vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, manoslykos, Ηρακλης, lagoudakis, Milarepa, PsykieG, camber, Jorge

Twitter

Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC

Αποσυνδεδεμένος alksx

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #660 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 01:03 »
καλησπέρα σας. Διάβασα ένα καλό κομμάτι του νήματος αλλά δεν έβγαλα άκρη.
ατμίζω από τον περασμένο Μάιο και έχω δύο μπαταρίες ego μια 650 και μια 1300 απλές και έχω δύο απλους ατμοποιητές bdc
Σήμερα για τρίτη φορά διαφορετικό κατάστημα μου είπε πως έχει σταματήσει να φέρνει bdc κεφαλές και πως θα την αντικαταστήσουν με BVC
είχα και ποιο παλιά πάρει BVC αντιστάσεις και είχα απογοητευτεί όσο δεν παίρνει. απλός τις έβγαλα στα πρώτα 5' και άλλαξα κατάστημα. Αλλά από ότι φαίνεται δεν την γλιτώνω.
Πείρα σήμερα δύο BVC αντιστάσεις και τις ατμίζω με το ζόρι μπας και τις συνηθίσω αλλά δεν προβλέπετε.
Η τζούρα μου φαίνεται πάρα πολύ ελαφριά, βγάζει ελάχιστο ατμό, κάθε τρις και λίγο κάνει μπουρμπουλήθρες (το διάβαζα και δεν ήξερα τι εννοείτε αλλά τώρα κατάλαβα), έχει διαρροές στον πόλο της μπαταρίας. Αλλά το κυριότερο η γεύση έχει σχεδόν εξαφανιστεί ενώ έχει αντικατασταθεί από μια μεταλλική υπόγευση.
Δεν νομίζω ότι κάνω κάτι λάθος. Τα ίδια και στους δύο ατμοποιητές και στις δύο αντιστάσεις, και ίδια ήταν πριν κανα μήνα που είχα ξαναδοκιμάσει. Κάνω κάτι λάθος;
Έχω απογοητευτεί φοβερά. Πρώτων τι πακέτο είναι αυτό από του πουθενά. Δεύτερον έτσι θα πηγαίνει; όποτε του την βαρέσει του καθενός θα πρέπει να ψάχνομε για αλλαγές χωρίς λόγο που επιβάλλονται;

αυτό που κατά βάση θέλω να σας ρωτήσω είναι το εξής: Εντάξει προφανώς θα πρέπει να ξεγράψω την όλη κατηγορία των ατμοποιητών. Με τι θα μπορούσα να τους αντικαταστήσω που να φέρνει στην προηγούμενη εμπειρία, αλλά και στην προηγούμενη κατηγορία τιμής.

Σας ευχαριστώ όλους

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #661 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 01:42 »
Δεν κανεις κατι λαθος.απλα οι bvc για να.αποδώσουν σωστα θελουν περισσότερα βολτ απο αυτα που δινει η ego...Πηγαινς στην νομπακο και παρε τις δικες ρους κεφαλες bdc τουλαχιστον εγω αυτο κανω...ειναι καλες και "σκυλια" εκτος αν θες να κανεις αναβαθμιση σε spinner και πανω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2014, 02:04 από kongeo »

Αποσυνδεδεμένος e-tron

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #662 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 02:10 »
Κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει.
Νομίζω ότι πρέπει πλέον να θεωρείται φάουλ να προτείνονται οι BVC για χρήση με απλή μπαταρία.

Για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα πήρα ένα iStick αλλά αισθανόμουν ότι ακόμη και στη χαμηλότερη ρύθμιση μου έδινε αίσθηση καμένου μετά από μερικές τζούρες. Για να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα ( ;D ) πήρα έναν Nautilus mini και εκεί κατάλαβα ότι το BVC είναι όντως καλό πράγμα. Πλέον κατά κανόνα χρησιμοποιώ το iStick με τον Nautilus mini BVC (Σκέτη βάση VG 10mg/ml)
Το BDC με την απλή μπαταρία εξακολουθεί να μου αρέσει και αν θέλω να έχω κάτι μικρό μαζί μου όταν βγαίνω έχω τον Κ1 με BDC και μια απλή μπαταρία Αν βρω κάπου BDC 1.8 θα ξαναπάρω να έχω.

Γενικά δεν θέλω να μπλέξω με κυνήγι εξοπλισμού (απλά να ατμίζω θέλω). Υπό αυτή τη λογική δεν μου άρεσε αυτή η αλλαγή που έφερε η aspire (δηλ. που εισήγαγε ως "βασικό coli" ένα που δεν δουλεύει σωστά με απλή μπαταρία).

