μου, μη χρησιμοποιείς αυτό το πράγμα"...

Ο πόλεμος από την άλλη κάποιων πολύ ισχυρών συμφερόντων στο η.τ. συνεχίζεται κανονικά και νομίζω πως το iqos είναι με την πλευρά των "εχθρών" του ατμού και όχι των φίλων.

Πολύ πιθανό κάποιος απ΄τους δικούς μου φίλους να το ανακαλύψει σύντομα και να με συμβουλεύει να χρησιμοποιώ εκείνο καλύτερα που έχει αγνό παρθένο καπνούλη και όχι ένα κάρο άγνωστα χημικά...

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #706 στις: Μαρτίου 31, 2017, 21:52 »
Ακούω απλή λύση το IQOS και μούρχεται να πηδηχτώ από το παράθυρο. :hmmm:

Πας ταξίδι Θεσσαλονίκη λέω εγώ και έχεις αυτό μαραφέτι.
Πόσες στάσεις πρέπει να κάνεις να το καθαρίσεις να το οπλίσεις να καπνίσεις να ξεοπλίσεις να το ξανακαθαρίσεις  και
φτου πάλι από την αρχή.
Θα σπάσουν τα νεύρα σου λέμε.
Σε βλέπω να το πετάς στην Πηνειό και να ανάβεις κανονικό τσιγάρο. :yes:

Με το ηλεκτρονικό θα κάνεις ένα γεμισματάκι υγρού στην Αθήνα στον 4μελο ατμοποιητή και θα φτάσεις Θεσαλονίκη ατμίζοντας
όταν και όπου γουστάρεις χωρίς ούτε μία στάση αν δεν πάσχεις από προστάτη και κάνεις στάσεις για άλλο λόγο. ;D

Οπότε ας αφήσουμε στην άκρη την απλή λύση.Απλή λύση είναι το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #707 στις: Μαρτίου 31, 2017, 21:53 »
O κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του. Αν έχει και τη σωστή ενημέρωση, ακόμα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #708 στις: Μαρτίου 31, 2017, 21:59 »
Ομως δεν βλεπω τον λογο ενας ατμιστης να στραφει στο προιον αυτο, δεν αφορα ατμιστες, αλλα καπνιστες.
Συμφωνώ, δεν αφορά ατμιστές αλλά καπνιστές. Ποιος ο λόγος επομένως να ασχολούνται οι ατμιστές τόσο εντατικά με αυτό το προϊόν και να γράφονται σεντόνια καθημερινά, με αποτέλεσμα να είναι διαρκώς αυτό το νήμα στα πιο πρόσφατα?
Ειλικρινά, δεν έχετε κουραστεί?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 31, 2017, 22:09 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #709 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:00 »
Φίλοι συνατμιστές.
Θα σας κάνω μία πρόταση.
Θεωρείστε ότι την εποχή που αποφάσισε ο καθένας να δοκιμάσει το η.τ., υπήρχε και το iqos.
Για σκεφτείτε το. Πόσο σίγουροι είστε ότι θα πηγαίνατε στο η.τ. και όχι στο iqos;
Τουλάχιστον σε πρώτη φάση.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω.
Αισθάνομαι ότι μιλάμε εκ του ασφαλούς, έχοντας κάποια χρόνια στο άτμισμα.

Ένα δίκιο το 'χεις.
Θα είχε πιθανότητες...όπως κι αυτό



Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #710 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:05 »
Τα σπρέυ, οι τσίχλες και τα επιθέματα νικοτίνης αποτυγχάνουν γιατί δεν καλύπτουν τη συνήθεια της κίνησης του χεριού.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #711 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:09 »
Σωμφωνώ, δεν αφορά ατμιστές αλλά καπνιστές. Ποιος ο λόγος επομένως να ασχολούνται οι ατμιστές τόσο εντατικά με αυτό το προϊόν και να γράφονται σεντόνια καθημερινά, με αποτέλεσμα να είναι διαρκώς αυτό το νήμα στα πιο πρόσφατα?
Ειλικρινά, δεν έχετε κουραστεί?

Γιώργο προσωπικά το προϊόν καθαυτό μου είναι παντελώς αδιάφορο να το δοκιμάσω.

Με ενδιαφέρει όμως θεωρητικά στο πλαίσιο που εντάσσεται κατά την άποψή μου στον πόλεμο κατά του η.τ., με ιατρικές, νομικές, οικονομικές και επικοινωνιακές προεκτάσεις που θεωρώ πως μπορεί να αποπροσανατολίσουν πολλούς πιθανούς μελλοντικούς ατμιστές από την (κατά πάσα πιθανότητα) ασφαλέστερη επιλογή του ατμού.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #712 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:21 »
Fany Xou
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Η Philip Morris και κάθε ανάλογη εταιρεία έχει ως σκοπό το κέρδος. Θέλει πελάτες. Θέλει καταναλωτές. Στο πλαίσιο λοιπό αυτό θα προσπαθήσει να βγάλει νέα πλέον προϊόντα με σκοπό να κρατήσει τους πελάτες της. Αυτό δεν είναι πόλεμος εναντίον του η.τ. αλλά προσπάθεια να μη χάσει κι άλλους πελάτες. Στην αντίπερα όχθη και οι κατασκευαστές η.τ. δεν ενδιαφέρονται για την υγεία μας. Το κέρδος τους ενδιαφέρει κι αυτούς. Κι αυτοί βγάζουν χρήματα πατώντας στην εξάρτησή μας.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #713 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:26 »
Πολύ ωραία Φανή, μέχρι να δούμε λοιπόν τις ιατρικές, νομικές, οικονομικές και λοιπές προεκτάσεις, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε να ξεκοιλιάσουμε μπλικιμπλικοφιλτράκια για να βρούμε αν η καφετίλα είναι από τον καφέ στα χείλη ή την καφεσκατίλα του καπνού, ούτε να προσπαθούμε να αναλύσουμε τη στρατηγική της Philip Morris.
Γι' αυτό φτιάξαμε και σύλλογο άλλωστε για να έχουμε επίσημο λόγο ως ατμιστές, στις προκλήσεις του μέλλοντος. Εδώ όμως δεν έχουμε ούτε μία έρευνα από ανεξάρτητη ή θεσμοθετημένη πηγή, για να υπάρχει λόγος να συνεχίζουμε τη συζήτηση, μιλάμε εντελώς στον αέρα!
Η συζήτηση μοιάζει σαν να είμαστε σ' ένα φόρουμ που μιλάμε για υγιεινή διατροφή και να υπάρχει ένα νήμα για τη μεταλλαγμένη σόγια κι όλη μέρα να ζυγίζουμε τα συν και τα πλην της μετάλλαξης!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #714 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:28 »
Τα σπρέυ, οι τσίχλες και τα επιθέματα νικοτίνης αποτυγχάνουν γιατί δεν καλύπτουν τη συνήθεια της κίνησης του χεριού.
Το spray θα το είχα δοκιμάσει (κι ας αποτύγχανε) και το iqos επίσης. 
Αν είχα 3 επιλογές και έπρεπε να αποφασίσω τώρα δεν θα μπορούσα να ξέρω εκ των προτέρων ποια θα μου έκανε τελικά "κλικ".
Δεν είναι κακό το να έχεις επιλογές...το αντίθετο θα έλεγα. 

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #715 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:36 »
Βασίλης Γ

Μα φυσικά. Κάθε επιχείρηση έχει σκοπό το κέρδος, δεν υπάρχει αμφιβολία. 

Ωστόσο οι καπνοβιομηχανίες επειδή τυχαίνει να είναι τεράστιες πολυεθνικές επιχειρήσεις με ανυπολόγιστα κέρδη θεωρώ πως επηρρεάζουν υπογείως το νομικό πλαίσιο σε πολλές χώρες που εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό οικονομικά από αυτές. Αυτά έχουν αναλυθεί παλαιότερα σε άλλα νήματα και για αρκετούς από εμάς τους ατμιστές δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πολλές από τις απαγορεύσεις που έχουν προκύψει και που εξισώνουν το άτμισμα με το κάπνισμα προέρχονται σε ένα βαθμό και από τέτοιου είδους συμφέροντα. Το να λανσάρει λοιπόν μια καπνοβιομηχανία ένα προϊόν που στοχεύει θεωρητικά στη διακοπή της χρήσης ενός άλλου επίσης δικού της προϊόντος θεωρώ πως δεν έχει το ίδιο "βάρος" με μικρότερης κλίμακας παραγωγούς και εμπόρους εναλλακτικών προϊόντων. 

Άλλωστε σε τελική ανάλυση αν και όλες οι επιχειρήσεις αποσκοπούν στο κέρδος δεν πουλάνε όλες οι επιχειρήσεις βλαπτικά για την υγεία προϊόντα...

Υπάρχουν επιχειρήσεις που πουλάνε εξαιρετικά "υγιεινά" προϊόντα και υπηρεσίες - πάντα με σκοπό το κέρδος όμως ασφαλώς...

Τον τελευταίο λόγο για τέτοιου είδους προϊόντα έχει παντα η επιστήμη - εφόσον βέβαια πρόκειται για ανεξάρτητη επιστήμη και όχι για υποχείρια μιας άλλης τεράστιας οικονομικής υπερδύναμης - της φαρμακοβιομηαχανίας ας πούμε...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #716 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:38 »
Το spray θα το είχα δοκιμάσει (κι ας αποτύγχανε) και το iqos επίσης.
Αν είχα 3 επιλογές και έπρεπε να αποφασίσω τώρα δεν θα μπορούσα να ξέρω εκ των προτέρων ποια θα μου έκανε τελικά "κλικ".
Δεν είναι κακό το να έχεις επιλογές...το αντίθετο θα έλεγα.

Άρα συμφωνούμε :thumpup:
Εγώ πάντως αισθάνομαι τυχερός που δεν υπήρχε τότε που ξεκίνησα, γιατί δεν τα πάω και πολύ καλά όταν έχω πολλές επιλογές. Σε λάθος δρόμο θα πήγαινα :))

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #717 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:41 »
Πολύ ωραία Φανή, μέχρι να δούμε λοιπόν τις ιατρικές, νομικές, οικονομικές και λοιπές προεκτάσεις, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε να ξεκοιλιάσουμε μπλικιμπλικοφιλτράκια για να βρούμε αν η καφετίλα είναι από τον καφέ στα χείλη ή την καφεσκατίλα του καπνού, ούτε να προσπαθούμε να αναλύσουμε τη στρατηγική της Philip Morris.
Γι' αυτό φτιάξαμε και σύλλογο άλλωστε για να έχουμε επίσημο λόγο ως ατμιστές, στις προκλήσεις του μέλλοντος. Εδώ όμως δεν έχουμε ούτε μία έρευνα από ανεξάρτητη ή θεσμοθετημένη πηγή, για να υπάρχει λόγος να συνεχίζουμε τη συζήτηση, μιλάμε εντελώς στον αέρα!
Η συζήτηση μοιάζει σαν να είμαστε σ' ένα φόρουμ που μιλάμε για υγιεινή διατροφή και να υπάρχει ένα νήμα για τη μεταλλαγμένη σόγια κι όλη μέρα να ζυγίζουμε τα συν και τα πλην της μετάλλαξης!

Προσωπικά έχω διαφωνήσει εξαρχής με όλο αυτό το ξεκοίλιασμα των φίλτρων γιατί δεν αποδεικνύει τίποτα σχετικά με την ασφάλεια του προϊόντος.

Το γεγονός ότι συζητάω έχει περισσότερο να κάνει με το ότι θεωρώ κατά κάποιον τρόπο "σπίτι μου" το φόρουμ των ατμιστών και με ενδιαφέρει να υποστηρίζω - με επιχειρήματα - τον ατμό για τον οποίο ευτυχώς υπάρχουν ανεξάρτητες έρευνες...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #718 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:45 »
Βασίλης Γ

Μα φυσικά. Κάθε επιχείρηση έχει σκοπό το κέρδος, δεν υπάρχει αμφιβολία.

Ωστόσο οι καπνοβιομηχανίες επειδή τυχαίνει να είναι τεράστιες πολυεθνικές επιχειρήσεις με ανυπολόγιστα κέρδη θεωρώ πως επηρρεάζουν υπογείως το νομικό πλαίσιο σε πολλές χώρες που εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό οικονομικά από αυτές. Αυτά έχουν αναλυθεί παλαιότερα σε άλλα νήματα και για αρκετούς από εμάς τους ατμιστές δεν υπάρχει αμφιβολία ότι πολλές από τις απαγορεύσεις που έχουν προκύψει και που εξισώνουν το άτμισμα με το κάπνισμα προέρχονται σε ένα βαθμό και από τέτοιου είδους συμφέροντα. Το να λανσάρει λοιπόν μια καπνοβιομηχανία ένα προϊόν που στοχεύει θεωρητικά στη διακοπή της χρήσης ενός άλλου επίσης δικού της προϊόντος θεωρώ πως δεν έχει το ίδιο "βάρος" με μικρότερης κλίμακας παραγωγούς και εμπόρους εναλλακτικών προϊόντων.

Άλλωστε σε τελική ανάλυση αν και όλες οι επιχειρήσεις αποσκοπούν στο κέρδος δεν πουλάνε όλες οι επιχειρήσεις βλαπτικά για την υγεία προϊόντα...

Υπάρχουν επιχειρήσεις που πουλάνε εξαιρετικά "υγιεινά" προϊόντα και υπηρεσίες - πάντα με σκοπό το κέρδος όμως ασφαλώς...

Τον τελευταίο λόγο για τέτοιου είδους προϊόντα έχει παντα η επιστήμη - εφόσον βέβαια πρόκειται για ανεξάρτητη επιστήμη και όχι για υποχείρια μιας άλλης τεράστιας οικονομικής υπερδύναμης - της φαρμακοβιομηαχανίας ας πούμε...
Συμφωνώ απόλυτα ότι υπάρχει πόλεμος εκ μέρους των καπνοβιομηχανιών εναντίον του η.τ. Θεμιτός και αθέμιτος. Χάνουν κέρδη. Απλά το λανσάρισμα νέου προϊόντος το εντάσσω στον θεμιτό πόλεμο. Όπως κάνουν όλες οι εταιρείες σε όλους τους τομείς προκειμένου να αποσπάσουν πελάτες-καταναλωτές.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #719 στις: Μαρτίου 31, 2017, 22:52 »
Σωστά... Οι καπνοβιομηχανίες δε θέλουν να χάσουν κανένα πελατάκι...

Τα πελατάκια όμως τι συμφέρον έχουν τελικά;

Καλό είναι να βλέπουν όλη την εικόνα πριν επιλέξουν  ;)


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310469 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278791 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12991 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123868 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93019 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173198 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias