vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #105 στις: Ιανουαρίου 08, 2015, 23:46 »
senks αν για κάτι φημίζεται το istick είναι η αυτονομία του. όταν γράφεις ότι η γυναίκα σου το χρησιμοποίησε φορτισμένο σύμφωνα με τα λεγόμενά σου σε χαμηλά v και ξεμένει απο μπαταρία ώς το μεσημέρι κάτι γίνεται. όταν αναφέρθηκε ότι το δικό σου μοντάκι ίσως είχε πρόβλημα συνέχισες να υποστηρίζεις ότι δεν έχει αυτονομία. επειδή είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μοντ και έχω διαβάσει και το νήμα πουέχει φτάσει περίπου στις 150 σελίδες και δεν έχει αναφερθεί απο κανέναν ότι η αυτονομία του είναι σε χαμηλά επίπεδα πιστεύω πως τα γραφόμενά σου είναι μακριά απο την αλήθεια ή το μοντ που έχεις έχει πρόβλημα γεγονός που δεν το συζητάς κάν.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #106 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 00:27 »
Για την αυτονομία θα συμφωνήσω με τους περισσότερους μιας και το έχω το mod. Είναι πολύ καλή.
Αλλά, φίλε bykostas, μην αφήνεις να πλανάται η υπόθεση ότι ο sensk λέει ψέματα. Δε χρειαζόταν αυτή η πρόταση στο μήνυμά σου.
Είναι όντως πιθανό να έχει κάποιο πρόβλημα η συσκευή ή η μπαταρία της.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #107 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 00:45 »
Τωρα δεν ξερω κατα ποσο θεωρειται βοηθεια στην επιλογη ηλεκτρονικου mod η παρακατω λιστα ή απλα θα μπερδεψει περισσοτερο, αλλα εγω θα τη δημοσιευσω. :))
Ακολουθουν λοιπον τα κουτακια, μικρα σε μεγεθος, με ισχυ εως 50W και τιμη μεχρι 100€. (τα λινκ ειναι ειτε απο τη σελιδα του κατασκευαστη, ειτε του επισημου πωλητη)


- Eleaf iStick 20W

- Eleaf iStick 30W

- Eleaf iStick 50W

- Eleaf iStick Mini (10 Watt)

- Beyang 30W

- Cloupor Mini (30 Watt)

- Heatvape Defender (25 Watt)

- IPV Mini (30 Watt)

- Sigelei Mini (30 Watt)

- Joyetech eGrip (20 Watt)

- Innokin iTaste MVP 20W

- Kamry20 (23 Watt)

- Smart-20 (20 Watt)

- Smok Xpro M22 (22 Watt)

- Smok Xpro M36 (36 Watt)

- Smok Xpro M50 (50 Watt)

- Smok Xpro BT50 (50 Watt)

- SMY35 (35 Watt)

- VaporShark DNA30 (30 Watt)


Αν ξεχασα καποιο ή αν βγει καποιο νεο στην πορεια, το προσθετετε.


Το MVP 30 watt  αφησες μονο Παναγιωτη :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #108 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 00:50 »
Αντωνη, δεν το εβαλα γιατι δεν υπαρχει πουθενα επισημο ακομα, απλα ανακοινωθηκε.
Δεν υπαρχει καν στη σελιδα της Innokin σαν μελλοντικο προιον ωστε να βρω καποιο λινκ με την περιγραφη και τα χαρακτηριστικα για να το συνδεσω.

Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #109 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 00:56 »
Παιδιά χαίρομαι που γίνεται όλη αυτή η κουβέντα με αφορμή την ερώτηση μου γιατί έτσι φαίνεται ότι το φόρουμ είναι ζωντανό.
Για να διευκολύνω την κουβέντα ως προς το δικό θέμα θα σας δώσω μερικές πληροφορίες ακόμα που έπρεπε να το κάνω από την αρχή.
Όπως είπα ατμίζω με μία ego-c 1300mah και έναν aspire mini nova και κάνω 2-8ml την ημέρα αλλά συνήθως γύρω στα 4, ανάλογα με αυτό η μπαταρία με βγάζει από μισή έως μία μέρα.
Τώρα που θα πάω σε μοντ θα πάρω και έναν επισκευασιμο για dripping για αρχή και ίσως αργότερα και έναν επισκευασιμο με τανκ αλλά μέχρι εκεί, δεν έχω σκοπό να ξεφύγω πολύ.
Τώρα μπορείτε να συνεχίσετε αυτήν την πραγματικά πολύ δημιουργική συζήτηση που εμένα τουλάχιστον με βοηθάει να ξεκαθαρίζω πράγματα στο κεφάλι μου.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #110 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 01:06 »
Όσο έγραφα το παρακάτω, πρόσθεσε ο ενδιαφερόμενος νέα στοιχεία. Θα το αφήσω όμως όπως το έγραψα γιατί αφορά σημεία πριν το ποστ του  ;)


1) Η αυτονομία έχει να κάνει ουσιαστικά με τα μλ που ατμίστηκαν, τον ατμοποιητή, αντίσταση κλπ.

Άτμισε λοιπόν 2 τανκ του Kayfun lite plus v2, με αντίσταση 1,9Ω και 3v επιλεγμένα

Κατα τη γνώμη μου λοιπόν τα 8-9 μλ για μια 2200 είναι μια χαρά.

Στον cruiser79 που ρώτησε για βλάβη δεν απάντησα γιατί γνωριζόμαστε και μιλήσαμε τηλεφωνικά. Επίσης δεν τίθεται θέμα βλάβης διότι και τα μλ που ατμίστηκαν δείχνουν πολύ καλή διάρκεια, αλλά και οι 18650 που χρησιμοποιώ εγώ, έχουν αντίστοιχη και ίσως λίγο χειρότερη διάρκεια...

2) Γενικά σαν αυτονομία θα συφωνήσω "ως σύνολο και κάτω από συνθήκες". Δηλαδή ναι, διότι εκτός της ικανοποιητικής διάρκειας (2200) μπαταρίας, διαθέτει πασθρού και γρήγορη σχετικά φόρτιση.

Όμως στο ερώτημα που έκανε ο συνατμιστής και δεν γνωρίζουμε ούτε πόσα μλ ατμίζει, ούτε με ποιόν άτμο, αντίσταση κλπ, που το χρησιμοποιεί, αν έχει διαθέσιμη πρίζα όλες τις ώρες ή PC, τι ασφαλέστερο από το να του προτείνω ένα μοντ με πασθρού και αντικαταστάσιμη μπαταρία?
Εγώ που ατμίζω 3 χρόνια και υποτίθεται κάτι γνωρίζω, το επέλεξα για την γυναίκα μου που άτμιζε με ego και DCT 1 τανκ με 6άρα νικοτίνη και με τον Kayfun και 2άρα νικοτίνη κατέβασε 2 τανκ λες και τα ήπιε.... :wall: μέχρι το μεσημέρι. Φυσικά για την περίπτωσή της και αφού δεν έχει πρόσβαση στη δουλεια της σε πρίζα ή pc, το μοντάκι δεν κάνει. Άρα αφού θέλει κάτι μικρό θα πρέπει να της πάρω κάποιο που να μπορεί να αλλάζει μπαταρία. Επίσης επειδή δοκίμασε σε άλλα μοντ που διαθέτω, κατέληξε οτι θέλει ~3,5~ πραγματικά βολτ (με βάση την συγκεκριμένη αντίσταση βέβαια). Το istick όταν λέει 3 δίνει 4v γι' αυτό της φαίνεται κάπως δυνατό και δεν το πολυγουστάρει. Άρα το επόμενο όταν λέει 3v τόσα θα πρέπει και να δίνει για να την ικανοποιήσει.

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητός  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #111 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 01:18 »

Ενα οποιοδήποτε μοντ με αποσπώμενη μπαταρία θέλει έναν φορτιστή (που μπορεί να χαλάσει ανά πάσα στιγμή, συνήθως οι φτηνότεροι ζουν και λιγότερο) και 2 μπαταρίες (κάποια βέβαια μπορεί να χαθεί στην πορεία)
Αυτό σε καμία περίπτωση δε σε απαλλάσσει από την πιθανότητα να πάθει ζημιά το μοντ.
Αν θέλεις να είσαι 100% καλυμμένος θέλεις ρεζέρβα μια πολυβολτική ή ένα δεύτερο οικονομικότερο μοντ.


Η δεύτερη περίπτωση είναι να πάρεις 2 οικονομικά μοντάκια με ενσωματωμένη μπαταρία (για την περίπτωση να πάθει κάτι το ένα)
ή να πάρεις ένα και να κρατήσεις την 1300ρα σου για την ώρα που φορτίζεις το μοντ (αν δεις ότι με την μπαταρία του των 2000-2500 mah δεν βγάζεις μέρα). Σ΄αυτή την περίπτωση θα φορτίζεις το μοντ μέσα στη μέρα όχι με πλήρη φόρτιση, αλλά όσο για να σε βγάλει ως το βράδυ που θα το βάλεις για φόρτιση πριν κοιμηθείς.


Οντας στην πρώτη περίπτωση, προσανατολίζομαι πλέον στην 2α, με δυο απλά μοντ, που εξάλλου φορτίζουν πιο εύκολα εν κινήσει με τον φορτιστή που έχω στο αυτοκίνητο για το κινητό ή με power bank,  που πάντα έχω μαζί μου.
Λόγω μεγέθους, αλλά και λόγω της καλής εμπειρίας που είχα με το 20ρι istick, λέω να παραμείνω στην εταιρία με το 10ρι κι ίσως και με το 30ρι αργότερα, που μάλλον θα βγει πιο ανθεκτικό.
Οι επιλογές σου όμως δεν είναι μόνον αυτές, βλέπεις στην λίστα του nemesis κι άλλες, πιθανόν το mini cloupor 30 και το μεγαλύτερο και στιβαρότερο ipv mini 30 να βγούνε καλά και να σου ταιριάξουν. Για το ipv άκουσα από 2 πηγές ότι παίζει πολύ καλά. 


Πριν πάρεις μοντ ρώτα τον εαυτό σου αν θέλεις να κουβαλάς μαζί σου πάντα μεγάλο φορτιστή πριζας, 2 18650 μπαταρίες, αν σκοπεύεις να παίξεις αργότερα με subohm ατμοποιητές (άρα μοντ 30w μινιμουμ)... αν είσαι άτομο που εύκολα καταστρέφει συσκευές που δεν είναι πολύ ανθεκτικές, αν θέλεις κάτι διακριτικό ή όχι... τέτοια πράγματα.



Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #112 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 03:24 »
Όσο έγραφα το παρακάτω, πρόσθεσε ο ενδιαφερόμενος νέα στοιχεία. Θα το αφήσω όμως όπως το έγραψα γιατί αφορά σημεία πριν το ποστ του  ;)


1) Η αυτονομία έχει να κάνει ουσιαστικά με τα μλ που ατμίστηκαν, τον ατμοποιητή, αντίσταση κλπ.

Άτμισε λοιπόν 2 τανκ του Kayfun lite plus v2, με αντίσταση 1,9Ω και 3v επιλεγμένα

Κατα τη γνώμη μου λοιπόν τα 8-9 μλ για μια 2200 είναι μια χαρά.

Στον cruiser79 που ρώτησε για βλάβη δεν απάντησα γιατί γνωριζόμαστε και μιλήσαμε τηλεφωνικά. Επίσης δεν τίθεται θέμα βλάβης διότι και τα μλ που ατμίστηκαν δείχνουν πολύ καλή διάρκεια, αλλά και οι 18650 που χρησιμοποιώ εγώ, έχουν αντίστοιχη και ίσως λίγο χειρότερη διάρκεια...

2) Γενικά σαν αυτονομία θα συφωνήσω "ως σύνολο και κάτω από συνθήκες". Δηλαδή ναι, διότι εκτός της ικανοποιητικής διάρκειας (2200) μπαταρίας, διαθέτει πασθρού και γρήγορη σχετικά φόρτιση.

Όμως στο ερώτημα που έκανε ο συνατμιστής και δεν γνωρίζουμε ούτε πόσα μλ ατμίζει, ούτε με ποιόν άτμο, αντίσταση κλπ, που το χρησιμοποιεί, αν έχει διαθέσιμη πρίζα όλες τις ώρες ή PC, τι ασφαλέστερο από το να του προτείνω ένα μοντ με πασθρού και αντικαταστάσιμη μπαταρία?
Εγώ που ατμίζω 3 χρόνια και υποτίθεται κάτι γνωρίζω, το επέλεξα για την γυναίκα μου που άτμιζε με ego και DCT 1 τανκ με 6άρα νικοτίνη και με τον Kayfun και 2άρα νικοτίνη κατέβασε 2 τανκ λες και τα ήπιε.... :wall: μέχρι το μεσημέρι. Φυσικά για την περίπτωσή της και αφού δεν έχει πρόσβαση στη δουλεια της σε πρίζα ή pc, το μοντάκι δεν κάνει. Άρα αφού θέλει κάτι μικρό θα πρέπει να της πάρω κάποιο που να μπορεί να αλλάζει μπαταρία. Επίσης επειδή δοκίμασε σε άλλα μοντ που διαθέτω, κατέληξε οτι θέλει ~3,5~ πραγματικά βολτ (με βάση την συγκεκριμένη αντίσταση βέβαια). Το istick όταν λέει 3 δίνει 4v γι' αυτό της φαίνεται κάπως δυνατό και δεν το πολυγουστάρει. Άρα το επόμενο όταν λέει 3v τόσα θα πρέπει και να δίνει για να την ικανοποιήσει.

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητός  :)


θαρρω πως το πιο καταλληλο για την περίπτωση της συζύγου όπως τα περιγραφεις είναι ενα LPG μηχανικό (ή άλλο μικρό,μηχανικό) και αρκετές 18350 μπαταρίες σε ενα-δυο κουτακια μαζι με τον kayfun...  :yes:
κάτι τέτοιο ας πουμε...



Αποσυνδεδεμένος davarisx

  • **
  • 293
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #113 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 05:52 »
Επειδη γινεται  πολυς λογος για το istick το εχω και εγω και μπορω να πω οτι απο αυτονομια κραταει με kayfun 1 πληρη ημερα με πιπιλισμα.
Απο την αλλη με τον subtank ουτε μιση μερα γιατι δουλευει μονιμα στα 20 watt.
Κατι αρνητικο επανω στο istick για μενα ειναι το παλμικο ρευμα,ειμαι λατρης του pure DC.
Oπωτε κατεληξα στην αγορα ενος τετοιου μοντ http://cigreen.com/en/box-mods/287-hcigar-box-mod-hb-50.html
μιας και φοραει Yihi πλακετα επανω και εχω και 2 Sony vct5 18650 σαν καινουριες.


















Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #114 στις: Ιανουαρίου 09, 2015, 08:32 »
Καλημέρα!

Έχουμε πληροφορίες για τα 2 καινούρια Istick όσον αφορά:

α) δυνατότητα step down;

β) ένδειξη σωστών Volt (rms, όχι average) ;

Το PWM και τα μείον του το αντιλαμβάνομαι αλλά το δέχομαι λόγω χαμηλού κόστους, τα 2 παραπάνω όμως
αποτελούν πλέον προϋποθέσεις αγοράς του.

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 21:47 »
Σαν κατοχος του istick που με εχει βολεψει απιστευτα, θα ηθελα να αγορασω ενα mini κουτακι με τα εξης χαρακτηριστικα:μικρες διαστασεις,αποσπωμενη μπαταρια 18650 και παλμικο ρευμα ή τουλαχιστον να εχει εναλλαγη ρευματος απο συνεχες σε παλμικο.Καποια γνωμη;
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 21:50 »
Βασω τα ξερεις,λιγα ειναι τα κουτακια,η πας στο cloupor που δε στο συνιστω η στο IPV mini αν θες κατι μικρο,μετα εχει ενα σωρο μεγαλυτερα κουτακια.

Edit : Αν κ πιστευω οτι το εχεις κανει ηδη,ριξε μια ματια εδω
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 11, 2015, 21:56 από Athan »

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 22:14 »
Ευχαριστω για την απαντηση.Το cloupor mini ενω το χα παραγγειλει,το ακυρωσα.Δεν θελω συνεχες ρευμα.Το ipv mini,μονο mini δεν ειναι.Το χω δει απο κοντα μαζι με το Smok xpro M50.Αυτο μου αρεσε αλλα να θες αλεν να κυκλοφορεις;Ουτε εχω καταλαβει τι ρευμα εχει.

Sent from my Note 4 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 22:16 »
Για το smok δες εδω

Αποσυνδεδεμένος kapapa

  • **
  • 251
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 22:23 »
Το χω διαβασει ολο το νημα.Καπου πρεπει να αναφερει για συνεχες ρευμα εαν θυμαμαι καλα.Θα το ξαναδιαβασω.

Sent from my Note 4 using Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix