vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

380 επισκέπτες, 8 χρήστες
Buliwyf, dkostas, fratz8, ΨΗΛΟΣ, I.P, Jorge, tibolaso, sakissalonika

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #465 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:44 »
Μάκη συμφωνώ απολύτως.

αλήθεια μια που το είπες πως ξέρεις ποσο κάνει το ατσάλι 316 που θα χρησιμοποιηθεί για να κανεις έναν skyline ας πούμε?
Δεν είπα ότι ξέρω πόσο κάνει, είπα ότι ξέρω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην κατεργασία. Για τον skyline αυτό που έχω δει με τα μάτια μου είναι η τιμή που έχει το κάθε oring στο τανκ και είναι 40 λεπτά το ένα! Παλαβό? Για μένα ναι παλαβό και ίσως να μη χρειάζεται κιόλας όπως λέει κι ο Μάκης παραπάνω. Γιατί λοιπόν ο κατασκευαστής επέλεξε κάτι τέτοιο? Ματαιοδοξία? Ίσως! Εμμονή για χρήση του καλύτερου και ακριβότερου που κυκλοφορεί στην αγορά? Μπορεί! Δεν έχω απαντήσεις σ' αυτά τα ερωτήματα. Λέω αυτό που είδα, χωρίς να μπορώ να ερμηνεύσω την επιλογή του κατασκευαστή και χωρίς να ρωτάω κιόλας.

Τις προάλλες, χρειάστηκε να αλλάξω μετά από 12 χρόνια τα δύο αμορτισέρ στην πίσω πόρτα του αυτοκινήτου που από πέρυσι είχαν μαλακώσει πολύ και το τελευταίο 3μηνο δεν κρατούσαν την πόρτα ανοιχτή. Η ford ήθελε 80€ για το καθένα, 160 στο σύνολο. Έβαλα κινέζικα με 30€ και τα δύο και είναι τούμπανα, με άψογη λειτουργία.Μπορεί σε ένα-δύο χρόνια να χρειαστώ καινούργια. Αμφιβάλλει κανείς?
Έτσι λειτουργεί ο Κινέζος, ποντάρει ότι σε ένα χρόνο και λιγότερο ο καθένας μας θα ατμίζει με άλλο εργαλείο, γιατί να το φτιάξει λοιπόν να κρατήσει 5 χρόνια ας πούμε? Πάρε το εργαλείο σου λέει, άτμισε όπως με το γνήσιο για κανα 6μηνο και μετά παίρνεις καινούργιο, όλα αναλώσιμα είναι.
Απ' αυτή την άποψη μπορεί να έχει δίκιο ο Κινέζος, αλλά αυτό απέχει έτη φωτός από την άποψη "όλα είναι ίδια".
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2017, 19:08 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #466 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:51 »
ναι έχεις δίκιο αλλα εμενα με ενδιαφέρει να είναι από ανοξείδωτο ατσάλι και να μην σκουριάζει
το αν βάζει πιο μαλακό ατσάλι και δεν βάζει 316 δεν με πειράζει όμως πάλι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν βάζουν 316
μπορείς όμως να δοκιμάσεις να ανοίξεις μια τρυπα στον original και μια στον κλώνο skyline (όταν σου έρθει) και να μας πεις αν είδες καμια διαφορα στα μέταλλα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #467 στις: Ιουνίου 18, 2017, 18:53 »
Στον αυθεντικό να κάνει ότι θέλει. Τον κλώνο να τον αφήσει ήσυχο! Όταν του έρθει... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #468 στις: Ιουνίου 18, 2017, 19:03 »
Ενδεικτικά https://www.alibaba.com/showroom/ss-316-price-per-kg.html τιμές απο κίνα κιόλας..
Καλά, αν χρειαστεί να βάλεις κάποιο οδοντικό εμφύτευμα ποτέ, βάλε κινέζικο με 400€ κι όχι ευρωπαϊκό με 1200. Μετά μην πεις γιατί παθαίνω περιεμφυτευματίτιδα κάθε τρεις και λίγο και γιατί σε 3 χρόνια έμεινα χωρίς δόντια. Και μιλάμε για κατασκευή πολύ πιο απλή από έναν ατμοποιητή, αλλά εκεί το κράμα του μετάλλου θα παίξει το ρόλο του γιατί δε θα το θες για ένα χρόνο όπως έναν ατμοποιητή αλλά για 15, 20, 25 χρόνια. ;)


Αυτό που λες Κώτσο είναι μια ξεκάθαρη, συνειδητή επιλογή/θέση και είναι απολύτως σεβαστή. Άλλωστε όπως ξαναείπα κι εγώ παίρνω κλώνους με αυτό το σκεπτικό και ποτέ δεν έχω κατηγορήσει κανέναν που κάνει αυτή την επιλογή. Το μόνο που με χαλάει είναι η ισοπέδωση.
Μη με προκαλείς για το τεστ, γιατί έχω σε αχρηστία την παλιά βάση του skyline και της βγάζω τα μάτια αν θέλω. Ποιανού τον κλώνο θα παραλάβω είπαμε? Μπαρόκ, ακούει? :laugh1:

edit: νάτος, με πρόλαβε ο πανταχού παρών και τα πάντα παρακολουθών θρυλικός ντεντέκτιβ!
 

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #469 στις: Ιουνίου 18, 2017, 19:15 »
Να ξέρεις πάντως πως έχω δεσμευτεί ότι θα κάνεις συγκριτικό αυθεντικού και κλώνου. Θα το έκανα εγώ, αλλά δεν έχω τον αυθεντικό... :dontknow:

:laugh1:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #470 στις: Ιουνίου 18, 2017, 19:43 »
Νομίζω γενικά σε ότι βάζουνε μέσα μας και είναι μεταλλικό ΕΙΝΑΙ απο τιτάνιο που δεν έχει καμμία επίδραση στο σώμα μας,για αυτό και το χρησιμοποιούν.

Απλά για την τιμή το έβαλα αλλά και πάλι μή νομίζεις, πρώτες ύλες απο κίνα και ινδία  έρχονται κυρίως.

Η κουζίνα σου και τα κουζινικά που ζεσταίνεις και βάζεις το φαγητό σου μέσα νομίζεις οτι έχει μέταλλα απο την Αυστρία ?

 :laugh1:

Κίνας είναι 100% τα υλικά.

Τώρα αν μας απασχολεί όντως η ραδιενέργεια και οι εκπομπές κυμμάτων κτλ θα έπρεπε να μην έχουμε κινητά/wifi/ασύρματα τηλέφωνα για να είιμαστε ασφαλείς.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #471 στις: Ιουνίου 18, 2017, 20:00 »
Τι κουζίνες και ρεδιενέργειες μου τσαμπουνάς ρε φίλε! Σου έφερα ένα παράδειγμα που το γνωρίζω πολύ καλά κι αντί να κάτσεις να το σκεφτείς μου λες για τιτάνια που βάζουμε μέσα μας και είσαι το ίδιο άσχετος με τα μέταλλα όσο είμαι κι εγώ, απλά εσύ ξέρεις τάχα!
Και το κακάο έρχεται ως πρώτη ύλη από τα κακαόδεντρα της Νιγηρίας αλλά άλλη η ελβετική σοκολάτα κι άλλη η ελληνική.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #472 στις: Ιουνίου 18, 2017, 20:20 »
Η ουσια ειναι αυτο που ειπε ο φιλος kotsos75, να μην σκουριαζει. 
Δειξτε κατανοηση, υπαρχουν και αυτοι που τους αρεσει να δοκιμαζουν και να εχουν συλλογη

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #473 στις: Ιουνίου 18, 2017, 20:41 »
Πάντως μόνο βίδες μου έχει τύχει να δω να σκουριάζουν και αυτό ήταν πριν 2 χρόνια σε atty που είχα ξεχάσει μισό μήνα με υγρά μέσα στην αυλή.Δεν μου έχει τύχει ξανά απο τότε..

Off-topic
@ribot
Ναι το τιτάνιο στα εμφυτεύματα στο στόμα μπορεί να προκαλέσει θέματα αν έχεις αλεργία σε αυτό ή αν έχει εκτεθεί σε ραδιενέργεια.Στην πλειοψηφία πάντως το τιτάνιο δεν προκαλεί θέματα στο ανοσοποιητικό και δεν είναι τοξικό για τον οργανισμό μας.Παίζει να είσαι εξαίρεση : /

Αναλυτικά αν δεν βαριέσαι διάβασε εδώ https://iaomt.org/wp-content/uploads/Titanium-Exposure-and-its-Effect-on-Human-Health.pdf


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #474 στις: Ιουνίου 18, 2017, 20:47 »
Γίναμε φόρουμ οδοντίατρων?  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #475 στις: Ιουνίου 18, 2017, 21:08 »
και μεταλλειολογων θα ελεγα ;D βασικα μονο υποθεσεις κανουμε,ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #476 στις: Ιουνίου 18, 2017, 21:25 »
Στην πλειοψηφία πάντως το τιτάνιο δεν προκαλεί θέματα στο ανοσοποιητικό και δεν είναι τοξικό για τον οργανισμό μας.Παίζει να είσαι εξαίρεση : /
Είπα εγώ ότι είναι τοξικό? Πρέπει να διαβάσω κάτι για να πειστώ ότι δεν είναι? Είπα ότι έβαλα τιτάνιο και όχι ζιρκόνιο ας πούμε? Δεν είπα καν ότι έβαλα εμφύτευμα και ότι είχα επιπλοκές, αλλά παρ' όλα αυτά αποτελώ εξαίρεση!
Αυτό συμβαίνει μονίμως τελευταία στο φόρουμ, ελάχιστοι προσέχουν τι γράφει ο άλλος και ο καθένας καταλαβαίνει ό,τι θέλει να καταλάβει τελικά. :(

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #477 στις: Ιουνίου 18, 2017, 21:48 »
Επειδή αναφέρθηκε παραπάνω για τα 40 λεπτά το o-ring του skyline (σε σχέση με την ποιότητα πάντα) πήγα να πάρω ένα set να μου βρίσκεται και το πρώτο που με ρώτησε ήταν τί τα θέλω αφού αν δεν γίνει καμιά καγκουριά δεν πρόκειται να χαλάσουν. Τί να πω ότι τα θέλω για τον κλώνο; :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #478 στις: Ιουνίου 18, 2017, 22:05 »
παντως ρε παιδια λιγοι κατασκευαστες γνησιων ακριβων ατμο,λενε απο που ειναι το ατσαλι τους,στο skyline το εχω δει μονο και μου φαινεται και στον svoemesto χωρις να περνω ορκο.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #479 στις: Ιουνίου 18, 2017, 22:16 »
Επειδή αναφέρθηκε παραπάνω για τα 40 λεπτά το o-ring του skyline (σε σχέση με την ποιότητα πάντα) πήγα να πάρω ένα set να μου βρίσκεται και το πρώτο που με ρώτησε ήταν τί τα θέλω αφού αν δεν γίνει καμιά καγκουριά δεν πρόκειται να χαλάσουν. Τί να πω ότι τα θέλω για τον κλώνο; :laugh1:
Αλλο πάλι και αυτό, να σε ρωτάει ο πωλητής τι τα θέλεις...
Πιθανές απαντήσεις
Α)Λογαριασμό θα σου δώσω?
Β)Έχω ευρώ να κάψω.
Γ)Tα κάνω λαστιχάκια για τα μαλλιά.
Δ)Τα θέλω για τον κλώνο.
Ε)Αισθάνομαι ανασφάλεια χωρίς δεύτερο σετ ορινγκάκια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1812 279174 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:06
από gstamatos
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173473 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 311312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias