vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

212 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #255 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 22:56 »
...αδερφέ γιώργο άκου....
..μου εξηγείς λίγο το avatar σου ?
Δεν εχω να εξηγησω κατι, ημουν και ειμαι περηφανος ατμιστης, το αν ειμαι 100% ατμιστης ή 70% ή 10% δε νομιζω να εχει να πει κατι, δεν το προοθω δεν το πουλαω δεν το φοραω φανελα οπως τον Ολυμπιακο αλλα το οτι υποστηριζεις κατι και σου αρεσει δε σημαινει ουτε οτι το παντρευεσε ουτε οτι πρεπει να εισαι 100% αφοσιομενος και μονο σε αυτο.

Ο καθενας ειναι ελευθερος να επιλεξει τι θα υποστηριζει ποσο θα το υποστηριζει και για ποσο θα το υποστηριζει, εχουμε ελευθερη βουληση και μια σχετικη ελευθερια σαν ανθρωποι και επιλεγουμε βαση του τι θελουμε εμεις να κανουμε και και μονο ξεχωριστα. Ειδικα οταν αυτο προκειτε να εχει συνεπειες καλες ή κακες σε εμας τους ιδιους και μονο.
Νομιζω σε καλυψα πληρως.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #256 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:09 »
Επειδη ομως καλος η κακος ολοι μας καποτε καπνιστες ειμασταν και τιποτα και ποτε δεν θα σου δωσει αυτη την απολαυση-ικανοποιηση-αισθηση που καποτε μας εδινε ο παραδοσιακος καπνος τουλαχιστον στο κομματι της απολαυσης στον ιδιο ακριβως βαθμο που στην εδινε
Φίλε και συνονόματε, δεν ξέρω τι καπνιστής ήσουν εσύ αλλά εγώ κάπνιζα 70 στριφτά στο νερό, τα τελευταία χρόνια από τα 27 συνολικά, πριν το γυρίσω στον ατμό κι αυτή την απόλαυση-ικανοποίηση-αίσθηση του παραδοσιακού καπνού που αναφέρεις, την έχω ξεχάσει εντελώς. Τόσο που είναι σαν να μην υπήρξε ποτέ και αμφιβάλλω αν όντως υπήρξε κάποτε! Κι αυτό, από την πρώτη εβδομάδα στον ατμό.
Με βάση τα παραπάνω, ειλικρινά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω τον συλλογισμό σου και τις αναζητήσεις σου επομένως.
Σου εύχομαι καλή χρονιά και να βρεις μέσα σ' αυτήν αυτό που σε εκφράζει, με την ελπίδα να είναι το λιγότερο βλαπτικό.

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #257 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:10 »
ωραία, αφού λοιπόν εξήγησες αυτό που δεν είχες να εξηγήσεις και αφού πρώτα συμφωνήσω σε όσα έγραψες (όλα ή εν μέρει σε κάποια) και εφόσον μας περιέγραψες την εμπειρία σου απο την επαφή / γνωριμία σου με την συσκευή θερμαινόμενου καπνού, απλά διερωτήθηκα ποιός ο λόγος να αισθανθείς την ανάγκη να δικαιολογήσεις (με τα αρκετά υπερ της εν λόγω συσκευής) την αρέσκειά σου ως προς αυτήν. Πολλοί επιθετικοί προσδιορισμοί για την συσκευή και το τι ακριβώς κάνει κλπ κλπ ...απλά μου ακούστηκε σαν "προσπαθώ να αιτιολογήσω μια πράξη που στην ουσία αφορά μόνο εμένα" ....

και φυσικά καλύφθηκα :)

:bye:

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #258 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:20 »
Για τους καπνιστες ισως είναι μια εναλλακτικη λυση.
Για μας τους ατμιστες καμμια.(προσωπικη γνωμη).
Πετρος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #259 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:20 »

Επειδη ομως καλος η κακος ολοι μας καποτε καπνιστες ειμασταν και τιποτα και ποτε δεν θα σου δωσει αυτη την απολαυση-ικανοποιηση-αισθηση που καποτε μας εδινε ο παραδοσιακος καπνος τουλαχιστον στο κομματι της απολαυσης στον ιδιο ακριβως βαθμο που στην εδινε (εκτος της βρωμας, κτλπ κτλπ), θεωρω πως οταν καταφερνεις μεσα απο μια συσκευη να περνεις αυτη την ευχαριστηση χωρις τη μποχα και τη μυρωδια του κανονικου τσιγαρου εστω και με μια σχετικα μικροτερη επικυνδινοτητα αυτο ειναι κατι παρα πολυ θετικο και πιστευω πως κατα τη δικη μου γνωμη οταν ξερεις να εχεις μετρο και να μη το παρακανεις ακομα και ο συνδιασμος heatsticks και ηλεκτρονικου τσιγαρου ή μονο heatsticks μονο κακο δε μπορει να σου κανει παντα οχι στον ιδιο βαθμο που θα σου εκανε η καυση του συμβατικου τσιγαρου για να μη παρεξηγουμε.

Κακο θα σου κανει ουτος η αλλος οτι βαλεις μεσα στα πνευμονια σου, ακομα και ο αερας που αναπνεεις, αν μενεις Αθηνα ειδικα δε χρειαζετε να πω τιποτα αλλο, το θεμα ομως ειναι πως οτι λιγοτερο βλαβερο μπορεις να κανεις τοτε το κανεις, δεν μιλαμε για e-cig vs iqos κτλπ κτλπ ουτε θα κατσω να συγκρινω γιατι δεν υφισταται αυτο, μιλαω για το οτι ειτε μονο iqos κανεις ειτε μονο ηλεκτρονικο ειτε και τα δυο και παλι λιγοτερη ζημια θα κανεις απο το να καπνιζεις με το γνωστο παραδοσιακο τροπο που καπνιζες πριν, εφοσον καποτε διαλεξες να βαλεις αυτο το ''κερατο'' στο στομα σου και εφοσον μεχρη σημερα εξακολουθεις να το ''γουσταρεις'' εστω την αισθηση και την ικανοποιηση που σου δινει, γι αυτο εξαλλου και εχει λογο υπαρξης το ηλεκτρονικο τσιγαρο, τοτε λοιπον δεν εχεις αλλο δρομο, ειτε κοβεις μαχαιρι τα παντα ειτε εξακολουθεις να ατμιζεις, καπνιζεις, πες το οπως θες αλλα με τροπους που θα σου κανουν μικροτερη ζημια, και τροποι υπαρχουν, πολλοι,  και ο καθενας απο εμας ξεχωριστα τους γνωριζει για τον εαυτο του, απο κει και επειτα δεν αντιλεγω πως ο τροπος του ατμισματος ειναι και ο ασφαλεστερος αλλα επειδη ειμαστε και ανοιχτομυαλοι ανθρωποι δε παυει να σημαινει οτι αποριπτουμε-καταδικαζουμε οποιονδηποτε αλλο τροπο, απο κει και περα τα συμπερασματα και οι γνωμες δικες σας.

Αποδεκτή και η δική σου άποψη, αλλά τα περι απόλαυσης του καπνίσματος αφορούν μόνο έσενα, δεν ισχυουν ούτε για μένα ούτε και για πάρα  πολλούς ατμιστές που δε θέλουν να ξαναδούν κανονικό τσιγάρο ούτε ζωγραφιστό μπροστά τους. Όποτε καλό είναι να αποφεύγεις τις γενικεύσεις.

Από την άλλη να επαναλάβω ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι πιο βλαβερη απο το ηλεκτρονικό τσιγαρο σε βαθμό που δε γνωρίζουμε, αλλά θά μάθουμε σύντομα. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση προφανώς μεταξύ τους γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Οπότε δεν μπορείς εσύ ο ίδιος να τα τσουβαλίζεις μαζί λέγοντας "ειτε το ενα, ειτε το αλλο, μικρότερη ζημιά κάνουν", αυτοαναιρεισαι.

Και επειδή ακριβώς είμαστε ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι και χρησιμοποιούμε τη λογική μας μπορούμε να απορρίψουμε και να καταδικάσουμε κατα το δοκούν ότι υπαγορεύει η κριτική μας σκέψη. Και η δική μου λέει όπως προείπα σε προηγούμενο ποστ ότι ο επεξεργασμένος καπνός που χρησιμοποιείται στη συγκεκριμένη συσκευή πολύ πολύ πιθανά να περιέχει χημικές ουσίες επικίνδυνες για την υγεία που δε χρειάζεται απαραίτητα καύση για να τις προσλάβεις. Το έχουν μελετήσει εκεί στην Philip Morris το θέμα λέμε καιρό τώρα, εχει πέσει πολύ χρήμα. Αυτά λέει η δική μου λογική και το καταδικάζω και το απορρίπτω με συνοπτικές διαδικασίες. Τώρα εσύ κάνε ότι σου υπαγορεύει η δική σου λογική. 

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #260 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:21 »
ποιός ο λόγος να αισθανθείς την ανάγκη να δικαιολογήσεις (με τα αρκετά υπερ της εν λόγω συσκευής) την αρέσκειά σου ως προς αυτήν. Πολλοί επιθετικοί προσδιορισμοί για την συσκευή και το τι ακριβώς κάνει κλπ κλπ ...απλά μου ακούστηκε σαν "προσπαθώ να αιτιολογήσω μια πράξη που στην ουσία αφορά μόνο εμένα" ....

και φυσικά καλύφθηκα :)

:bye:
Και απαντω, εδω ειναι ενα δημοκρατικο φορουμ που ο καθενας μπορει να πει με απολυτη ελευθερια τη γνωμη του, και το συγκεκριμενο θεμα του τοπικ ειναι το iqos, οποτε δε θα μπορουσα να μιλησω για κατι αλλο περα απο αυτο οχι μονο επειδη ειμαι κατοχος της συγκεκριμενης συσκευης αλλα και επειδη αυτο ειναι και το θεμα του συγκεκριμενου τοπικ.
 Δε μπηκα να χαλασω καποιο αλλο ασχετο τοπικ με τη συγκερκιμενη θεματολογια και να φωναζω το iqos ειναι καλο, αγοραστε το κτλπ κτλπ.. ουτε προσπαθησα να αιτιολογησω το οτιδηποτε, απλως οταν λες τη γνωμη σου πρεπει να εχεις μια αιτια, ενα επειχηρημα πες το οπως το θες και αυτο και εκανα οσο πιο αναλυτικα μπορουσα για να αποφευχθει η οποιαδηποτε παρεξηγηση που και παλι υπηρξε γιατι παραποιησες εν μερη καποια σημεια τουλαχιστον του κειμενου, δεν υπαρχει κανενας επιθετικος προσδιορισμος, υπαρχει απλα η γνωμη που εχει ο καθενας ειτε ειναι για τον ιδιο ειτε για οτιδηποτε μεσα σε λογικα πλαισια παντα χωρις να προσβαλει τον οποιονδηποτε.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #261 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:26 »
Μήπως δεν έπρεπε να υπάρχει σε ατμοφόρουμ νήμα για το IQOS;

Μήπως να το στέλναμε σε φόρουμ για εναλλακτικό κάπνισμα;

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #262 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:30 »
+1 σε ότι έγραψε ο microchip, έχω την ίδια άποψη

Στάλθηκε με το OnePlus X κινητό μου


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #263 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:32 »
........ δεν υπαρχει κανενας επιθετικος προσδιορισμος, υπαρχει απλα η γνωμη που εχει ο καθενας ειτε ειναι για τον ιδιο ειτε για οτιδηποτε μεσα σε λογικα πλαισια παντα χωρις να προσβαλει τον οποιονδηποτε.
"επιθετικός προσδιορισμός"
συντακτικά εννοούσα .... όχι με την "μορφή επίθεσης" ... :)
ίσα ίσα που πραγματικά το λέω είσαι πολύ κόσμιος ασχέτως της διαφωνίας μας στο συγκεκριμένο

Μήπως δεν έπρεπε να υπάρχει σε ατμοφόρουμ νήμα για το IQOS;

Μήπως να το στέλναμε σε φόρουμ για εναλλακτικό κάπνισμα;
πιθανόν ναι .... απο τεχνικής άποψης έχεις δίκιο.
αλλά τι φοβόμαστε...μην μας διαβάλλει...μην τυχόν και μπούμε σε πειρασμό?
εγώ θα ήθελα να ενημερώνομαι :)

συγχώνευση συνεχόμενων

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2017, 09:30 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #264 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:43 »
Όλοι οι κΑλοΙ χωράνε.
Μην ξεχνάμε ότι το κάπνισμα είναι ο ομφάλιος.
Θα μπορούσε να μπει και στατιστική έρευνα στο φόρουμ, έτσι, για να δοκιμαστεί η ατμιστοσύνη:

α) το δοκίμασα και το αγόρασα κιόλας
β) το δοκίμασα και το αγόρασα κιόλας και κάνω χρήση
γ)  το δοκίμασα και το αγόρασα κιόλας και κάνω χρήση παράλληλα με το ΗΤ
δ) το δοκίμασα και το αγόρασα κιόλας και κάνω χρήση παράλληλα με το ΚΤ
ε) το δοκίμασα και το αγόρασα κιόλας και κάνω χρήση παράλληλα με το ΗΤ και το ΚΤ
στου) θα το δοκιμάσω αν το πάρει κανας κολλητός
ζ) θα το δοκιμάσω και θα το συγκρίνω με το ΚΤ
η) θα το δοκιμάσω και θα το συγκρίνω με το ΗΤ
ι) θα το δοκίμαζα, αλλά κάτι άκουσα για χημικά
ια) θα το δοκιμάσω, αν βγει σε φλωρέξ
ιβ) θα το δοκιμάσω, αν βγει σε πρίμιουμ
ιγ) θα το δοκιμάσω, αλλά έχει αναλύσεις;
ιδ) αν το δοκιμάσω θα δω τις αγγελίες;
ιε) έεεετσι... τσιγαράκι, όχι "λαδάκια" γεμισμένα με χημικά...
ιστου) να δω τι θα κάνουν οι άλλοι...

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #265 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:44 »
Αποδεκτή και η δική σου άποψη, αλλά τα περι απόλαυσης του καπνίσματος αφορούν μόνο έσενα, δεν ισχυουν ούτε για μένα ούτε και για πάρα  πολλούς ατμιστές που δε θέλουν να ξαναδούν κανονικό τσιγάρο ούτε ζωγραφιστό μπροστά τους. Όποτε καλό είναι να αποφεύγεις τις γενικεύσεις.

Από την άλλη να επαναλάβω ότι η συγκεκριμένη συσκευή είναι πιο βλαβερη απο το ηλεκτρονικό τσιγαρο σε βαθμό που δε γνωρίζουμε, αλλά θά μάθουμε σύντομα. Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση προφανώς μεταξύ τους γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Οπότε δεν μπορείς εσύ ο ίδιος να τα τσουβαλίζεις μαζί λέγοντας "ειτε το ενα, ειτε το αλλο, μικρότερη ζημιά κάνουν", αυτοαναιρεισαι.

Και επειδή ακριβώς είμαστε ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι και χρησιμοποιούμε τη λογική μας μπορούμε να απορρίψουμε και να καταδικάσουμε κατα το δοκούν ότι υπαγορεύει η κριτική μας σκέψη. Και η δική μου λέει όπως προείπα σε προηγούμενο ποστ ότι ο επεξεργασμένος καπνός που χρησιμοποιείται στη συγκεκριμένη συσκευή πολύ πολύ πιθανά να περιέχει χημικές ουσίες επικίνδυνες για την υγεία που δε χρειάζεται απαραίτητα καύση για να τις προσλάβεις. Το έχουν μελετήσει εκεί στην Philip Morris το θέμα λέμε καιρό τώρα, εχει πέσει πολύ χρήμα. Αυτά λέει η δική μου λογική και το καταδικάζω και το απορρίπτω με συνοπτικές διαδικασίες. Τώρα εσύ κάνε ότι σου υπαγορεύει η δική σου λογική.
Πρωτον, επειδη μαλον εκει αναφερεσε οταν ειπα ''τιποτα δεν θα σου προσφερει την αισθηση του κανονικου καπνου'' δεν ειναι γενικευση για εσενα η εμενα η οποιονδηποτε, ειναι η λογικη κοινη πραγματικοτητα, δεν θα εχεις την ιδια αισθηση οταν εισαι μεθυσμενος και την ιδια αισθηση οταν εχεις πιει μισο ποτηρι κρασι, καπου υπαρχει μια διαφορα, απλη φυσικη, και ναι ισχυει για ολους, ανεξαιρετως.

Επειτα δεν ''τσουβαλισα'' μαζι τιποτα, ουτε τα εβαλα μαζι, το ξεκαθαρισα απο την αρχη αυτο, απλα ειπα αλλη μια κοινη και λογικη αληθεια γιατι και το ηλεκτρονικο τσιγαρο και το iqos ή το οποιοδηποτε iqos το θελουμε δε το θελουμε λιγοτερη ζημια σου κανουν απο τη καυση του καπνου, τωρα, επειδη μιλαμε και λογικα, το λιγοτερο εχει και ενα βαθμο, το ποσο λιγοτερο κακο θα σου κανει το καθενα ξεχωριστα εχει και ενα βαθμο, απλως ειπα να μη το αναλυσω τοσο γιατι πιστεψα πως ημουν αρκετα κατανοητος αλλα τελικα επεσα εξω. Δικο μου λαθος.


Και οχι επετρεψε μου να διαφονισω καθετα πως επειδη ακριβως οπως επανελαβες μετα απο μενα πως ειμαστε ανοιχτομυαλοι ανθρωποι γι αυτο το λογο δεν καταδικαζουμε και δεν αποριπτουμε απολυτως τιποτα παρα μονο για τον εαυτο μας, γιατι οταν γενικευετε αυτος ο ''καταδικασμος'' και βγαινει προς τα εξω η μπαλα περνει ολους τους υπολοιπους που καλιστα θα μπορουσαν και οι ιδιοι να καταδικασουν το ηλεκτρονικο τσιγαρο ακριβως επειδη αυτο υπαγορευει η κριτικη τους σκεψη οπως λες αλλα δεν ειναι καθολου ετσι.


Τωρα τα υπολοιπα περι επικυνδινων ουσιων που εμπεριεχοντε μεσα στο καπνο και τα σχετικα, δεν χρειαζετε να σχολιασω κατι, βεβαιως και συμφωνω απολυτα μαζι σου, τουλαχιστον μονο σε αυτο το κομματι, δεν ειπα ποτε το αντιθετο. Αν το ελεγα, θα αλλαζα ολοκληρη την ιστορια.

Γνωμη μου ειναι να αρχισουμε να βλεπουμε λιγο περισοτερο ελευθερα και δημοκρατικα τα πραγματα, αυτο πιστευω πως θα ανοιγε καινουριους προς το καλο παντα οριζοντες στην ανθρωπινη επικοινωνια αντι να ''καταδικαζουμε και να απορριπτουμε''
Εξαλλου, οταν καταδικαζεις και αποριπτεις τη γνωμη και τα πιστευω του συνανθρωπου σου, ειναι σαν να αποριπτεις τον ιδιο τον ανθρωπο σαν φυσικη υποσταση και οχι μονο, και αυτο ειναι ακραιο και απανθρωπο απο μονο του, αυτο τα λεει ολα νομιζω.

Ελπιζω τωρα να εγινα λιγο περισοτερο κατανοητος και κλεινω τη συζητηση με αυτο. Εξαλλου ουτε προσωπικα συμφεροντα εχω, ουτε να χωρισω και κατι με τον οποιονδηποτε συμφορουμιτη και πανω απ' ολα συνανθρωπο.

Παντα με φιλικη προθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2017, 23:54 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #266 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 00:27 »
Πάντα σε φιλική διάθεση συνομιλούμε. Οπότε:

Αναφέρθηκες σε απόλαυση-ικανοποίηση, όχι απλά την "την αίσθηση του καπνού", εκφράστηκες δηλαδή θετικότατα για το κανονικό τσιγάρο. Και αυτό το γενίκευσες για όλους. Δόξα τω θεω ματάκια έχουμε μπορούμε να διαβάζουμε...

Την συγκριση την έκανες πάλι ξεκάθαρα, δεν αντιλαμβάνομαι την αρνησή σου, φαίνεται επίσης ξεκαθαρα από το αρχικό σου ποστ. Γι΄αυτό σου είπα ότι αυτοαναιρείσαι. Γιατί απ τη μια είπες δεν τα συγκρίνω και απο την άλλη τα συγκρινες. Τώρα όσο αφορα την αποψη ότι και τα δυο είναι λιγοτερο βλαβερα, στρερειται λογικής και είναι απλουστευτική αφου στην κατηγορία "λιγότερο βλαβερο" απο το τσιγαρο μπορουν να μπουν χιλιαδες, βλαβερες και μη, ουσιες. Δεν τιθεται θεμα όμως εξισωσης, αρα και αναφορας απο μερους σου.

Οσο για τον καταδικασμο πάλι δε σε καταλαβα. Προφανως μιλω για τον εαυτό μου δεν γενικευσα, που το ειδες κατι τετοιο; Και δε καταδικασα εσενα, αλλα τη συγκεκριμενη συσκευη, για ποια μπαλα μιλας και για ποιους ολους;

Τωρα εξακολουθεις να επαναλαμβανεις κατι που προφανως δεν ισχυει, αφου αιτιολογησα νομιζω επαρκως και μαλιστα συμφωνεις μαζι μου, γιατι καταδικαζω και απορριπτω τη συγκεκριμενη συσκευη. Οταν απορριπτω την αποψη, δεν απορριπτω τον ανθρωπο, τι ειναι αυτα τα ζαβά που λες;; :o Ειναι ακραιο και απανθρωπο να εχω αντιθετη αποψη απο τη δικη σου και προφανως να την απορριπτω; :o !!!

Πάντα με φιλικη διαθεση και εγω θα σου προτεινα να εισαι παντα ετοιμος να δεχεσαι και αρνητικη κριτικη οταν διατυπωνεις την αποψη σου δημοσια.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #267 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 00:50 »
Μια χαρα το πατε! 
Απ'ο,τι φαινεται, μαλλον θα περασετε σε ποσταρισματα και το νημα του Iatty!
Να μη μπαινει και η Phillip Moris σε εξοδα προωθησης!!  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #268 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 01:08 »
Παιδια  όταν αρχισα το ΗΤ ηταν γιατι επρεπε να  κοψω το ΚΤ για λογους υγειας και εψαχνα απεγνωσμένα  να βρω αυτό που επαιρνα από το ΚΤ  μεσο του ΗΤ ,ε όπως και να το κανουμε και  οσες γευσεις και να δοκιμασα απλα υπηρχε ένα  δεν, δεν, δεν,γιατι πολύ απλα άλλο πραγμα το ένα(ατμος) και άλλο το άλλο(καπνος),τωρα με αυτό το IQOS τα πραγματα αλλαζουν γιατι κακα τα ψεματα αυτό που εψαχνα πριν 2μιση χρονια το προσφερει αυτό το μαραφετι !
Εγω παντος τον ατμο μου τωρα δεν τον αλλαζω με τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #269 στις: Ιανουαρίου 13, 2017, 01:30 »
Κάνεις την υπόθεση ότι το μαραφέτι είναι το ίδιο λιγότερο βλαπτικό σε σχέση με το τσιγάρο όσο και το ηλεκτρονικό. Κατά την άποψη μου κάνεις λάθος, αλλά μένει να το δούμε και σε ανεξάρτητες έρευνες που φαντάζομαι/ελπίζω θα γίνουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93056 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3948 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias