vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

481 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, pirate, manoslykos

Twitter

Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #45 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 15:24 »
Αν δεν κάνω λάθος ο Ναυτίλος δουλεύει με έτοιμες φυτιλοαντιστάσεις που απλά τις αλλάζεις όταν παλιώσουν.
Σε αυτήν την περίπτωση δεν νομίζω να μπορείς να αυξήσεις και πολύ την τάση και την ισχύ σε Volts Watts
επειδή θα σου φέρνει καμένο, όπως συμβαίνει και με ατμοποιητές σε στυλ CE4 Crfystal BDC κλπ.
Στους πλήρως επισκευάσιμους φτιάχνεις τις αντιστάσεις σου με ότι σύρμα θέλεις,
με όσες σπείρες θέλεις και με βαμβάκι ή φυτίλι ή Mesh, οπότε και οι πειραματισμοί
σε ισχύ και ρεύμα είναι φυσικά πολλαπλάσιοι.
Σε επισκευάσιμο, επειδή δοκίμασα με Mesh σε DID Genesis και παιδεύτηκα πολλές βδομάδες
με τα στησίματα και τις πολλές ιδιοτροπίες που έχει, θα σου πρότεινα Kayfyn Lite Plus,
που στήνεται εύκολα με βαμβάκι και σύρμα και έχει φοβερές αποδόσεις σε γεύση-ντουμάνι-χτύπημα.
Εγώ τουλάχιστον τον έμαθα κατευθείαν σε λίγες ώρες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αν δεν θέλεις να δώσεις 60€ που κοστίζει ο αυθεντικό Svoemento, υπάρχουν και κάποιοι αξιόλογοι κλώνοι κοντά στα 40€
που σίγουρα θα σε ικανοποιήσουν. Εξάλλου θα κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα
όπως έκανα και γω από τις φυτιλοαντιστάσεις τις έτοιμες που θα γλιτώσεις κάθε 2 βδομάδες,
που κάνουν 3-5€ η μία.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #46 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 15:27 »
Θα κανω μια ερωτηση που ξερω οτι εχει απαντηθει αλλα θα την κανω λιγο πιο συγκεκριμενη..Ηρθε η ωρα μου να αναβαθμιστω και να παρω ενα modaki καθως το ego θελει αλλαγμα καθως δεν με καλυπτει πια...Σκεφτομαι να παω στο σετακι istick + nautilus mini απο fasttech..Αυθεντικα και τα δυο...


Κατεληξα εκει καθως θα βγει πιο οικονομικο απο ενα ηλεκτρονικο μοντ τυπου βαμο + φορτιστη + μπαταριες και πιο ξεκουραστο (δεν αλλαζεις μπαταριες δεν κουβαλας μπαταριες κλπ)






Επισης μου ειπαν οτι το ιστικ δινει καλυτερα ρευματα απο το βαμο..


Ποια η γνωμη σας;;
Καταληγω σε ιστικ καθως το βαμο μου φαινεται μεγαλο με την επεκταση και χωρις αυτη αλλαζεις συνεχεια μπαταριες...


Αναμενω γνωμες οσοι πιστοι απαντησετε  ;D


Ευχαριστω εκ των προτερων

Αν θέλεις να βάλεις το Ναυτίλο μίνι πάνω στο iStick, θα κάνεις μια σωστή επιλογή, εφόσον δεν κατέχεις ακόμη το "άθλημα" των επισκευάσιμων.
Αν θέλεις να πας σε επισκευάσιμο θα σου πρότεινα αυτό το κουστουμάκι από fastttech:

https://www.fasttech.com/p/1943501 &

https://www.fasttech.com/p/1893602

Αυτό που δεν ισχύει σίγουρα είναι το ότι το iStick πάει μόνο με επισκευάσιμους...
Αν ίσχυε κάτι τέτοιο, δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να συνοδεύεται το συγκεκριμένο μοντάκι με αντάπτορα για ατμοποιητή με ego σπείρωμα :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #47 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 15:30 »
Polygrafe, ο Nαυτιλος δουλευει με dual coil κεφαλες. Αυτο σημαινει πως μπορει να σηκωσει διπλασιο ρευμα απο τους CE4 που θυμασαι (+ η ποιοτητα/τεχνολογια των κεφαλων ειναι ανωτερη).
Αντιθετως, αν τον δουλευεις στα χαμηλα watt, δεν προκειται να λειτουργησει ποτε σωστα.
Αρα δεν ειναι κακη επιλογη ενα vv/vw mod για τον Nαυτιλο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #48 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 15:34 »
Να διευκρινησω απλα οτι σκεφτομαι τον ναυτιλο τον bvc ... με το vertical coil ... (το λεω γιατι αναφερθηκε το dual coil και αν δεν κανω λαθος ειναι διαφορετικες κεφαλες)

Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #49 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 16:57 »
Να διευκρινήσω για τον φίλο Kongeo που ψάχνεται ότι όπως πολύ σωστά ανέφερε προηγουμένω ο Nemesis,
ο Ναυτίλος όντως χρησιμοποιεί  ανώτερης ποιότητας Dual Coil κεφαλές και σίγουρα θα έχουν καλύτερες
αποδόσεις-επιδόσεις από τους απλούς ατμοποιητές του εμπορίου της τάξης των 5-10€ (CE4 Crystal BDC κλπ).
Επειδή όμως δεν μπορείς να πειραματιστείς και να χρησιμοποιήσεις συνδυασμούς από διάφορα σύρματα
και φυτίλια-βαμβάκια, πιστεύω ότι ο Ναυτίλος σε περιορίζει κάποια στιγμή σε σχέση με τους πλήρως επισκευάσιμους.
Όντως έχω ακούσει καλά λόγια για τον Ναυτίλο, αλλά τώρα που δοκίμασα τον Kayfyn, δεν θα ξαναγυρνούσα
πίσω σε τίποτα διαφορετικό από πλήρως επισκευάσιμο.

Στα 3,5 χρόνια που ατμίζω, πλήρωσα μια μικρή περιουσία σε ατμοποιητές με ανταλακτικές κεφαλές,
κάνοντας δοκιμές και ψάχνοντας καλύτερες γεύσεις-καλύτερο χτύπημα-περισσότερο ντουμάνιο.
Το αποτέλεσμα ήταν να έχω ένα συρτάρι γεμάτο από αχρησιμοποίητους ατμοποιητές και κεφαλές
(τουλάχιστον 20-30) και να μην έχω την απόλαυση που έψαχνα. Χώρια που σταδιακά ανέβαζα
και την νικοτίνη στα υγρά. Με τον Kayfyn είμαι ενθουσιασμένος επειδή έχω το τρίπτυχο χτύπημα-γεύση-ντουμάνι
που έψαχνα χωρίς να πέφτει η απόδοσή του σε 2-3 μέρες και τα αναλώσιμά του να είναι σχεδόν μηδαμινής χρηματικής αξίας.
Το στήσιμό του το έμαθα σχεδόν αμέσως με 2-3 βιντεάκια που παρακολούθησα
κι έγινε πλέον ο μοναδικός μου ατμοποιητής. :)

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2014, 17:13 από camber »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #50 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 17:24 »
Το ακριβώς αντίθετο ισχύει από αυτό που λες.
Τα ηλεκτρονικά μοντ παίζουν οποιον ατμοποιητή τους βάλεις και είναι ιδανικά για εργοστασιακούς με αντιστάσεις κοντά στα 2 ομ.
Αντίθετα, στον ναυτίλο ΔΕΝ μπορεί να δώσει ικανοποιητικό σε τάση ρεύμα ένα μηχανικό μοντ. Ούτε στους aspire, ούτε gemini mini, ούτε delta και πάει λέγοντας.
Γι΄αυτό στα μηχανικό μοντ χρησιμοποιούμε επισκευάσιμους με αντιστάσεις κάτω από 1.5 ομ


Ειδικά το ιστικ είναι που ΔΕΝ είναι φτιαγμένο για επισκευάσιμους με πολύ χαμηλές αντιστάσεις. Για δοκίμασε να βάλεις καυφούν με αντίσταση 1-1.2 στο ιστικ...  :wall:  Καμμένο!!!


Επίσης, επειδή ένα ηλεκτρονικό σου δίνει 5-20 βατ, δε σημαίνει οτι σε υποχρεώνει κανείς να δουλεύεις τον οποιο ναυτίλο κάθε ώρα και σε διαφορετικά βατ, μέχρι να πιάσεις τα 20.


Δεν αναιρώ αυτό που λες, οτι ο επισκευάσιμος θα σου γλυτώσει το κόστος των αλλαγών εργοστασιακών κεφαλών, ούτε ότι έχει καλύτερη απόδοση. Αυτό είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό.


ειδικά όμως για το ιστικ, πρέπει τα νέα άτομα στο χώρο να καταλάβουν ότι είναι ένα εξαιρετικό μοντάκι, που όμως δίπλα στα πολλά καλά του έχει ορισμένους περιορισμούς, αλλιώς δεν θα ήταν τόσο μα τόσο οικονομικό. Ενας από αυτούς τους περιορισμούς είναι οι πολύ χαμηλής αντίστασης ατμοποιητές, στους οποίους δίνει πολύ περισσότερο ρεύμα από όσο χρειάζονται για να αποδώσουν καλά.
Και βέβαια, γνωρίζοντας ότι έχουμε στα χέρια μας ένα φτηνό μοντ, ας είμαστε λίγο διακριτικοί σε παρατεταμένη χρήση κοντά στα πάνω όριά του...5.5 βολτ ή 20 βατ.
Προσωπικά, αν ήθελα να είμαι διαρκώς σε τετοια νούμερα, θα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά dna ή πρόβαρι. Και μάλιστα όχι το παλιό dna20, αλλά κάποιο από τα νέα (30 ή 40)





Αποσυνδεδεμένος polygrafos

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Στέλιος Νιάπος
    • Προσκλητήρια Γάμου Βάπτισης
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #51 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 17:41 »
Σ΄ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. :)
Δεν αναφερόμουν έτσι κι αλλιώς στις δυνατότητες και επιδόσεις του Istick
αφού δεν το έχω και δεν το γνωρίζω. Καλά που μου το ξεκαθάρισες γιατί
και γω ενδιαφέρομαι να το αγοράσω, αλλά με αυτά που ανέφερες για τις χαμηλές αντιστάσεις
με έβαλες σε σκέψεις ίσως για κάτι άλλο. Με τον Kayfyn δουλεύω κάποιες φορές αντιστάσεις
πιο χαμηλές από 1,5 Ohm. Έχω Vamo V5. Πρέπει να χρησιμοποιώ περισσότερα Watt ή Volts
από αυτά που χρησιμοποιώ τώρα 7Watt 3,8 Volts? Ρωτάω γιατί με ικανοποιεί το χτύπημα
και το ντουμάνι που έχω τώρα.


Και κάποιες φορές μπερδεύομαι με τα Amper που δείχνει η οθόνη μήπως δουλευέι στα όρια.Σε αντιστάσεις κοντά στα 2 Ohms me ta 4 Volts δουλεύει 2,3 Amper ενώ στα 1.3 Ohmsπάλι με 4 Volts δείχνει στην οθόνη 3,0 Amper.

Συγχώνευση συνεχόμενων ποστ. Αν πατήσεις το κουμπί τροποποιηση, μπορείς να συμπληρώσεις αυτό που ξέχασες. Καλό είναι να μην κάνουμε συνεχόμενες δημοσιεύσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2014, 17:54 από petra »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #52 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 17:56 »
Να διευκρινησω κατι.κατανοω και γνωριζω την ανωτεροτητα των ρπισκευασιμων καθώς εχω ατμισει το ιδιο υγρο σε ce5,σοφια και apollo dripper στην σειρα.αλλα οπως προειπα η επιλογη του ναυτιλου ειναι καθαρα θεμα οικονομικο καθως δεν ειμαι φαν των κλωνων καθως τους φοβάμαι λογω της απειριας μου και οι γνησιοι ειναι αρκετα ακριβοι για μενα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #53 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 18:00 »
Αν κάποια αντίσταση στη δουλεύει το βαμο 5, τότε δεν θα πάρεις καμμένο από το ιστικ. Στο λέω διότι το βαμο 5 δε δουλεύει αντιστάσεις κάτω από 1.4 ή 1.3
Από κει και πέρα, τα Α που γράφει και γενικά τα βατ και τα βολτ του, μην τα δίνεις και πολύ σημασία, διότι σε άλλο μοντ στα ίδια βατ ή βολτ θα πάρεις άλλο αποτέλεσμα. Δεν θεωρώ πολλύ αντικειμενικές τις μετρήσεις του βαμο, εκτός από αυτές της αντίστασης.


Πάντως, δεν το δουλεύεις ψηλά... Οταν το χρησιμοποιούσα και του κούμπωνα άτμο που έβγαζα από το dna, έπρεπε να ανέβω τουλάχιστον μισό βολτ πιο ψηλά σε σχέση με το dna.
To istick σίγουρα θα σου προσφέρει καλύτερο και πιο σταθερό κατ΄εμέ ρεύμα, αλλά ίσως χρειαστεί να ανέβεις λίγο σε ομ, αν σου αρέσουν τα χαμηλά βατ.
ή ίσως να μην το χρειάζεσαι πραγματικά και να σε καλύπτει μια χαρά το βάμο 5.


kongeo, έχει μια προσφορά η gearbest, δες στον πίνακά της. Είναι για αυθεντικό ναυτίλο.
Πέραν τούτου, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι αν μπορείς να φτιάξεις φ/α και έχεις επισκευάσιμο, ένας τζεμινι μινι ή aspire ce5 αρκούν για μια δύσκολη στιγμή. Δε χρεάζεται όντως να έχεις και επισκευάσιμους ΚΑΙ ακριβούς εργοστασιακούς. Εκτός αν κάποιοι το κάνουν επειδή το θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος 11100

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #54 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 18:38 »
Εγώ με καυφουν το δοκίμασα το istick και στο 1.1 ωμ πήγαινε σαν θερμοσίφωνας. Εαν παίρνεις καμένο είναι λόγω τροφοδοσίας. Το θέμα είναι πως αντί για 8 παίρνεις 13( λέω τυχαία νούμερα. Παίρνεις οτι δίνει η μπαταρία στην πραγματικότητα)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #55 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 19:21 »
Μια χαρα ηταν η τροφοδοσια μου. Μολις τον ξαναβαλα στο DNA επανηλθε.
Ισως φταιει το λεπτο συρμα που χρησιμοποιω.20 ρι.
Ειναι για ατμισμα 11-12 πραγματικα βατ το πολυ

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #56 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 22:23 »
Petra την ειδα την προσφορα θα περιμενω μεχρι το τελος της.βδομαδας μπας και να βγει η προσφορα που λενε οτι θα κανουν για istick + nautilus minι ...
Ο ναυτιλος τους ειναι σιγουρα αυθεντικος;; εχει παρει κανεις;

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #57 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 22:31 »
Τους είχα ρωτήσει παλιά και μου απάντησαν ότι είχαν φέρει αρχικά ημιτασιόν, αλλά είχαν τρομερά παράπονα από τους πελάτες και τους κατάργησαν, φέρνοντας στη θέση τους τους αυθεντικούς.


Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #58 στις: Νοεμβρίου 24, 2014, 22:39 »
Καταλαβα.θα τους στειλω ενα μειλ πριν παραγγειλω...
 ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βοήθεια στην επιλογή ηλεκτρονικού mod, συγκρίσεις
« Απάντηση #59 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 12:27 »
Πηγα χτες replacesmoke να παρω υγρο.ειπα μιας και παω να δω το σετακι ιστικ και ναυτιλο.αν και δεν το ηξερα ειχαν δοκιμαστηριο και ετσι εκανα και κανα 2-3 τζουρες.καταενθουσιαστηκα.μικρο διακριτικο σετ ΠΟΛΥ δυνατο για το μεγεθος του,αρκετο ντουμανι αν και το υγρο μεσα εχει λιγο vg...μαρεσε πολυ!!


Off topic: Τελικα αφου ειχα καταληξει σε υγρο πηρα το υγρο που ειχε μεσα γιατι τρελαθηκα (vamp vape της τ juice)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1100011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22029 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 284596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68321 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95080 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem