vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αγοραμανία

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 21:05 »
Έχω και το κόλλημα όταν καταπιάνομαι με κάτι και μου αρέσει, να προσπαθώ να μάθω όσα πιο πολλά γίνεται για αυτό, και έτσι το χούι μου με βάζει στη λούμπα του να δω και αυτό, να κάνω και το άλλο...
Από τη μιά καλό γιατί έτσι μαθαίνω νέα πράγματα και πως να κάνω καλύτερη χρήση στα σύνεργα που έχω, από την άλλη θέλει κοντρολ για να μην εκτροχιαστεί οικονομικά.
Αυτο ακριβως.


Στην αρχη δε με ικανοποιουσε το ατμισμα με ego + clearomizer.
Ειπα οτι αντι να δινω καθε 2 μηνες λεφτα για clearomizer & να παρω μια spinner, θα μπλεξω με mods & επισκευασιμους.
Απο κει κ υστερα ξεκινησε να χανεται το τοπι.. Γτ δεν ηταν μονο η απολαυση στη μεση, αλλα ξεκινησαν τα "γουστα".

Οσο ασχολεισαι & βλεπεις καινουρια πραματα καθε μερα (οσον αφορα το χομπιστικο κομματι του ΗΤ) δε γινεται να μεινεις στασιμος.
Μ'αρεσει το να δοκιμαζω οτι μπορω. Πλεον οι περισσοτερες αγορες δε γινονται για την ατμιστικη απολαυση, αλλα για την εμπειρια.

Το γελιο ειναι οτι αυτην την περιοδο σκεφτομουν το εξης: "Νταξει, απο μοντακια ειμαι κομπλε. Εναν τανκατο ακομη να βρω & υστερα ξεκιναει η αναζητηση υγρων"  :wall: :wall: [size=78%] [/size]

Αν σταματησω ποτε να δινω λεφτα στο ΗΤ, να με γραψεις..  :idiot1: Απλα προσπαθω να μη ξεφευγω σε ποσα & ποσοτητες.

Αποσυνδεδεμένος yakub

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 21:35 »
Η περιέργια είναι μεγάλη αλτάνα και μου τα τρώει τα ευράκια για πλάκα.
Ξεκίνησα με έναν bottom coil και έναν top coil για να καταλάβω τις διαφορές τους. Εκατσα ένα μήνα εκεί. Αποφάσισα για bottom coil και πήρα καλύτερο εξοπλισμό. istick & nautilus mini. Άλλον ένα μήνα εκεί. Και μετά το χάος. Επισκευάσιμοι. Πως είναι ο kayfun τι γίνεται με τους dual coil, γιατι μηχανικο και όχι vv/vw ή τούμπαλιν. Βαμβάκι ή φυτίλι; Canthal ή τιτάνιο και τι διατομή; Και το ντρίπινγκ; τι είναι αυτό που το κάνει πιο αρεστό από μπελαλίδικο; Και όλα αυτά είναι μόνο η αρχή.
Είμαι 4 μήνες στο ΗΤ και έχω 3 drippers, 6 τανκά...
Λοιπόν κάπου εδώ ξεκίνησα να γράφω τι έχω αγοράσει το τελευταίο δίμηνο και έχασα τη μπάλα.
Προς το παρόν έχω υποσχεθεί πως δεν θα ξοδέψω άλλο μέχρι το Πάσχα. Μόνο κανένα υγρό. Και όσα περιμένω απο FT και GB. Και ελπίζω να μη βγει κανένας να πει πως ο τάδε άτμο είναι καλύτερος από τον καυφουν ή τον ροουζ ή τον ακουα, εντάξει; μπρίζες έ μπρίζες...  :)) :)) :)) :laugh1: :laugh1: :laugh1: :respect:

Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 22:01 »
Απ Το να μας τα φάει ο ψυχίατρος καλύτερα έτσι!!!! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 23:12 »
Aν υπολογησεις τα εξοδα του η.τ. και τα εξοδα του κ.τ. , τοτε θα δεις μια διαφορα που δε θα το πιστευεις.
Ετσι κι αλλιως τα εξοδα της καθε ημερας με το κ.τ. δεν προκειτε να τα πλησιασουμε ποτε.  Ο καθενας βεβαια αναλογα και το ποσα ξοδευε για τσιγαρα.

Δυστυχώς στην δική μου περίπτωση δεν βγαίνει το μέτρημα υπέρ μου. Τα δύο τελευταία χρόνια της 27χρονης καπνιστικής μου ζωής, ξόδευα 20ευρώ το κιλό για καπνό Λαμίας (μια-δυο φορές και Αγρινίου) που με έβγαζε 1,5 μήνα (περίπου ένα 25άρι καπνό τη μέρα=40 25άρια το κιλό). Βάλε και ένα ρίζλα την ημέρα=0,3ευρώ και τα αντίστοιχα φιλτράκια, κίτρινο swan=0,8ευρώ, με τον υπολογισμό που έκανα χρειαζόμουν 45ευρώ στον 1,5μήνα για κ.τ.
Από 13 Νοέμβρη που έκοψα μαχαίρι το κ.τ. αρχίζοντας το η.τ. δηλαδή σε 2,5 μήνες έχω ξοδέψει ήδη πάνω από 400ευρώ.

Επειδή λοιπόν συνειδητοποίησα πολύ γρήγορα ότι...

Ολα στο μιαλο ειναι κυριοι,η κατασταλαζεις σε κατι που ΟΝΤΟΣ σε γεμιζει κ σταματας να ''ξυνεσε'' κ να ψαχνεσε ολη την ωρα,η απλα τρως τον προυπολογισμο του μηνα στο ητ.

για το επόμενο εξάμηνο, θα μείνω με το istick20 και το ipv mini, τους δυο επισκευάσιμους και τους 3-4 ακόμη καλούς εργοστασιακούς ατμοποιητές που έχω και θα πληρώνω με μεγάλη σύνεση μόνο για τα υγρά που θα φτιάχνω εγώ.
Αν είναι να γίνω θύμα της ταχύτατα αναπτυσσόμενης βιομηχανίας του η.τ. και της καταναλωτικής μανίας που δημιουργεί, τότε θα το κόψω κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος loniscup

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 02, 2015, 23:13 »
Φοβαμαι να γράψω σε αυτo το θέμα... Δεν είμαι έτοιμος να αντιμετωπίσω την ψυχρή αλήθεια... Δε θέλω καν να υπολογισω ποσα χρηματα έχω χαλάσει... :D

άστα φίλε μου :idiot1: :idiot1:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 02, 2015, 23:30 από loniscup »

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 00:01 »
Εχω γνωρισει ατμιστες που ξοδευουν περισσοτερα στο η.τ, παρα στο κ.τ. Μπορει σε καποιους η αναζητηση του τελειου να είναι απλα προφαση προκειμενου να ικανοποιησουν την καταναλωτικη μανια τους. Νομιζω από ένα σημειο και μετα χανεται η ουσια που είναι η απολαυση!

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 00:26 »
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο σαν συσκευή είναι κάτι που συνέχεια εξελίσσεται. Πάντα θα βγαίνει κάτι καινούργιο (ενδεχομένως βελτιωμένο) και αυτό κεντρίζει το ενδιαφέρον. Συνέχεια ζητάς κάτι περισσότερο που θα ικανοποιεί την απόλαυσή σου. Οι συσκευές θα έχουν στο μέλλον περισσότερα πράγματα να δείξουν.


Σαν χόμπι τώρα, είναι κάτι που ίσως βαρεθείς κάποτε στο μέλλον, μέχρι να βρεις άλλα πράγματα να κάνεις, αλλά μέχρι τότε έχεις να καταναλώσεις πολλές ώρες μαζί του.


όμως στον αντίποδα πρέπει:
1. Να δείξεις αυτοσυγκράτηση και να μην αναλώνεσαι σε πράγματα που ουσιαστικά δε χρειάζεσαι.
2. Να αντισταθμίσεις τις οικονομικές ανάγκες σου βάζοντας ενδεχομένως κάποιο πλαφόν στα μηνιαία έξοδα.
3. Να μην παρασύρεσαι από απόψεις που δημιουργούν λανθασμένες επιλογές
4.  Αν μπορείς, να δοκιμάζεις πριν αγοράσεις
5. Να προσαρμόζεις τις ανάγκες σου στα δικά σου μέτρα (βασικό)


Αν παρ' όλα αυτά οι Σειρήνες σε καλούν, δείξε τους την πλάτη σου  ::)




Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 00:33 »
Εξαρτάτε από τις σειρήνες, τι μοντάκι κρατούν και τι υγρό ατμίζουν. ;D

Αποσυνδεδεμένος stopapali

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 00:47 »
Το θέμα είναι να κάνεις σωστή έρευνα αγοράς πριν πάρεις κάτι και να φιλτράρεις το αν το θες/σου χρειάζεται πραγματικά ή όχι. Όλα τα άλλα είναι θέμα ψυχολογικό. Το να ψωνίζουμε συνέχεια μόνο καλό δεν κάνει, γιατί έτσι δεν μαθαίνουμε να αρκούμαστε σε ότι έχουμε και ποτέ δεν είμαστε ευχαριστημένοι. Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι ποτέ ή σχεδόν ποτέ δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ή δεν χρειάζεται να τα έχουμε όλα και ούτε πρέπει να σκεφτόμαστε ότι πρέπει να αποκτήσουμε ότι καλύτερο κυκλοφορεί εκεί έξω (άσχετα που το καλύτερο είναι υποκειμενικό τις περισσότερες φορές και εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους..).


Δυστυχώς στην εποχή μας, πολλοί είναι εκείνοι που μόνο με το να αγοράζουν κάτι γίνονται ευτυχισμένοι... Το θέμα είναι ότι αυτή η ευτυχία κρατάει για λίγο. Μετά απο κάποιες μέρες, πάλι νοιώθει ένα κενό και μια νέα αγορά έρχεται για να γεμίσει (προσωρινά και πάλι) το κενό...


Το έχω δει σε άπειρους ανθρώπους, το έχω κάνει και εγώ ο ίδιος παλαιότερα και προσωπικά πιστεύω ότι δεν οδηγεί στο τέλος πουθενά... ή μάλλον οδηγεί... στο να έχεις πάρει 1002 πράγματα που στην ουσία χρησιμοποιέις τα 2 απο αυτά και τα άλλα τα κοιτάς όταν δεν είσαι καλά και χαίρεσαι για όλα αυτά που έχεις αποκτήσει... γιατί αν το δεις αλλιώς (πόσα άχρηστα πράγματα έχεις αποκτήσει) θα σε πάρει απο κάτω...


Δεν ξέρω αν βγάζετε άκρη ή αν σας κούρασα.. Ότι σκεφτόμουν και μου ερχόταν με βάση το πρώτο ποστ και τον τίτλο έγραψα...

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 01:41 »
Ντρέπομαι που το λέω αλλά.. τις τελευταίες 5 μέρες έχω παραγγείλει 6 ατμοποιητές ( 5 RDA 1 RTA) 1 Mod, και αρκετά εργαλειάκια από τρία διαφορετικά μαγαζιά... Δε ξέρω γιατί αλλά από τότε που πήρα τον πρώτο μου dripper (Magma) έχω πάθει τέτοια πλάκα που θέλω να δοκιμάσω και άλλους + ότι θέλω μεγαλύτερο (σε watt) mod.. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι είναι η πρώτη και η τελευταία φόρα που πήρα τόσα πολλά πράγματα μαζεμένα.

Σημείωση: και οι 6 ατμοποιητές είναι κλώνοι, το mod είναι αυθεντικό.

Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 02:49 »
Πίστευα πως κάποια στιγμή θα τελειώσει αυτή η μανία αλλά έκανα πολλές περικοπές του μήνα και προτιμώ όλα τς λεφτά να πηγαίνουν σε υγρά βάσεις κ κάθε τι καινούριο που βγάζει!!
Εύχομαι (αν κ δεν το πιστεύω) μια μέρα να φύγει αυτή η στέρηση να παίρνω ότι έχει το μαγαζί!!σκεφτομαι σοβαρά να ανοίξω ένα μαγαζί και εγώ :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 02:54 »
Με τόση αγοραμανία θα έλεγα τελικά ότι για πολλούς από εμάς είναι απλά μύθος ότι το ΗΤ είναι πιο οικονομικό σε σχέση με το ΚΤ.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 03:10 »
Πίστευα πως κάποια στιγμή θα τελειώσει αυτή η μανία αλλά έκανα πολλές περικοπές του μήνα και προτιμώ όλα τς λεφτά να πηγαίνουν σε υγρά βάσεις κ κάθε τι καινούριο που βγάζει!!
Εύχομαι (αν κ δεν το πιστεύω) μια μέρα να φύγει αυτή η στέρηση να παίρνω ότι έχει το μαγαζί!!σκεφτομαι σοβαρά να ανοίξω ένα μαγαζί και εγώ :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Φίλε άστο, θα μπεις μέσα.
Με τόση αγοραμανία θα έλεγα τελικά ότι για πολλούς από εμάς είναι απλά μύθος ότι το ΗΤ είναι πιο οικονομικό σε σχέση με το ΚΤ.

Σα να έχεις δίκιο..

Πέρα από την πλάκα, τα έχω βάλει κάτω και τα έχω μετρήσει, έχω γλυτώσει τόσα απο το κ.τ που αν και αγόρασα ένα σωρό πράγματα το ποσό που θα είχα δώσει όλο αυτό το διάστημα σε κ.τ εξακολουθεί να είναι πιο μεγάλο. Τώρα αν όλα αυτά ήταν αυθεντικά... τότε ναι...

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 05:54 »
Το πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο... Κυρίως κατά το δεύτερο χρόνο ατμίσματος. Εκεί όπου οι ego πια δε με κάλυπταν. Δοκίμασα mod και... εκεί αλλάξαν πολλά. Αγόρασα και δοκίμασα διάφορα, τόσο από mod, όσο και κυρίως από ατμο. Αγόραζα τόσα, που πράγματι κάποια στιγμή τρόμαξα γιατί έφτανα το μήνα σχεδόν τα έξοδα του κτ!
Ευτυχώς κάποια στιγμή κατάλαβα ότι βρήκα αυτό που ήθελα. Και άραξα ... ευτυχώς!!! Τότε και μόνο τότε, κατάλαβα ότι οι αγορές μου αυτές, ήταν απλά και μόνο γιατί δε με ικανοποιούσε απόλυτα αυτό που είχα, για διαφορετικούς λόγους το κάθε ένα. Δοκίμαζα κάτι άλλο, ελπίζοντας κάθε φορά να έχω ένα καλύτερο αποτέλεσμα.
Χαίρομαι που βρήκα αυτό που ήθελα! Έχω αράξει κάπου ένα χρόνο τώρα! Αγοράζω πλέον μόνο... τα αναλώσιμα! Ε, και κανένα νέο άρωμα για δοκιμή, ή κανένα drip tip. Ψιλά πράγματα δηλαδή. Αν και από αυτά νομίζω ότι είμαι πλήρης τώρα σε ότι μου αρέσει! Το κόστος φυσικά έχει πέσει κατακόρυφα!!! Χαίρομαι γι' αυτό, κι ελπίζω να μη χρειαστεί να ξαναψαχτώ! Όχι τίποτ' άλλο, δεν το σηκώνει κι η τσέπη μου πια...  :-[


Συνοψίζοντας, ναι, θα γίνουν περισσότερες αγορές απ' ότι είχε υπολογίσει αρχικά ένας νέος ατμιστής. Αλλά όχι, δε χρειάζεται να πάρει κάποιος τα πάντα! Αρκεί να βρει αυτό που του αρέσει. Μετά, θα νιώσει πολύ καλά πιστεύω αν απλά... αράξει και απολαύσει! (γνώμη μου, πάντα)

Αποσυνδεδεμένος mpoygatsa kollias

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αγοραμανία
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 03, 2015, 06:39 »
Ευτυχώς δεν το έχω πάθει, το βλέπω όμως σε συνάδελφο ο οποίος στις 20 πρώτες μέρες ατμίσματος έχει ξοδέψει περίπου 200 ευρώ σε αγορές απο Ελλάδα, και έχει κάνει και παραγγελία αλλα 170 απο fasttech, τα περισσότερα για αγορά εξοπλισμού, και μη φανταστείτε provari κλπ, ότι βλέπει και του γυαλίζει το αγοράζει. Έχω αρχίσει και στεναχωριέμαι με την κατάσταση γιατι εγώ του σύστησα να αντικαταστήσει το κ.τ με η.τ.
οσα λεφτα  και να ξοδεψει ο σωτηρης,τα λεφτα που εδεινε  για τα 4 πακετα κτ την ημερα δεν θα τα φτασει.οποτε μην στεναχωριεσαι γιατι μονο καλο του εκανες απο ολες της αποψεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63703 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206345 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3865 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix