vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

514 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, aragiannis, Jorge, Doubt, manoslykos, Milarepa, th3ofilos

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #585 στις: Μαρτίου 29, 2017, 13:55 »
Καλά δεν θα πέσουμε και γονυπετείς να αλλάξουμε γούστα σε όσους γουστάρουν το τσιγαράκι. Δεν ειναι και παιδόπουλα ωστε να υπάρχει κάποιος λόγος να ασχοληθεί κάποιος καλοπροαίρετος.
Το 2017 είναι γελοίο να λέμε ότι θέλουν κάποιοι να να αποφύγουν το τσιγάρο αλλα δεν βρίσκουν υγρό να ατμίσουν και την πέφτουν στο περί λόγου μαρκούτσι. Απλά δεν θέλουν να το βγάλουν από τη ζωή τους, την καθημερινότητα τους, δεν θέλουν να ξεβολευτούν, και είναι βεβαίως δικαίωμά τους. 
Και δεν εχω καταλάβει και σε τι ωφελεί όλη αυτη η κουβέντα για κάτι που δεν έχει σχέση με το άτμισμα, το αντίθετο μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος bluegeorge

  • **
  • 214
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no substitute for experience
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #586 στις: Μαρτίου 29, 2017, 14:03 »
Έλα ντε. Εγώ παρακολουθώ το νήμα μόνο για να μη χάσω κανένα Post που θα παραπέμπει σε ιατρική έρευνα περί του εν λόγω μαραφετιού. Και με αυτό το μέτρο με έχει κουράσει η κουβέντα που γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #587 στις: Μαρτίου 29, 2017, 14:05 »
Βάλτε όσα χμμ και δεν μ' αρέσει θέλετε, αλλά αυτά τα "δε με γεμίζει" και "δεν βρίσκω γεύση" μου φαίνονται βολικές (και χαζές) δικαιολογίες. Πείτε "δεν θέλω να το κόψω" να είσαστε ειλικρινείς και με τον εαυτό σας.

Ναι είπαμε οτι το η.τ. δουλεύει γιατί προσομοιώνει και είναι εύκολος τρόπος και όλα αυτά, αλλά αν δεν θέλουμε να προσπαθήσουμε και λίγο και δεν θέλουμε να πιεστούμε και άλλο λίγο, δεν γίνεται τίποτα. Και εγώ τους πρώτους 6 μήνες ήθελα τσιγάρο. Όποτε μου ερχόταν να κάνω, τραβούσα 5-10-50-όσες χρειαζόταν τζούρες η.τ. και μου έφευγε. Μαγικό ραβδί δεν υπάρχει, ούτε διακόπτης. Πρέπει και να υπάρχει και θέληση.

Και αν κάποιοι είναι εντάξει με τον εαυτό τους, αν κάτι πάθουν μεθαύριο, να δικαιολογηθούν στις οικογένειες τους πως "δεν με κάλυπτε με τον καφέ" ή "δεν έβρισκα ωραία γεύση", εγώ δεν είμαι. Είμαι εξαρτημένος από την νικοτίνη, όχι από την γεύση.

Over and out

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #588 στις: Μαρτίου 29, 2017, 14:06 »
Παιδια μιλαω για την μεταβαση που ειναι το πιο δυσκολο κομματι σε εναν καπνιστη.
8 χρονια τωρα βαρεθηκα να ακουω οτι το παρατησαν για αυτον τον λογο .
Δεν εβρισκαν καποιο υγρο 
Οτι και να λεμε μετα μεταξυ μας .................

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #589 στις: Μαρτίου 29, 2017, 14:10 »
Να συνεχίσω το Off topic λίγο... Συγνώμη κιόλας...
Πάντως εγώ προτείνω το εντελώς αντίθετο σε νέους. Ξεκίνημα με φρούτα και γλυκά καπνικά και όχι τα λεγόμενα τσιγαρίσια.
Προσπαθούμε να αλλάξουμε συνήθεια και όχι να την αντικαταστήσουμε με κάτι που θυμίζει τσιγάρο γιατί τίποτα δεν θα
μας καλύπτει απο τα υγρά και θα ξανακυλήσουμε.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #590 στις: Μαρτίου 29, 2017, 14:21 »
Φυσικά πρέπει να υπάρχει θέληση για να κάνεις οτιδήποτε.

Από την προσωπική μου εμπειρία αν το να κόψεις το τσιγάρο εντελώς χωρίς υποκατάστατο ηλεκτρονικό ή iqos είναι 10/10, το να το γυρίσεις στο ηλεκτρονικό χρειάζεται προσπάθεια 4/10. Προσπάθησα ... και απέτυχα στο παρελθόν να το κόψω εντελώς και άρχισα ηλεκτρονικό.

Το να κρίνουμε με αυστηρότητα όμως κάποιον γιατί κατάφερε να το κόψει με iqos και όχι με ηλεκτρονικό ή γιατί του λείπει το τσιγάρο μετά το φαγητό ή σε καφέ και εκείνες τις στιγμές καταφεύγει στο iqos δεν πιστεύω ότι είναι σωστό. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί και όπως μπορεί. Για κάποιον μπορεί να είναι πιο δύσκολο από κάποιον άλλο και στο κάτω κάτω δεν έχουμε όλοι την ίδια ψυχική δύναμη.

Μην ξεχνάτε ότι με τον ίδιο αυστηρό τρόπο θα μπορούσαν να μας κρίνουν και αυτοί που έχουν κόψει το τσιγάρο εντελώς χωρίς υποκατάστατα και μη μου πείτε ότι δεν το έχετε ζήσει.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #591 στις: Μαρτίου 29, 2017, 14:26 »
Λοιπόν, βρέθηκα σήμερα στο κέντρο και πήγα και το δοκίμασα. Δεν θα σας κρύψω ότι αν μου άρεσε μπορεί και να το έπαιρνα έτσι για κάτι εναλλακτικό όταν θυμάμαι το τσιγάρο και βάζω ότι πιο καπνικό έχω. Δεν είναι για μένα. Όπως είπε και κάποιος πριν κάποιες σελίδες η γεύση είναι σαν του τσιγάρου που έχει σβήσει και το ξανανάβεις. Επίσης η νικοτίνη είναι 0.5 σε όλες τις γέυσεις που έχει και είναι αναλογία με η.τ. πάνω απο 12mg. Για μένα που κάνω 6 είναι δυναμίτης, δυσκολεύομουν να πάρω τζούρα. Η επίγευση που αφήνει μετά και για πολύ ώρα είναι παρόμοια με του τσιγάρου αλλά προς το πιο καμμένο. Για όποιον έρχεται από το κ.τ θα είναι ίσως ότι πρέπει. Για τους περισσότερους ατμιστές δεν κάνει γιατί η γεύση του είναι ακόμη πιο καμμένου από το κ.τ. Οπότε θα καλύπτει μόνο αυτούς που ατμίζουν και καπνίζουν ταυτόχρονα. Πάντως πρέπει να πω ότι είναι πολύ κοντά στο κ.τ. 

Έχει όμως κάποιες ιδιοτροπίες που κάνουν τη χρήση του λίγο ασύμφορη, όπως το ότι θέλει 5 λεπτά να φορτίσει στη θήκη του για να ξαναχρησιμοποιηθεί, δεν είναι εύκολο να το κάνεις όταν οδηγάς, εκτός αν το φτιάχνεις στα φανάρια κλπ. Πάντως αν βγάλει καπνιστές από το κ.τ καλό είναι. Αλλά φυσικά ο ατμός είναι σε άλλο επίπεδο πλέον. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #592 στις: Μαρτίου 29, 2017, 14:31 »
Μην ξεχνάτε ότι με τον ίδιο αυστηρό τρόπο θα μπορούσαν να μας κρίνουν και αυτοί που έχουν κόψει το τσιγάρο εντελώς χωρίς υποκατάστατα και μη μου πείτε ότι δεν το έχετε ζήσει.

Ναι το έζησα...και από τους 2. Και καλά μου έκαναν.

Αυτό που λες ίσως είχε νόημα αν με το iqouous κάτι κοβόταν.

Και όχι δεν θα είμαι συγκαταβατικός και διαλλακτικός από την στιγμή που υπάρχει το η.τ. Όπως δεν είμαι και με όσους πέφτουν στα ναρκωτικά το 2017. Δεν υπάρχει πλέον δικαιολογία "δεν ήξερα".

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #593 στις: Μαρτίου 29, 2017, 15:33 »
Εντάξει όλες οι επιλογές είναι σεβαστές εννοείται.

Απλά σαν ατμίστρια και σαν μέλος του φόρουμ ΑΤΜΙΣΤΩΝ μετά από όλη αυτή τη συζήτηση για το IQOS και το πόσο βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος αναρωτιέμαι τελικά μήπως πρέπει να δημιουργηθεί και ένα νήμα για τις τσίχλες nicorette κτλ στο φόρουμ μας...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #594 στις: Μαρτίου 29, 2017, 16:38 »
Πάντως με τη συζήτηση που γίνεται τις τελευταίες ημέρες και από το γεγονός ότι το θέμα παραμένει σταθερά στη λίστα των πρώτων μηνυμάτων θα υπέθετε ενδεχομένως κάποιος ότι το IQOS είναι η super συσκευή και ότι η εμπειρία που προσφέρει είναι μοναδική.......κάτι δηλαδή που ουσιαστικά δεν ισχύει. Είναι απλά μια πολύ απλή συσκευή που δίνει μια αίσθηση μάλλον υποτονικού καπνίσματος. Χωρίς ουσιαστικά καπνό αλλά σύμφωνα με την Philip Morris με έκλυση αερολύματος.
Η γεύση , κατά την προσωπική μου άποψη, είναι καλή. Σε σχέση με το άτμισμα μου φάνηκε light. 

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #595 στις: Μαρτίου 29, 2017, 17:29 »
Πρός Τem
Ισως όμως τελικά το μεγάλο μας ενδιαφέρον και η μεγάλη μας συμμετοχή , να δείχνει ότι ΟΛΟΙ όσοι συμμετέχουμε σε αυτό το νήμα,
στην πραγματικότητα είμαστε " ΓΙΑΛΑΤΖΙ " ατμιστές, αδιόρθωτοι νοσταλγοί του καπνού και ψαχνόμαστε, ρουφώντας τα post του νήματος, να δούμε μήπως και βρούμε κάτι να συνδιάσουμε τα ΟΦΕΛΗ του ατμίσματος με την παλιά και αξέχαστη πρώτη αγάπη.
Λέω ... μήπως.  
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2017, 17:43 από PGIOURSIS »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #596 στις: Μαρτίου 29, 2017, 17:36 »
Παλιά αγάπη ναι, αξέχαστη μόνο για τα μαύρα χάλια που μας προκάλεσε...

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #597 στις: Μαρτίου 29, 2017, 17:44 »
Προς PGIOURSIS

...Ή ίσως τελικά να δείχνει πόσο παθιαζόμαστε γενικότερα με κάθε μας επιλογή και πόσο προσωπικά παίρνουμε ακόμα και πράγματα που δε μας αφορούν και πόσο ψάχνουμε να ενταχθούμε σε "ομάδες"...

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #598 στις: Μαρτίου 29, 2017, 18:06 »
Το IQOS απευθύνεται σε καπνιστές. Εδώ μέσα "θεωρητικά" είμαστε ατμιστές. Μου θυμίζετε κάποιοι εμένα όταν πηγαίνω με τα παιδιά JUMBO και χαζεύω (45 χρονών) τα παιχνίδια.

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #599 στις: Μαρτίου 29, 2017, 20:08 »
Φίλε Βασίλη Γ δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου..
Είχα πει και σε παλαιότερο post μου στην πρώτη μου περιγραφή οτι το Iqos δεν έχει καμία σχέση με το ητ και καλό θα  ήταν να αποφεύγεται η όποια σύγκριση τους.

Αυτό κάποια παιδιά δεν το καταλαβαίνουν και το βλέπουν λίγο "οπαδικα" το θέμα. Το έχω πει και θα το ξαναπω. Το iqos απευθύνεται σε καπνιστές που δεν θέλουν να κόψουν το κάπνισμα αλλά να το αντικαταστήσουν με κάτι που πιστεύουν οτι είναι λιγότερο βλαπτικό.

Αν κάποιος που ατμιζει το ζαχαρωνει τότε συγχωρήστε με άλλα μόνο ατμιστης δεν είναι..ή ακόμα χειρότερα δεν ξεπέρασε ποτέ το τσιγάρο..

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει η υγεία του και δεν εχει καμία εμπιστοσύνη στο συγκεκριμένο προϊόν ας μείνει με το ητ που ειναι όπως έχω ξαναγράψει ασφαλέστερο από το iqos.

Όμως για όσο υπάρχει το νήμα μην παίρνετε από τα μούτρα κάποιον που γράφει ότι δεν του ταίριαξε το ητ και βρήκε αποκουμπι σ' αυτό το μαραφετι που ναι όπως και να το κάνουμε από το τσιγαρο τουλάχιστον είναι προτιμότερο.





« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 29, 2017, 20:41 από Drakos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12