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #663 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 02:42 »
Εγώ με BVC δεν είχα τόσο θέμα ειδικά όσων αφορά τις μπουρμπουλήθρες. Και καθόλου leaking και υγρό στον πόλο της μπαταρίας. Όντως είδα διαφορά από απλή μπαταρία σε VV. Πλέον χρησιμοποιώ και BVC και BDC. Αν τώρα έχεις υπομονή κανα 20ήμερο ρίξε μια ματιά στο Aspirecig στο aliexpress) http://www.aliexpress.com/item/Aspire-BDC-Atomizer-Coils-Dual-Coil-Replacement-Atomizer-Coil-Head-For-CE5-ET-Vivi-Nova-Mini/1985738706.html Και σου βγαίνει και κατιτίς πιο οικονομικά.  8)

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #664 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 10:18 »
o vivinova δεν θα επρεπε να εχει τρυπιτσες για τον αερα στη βαση του οπως οι αλλοι 2 της ιδιας σειρας ?
δεν εχει


τι γινεται .. ?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #665 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 11:44 »
Δεν κανεις κατι λαθος.απλα οι bvc για να.αποδώσουν σωστα θελουν περισσότερα βολτ απο αυτα που δινει η ego...Πηγαινς στην νομπακο και παρε τις δικες ρους κεφαλες bdc τουλαχιστον εγω αυτο κανω...ειναι καλες και "σκυλια" εκτος αν θες να κανεις αναβαθμιση σε spinner και πανω...

καλες αντιστασεις ειναι και οι thor και βγαινουν σε 1.8 ohm

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
o vivinova δεν θα επρεπε να εχει τρυπιτσες για τον αερα στη βαση του οπως οι αλλοι 2 της ιδιας σειρας ?
δεν εχει


τι γινεται .. ?
εχει τρυπουλες πανω στη βαση ή απο κατω κοντα στο σπειρωμα

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
κι εγω με bvc δεν ειχα προβληματα..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
και ναι οι bvc θελουν ρευματα..

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Κι εγώ σε αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει.
Νομίζω ότι πρέπει πλέον να θεωρείται φάουλ να προτείνονται οι BVC για χρήση με απλή μπαταρία.

Για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα πήρα ένα iStick αλλά αισθανόμουν ότι ακόμη και στη χαμηλότερη ρύθμιση μου έδινε αίσθηση καμένου μετά από μερικές τζούρες. Για να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα ( ;D ) πήρα έναν Nautilus mini και εκεί κατάλαβα ότι το BVC είναι όντως καλό πράγμα. Πλέον κατά κανόνα χρησιμοποιώ το iStick με τον Nautilus mini BVC (Σκέτη βάση VG 10mg/ml)
Το BDC με την απλή μπαταρία εξακολουθεί να μου αρέσει και αν θέλω να έχω κάτι μικρό μαζί μου όταν βγαίνω έχω τον Κ1 με BDC και μια απλή μπαταρία Αν βρω κάπου BDC 1.8 θα ξαναπάρω να έχω.

Γενικά δεν θέλω να μπλέξω με κυνήγι εξοπλισμού (απλά να ατμίζω θέλω). Υπό αυτή τη λογική δεν μου άρεσε αυτή η αλλαγή που έφερε η aspire (δηλ. που εισήγαγε ως "βασικό coli" ένα που δεν δουλεύει σωστά με απλή μπαταρία).
το ιδιο συμπερασμα εβγαλα κι εγω

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
καλησπέρα σας. Διάβασα ένα καλό κομμάτι του νήματος αλλά δεν έβγαλα άκρη.
ατμίζω από τον περασμένο Μάιο και έχω δύο μπαταρίες ego μια 650 και μια 1300 απλές και έχω δύο απλους ατμοποιητές bdc
Σήμερα για τρίτη φορά διαφορετικό κατάστημα μου είπε πως έχει σταματήσει να φέρνει bdc κεφαλές και πως θα την αντικαταστήσουν με BVC
είχα και ποιο παλιά πάρει BVC αντιστάσεις και είχα απογοητευτεί όσο δεν παίρνει. απλός τις έβγαλα στα πρώτα 5' και άλλαξα κατάστημα. Αλλά από ότι φαίνεται δεν την γλιτώνω.
Πείρα σήμερα δύο BVC αντιστάσεις και τις ατμίζω με το ζόρι μπας και τις συνηθίσω αλλά δεν προβλέπετε.
Η τζούρα μου φαίνεται πάρα πολύ ελαφριά, βγάζει ελάχιστο ατμό, κάθε τρις και λίγο κάνει μπουρμπουλήθρες (το διάβαζα και δεν ήξερα τι εννοείτε αλλά τώρα κατάλαβα), έχει διαρροές στον πόλο της μπαταρίας. Αλλά το κυριότερο η γεύση έχει σχεδόν εξαφανιστεί ενώ έχει αντικατασταθεί από μια μεταλλική υπόγευση.
Δεν νομίζω ότι κάνω κάτι λάθος. Τα ίδια και στους δύο ατμοποιητές και στις δύο αντιστάσεις, και ίδια ήταν πριν κανα μήνα που είχα ξαναδοκιμάσει. Κάνω κάτι λάθος;
Έχω απογοητευτεί φοβερά. Πρώτων τι πακέτο είναι αυτό από του πουθενά. Δεύτερον έτσι θα πηγαίνει; όποτε του την βαρέσει του καθενός θα πρέπει να ψάχνομε για αλλαγές χωρίς λόγο που επιβάλλονται;

αυτό που κατά βάση θέλω να σας ρωτήσω είναι το εξής: Εντάξει προφανώς θα πρέπει να ξεγράψω την όλη κατηγορία των ατμοποιητών. Με τι θα μπορούσα να τους αντικαταστήσω που να φέρνει στην προηγούμενη εμπειρία, αλλά και στην προηγούμενη κατηγορία τιμής.

Σας ευχαριστώ όλους
kongeo και e-tron σου δινουν απαντηση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2014, 11:50 από pngtszs1976 »

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #666 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 14:25 »
τι εννοεις οταν λες θελουν πολλα ρευματα οι bvc ? Ειναι ασφαλες να παμε παραπανω απο το προτηνομενο που ειναι γραμμενο πανω τους ? σε istick  πχ mia bvc ειναι οκ να την βαλω παραπανω απο 5v ?

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #667 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 14:28 »
εγω τα mod τα λειτουργω σε watt το καταλαβαινω καλυτερα ετσι

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #668 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 15:02 »
Οχι τοσο...Απο οτι ξερω οι απλες ego δινουν μαξ 3.7-3,8V ,οι bvc θελουν λιγο παραπανω κοντα στο 4v για να δουλεύουν πληρως
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2014, 15:34 από kongeo »

Αποσυνδεδεμένος dimgr

  • **
  • 291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #669 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 15:19 »
για bvc  σε  istick λεω

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #670 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 15:33 »
Ξεκινα χαμηλα και ανεβαινε μεχρι εκει που σου αρεσει

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #671 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 15:36 »
Τα watt που αναγραφονται πανω ειναι τα προτεινομενα..Δεν ειναι απαραιτητο να ατμιζουμε σε αυτα...Ξεκινας οπως λεει και ο φιλος απο πανω,να ατμιζεις απο τα πιο χαμηλα και να ανεβαζεις σιγα σιγα..Θα σταματησεις εκει που εισαι εσυ οκ...Φυσικα μη πας πολυ ψηλα και περνεις καμενο :)

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #672 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 16:23 »
εγω για να ατμισω με το istick και 1.8 αντισταση φτανω σιγουρα 8 watt αν σε βοηθα αυτο

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
dimgr οτι λενε οι φιλοι πιο πανω

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #673 στις: Δεκεμβρίου 24, 2014, 19:56 »
Μολις ειδα αυτο: http://www.aspirecig.com/news/news182.html
Τελικα οντως θελανε παραπανω volt,καλα τα λεγατε :)
Το ανακοινωσαν και οι ιδιοι...


(δεν το ειδα καπου και ειπα να το κοιονοποιησω)

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC
« Απάντηση #674 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 17:00 »
Καλησπέρα παιδιά και Χρόνια πολλά σε όλους!
Θέλω πραγματικά να το ρωτήσω γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν έχει αναφερθεί από κανένα και θέλω να δω τι μπορεί να γίνεται λάθος στις περιπτώσεις μου..
Δοκίμασα τις bvc με mini nautilus... Τέλειες! Σωστή τροφοδοσία, χτύπημα γεύση όλα άψογα και απροβλημάτιστα.. Ένα μόνο το οποίο ήταν αρκετό για να τις κάνω πέρα.. Κάθε μα κάθε φορά που πατούσα το κουμπί του istick, έπρεπε οπωσδήποτε να το στρέψω το εργαλείο κάπου ακίνδυνα γιατί πυροβολούσε! Κυριολεκτικά παιδιά.. Όσες κεφαλές και να δοκίμασα (όλες 1.8 ), σε ότι ρεύματα και να τις έπαιξα πάντα μα πάντα ανεξαρτήτως χρήσης της κεφαλής στο πρώτο πάτημα πετούσε υγρά με δύναμη! Και το θέμα είναι ότι τις πήρε και ένα φιλαράκι και αντιμετώπισε ακριβώς το ίδιο θέμα.. Μπορεί να φαίνεται χαζό και αστείο αλλά δεν είναι πιστέψτε με.. Δοκίμασα ότι είναι ανθρωπίνως δυνατόν..Τίποτα! Μέχρι και drip tips άλλαζα.. Είχα καιρό να δοκιμάσω κάτι που να μου αρέσει τόσο πολύ σε εργοστασιακό και πραγματικά ξενέρωσα.. Και ερωτώ λοιπόν φίλοι μου.. Δεν έχει τύχει σε κανένα αυτό? Και αν ναι, πως αντιμετωπίζεται ρε παιδιά?? Αν όχι ΤΙ σκ@τ.. μπορεί να φταίει ώστε να γίνεται σε δυο ακριβώς ίδια setups (istick+nautilus mini bvc..)?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209069 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67654 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314590 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix