vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #135 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 19:26 »
Πιστεύω πως για άτομα σαν τον γιατρό που αναφέρθηκε (μόνιμη, καλή δουλειά) είναι μια καλή πρόταση. Έχεις μπαφιάσει από το τσιγάρο, θέλεις κάτι παρεμφερές, τα 80€ δεν είναι απαγορευτικό νούμερο...γιατί όχι;
Αν τώρα σου σπάσει τα νεύρα λόγω μπαταρίας που θα τελειώνει κάθε λίγο ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο....το ηλεκτρονικό θα είναι εκεί και θα περιμένει. 

Για αυτούς που πάνε σε λύσεις "λαθραία", "χύμα" κλπ. δεν παίζει το συγκεκριμένο. 

Για τους πιο νέους...τα πρώτα ηλεκτρονικά ήταν αρκετά ακριβότερα από 80€...κι από απόδοση.... :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #136 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 20:12 »
οφ τοπικ μεν
αλλά,
αν αναλογιστούμε πόσες μεγάλες επιχειρήσεις υπάρχουν που αν βάλουμε
στον χάρτη να τις ψάξουμε (σε οινόφυτα, γκυκά νερά, λυκόβρυση κλπ) θα βρεθούμε
σε χωράφια, δεν το συζητώ....
Να μην αναφέρω παρασκευαστήσριασε Μέγαρα, Ασπρόπυργο, Σκαραμαγκά και Χαιδάρι, αλλά ακόμα και για την chemψο/ Sydesmos που γκουκλικά είναι πάλι σε χωράφια... Και δεν πάω σεεπαρχιακές :)  Θα χαθούμε.... ;)

Κριτήριο λοιπόν για το που εδρεέυει μια εταρεία δεν υφίσταται κατ' εμέ...

Για το άλλο..... τοτου θέματος...όποιος θέλει το κάνει.... δεν θα είναι το τελευταίο που βγαίνει....σίγουρα θα ακολουθήσουν πολλά....
Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μου αφήσουν το δικαίωμα της επιλογής...
Δεν μου αρέσουν οι μονόδρομοι....



Αποσυνδεδεμένος pechr

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #137 στις: Νοεμβρίου 05, 2016, 22:52 »
Το να αμφιβάλλεις είναι δικαίωμά σου.
Αν θες να το συζητήσουμε, το ψάξιμο στο street view δεν σου δίνει απαντήσεις και δεν δικαιώνει (κατά την δική μου γνώμη) τις αμφιβολίες. Όχι μόνο οι παλιές φωτό αλλά και η πολύ συχνή δήλωση έδρας σε άσχετο μέρος ή και άλλη χώρα από τις αποθήκες ή τον χώρο παραγωγής μιας εταιρίας, είναι πράγματα που κάνουν το κριτήριο αυτό προβληματικό.
Πάντως το να απομονώνεται μια φράση και να κρίνεται το ύφος χωρίς να λαμβάνεται υπόψη το συγκείμενο (το εννοιολογικό πλαίσιο, τα συμφραζόμενα, όπως θες πες το) μεταφέρει μόνο ότι επιλέγεις εσύ να μεταφέρει.
Στην πράξη, είμαι σίγουρος πως κάποιοι παρασκευαστές δεν είναι σόι. Στατιστικά και μόνο, το θεωρώ σίγουρο. Αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελεί επιχείρημα που αξιολογεί μια κατηγορία σε σύγκριση με άλλη κατηγορία.
Πχ:
Τα έτοιμα γλυκά, συσκευασμένα, με συντηρητικά, που τα τρώει ο ήλιος και παλιώνουν σε ένα περίπτερο, συνολικά δεν είναι καλά όπως ενός ζαχαροπλαστείου. Το να πει κάποιος "ναι, αλλά δεν ξέρεις τι ποντίκια κυκλοφορούν στο ζαχαροπλαστείο, τα περίπτερα σε ενόχλησαν!" μπορεί σε συγκεκριμένες περιπτώσεις να είναι σωστό. Εξάλλου και ένα σταματημένο ρολόι δείχνει την σωστή ώρα δυο φορές τη μέρα! Αλλά δεν αλλάζει το γεγονός πως όλοι ξέρουμε πως τα γλυκά ζαχαροπλαστείου είναι καλύτερα και δεν θα πάρουμε παστάκι από το περίπτερο να το πάμε σε κάποια επίσκεψη. Το ξέρουμε καλά, ξέρουμε και το γιατί, και οι πιθανές εξαιρέσεις δεν αλλάζουν τον κανόνα.

Αν όλα αυτά πρέπει να τα εξηγήσω με προσοχή και λεπτομέρεια θα φάω κάμποσο χρόνο από την ζωή μου. Θα το κάνω, όταν απαντώ σε ερωτήσεις ή ευγενείς και τεκμηριωμένες γνώμες και αντιρρήσεις. Αλλά αν απαντώ σε αφορισμούς και παντελώς ατεκμηρίωτες ατάκες θα μιλήσω με ανάλογη διάθεση και συντομία. Ας πούμε πως τιθασεύω τα πάθη μου μέχρι που κάποιος ξαμολάει τα δικά του. Μετά... δεν εγγυώμαι τίποτα.
Big Sur νομίζω με παρεξήγησες ... :)
Πάτησα πάνω στο ''υπογεια'' για να εξετάσουμε τις εγκαταστάσεις.
Κι εγώ με την σειρά μου είπα εν εν ολιγοις με το street view ότι δεν μοιάζουν για οργανωμένες βιοτεχνίές.
Η αμφιβολία μου ήταν όχι προς την ποιότητα αλλα κυριολεκτικά προς τις εγκαταστάσεις τους στο κατά πόσο είναι οργανωμένες επιχειρησεις.
Τα όλα μηνύματα που άφησα βασίστηκαν πάνω σε αυτό δλδ στις εγκαταστάσεις τους.
Δεν εξετάζαμε την ποιότητα των παραγόμενων προιόντων αλλα καθαρά την κτιριακή υποδομή που δεν μοιάζει για συσκευαστήριο υγρών ατμίσματος.

Αποσυνδεδεμένος Mr.R0bot

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
  • #ComeToTheVapeSide
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #138 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 16:37 »
παιδιά δοκίμασα σήμερα αυτή την χαζομαρα από έναν φίλο..  μου έβαλε μέσα ένα από αυτά τα τσιγάρα ναι ok από γεύση σα να καπνίζω κανονικά...  χωρίς όμως να με ζαλίζει όπως όταν έκανα κανονικά τσιγάρο..  

μου φάνηκε πολύ ελαφρύ προσωπικά εμενα... ίσος να ήτανε και το τσιγάρο ελαφρύ δεν γνωρίζω.. πάντως είναι ότι πρέπει για κάποιον καπνιστή... τώρα το ποσο αθώο είναι δεν ξέρω... το σίγουρο είναι ότι γλιτώνεις την πισσα... 

εδώ ακόμα δεν ξέρουμε τις μακροχρόνιες επίπτωσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου... αλλα σίγουρα το ατμισμα είναι σιγουρα λιγότερο βλαβερό...  :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #139 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 17:48 »
Από πού ακριβώς προκύπτει ότι γλιτώνεις την πίσσα με αυτό το μαρκούτσι?

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #140 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 17:49 »
Πλακα πλακα η ''αμπουλα'' απο τι υλικο ειναι?Καιγεται?Πως καιγεται?Αν ναι,τοτε η πισσα ειναι σιγουρη νομιζω..

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #141 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 18:17 »
Δεν καίγεται, απλά θερμαίνεται. Αν θυμάμαι σωστά , δεν έχει πίσσα.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #142 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 18:25 »
Ναι κ η αμπουλα μετα τι γινεται;Αφαιρειτε;Γινεται καπνος;Τι;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #143 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 18:37 »
Θερμαίνεται και εξατμίζεται το συστατικό με το οποίο έχει διαβραχει ο καπνος.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #144 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 18:47 »
Η συσκευή διαθέτει ένα πινάκι το οποίο θερμαίνεται στους 300 βαθμούς.  Ο χρήστης βάζει ένα "ειδικό" τσιγάρο, το οποίο είναι πιο κοντό από τα κανονικά¨(άλλη διαφορά δεν έχει οπτικά, δεν ξέρω αν έχει διαφορά στον καπνό που βάζουν) και το πινάκι θερμαίνει, δεν καίει, τον καπνό.  Όταν τελειώσει ο χρόνος (είναι με χρόνο, 4 λεπτά νομίζω), η συσκευή σβήνει και ο χρήστης αφαιρεί το τσιγάρο και το πετάει.

Θεωρητικά, είναι πιο καλό από το κ.τ γιατί δεν υπάρχει καύση οπότε γλυτώνεις την πίσσα.

Εμπορικά, δεν στοχεύουν σε ατμιστές, αυτή είναι και η οδηγία που έχουν πάρει οι πωλητές.  Σε καπνιστές στοχεύουν, πλασάροντας έναν εναλλακτικό και λιγότερο επιβλαβή τρόπο καπνίσματος.

Σαν εμπορική κίνηση, εγώ τους βγάζω το καπέλο.  Πλασάρουν το "λιγότερο επικίνδυνο", σε συνδυασμό με το ότι η συμπεριφορά του είναι σαν κ.τ (με χρόνο δηλ) οπότε πολύ κοντά σε αυτό που έχει συνηθίσει.  Παράλληλα όμως, κρατάνε τον πελάτη/χρήστη γιατί πάλι θα δίνει 4€ για το πακέτο όποτε ουσιαστικά δεν χάνουν πωλήσεις.  Παρεμπιπτόντως, κοντά στις 10 - 12 συσκευές ημερησίως πουλάει το μαγαζί στο Mall  ;)

Respect  :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #145 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 19:49 »
επειδη ειμαι επιρρεπεις στις προκλησεις το δοκιμασα..
μην περιμενετε να πω πολλά...   μια λεξη φτανει. 
malakia σκετη. 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #146 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 19:57 »
Λογικό μου φαίνεται. Απευθύνεται ουσιαστικά μόνο σε καπνιστές.....δεν είναι ουτε καν μέσο διακοπής καπνίσματος. Είναι εναλλακτική συνέχισης του καπνίσματος χωρίς στάχτες και με λιγότερες οσμές σε σχέση με τα συμβατικά τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #147 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 20:06 »
Εγω σημερα που μιλησα με οδηγο του παπαστρατου,το προιον θα μπει σε συγκεκριμενα σημεια κ οχι σε περιπτερα.Σε περιπτερα μονο σε καλα σημεια κ αυτο αν το ζητησει καποιο απο αυτα.

Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #148 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 20:09 »
Το προβλημα ειναι πως καπνιστες που θα δοκιμασουν αυτο το πραγμα και σιγουρα θα αποτυχουν την διακοπη, στο μυαλο τους θα ακυρωσουν ταυτοχρονα και το ηλεκτρονικο

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Phillip Morris εγκαινιάζει το νέο Τύπο άκαπνου τσιγάρου
« Απάντηση #149 στις: Νοεμβρίου 08, 2016, 20:13 »
Εγω δεν βλεπω καποιο προβλημα,αυτος που θελει να κοψει το κτ θα εψαχνε για το ητ.Το σιγκεκριμενο θα παει απατο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64252 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173368 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310992 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207103 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias