vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

526 επισκέπτες, 4 χρήστες
kon95, dkostas, bloodlessz, Tazz

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #600 στις: Μαρτίου 29, 2017, 20:31 »
Γιατί, το η.τ. απευθύνεται σε μη καπνιστές?

Δεν λες να καταλάβεις πως το θέμα μας είναι προς τα που θα στραφούν οι καπνιστές και όχι αν θα μας πάρει τους λεβέντες το iqos.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #601 στις: Μαρτίου 29, 2017, 21:05 »
 Αλλο εννοουσα.. τέλος παντων.. ας το...έκανα και μία διορθωση στην πρόταση μου για να μην υπάρξει παρανόηση.
Δεν με ενδιαφέρει προς τα πού θα στραφούν οι καπνιστές και το αν θα πάρει ατμιστες το iqos.

Όπως και δεν με ενδιαφέρει τι θα κάνει ο καθένας γιατί είναι δικαίωμα του φτάνει να μην ενοχλεί τους άλλους γύρω του.

Ο καπνιστής που θέλει να το κόψει πραγματικά, θα το κόψει μαχαίρι..
Δε θα ψάξει ούτε θερμάστρες ούτε ατμιστηρια.
Ο καπνιστής που θέλει να συνεχίσει να θερμαίνει καπνό ή να ατμιζει ας διαβάσει ας ενημερωθεί και ας κάνει την επιλογή του.  

Δεν έχω συμφέροντα ούτε από τις καπνοβιομηχανιες ούτε από τις ηλεκτρονικό --τσιγάρο - βιομηχανίες για να με νοιάζει που θα πάει ο κάθε καπνιστής..
Εντέλει δε θα σώσω εγώ τον κόσμο..αν δεν θέλει να σωθεί μόνος του.

Πάντα με αγάπη τα λέω έτσι για να μην παρεξηγουμαστε.. :)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2017, 21:20 από Drakos »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #602 στις: Μαρτίου 29, 2017, 21:18 »
[justify]@Drakos, καλησπέρα. Αγαπητέ φίλε, σε ξαναδιάβασα απ' την αρχή. Ομολογώ πως γράφεις πάντα με αξιοπρέπεια και με ήρεμο φιλικό τρόπο. Ξαναεμφανίζεσαι στο φόρουμ μέσα απ’ αυτό το νήμα, στις 7 Φεβρουαρίου 2017. Αναφέρεις πως ήδη, απ’ την αρχή του χρόνου, είσαι χρήστης του IQOS + άτμισμα. Με όσα είπες μέχρι σήμερα και με απλή αριθμητική: [/justify]

[justify]Έναρξη ατμίσματος και προσπάθεια διακοπής του καπνίσματος στις 9 Σεπτεμβρίου 2011.[/justify]

[justify]
  • 27 χρόνια βαρύς καπνιστής
  • 6 μήνες χρήση μόνον άτμισμα
  • 5 χρόνια ξανά τσιγάρο, (παράλληλη χρήση: τσιγάρο + ελάχιστο άτμισμα)
  • 32 τελευταία χρόνια βαρύς καπνιστής (εσύ το έγραψες / δηλ. τα 27 + 5 χρόνια)
  • 3 μήνες παράλληλη χρήση: IQOS + ελάχιστο άτμισμα.
[/justify]

[justify]Όλα τα παραπάνω γιατί, [...] δεν κατάφερα ποτέ να απεξαρτηθώ ίσως λόγω αδυναμίας χαρακτήρα. / Προσωπικά πιστεύω πως το IQOS απευθύνεται αποκλειστικά και μόνο σε καπνιστές που ψάχνουν εναλλακτικούς τρόπους (ίσως πιο ασφαλείς) τρόπους καπνίσματος και όχι σε άτομα που θέλουν να το κόψουν. Γι αυτούς απλά δεν κάνει μιας και προσομοιάζει επικίνδυνα το κανονικό τσιγάρο.[...] [/justify]

[justify]Άρα λοιπόν, θα μου επιτρέψεις να σκεφτώ πως, έχεις δώσει ελάχιστες ευκαιρίες και χρόνο στο άτμισμα, λειτουργείς ακόμα ως βαρύς καπνιστής (σημ. κι εγώ, τόσα χρόνια κάπνιζα). Επομένως, δεν είναι λογικότατες οι όποιες ενστάσεις που διαβάζεις στο νήμα; (όχι βέβαια σε προσωπικό επίπεδο, αλλά σε γενικότερο). Εγώ σαν Joe, ενάμισι χρόνο τώρα δεν άγγιξα τσιγάρο, (ίδιες ηλικίες περίπου), 27 χρόνια καπνιστής, με πάνω από 60 τσιγάρα ημερησίως. Τι μαγικό έπιασε σε μένα; (είμαι διατεθειμένος να το αγοράσω, αύριο κιόλας. Όμως, πάλι στον ατμό θα ξανακυλίσω...). [/justify]

[justify]Σημ. Ξαναέγραψα. Είμαι κι επίσημα γραφικός. Βαράτε ελεύθερα.[/justify]


Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #603 στις: Μαρτίου 29, 2017, 21:35 »
Προς τα που θα στραφούν οι καπνιστές;

Στο να το κόψουν "μαχαίρι".

Όλα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα, είτε λέγεται ΗΤ, είτε λέγεται IQOS, είτε όπως θέλει.

Κρίνουμε και κατακρίνουμε με μεγάλη ευκολία κάποιους που στρέφονται στο IQOS ή ξαναγυρνάνε στο τσιγάρο, αλλά τι δικαιολογία θα πούμε εάν μας κατακρίνει κάποιος που το έκοψε "μαχαίρι";

Τι θα γίνει εάν μετά από χρόνια ανακαλυφθεί ότι το ΗΤ προκαλεί στον οργανισμό διαφορετικού είδους βλάβη απ΄ότι το κανονικό τσιγάρο; Πως μπορεί να είμαστε σίγουροι; Δεν είμαστε.

Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του και ας αφήσουμε τους υπόλοιπους να κάνουν τις δικές τους. Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του. 

Ας μην αναθεματίζουμε. Το ΗΤ δεν είναι πανάκεια. Το ότι στραφήκαμε στο ΗΤ δε μας κάνει καλύτερους.
Όταν κάπνιζα, δε μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς το τσιγάρο.
Τώρα, δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς το ΗΤ.
Στα "μάτια" ενός μη καπνιστή - ατμιστή πως φαίνομαι; Ως "πρεζάκιας". Ας μη βλέπουμε κι εμείς έτσι όσους κάνουν κανονικό τσιγάρο.
Δεν πρέπει να φανατιζόμαστε.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #604 στις: Μαρτίου 29, 2017, 21:40 »
Συμφωνώ με τον JoeBarTeam στο ότι χρειάζεται μια κάποια επιμονή προκειμένου να στραφεί ο καπνιστής (λογικά όλοι μας στο παρόν φόρουμ υπήρξαμε καπνιστές) στο η.τ.

Αξίζει όμως η προσπάθεια εφόσον πιστεύεις πως κάνεις κάτι πραγματικά ουσιαστικό για τη βελτίωση της ζωής σου.

Προφανώς η λύση "μαχαίρι" δε μας καλύπτει (γι αυτό και είμαστε ατμιστές) αλλά φίλε Drakos δε συμφωνώ καθόλου πως το  "μαχαίρι" είναι η μόνη δυνατότητα για να απέχεις εντελώς από το κάπνισμα και δε μου αρέσει να ακυρώνεται η προσπάθεια που κάναμε όσοι καταφέραμε να διακόψουμε τελείως το κάπνισμα μέσω του ατμίσματος.

Από κει και πέρα και εφόσον είμαι αποκλειστικά ατμίστρια φυσικά και δεν έχω διάθεση να δοκιμάσω κάτι που δε μου χρειάζεται.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καπνιστή αυτή τη στιγμή και δε θέλω να αντιμετωπίζομαι με αυτόν τον τρόπο ούτε από το κράτος ούτε από μεμονωμένα άτομα.

Αυτό με κανέναν τρόπο δε σημαίνει πως θεωρώ "κατώτερους" τους καπνιστές. Απλά το τσιγάρο πλέον μπορώ να πω πως με ενοχλεί κιόλας...

Με εκτίμηση πάντα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2017, 22:04 από Fany Xou »

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #605 στις: Μαρτίου 29, 2017, 21:45 »
@JoeBarTeam
Το μαγικό για τον καθένα είναι σχετικό. Η γυναίκα μου κάνει 2-3 τσιγάρα την εβδομάδα το πολύ. Όποτε γουστάρει το κόβει. Αγοράζει καπνό πολλές φορές για να κάνει ένα τσιγάρο, το ξεχνάει και το ξαναθυμάται μετά από ένα μήνα.

Εγώ από την άλλη θα ήθελα πολύ να αντιμετωπίζω το κάπνισμα όπως αυτή αλλά είμαι η όλα ή τίποτα ... και φυσικά με βλέπει με τα ατμιστικά και γελάει. Αυτός είναι ο λόγος που δεν θα δοκιμάσω τπτ νέο και προσπαθώ να μην κάνω χόμπι το άτμισμα γιατί μετά ζήτω που καήκαμε. Έκανα μεγάλη προσπάθεια να κόψω τα καπνικά αρώματα μετά πάλι μεγάλη προσπάθεια για να κόψω τα αρώματα γενικά και τώρα μειώνω σιγά σιγά και την νικοτίνη. Στο τελευταίο απέτυχα όμως και ξαφνικά από 6 το πήγα ξανά στο 12 για να μην καπνίσω. Το πως αντιμετωπίζει ο καθένας την εξάρτηση απο τη νικοτίνη και τη συνήθεια είναι σχετικό και πολύ διαφορετικό από τον άλλο.

Πιασ’ τ’ αυγό και κούρευ’ το.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #606 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:03 »
Όλοι αυτοί που το έκοψαν μαχαίρι και επικαλέιστε, που είναι?? Πόσους ξέρετε?

Πόσους ατμιστές ξέρετε?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #607 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:08 »
- Μαχαίρι, την ξεπέρασα...
- Ομοίωωως...
Ο Σούλης κι ο Λούλης, που τα είχαν παλιά με την Αριμάνια (σε διαφορετικές εποχές), συναντήθηκαν σε μπυραρία.
- Μπυρίτσα;
- Ναι.
- Τι "ναι";
- Τι;
- Τι μπυρίτσα;...
- Ξανθιά να ναι κι ότι να ναι.
- Φέρε μια πράσινη...

- Τα νέα σου.
- Τι να σου λέω ρε φίλε, άλλος άνθρωπος έγινα. Γλίτωσα από την γκρίνια της, τη βρωμερή της αναπνοή... άσε που όλη την ώρα μιλούσε κι εγώ ξερόβηχα για να μην την πιάσω και...
- Τα έχουμε πει αυτά, παλικάρι. Περασμένα-ξεχασμένα.
- Περασμένα;
- Ξεχασμένα;
- Βρωμούσε το στόμα, αλλά είχε μια μυρωδιά, ρε φίλε...
- Ορίστε;
- Βρωμούσε το στόμα ΣΟΥ, αλλά ήταν τόσο ελκυστική η μυρωδιά της...
- Περασμένα-ξεχασμένα...
- Κανα νέο αίσθημα;
- Η i-κοσούλα. Άλλο πράγμα ρε φίλε...
- Δηλαδή;
- Εκεί που καθόμαστε δίπλα-δίπλα και μου έρχεται... ξέρεις... κάνω ένα ΤΣΑΑΑΑΚ, την κουτουπώνω, περιμένω κάποια δεύτερα να φορτίσει και ΜΠΑΠ. Αλλά, τι να σου λέω τώρα, άλλο να το ζεις... Εσύ;
- Εγώ γνώρισα την ατμούλα. Πολύ κυρία, πολύ καθώς πρέπει, πολύ τακτική. Να σκεφτείς, για να την κουτουπώσω πρέπει να είναι αρκετά υγρή, διαφορετικά θα έχω πρόβλημα τροφοδοσίας.
- Αδελφέ, δεν σε πιάνω...
- Το βαμβάκι, ωρέ. Βαμβακερά είναι τα εσώρουχά της.
- Αααα...
- Κι εκεί που με πιάνει το έτσι μου, τη βλέπω να διπλώνει αργά-αργά τα ρουχαλάκια της, να τα διπλώνει, να τα βάζει σε τάξη.
- Πωωωω, ξενέρα. Αυτή θα θέλει και προφυλακτικά με γεύσεις...
- Όχι, γεύσεις έχουν τα βρακιά της.
- Σοβαρά;
- Ναι. Αλλά, πρέπει να ταιριάζουν και με τις δικές μου γεύσεις...
- Έλα! Πήγατε σε ατμοσόπ;
- Ναι. Δοκιμάζαμε-δοκιμάζαμε... ακόμα πάμε, μη σου πω δυο φορές το μήνα... Άμα δεν ταιριάζουν τα αρώματά μας μας δεν με αφήνει να ξελαμπικάρω.
- Άτυχος είσαι, μωρέ. Ιεροτελεστία για ένα παυτό.
- Μην το λες... έτσι και σου κάτσουν τα αρώματα και το ρεύμα...
- Τι; μπαίνεις και στην πρίζα;
- Γιατί, εσύ δεν μπαίνεις;
- Ναι, αλλά ενώ εγώ βρήκα μια σαν την Αριμάνια, απλά μιλάει λιγότερο. Τι λες, ποιος παυτώνει πιο πολύ;
- Ποιος έβγαλε περισσότερο από το μυαλό του την Αριμάνια;

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #608 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:09 »
Όλοι αυτοί που το έκοψαν μαχαίρι και επικαλέιστε, που είναι?? Πόσους ξέρετε?

Πόσους ατμιστές ξέρετε?

Εγώ ξέρω κάποιους, λίγους βέβαια και τους θεωρώ καλύτερους και πιο δυνατούς από εμένα.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #609 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:10 »
Οι περισσότεροι γνωστοί μου που δεν καπνίζουν το έκοψαν μαχαίρι. Εγώ επίσης μαχαίρι το έκοψα αλλά το ξανάρχισα μετά από ένα χρόνο περίπου.

Συμβιβάστηκα και άρχισα το ηλεκτρονικό

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #610 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:17 »
Οκ μπράβο τους.

Θα επιμείνω όμως πως το  "μαχαίρι" δεν είναι η μόνη δυνατότητα για να απέχεις εντελώς από το κάπνισμα και δε μου αρέσει να ακυρώνεται η προσπάθεια που κάναμε όσοι καταφέραμε να διακόψουμε τελείως το κάπνισμα μέσω του ατμίσματος.

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καπνιστή αυτή τη στιγμή (από το 2014) και δε θέλω να αντιμετωπίζομαι με αυτόν τον τρόπο ούτε από το κράτος ούτε από μεμονωμένα άτομα.

Αυτό με κανέναν τρόπο δε σημαίνει πως θεωρώ "κατώτερους" ή "ανώτερους" τους καπνιστές, τους ατμιστές ή τους άκαπνους / ά-ατμους.

Δεν κάνουμε διαγωνισμό - να κόψουμε το κάπνισμα προσπαθούμε και οι περισσότεροι ατμιστές το καταφέρνουμε 100%

Το τσιγάρο προσωπικά πλέον μπορώ να πω πως με ενοχλεί κιόλας - όπως και πάρα πολλούς συνατμιστές
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2017, 22:34 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #611 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:20 »
Άντε παιδιά, κανονίζω ομαδική παραγγελία iquos. Με ψήσατε.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #612 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:26 »
Εγώ λέω να παρατήσω το thread και να παίξω με το NFE Toolbox http://vaping.gr/index.php/topic,33514.0.html

giorgos out.-

Αποσυνδεδεμένος argo

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #613 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:33 »
Άντε παιδιά, κανονίζω ομαδική παραγγελία iquos. Με ψήσατε.
Κόκκινο για μένα  ;)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #614 στις: Μαρτίου 29, 2017, 22:36 »
Εγώ δεν θέλω.

εστάλη


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180565 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536169 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59770 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237407 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12