vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 6 χρήστες
giorgos1999, camber, komos, manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #555 στις: Μαρτίου 28, 2017, 20:02 »
Στα μαραφέτια σας πατάμε κουμπί ε ?

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #556 στις: Μαρτίου 28, 2017, 20:08 »
Άρα δεν χρειαζομαστε και συγκριτικό. Έχουμε εμπειρίες από το 2009 + Μελέτες του Δόκτορα. ¨Αρα η όποια σύγκριση βασίζεται σε αυτά, όπως και η κάθε γνώμη. 
Μέχρι να δόυμε για το στυλό θα το έχω κόψει. :))

Και νομίζω το λινκ εκείνο καλύπτει αυτό που συμφωνώ και εγω με εσένα. ότι πρέπει να γίνεται

 Στα θέματα αυτά ίσως θα ήταν καλύτερο να επικεντρωνόμασταν στην προσωπική μας εμπειρία και όχι να βγάζουμε γενικά συμπεράσματα τόσο εύκολα και αβίαστα. 
Τώρα αν κάποιος θέλει να πιστέυει ότι δεν κάνει, έιναι βασισμένο στις εμπειρίες και τις γνώσεις του. Εδώ εν έτη 2017 οι καπνιστές λένε ότι το η.τ έιναι πιο βλαπτικό. Αυτή είναι η εμπειρία του, αυτά λέει.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #557 στις: Μαρτίου 28, 2017, 20:37 »
Επειδή γράφτηκαν πολλά θέλω να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου με τη χρήση του iqos. Το χρησιμοποιώ έδώ και 3 μήνες παράλληλα με το η.τ. και μόνο με τον καφέ και μετά το φαγητό (περί τα 10 στικ/ημέρα) καθώς τότε δεν με ικανοποιεί το η.τ. Προσωπικά με ικανοποιεί το iqos, έχει χτύπημα εφάμιλλο του συμβατικού τσιγάρου, μικρότερη παραγωγή "καπνού" αλλά με "γεμίζει". Το φίλτρο μετά τη χρήση παραμένει λευκό σε αντίθεση με το "σώμα" του στικ που αφήνει εξωτερικά καφέ κηλίδες και πιθανολογώ προέρχονται από την εξατμιζόμενη υγρασία. Τώρα ποιο είναι καλύτερο για την υγεία δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω αλλά καλό είναι να μην δαιμονοποιούμε κάτι που δεν γνωρίζουμε. Ίσως αυτό οφείλεται στο ότι κάποιοι νιώθουν ότι το συγκεκριμένο προιόν "απειλεί" την αγαπημένη τους συνήθεια, ίσως και οι λόγοι να είναι περισσότεροι.
Αυτά από μένα. Καλά ντουμάνια!

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #558 στις: Μαρτίου 28, 2017, 21:12 »
[justify]@Vasilis®, καλησπέρα. Βοήθησέ μας να καταλάβουμε, όσοι από εμάς δεν έχουμε κάνει χρήση του IQOS. [/justify]

[justify]Για παράδειγμα: Υποθέτω πως σαν χρήστης ατμίζεις ήδη κάποια χρόνια. Εδώ και 3 μήνες ξεκίνησες παράλληλη χρήση: άτμισμα + IQOS. Αυτό έγινε γιατί διαπίστωσες πως κάποιες ώρες της ημέρας δεν σε καλύπτει το άτμισμα (π.χ. σε καφέ / μετά από φαγητό). Η ημερήσια κατανάλωση είναι 1/2 πακέτο (10 στικ), δηλ. π.χ. 3 τσιγάρα σε κάθε ημερήσιο γεύμα (πρωί, μεσημέρι, βράδυ). Λες επίσης πως μέσα στην ημέρα υπάρχει και παράλληλη κατανάλωση σε ml ατμίσματος.[/justify]

[justify]Η δική μου ερώτηση: Όταν λες πως δεν σε καλύπτει (πλέον;) μόνο το άτμισμα, ήθελες κάτι που να είναι πιο κοντά στο τσιγάρο ή κάτι που να είναι πιο ασφαλές; (ως χ λύση απεξάρτησης). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #559 στις: Μαρτίου 28, 2017, 21:27 »
Εξήγησα ότι το η.τ. δεν με καλύπτει με τον καφέ και μετά το φαγητό και σαφώς ήθελα κάτι που θα ήταν ασφαλέστερο από το κ.τ. και θα με κάλυπτε εξίσου. Η.Τ. σε ml καταναλώνω 2/ημέρα στα 6mg.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #560 στις: Μαρτίου 28, 2017, 21:36 »
[justify]Από θέμα απεξάρτησης, εγώ τουλάχιστον έχω μεγάλη ανηφόρα ακόμα. Παρ’ όλα αυτά, είμαι σχεδόν ενάμιση χρόνο άκαπνος, (τρομακτικός άθλος για μένα, όλα αυτά που ζω μέσα απ’ το άτμισμα, μέχρι και τώρα που μιλάμε, είναι πρωτόγνωρα). Πέρασα τα στερητικά μου, ναι, πέρασα κορεσμούς, ναι, ανεβοκατέβηκα σε νικοτίνη και καταναλώνω αρκετά ml. Όμως, δεν έφτασα σε σημείο στέρησης τέτοιο ώστε ν’ αναζητήσω κάποιο δίπορτο (π.χ. άτμισμα + κάνα τσιγαράκι / ή άτμισμα + ψάχνω κάτι σαν τσιγάρο). Και πρόσεξε, δεν θα σου πω ψέματα, είμαι σίγουρος πως εγώ εάν επιλέξω και το IQOS θα θέλω 1, 2 πακέτα ημερησίως (+ άτμισμα).[/justify]


Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #561 στις: Μαρτίου 28, 2017, 21:48 »
Eiναι μια λογικη προσεγγιση.
Τον Μαρτιο του 2014 αρχισα να ατμιζω(εκανα 2 πακετα).
Μετα από 3 μηνες μου εφεραν κουτες με¨"τσιγαρα"για δοκιμη της Phillip Morris.
Σαν αρχαριος στο ατμισμα τοτες εκανα καπνικα.
Σε καμμια περιπτωση δεν μου εκανε εντυπωση το νεο προιον.

Πιθανον λοιπον όταν καποιον δεν τον γεμιζει 100% το ατμισμα,σε ιδιαιτερες στιγμες να θελει να "καπνιζει"
Το σταδιο από το τσιγαρο στο IQOS για έναν αρχαριο που δεν εχει μπει στο ατμισμα ισως είναι πιο βατο.
Πετρος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #562 στις: Μαρτίου 28, 2017, 22:11 »
[justify]Δεν ξέρω βρε παιδιά, δεν σταυρώνουμε κανέναν και σε κανένα νήμα, και για καμία του επιλογή. Ενήλικες συζητούν και καταθέτουν γνώμες κι εμπειρίες. Σαν γνώμη λέω απ’ την αρχή πως δεν είμαι αρνητικός σε ό,τι βγαίνει. Αύριο, μπορεί να επιβεβαιώσει ο αγαπητός γιατρός πως είναι ιδανικός κι αυτός ο τρόπος διακοπής από το κάπνισμα. Προσπαθώ να καταλάβω ως πρώην βαρύς καπνιστής, πώς εγώ βαδίζω μόνο με άτμισμα χωρίς να αναζητώ το κάτι παραπάνω; απ’ τη στιγμή που παραδέχομαι πως, τώρα κιόλας, δεν θα είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα να ξανακαπνίσω.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος kgalaz

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #563 στις: Μαρτίου 28, 2017, 22:14 »
Λογικό αφού κανεις τσιγάρο κανονικό χωρίς να το ανάβεις... :)
Προσωπικά δεν θα μπορούσα με την συγκεκριμένη συσκευή να μείνω άκαπνος.. Θα το γύριζα κανονικά. Εδώ με ατμό και καμία φορά 1-2 στο άσχετο τα κάνω :(


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #564 στις: Μαρτίου 28, 2017, 22:22 »
Σε οποιους καπνιζουν πολλα χρονια σιγουρα τους λειπει η 5λεπτη συνηθεια του τσιγαρου, το ατμισμα δεν την εχει αυτη, αν ξεπερασουν αυτη την εγκεφαλικη λειτουργεια τοτε ειναι ευκολοτερο να παραμεινουν μονο στο ατμισμα, στεναχωριεμαι που αρκετα ατομα τελικα και ατμιζουν και καπνιζουν, καντε μια προσπαθεια παιδια να μη ξαναπιασεται τσιγαρο στο χερι σας, εναλλακτικα εκεινη τη στιγμη που εχετε τη στερηση τραβηξτε τζουρα με περισσοτερη νικοτινη απο οτι συνηθως, δουλευει μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #565 στις: Μαρτίου 28, 2017, 22:33 »
[justify]@ελιοτ, καλησπέρα. Το σίγουρο είναι πως όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια, κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός. Βέβαια, την ίδια σκέψη με σένα έχω, δηλ. δεν μπορώ να δω τι είναι αυτό που λείπει σε κάποιον ατμιστή και αναζητά κι άλλη λύση. Προσωπικά, με όσα έχω προλάβει να δω από το άτμισμα, μπορώ να σου στήσω πόλεμο ατμιστικής ηδονής. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση (για μένα πάντα μιλάω), δεν μπορεί να σταθεί τίποτα δίπλα στον ατμό. Ρυθμίζω με ακρίβεια χιλιοστού τα πάντα επάνω στα δικά μου δεδομένα.  [/justify]

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #566 στις: Μαρτίου 28, 2017, 23:10 »
Θα συμφωνήσω με το φίλο Βασίλη και θα πω ότι κι εμένα προσωπικά το ητ δεν με κάλυπτε τόσο γευστικά όσο και από θέμα νικοτίνης ειδικά μετά το φαγητό και τον καφέ. Ήταν ένας και από τους λόγους που το 2011 μετά από 6 μήνες αποχής ξανακύλησα στο κτ. με παράλληλη χρήση ηλεκτρονικού.

Με το IQOS να συμπληρώσω ότι η πρόσληψη της νικοτίνης είναι άμεση και ταχύτατη εξαιτίας της θέρμανσης και βρίσκεται ακριβώς στα ίδια επίπεδα με αυτήν του κτ. κάτι που δε συμβαίνει στο ηλεκτρονικό τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό. Ίσως και αυτός να είναι ένας από τους λόγους που πολλοί χρήστες του IQOS δεν νοιώθουν την ανάγκη να καπνίσουν συμβατικό τσιγάρο, και σίγουρα τους βοηθάει να έχουν και μια πιο ομαλή μετάβαση σε σχέση με άλλες μεθόδους. Εγώ προσωπικά νοιώθω και αποστροφή προς το κτ και λόγω γεύσης πλέον.

Στο κτ το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό της νικοτίνης χάνεται εξαιτίας της καύσης αντίθετα με τη θέρμανση του καπνού κατά την οποία η νικοτίνη παραμένει σε πολύ υψηλά επίπεδα.
Έχοντας εμπειρία από τον PAX2 με τον οποίο "ατμίζω" κατά διαστήματα καπνό πίπας πρέπει κάποιος να είναι πολύ προσεκτικός στο πόσα "φουρνάκια" θα ατμίσει από τον vaporizer μιας και ενέχει πάντα ο κίνδυνος υψηλής πρόσληψης νικοτίνης με ότι αυτό συνεπάγεται.

Αυτά καθαρά πληροφοριακά.. :D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2017, 23:31 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #567 στις: Μαρτίου 29, 2017, 01:37 »
Τελευταία φορά που κοίταξα, μπορούσες να διαλέξεις πόση νικοτίνη θα βάλεις στο η.τ. ώστε να σε καλύψει. Δεν ξέρω, λέω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #568 στις: Μαρτίου 29, 2017, 02:49 »
[justify]Χμ, πιστεύω πως τα 27, 28 χρόνια καπνίσματος με όπλισαν στο να καταλαβαίνω πότε λέμε ψέματα. [/justify]

[justify]Και τελικά, εγώ αυτό που επίσης καταλαβαίνω γι’ ακόμα μια φορά, είναι πως η μάχη καλού και κακού είναι αιώνια και πως το τσιγάρο είναι μία ιδανική περιγραφή του “διαβολικού”. Απίστευτος εθισμός όπου δεν ξεμπερδεύουμε τόσο εύκολα όσο λέμε. Πέρα από νικοτίνες, πέρα από ψευδαισθήσεις καθαρής αναπνοής, πέρα απ’ οτιδήποτε που είναι όσο γίνεται πιο κοντά στο τσιγάρο, γιατί κακά τα ψέματα, αυτό ψάχνει ένας χρήστης στα κάθε IQOS, όχι παραπάνω νικοτίνη αλλά έ ν α  τ σ ι γ ά ρ ο. “Καθαρό” και πιστοποιημένο όσο γίνεται, όμως τσιγάρο.[/justify]

[justify]Δεν ξέρω αν έχει τύχει να δείτε φίλο ή γνωστό, π.χ. γνωρίζω φίλο αρκετά χρόνια όπου καπνίζει μόνο 3 με 4 τσιγάρα ημερησίως. Ε, δεν μπορεί να διακόψει το κάπνισμα. [/justify]

Ίσως να είχαμε κι ένα νήμα ψυχολογικής υποστήριξης. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, εγώ εδώ σταματάω. / (αν τύχει και δοκιμάσω τη συγκεκριμένη συσκευή θα επανέλθω). 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #569 στις: Μαρτίου 29, 2017, 02:51 »
Δεν κατάλαβες πως το είπα. Εγώ είμαι πιο απόλυτος στο θέμα αυτό, αλλά δεν είναι εδώ ο χώρος να το αναπτύξω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34011 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536512 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59843 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15817 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085380 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35448 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10296 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12