vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

219 επισκέπτες, 9 χρήστες
Lazy Dog, dkostas, maprix, bloodlessz, matkarap, Milarepa, ZoeM, thebull, Chris66

Twitter

Tί ατμοποιητή προτιμάτε, ιδιοκατασκευής ή εμπορίου?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Μια ψηφοφορία για το τί ατμοποιητές προτιμούμε σαν χρήστες η/τ!Ιδιοκατασκευής-επισκευάσιμους ή του εμπορίου?

Μέχρι στιγμής έχουμε δείγματα γραφής πως του εμπορίου αν και βελτιώνονται έχουν ακόμη πολύ μακρύ δρόμο να διανύσουν μέχρι να αποδειχτούν απόλυτα αξιόπιστοι και αξιόλογοι για οικονομική,καθημερινή και αποδοτική ποιοτικά χρήση.
Επίσης,πολλά υποσχόμενοι στο χώρο του η/τ είναι οι ιδιοκατασκευής-επισκευάσιμοι ατμοποιητές που ως τώρα μας έχουν δείξει το σωστό δρόμο για ποιοτικό και αποδοτικό "άτμισμα",αλλά κατά πόσο είναι εύκολοι σε χρήση για έναν απλό "ατμιστή"?

Αυτοί είναι μερικοί απ τους προβληματισμούς και κάποια απ τα ερωτήματα που έρχονται,ίσως,στο μυαλό μας μέσω της παραπάνω ψηφοφορίας και πιστεύω πως θα ήταν χρήσιμο μέσα από,όσο το δυνατό,τεκμηριωμένες απαντήσεις αλλά και απόψεις να βγουν συμπεράσματα για νέους(αρχάριους) αλλά και για παλιούς(έμπειρους) χρήστες η/τ.
 8) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 08, 2011, 02:23 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος nikpoth

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
επισκευάσιμο γιατι κανει καλο στην τσεπη μου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όσο πιο έτοιμα γίνονται:
Έτοιμο ατμοποιητή, έτοιμα υγρά κι αν είχαν έτοιμα προγεμισμένα κάρτο με καλή σχέση τιμής - αυτονομίας, ακόμα κι αυτά θα τα προτιμούσα.  :))

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Εμπορίου που μετατράπηκε σε επισκευάσιμο... χρειάζεται και άλλη επιλογή ή πρέπει να πάω στον εμπορίου; Ή στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Μιας και είμαι ο "δημιουργός" της ψηφοφορίας ας απαντήσω πρώτος.
Πιστεύω πως αν και το μέλλον είναι στους ατμοποιητές του εμπορίου,οι επισκευάσιμοι είναι αυτοί που ανοίγουν και θα συνεχίσουν να δείχνουν το δρόμο στη ποιότητα και την αντοχή-ανθεκτικότητα.
Αλλά ως τώρα,κατά τη ταπεινή μου άποψη,μετράει η εμπειρία του χρήστη.Δε πιστεύω πως ένας αρχάριος μπορεί,ακόμη και με μια σχετική καθοδήγηση,να μπει στο χώρο των επισκεύασιμων ατμοποιητών πολύ εύκολα ή σχετικά επιτυχημένα.
Επίσης,χρειάζονται κάποιες μικρές μεν αλλά σημαντικές γνώσεις επί του θέματος ώστε να γίνει πιο εύκολη αυτή η χρήση.
Εν κατακλείδι,είμαι υπέρ των επισκευάσιμων ατμοποιητών αλλά βρήσκω πως θα έπρεπε να απευθύνονται και να προτείνονται μόνο για έμπειρους χρήστες η/τ ή ανθρώπους με γνώσεις παρόμοιου αντικειμένου,όπως μοντελισμού,κλπ.!Χωρίς να αποκλείω τους πιο αρχάριους χρήστες εφόσον,όμως,οι κατασκευαστές των επισκευάσιμων ατμοποιητών προβούν σε κατασκευές πιο απλοϊκές στο στήσιμο αυτών και πιο εύκολης χρήσης.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Μόνο εμπορίου χρησιμοποιώ και δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ με σύρματα-φιτίλια και λοιπά συναφή πράγματα.
 

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Η πρόβλεψη η δική μου είναι ότι δεν πρόκειται ποτέ οι επισκευάσιμοι να ξεπεράσουν το 5% των χρηστών όσο απλοί και να γίνουν. Εκτός αν μπει κανένας φόρος στους έτοιμους.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Άρα,Λευτέρη πιστεύεις πως απευθύνονται(επισκευάσιμοι) σε συγκεκριμένη κατηγορία χρηστών και αν ναι ποιά ακριβώς?

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Στην κατηγορία των χρηστών που απευθύνονται και οι Ferrari και δεν εννοώ το οικονομικό, άλλα το τεχνικό,για να την πας τσίτα που λέμε  ;)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Υπάρχει και η άποψη που λέει πως οι επισκευάσιμοι αξίζουν περισσότερης προσοχής απ τους χρήστες μιας και η διάρκεια ζωής τους είναι υπερβολικά πιο μεγάλη,αγγίζει και το λεγόμενο lifetime,σε σχέση με αυτούς του εμπορίου.
Επίσης,πως του εμπορίου δεν έχουν τη σωστή κατασκευαστική ποιότητα που θα έπρεπε,αλλά ούτε μπορούν να εγγυηθούν οι κατασκευαστές τους μια "fix" διάρκεια ζωής αυτών.Δηλαδή,15-20μέρες είναι κάτι ρευστό και σχετικό μιας και υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις,πάνω από 10%-15%,να μη λειτουργούν καθόλου ή σωστά.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 07, 2011, 15:16

Στην κατηγορία των χρηστών που απευθύνονται και οι Ferrari και δεν εννοώ το οικονομικό, άλλα το τεχνικό,για να την πας τσίτα που λέμε  ;)

Παρακαλώ,θα ήθελα,να μείνουμε στο θέμα των ατμοποιητών και συγκρίσεις ανάμεσα σε αυτούς.
Τα αυτοκίνητα είναι μια άλλη κατηγορία που δεν ευσταθεί ως παράδειγμα για το θέμα εδώ.

Φιλικά και ευχαριστώ. :)

Αποσυνδεδεμένος trap

  • ***
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπ'ατμόν
Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις με το παράδειγμα μου, συγνώμη δεν θα το ξανακάνω... ;D

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Ψεκαστήρα;  :o

Απο ψεκαστήρες δεν ξέρω, ατμοποιητές όμως χρησιμοποιώ (και είμαι πολύ ευχαριστημένος) το πρώτο batch (έχει σημασία) από τους LR510 (@4.2V unregulated), HV510 (@6.4V unregulated) του EastMall καθώς και BOGE cartomizers v1 (@4.5V regulated).

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω σκοπό να πάρω κάποια στιγμή κάποιον επισκευάσιμο (ΙΑΤΤΥ ή Α2) αλλά το πόσο θα τον χρησιμοποιήσω εξαρτάται από το πόσο αξιόπιστα θα μπορώ να πετύχω καθε φορά την ίδια αισθηση.

Αν ηταν αυτοκίνητα θα ελεγα πως... ;D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Τα παραδείγματα είναι ένας καλός τρόπος να δώσεις στον άλλον να καταλάβει κάτι.

Οι εμπορικοί θα επικρατήσουν για τον απλούστατο λόγο ότι είναι στο πνεύμα των προϊόντων μιας χρήσης που μας έχουν καθιερώσει στην εποχή μας.
Και για να δώσω κι εγώ το παράδειγμά μου:
Για τον ίδιο λόγο που ένας καπνιστής που έχει έναν καλό και ακριβό επαναγεμιζόμενο αναπτήρα στο σπίτι, όταν ξεμένει αγοράζει τον bic από το περίπτερο. Κι εκεί η διαδικασία είναι απλούστατη. Κι όμως, προτιμάει τον έτοιμο πλαστικό αναπτήρα μιας χρήσης παρά τον καλό, αξιόπιστο, εμφανίσιμο, μεταλλικό, ίσως και επώνυμο που αφήνει στο σπίτι. Για του λόγου το αληθές, ας κοιτάξει κανείς γύρω του τους αναπτήρες που χρησιμοποιούν οι καπνιστές.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Οκτωβρίου 07, 2011, 15:41
Το αστείο είναι ότι όλοι οι καπνιστές έχουν από κάνα δυο ακριβούς αναπτήρες στο σπίτι.  :))
Νομίζω κάτι αντίστοιχο θα γίνει και με τα η.τ. Όλοι σχεδόν θα έχουν έναν επισκευάσιμο ατμοποιητή στο σπίτι (όταν βέβαια θα έχουν απλουστευτεί ακόμα περισσότερο στο σετάρισμά τους), αλλά ελάχιστοι θα τους χρησιμοποιούν.

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Οι αναπτήρες όμως Λευτέρη πρώτον δουλεύουν όλοι τους άψογα και δεύτερο είναι πάμφθηνοι. Αν δε, δεν τον χάσεις μπορεί να τον έχεις κ πάνω από χρόνο. Έ, όταν γίνουν κ τα άτμο/κάρτο έτσι τότε κ γω θα ψηφίζω έτοιμο. Προς το παρόν ψηφίζω επισκευάσιμο αν κ δεν έχω (έχω μετατρέψει ένα εμπορικό σε επισκευάσιμο μέχρι να αποκτήσω καθαρά επισκευάσιμο)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Σωστό κι αυτό.  :)
Το παράδειγμα αναφέρεται περισσότερο στο πνεύμα των καιρών.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123581 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172990 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos