vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« στις: Αυγούστου 15, 2019, 21:29 »
Είχα αρκετό καιρό να δοκιμάσω κάποιο νέο mod….. έπεσα τυχαία πάνω στο κλωνο-mod της SXK…..μου άρεσε εμφανισιακά και το αγόρασα. Δεν είναι κάτι πρωτότυπο……..είναι λιτό και απλό και μπορεί να συνδυαστεί πολύ καλά με mtl ατμοποιητές διαμέτρου μέχρι 22 χιλιοστών. Να επισημάνω στο σημείο αυτό ότι το αυθεντικό atto είχε κυκλοφορήσει πριν από τρία χρόνια περίπου από την Yellowkiss (The Vape).



Το SXK atto mod θυμίζει μηχανικό mod, κάποιοι θα μπορούσαν να το χαρακτηρίσουν ημιμηχανικό mod τύπου σωλήνα, πρόκειται όμως ουσιαστικά για ένα ηλεκτρονικό mod που λειτουργεί με κύκλωμα MOSFET.
Το MOSFET που χρησιμοποιεί κατασκευάζεται από την SXK και φέρει τη σήμανση “SXK Pico V1.1”. Η ίδια βέβαια η SXK το χαρακτηρίζει ως Mechanical Tube Mod. Το atto τροφοδοτείται είτε από μια μπαταρία τύπου 18350 όταν δεν χρησιμοποιείται η συμπεριλαμβανομένη επέκταση είτε από μια μπαταρία τύπου 18650  αν χρησιμοποιηθεί η επέκταση.  Λειτουργεί στην ουσία σαν μηχανικό mod δίνοντας ότι μπορεί να δώσει η μπαταρία. Είναι επομένως λογικό ότι αποδίδει καλύτερα με μια 18650 μπαταρία σε σχέση με μια πιο αδύναμη 18350. Μπορεί να λειτουργήσει με αντιστάσεις μεγαλύτερες των 0.1-0.2 Ohm.Το μικροσκοπικό κουμπί ανάφλεξης (fire button) βρίσκεται στο πλάι του πάνω καπακιού του mod , ενώ στο κάτω καπάκι υπάρχει τρύπα διαφυγής-εκτόνωσης αερίων.
 
Η συσκευασία είναι υπερβολικά απλή και περιλαμβάνει αποκλειστικά και μόνο το mod.
Δεν υπάρχουν οδηγίες ή οτιδήποτε άλλο σχετικό.







Τα βασικά χαρακτηριστικά του atto είναι τα ακόλουθα:
 Διάμετρος : 22mm
 Ύψος : 48mm / 78mm (με 18350/18650 μπαταρία)
 Βάρος: 50g
 Υλικό: Ανοξείδωτο ατσάλι
 Σπείρωμα 510
 
 
Το atto αποτελείται συνολικά από τέσσερα κομμάτια. Το πάνω καπάκι με το chip και το fire button, τους δύο ενδιάμεσους σωλήνες και το κάτω καπάκι.






Όταν συναρμολογηθεί το mod είναι σχεδόν αδύνατο να διακρίνει κάποιος τα σημεία - γραμμές που χωρίζουν τα τμήματά του. Οι οποιεσδήποτε γραμμές γίνονται απλά αόρατες.






Για να αφαιρέσουμε και να αντικαταστήσουμε ενδεχομένως αν χρειαστεί την πλακέτα MOSFET, αρκεί να ξεβιδώσουμε το πάνω καπάκι του mod. Το MOSFET συγκρατείται στη θέση του, χωρίς την παρουσία κάποιας βίδας.









Η τοποθέτηση της μπαταρίας γίνεται με τον θετικό πόλο στο κάτω μέρος του mod. Στο μέσo του κάτω καπακιού υπάρχει περιστρεφόμενος σφιγκτήρας που σταθεροποιεί τη μπαταρία στο mod. Αν η μπαταρία τοποθετηθεί ανάποδα, το mod απλά δεν θα λειτουργήσει.




Με χρήση της 18350 μπαταρίας το mod γίνεται μάλλον πολύ μικρό.......



Συνολικά μου άρεσε το atto......ίσως επειδή μου αρέσουν γενικότερα τα tube mods.....ίσως ακόμα επειδή χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά mtl ατμοποιητές.
Η ποιότητα κατασκευής του είναι πραγματικά πολύ καλή. Δεν είμαι βέβαιος για την αντοχή του MOSFET στο χρόνο, ωστόσο διατίθεται ως ανταλλακτικό chip στην τιμή των 10 € περίπου. Να αναφέρω επίσης ότι το atto mod δεν διαθέτει κάποιο κλείδωμα, νομίζω όμως ότι αυτό δεν θα προβληματίσει ιδιαίτερα τον χρήστη.
Η τιμή του mod στην εγχώρια αγορά κυμαίνεται μεταξύ 25 και 30 €....είναι ένα απλό και φθηνό mod που αποδίδει καλά.



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2024, 08:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 16, 2019, 00:02 »
διατίθεται ως ανταλλακτικό στην τιμή των 10 € περίπου. Να αναφέρω επίσης ότι δεν διαθέτει κάποιο κλείδωμα, νομίζω όμως ότι αυτό δεν θα προβληματίσει ιδιαίτερα τον χρήστη.
Η τιμή του στην εγχώρια αγορά κυμαίνεται μεταξύ 25 και 30 €....είναι ένα απλό και φθηνό mod που αποδίδει καλά.

Εδώ μπερδεύτηκα. Εννοείς ως κλώνος έχει 10€?  ή ότι ως κλώνος πωλείται 25-30€?
Αν θες μας γράφεις και από πού.
Το γνήσιο υπάρχει για σύγκριση στην ελληνική αγορά?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 16, 2019, 01:03 »
Λέει (νομίζω) ότι το mosfet διατίθεται ως ανταλλακτικό....

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 16, 2019, 01:48 »
Ωραίο και ουσιαστικότατη παρουσίαση  :thumpup:
Είναι ασφαλές για μας που το έχουμε ξεχάσει με τα μηχανικά;
Η απουσία κλειδώματος αντιμετωπίζεται.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 16, 2019, 02:03 »
Η έλλειψη κλειδώματος αντιμετωπίζεται. Οι τυχόν πρωτοβουλίες του mosfet μιάς συσκευής των €25 (στην Ελλάδα) δεν ξέρω αν αντιμετωπίζονται... ::)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 16, 2019, 03:42 »
διατίθεται ως ανταλλακτικό στην τιμή των 10 € περίπου. Να αναφέρω επίσης ότι δεν διαθέτει κάποιο κλείδωμα, νομίζω όμως ότι αυτό δεν θα προβληματίσει ιδιαίτερα τον χρήστη.
Η τιμή του στην εγχώρια αγορά κυμαίνεται μεταξύ 25 και 30 €....είναι ένα απλό και φθηνό mod που αποδίδει καλά.

Εδώ μπερδεύτηκα. Εννοείς ως κλώνος έχει 10€?  ή ότι ως κλώνος πωλείται 25-30€?
Αν θες μας γράφεις και από πού.
Το γνήσιο υπάρχει για σύγκριση στην ελληνική αγορά?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχεις δίκιο, μάλλον δεν ήμουν ιδιαίτερα σαφής.....έκανα και τη σχετική τροποποίηση.
Αναφέρθηκα αρχικά στην τιμή του ανταλλακτικού MOSFET chip που σε περίπτωση που χαλάσει μπορεί να αντικατασταθεί. Η τιμή του συγκεκριμένου ανταλλακτικού είναι 10 € περίπου.
Η τιμή του SXK atto mod στην εγχώρια αγορά κυμαίνεται μεταξύ 25 και 30 €.
Ενδεικτικά να αναφέρω ότι το έχω δεί διαθέσιμο εδώ , εδώ και εδώ.
Ενδεικτικά τα παραπάνω αφού πιθανότατα είναι διαθέσιμο και σε άλλα καταστήματα.
Το αυθεντικό mod δεν θυμάμαι να κυκλοφόρησε ποτέ στην ελληνική αγορά. Αλλά και γενικότερα δεν το βλέπω κάπου διαθέσιμο πλέον.
Για να έχεις όμως και μια εικόνα του αυθεντικού δες εδώ.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 16, 2019, 09:39 »
Κλείδωμα δε νομίζω ότι χρειάζεται γιατί το κουμπί είναι πολύ μικρό και πατιέται δύσκολα. Παρ' όλα αυτά μπορείς να ξεβιδώσεις λίγο τη βάση και δεν κάνει επαφή.
Πάντως χρειάζεται οπωσδήποτε ένα έξτρα mofset γιατί όπως βλέπετε και στη φωτό του Tem ο πόλος του ατμοποιητή, έρχεται σε επαφή με το μεταλλικό έλασμα στο κάτω μέρος του οπότε με μία ενδεχόμενη διαρροή, το υγρό θα πάει όλο στο chip.



Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 16, 2019, 10:49 »
Όμορφη και πλήρης παρουσίαση,με γειές λοιπόν και καλοάτμιστο!

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 16, 2019, 10:50 »
Κλείδωμα δε νομίζω ότι χρειάζεται γιατί το κουμπί είναι πολύ μικρό και πατιέται δύσκολα. Παρ' όλα αυτά μπορείς να ξεβιδώσεις λίγο τη βάση και δεν κάνει επαφή.
Πάντως χρειάζεται οπωσδήποτε ένα έξτρα mofset γιατί όπως βλέπετε και στη φωτό του Tem ο πόλος του ατμοποιητή, έρχεται σε επαφή με το μεταλλικό έλασμα στο κάτω μέρος του οπότε με μία ενδεχόμενη διαρροή, το υγρό θα πάει όλο στο chip.

Έτσι ακριβώς. Αναφορικά τώρα με το mosfet υπάρχουν πατέντες, όπως η επικάλυψη με βερνίκι νυχιών για στεγανοποίηση και προστασία από πιθανές διαρροές υγρού καθώς επίσης και η τοποθέτηση μικρού αυτοκόλλητου (είναι αυτό που χρησιμοποιείται συνήθως για απόσβεση θορύβων και κραδασμών) κάτω από το έλασμα του πόλου. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει τον κόπο.  

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 24, 2019, 16:09 »
ΠΑρα πολΥ  Ομορφο !!!

ΚαλοΑτμιστο ΘΕμη  :) 

Μου αρΕσει  πολΥ η φωτογραφία στον καθρέπτη! :yes: 

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 24, 2019, 16:46 »
Kαλό είναι ΑγγελικΗ.......και δεν το χάλασα ακόμα :)) :))

Σε ευχαριστώ πολύ ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2019, 19:25 »
Έτσι ακριβώς. Αναφορικά τώρα με το mosfet υπάρχουν πατέντες, όπως η επικάλυψη με βερνίκι νυχιών για στεγανοποίηση και προστασία από πιθανές διαρροές υγρού καθώς επίσης και η τοποθέτηση μικρού αυτοκόλλητου (είναι αυτό που χρησιμοποιείται συνήθως για απόσβεση θορύβων και κραδασμών) κάτω από το έλασμα του πόλου. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει τον κόπο.  
Τελικά η τοποθέτηση του μικρού αυτοκόλλητου pad σιλικόνης που αναφέρω μάλλον επιβάλλεται. Την έπαθα προ ημερών όταν τοποθέτησα ατμοποιητή με πιο μακρύ πόλο. Πιέστηκε αρκετά το μεταλλικό έλασμα-επαφή του chip .... έγινε βραχυκύκλωμα με εκτόνωση αερίων από την τρύπα του κάτω καπακιού. Εννοείται ότι το mosfet κάηκε. Το αντικατέστησα προσθέτοντας pad σιλικόνης κάτω από το έλασμα της πλακέτας.

Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #12 στις: Νοεμβρίου 13, 2021, 16:53 »
Καλησπέρα παίδες.Μπορει να μου εξηγήσει κάποιος που ακριβώς μπαίνει αυτό το αυτοκόλλητο που λέτε;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #13 στις: Νοεμβρίου 15, 2021, 18:49 »
Μάλλον θα μπορείς να το διακρίνεις στην παρακάτω φωτογραφία.
Είναι ένα μικρό αυτοκόλλητο σιλικόνης κάτω από το έλασμα-πόλο.



Αποσυνδεδεμένος Alexis7

  • ***
  • 708
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SXK atto 18350/18650 Mechanical Tube Mod
« Απάντηση #14 στις: Νοεμβρίου 16, 2021, 14:11 »
Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω ένα άλλο πρόβλημα, του έχω βάλει και εγώ χαρτάκι από κάτω αλλά άμα βιδώσω τον ατμοποιητή πάνω και μετά βιδώσω και την μπαταρία το μοντάκι δίνει ρεύμα μερικές φορές μόνο του

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180377 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8275 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33906 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534925 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237244 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085186 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35318 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10130 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12