vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

170 επισκέπτες, 7 χρήστες
Jorge, Tem, camber, Milarepa, manoslykos, nXtLs, itinenkoaz

Twitter

Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC ή BVC

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 15:21 »
έχει μια λογική αυτό και το ακούω για πιθανό...
τον vivi nova δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά στον Aspire et-s glass bdc 3ml που έχω, δεν έχω παρατηρήσει τέτοια φαινόμενα μέχρι σήμερα, εδώ και ένα μήνα που τον δουλεύω καθημερινά.. ίσως διαφορετικός σχεδιασμός..

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 15:40 »

αυτο http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=590

το αλλο το κουφο που επαθα ηταν, οταν πηγα να το βαλω κοντα στο αυτι να ακουσω αν βραζει, πηγα να το δω με το ματι μετα και πεταχτηκε μια σταγονα υγρου μεσα στο ματι. ασε τι επαθα. ολα σε μενα, και δεν ειχα πιει και καφε  :eyesplash:
:)) το εχω παθει κι εγω αυτο αλλα με gemini mini. οταν το πλησιαζω στο αυτι να ακουσω αν τσιτσιριζει μου σκαει πιστολιά και μια σταγονιτσα με παιρνει στο αυτι.... :laugh1:

Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 16:35 »
Απο προσωπική εμπειρία και έχοντας πλέον δοκιμάσει τους περισσότερους BDC ατμοποιητές, αυτός που "κάθονται" καλύτερα οι κεφαλές επάνω και τον ατμίζω χωρίς υπέρ-υπότροφοδοσίες, μπουρμπουλήθρες και καμμένα και ατμίζεται μέχρι τις τελευταίες σταγόνες ειναι ο μεγάλος ο Davide, (ίσως λόγο της κατασκευής του κάτω μέρους του που κρατάει σταθερή την πίεση, και την προσθήκη του "ring") ο οποίος όμως έχει και διπλάσιο κόστος απο τους άλλους.
Κατα τ'άλλα οι υπόλοιποι απαιτούν κάποια παραπάνω προσοχή οπως σωστά περιγράφει ο Τάσος και οι υπόλοιποι Κύριοι πιο πάνω. Το θέμα είναι κατα πόσον κάποιος έχει το χρόνο/μπορεί ή θέλει να ακολουθήσει τους ρυθμούς των παραπάνω ατμοποιητών.
Εκτος των άλλων κάποιος θα πρέπει να ανεχθεί και τη "ζαριά" των ανταλακτικών κεφαλών που σίγουρα δεν είναι όλες καλές (εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί-πάω στην επόμενη). Δεν το "ψάχνουν" όλοι το ίδιο. Ο Αλλος μπορεί να θέλει να γεμίζει και να ατμίζει χωρις πρόβλημα χωρίς να το ψάχνει πολυ,πολυ. Αυτούς τους ατμιστές, δέν τους έχουν κερδίσει οι BDC.

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 16:41 »
τι να σας πω βρε παιδιά...
ειλικρινά σέβομαι όλες αυτές τις απόψεις, αλλά μου ακούγονται λες και μιλάμε για τελείως διαφορετικό πράγμα...
πρέπει να έρθει κάποιος να περάσει μια μέρα μαζί μου για να καταλάβει τι λέω...
πιο "γέμισε-άτμισε χωρίς να ασχολείσαι" δεν μπορώ να φανταστώ... 3 ατμοποιητές BDC με 1.8 κεφαλές.. ένα μήνα τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα..
τι να πω; τυχερός;

Αποσυνδεδεμένος Georgio

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Ο πιο έξυπνος τρόπος για να χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή σας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 16:42 »
ετσι ακριβως. αμα ειναι να δωσουμε 22 και 35 ευρω (nautilous) για ατμο το χασαμε το παιχνιδι της "οικονομιας" του ηλεκτρονικου. νταξει δε λεω οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα τεσπα. θα δω μηπως τελικα βρω τους vision σε 2.4 ή 2.8ωμ

με τους vision εχεις κυριολεκτικα "ξεβιδωσε- γεμισε -ατμισε" . αν το παρεις βαση κινησεων και διαδικασιας τα bdc εχουν περισσοτερες διαδικασιες

@tas δεν ειναι θεμα τυχης, απλα ισως εσενα να μην σε ενοχλει η ολη διαδικασια ή απλα να μην δοκιμασες τα κλασσικα coil head του vivi niva me to φυτιλι
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2014, 16:49 από Georgio »

Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 17:04 »
Τάσο χωρίς παρεξήγηση, ενας μήνας όπως λές, δέν είναι κριτήριο. Εχοντας κι εγώ τρεις και τέσσερις BDC ταυτόχρονα, τον πρώτο μήνα -έτυχε?- και ήταν όλα καλά. Θα σου τύχει και σκάρτη κεφαλή. Είναι όπως λές θέμα τύχης οσων αφορά τις κεφαλές. Κάποιοι εχουν μιλήσει για πεντάδα άχρηστων κεφαλών. Δέν γίνεται όλοι να κάνουν λάθος τις διαδικασίες. Απο τον Οκτώβρη που πήγα σε BDC εχω πετάξει 8 κεφαλές (1,8Ω). Η κατάσταση για΄μένα τουλάχιστων διορθώθηκε όταν πήγα στις 2,1Ω. Ατμίζω 50-50 6αρα στα 3,8V και με τον Davide δεν αντιμετόπισα ποτέ πρόβλημα πέρα απο "σκάρτες" κεφαλές. Εκεί που συμφωνω 100% είναι πως όταν ολα είναι καλά, η εμπειρία ατμισματος είναι η καλύτερη σε σχέση με άλλες λύσεις που εγώ έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος emilianlaz

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 17:48 »

Εγω εχω των Aspire BDC τυπου Ce5 και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστιμενος.
Αυτα βεβαία είναι θέμα γούστου.
ετσι ακριβως. αμα ειναι να δωσουμε 22 και 35 ευρω (nautilous) για ατμο το χασαμε το παιχνιδι της "οικονομιας" του ηλεκτρονικου. νταξει δε λεω οτι πληρωνεις παιρνεις αλλα τεσπα.
Εάν σε ενδιαφέρει ο Davide υπάρχει στο
http://www.replacesmoke.com/anyvape-davide-glasomizer-2-8ml-detail.html
ο απλος με δωρο των bcc to bdc adapter

Αποσυνδεδεμένος Georgio

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
    • Ο πιο έξυπνος τρόπος για να χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή σας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 17:56 »
ναι το ειχα δει. ευχαριστω.
θα δουλεψω λιγο αυτο που εχω παρει ηδη (πηρα και δυο ανταλακτικα τρομαρα μου), και αν δε δω φως θα γυρισω στα παλια Vision single coil

Παντως δεν ειμαι απο τους περιεργους/απαιτητικους ατμιστες. ζηταω απλα πραγματα. δηλαδη να μην εχω χαρτοπετσετες στο χερι, να μη θελει διαδικασια στο γεμισμα και φυσικα να μην ειναι ιδιορρυθμο σαν εξαρτημα.

Αποσυνδεδεμένος marts

  • *
  • 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 21:36 »
Εντάξει, μπορεί πολύ απλά να σου έχει κάτσει άσχημα (και λόγω ατυχών συγκυριών/ανταλλακτικών) κάτι που στους άλλους έχει ταιριάξει περισσότερο, δεν είναι περίεργο αυτό...μπορεί πολύ απλά να μη σου ταιριάζει, ενώ ένας άλλος ατμοποιητής που εσένα σου κάθεται καλύτερα να μη βολεύει κάποιον άλλον. Γι αυτό υπάρχει (ευτυχώς) και ποικιλία προϊόντων να εξυπηρετεί τον καθένα μας, δε σημαίνει ότι πρέπει ένα προϊόν να κάνει σε όλους....

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουαρίου 21, 2014, 02:14 »
Και γω παντως εχω παρατηρησει μεγαλη διαφορα στη γευση με ιδιο υγρο και δυο διαφορετικες κεφαλες.

Αποσυνδεδεμένος pfsmoker

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #280 στις: Φεβρουαρίου 28, 2014, 01:46 »
Έχω τον aspire bdc mini και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος τόσο που οι επισκευάσιμοι έχουν πάει στην άκρη εδώ και κανά μήνα. Έχω φάει 3 κεφαλές και όλα πολύ καλά μέχρι τώρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει παρατηρήσει κανείς διάφορα μικροσωματίδια στο επιστόμιο.
Τυχαίνει να έχω βάλει διαφανές επιστόμιο και παρατηρώ μετά από κάποιες μέρες να έχει πιάσει στα εσωτερικά
τοιχώματα διάφορα μικρά άσπρα σωματιδιάκια. Υπάρχει περίπτωση να είναι υπολείματα φυτιλιού?

Ανά τακτά χρονικά διαστήματα πλένω κάτω από την βρύση το drip tip αλλά κάποιες φορές η πίεση δεν αρκεί,
χρειάζεται και μπατονέτα.

Επίσης επειδή το έχω πάνω σε evic, ανά τακτά χρονικά διαστήματα παρατηρώ τα ίδια άσπρα κομματάκια και στο εσωτερικό μέρος του πάνω διακοσμητικού δακτυλίου.

Καμιά ιδέα από που μπορεί να προέρχονται?

Αποσυνδεδεμένος NBJOGA

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #281 στις: Μαρτίου 05, 2014, 01:03 »
Μήπως θα μπορούσε κάποιος χριστιανός να με βοηθήσει ? Έχω τον Davide BDC με aspire κεφαλή 1,8 , χρησιμοποιώ dyi nocciola by atmos ....όλα καλά όλα ωραία και ξαφνικά χάνεται η γεύση.....κεφαλή με χρήση 2 ημερών και χάνεται η γεύση........έχει κανείς κάποια ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει ?....πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω.....βάζω από το ίδιο μπουκαλάκι σε ένα απλό CE4+ και η γεύση είναι εκεί...... "Πέθανε" απλά η κεφαλή μου ??? Η αλήθεια είναι πώς δεν γνωρίζω το πώς "τερματίζουν" αυτές οι κεφαλές......έχει κάποιος χριστιανός κάποια ιδέα ???

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #282 στις: Μαρτίου 05, 2014, 01:48 »
...................
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει παρατηρήσει κανείς διάφορα μικροσωματίδια στο επιστόμιο.
Τυχαίνει να έχω βάλει διαφανές επιστόμιο και παρατηρώ μετά από κάποιες μέρες να έχει πιάσει στα εσωτερικά
τοιχώματα διάφορα μικρά άσπρα σωματιδιάκια. Υπάρχει περίπτωση να είναι υπολείματα φυτιλιού?
................Καμιά ιδέα από που μπορεί να προέρχονται?

Δεν είναι υπολείματα φιτιλιού. Είναι άλατα τα οποία σχηματίζονται στα εσωτερικά τοιχώματα του επιστομίου από τον υγροποιημένο ατμό.


Μήπως θα μπορούσε κάποιος χριστιανός να με βοηθήσει ? Έχω τον Davide BDC με aspire κεφαλή 1,8 , χρησιμοποιώ dyi nocciola by atmos ....όλα καλά όλα ωραία και ξαφνικά χάνεται η γεύση.....κεφαλή με χρήση 2 ημερών και χάνεται η γεύση........έχει κανείς κάποια ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει ?....πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω.....βάζω από το ίδιο μπουκαλάκι σε ένα απλό CE4+ και η γεύση είναι εκεί...... "Πέθανε" απλά η κεφαλή μου ??? Η αλήθεια είναι πώς δεν γνωρίζω το πώς "τερματίζουν" αυτές οι κεφαλές......έχει κάποιος χριστιανός κάποια ιδέα ???

Όταν χρησιμοποιούμε συνεχόμενα κάποιο συγκεκριμένο υγρό η γεύση που παίρνουμε υποχωρεί σταδιακά. Και αυτό παρατηρείται ουσιαστικά με όλους τους ατμοποιητές. Δεν αποκλείεται φυσικά η υποτονική γεύση να είναι αποτέλεσμα μιας φθαρμένης ή προβληματικής κεφαλής. Φυσικά οι δύο ατμοποιητές που αναφέρεις αποδίδουν διαφορετικά τη γεύση ενός υγρού. Το φαινόμενο του κορεσμού γεύσης από τη συνεχόμενη χρήση του υγρού δεν είναι απαραίτητο να παρατηρείται ταυτόχρονα και στους δύο ατμοποιητές.
Οταν η κεφαλή αρχίσει να σου δίνει γεύση που δεν είναι καλή τότε καλό είναι να την αντικαταστήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #283 στις: Μαρτίου 05, 2014, 13:34 »
Έχω συμπληρώσει περίπου έναν μήνα με την ίδια αντίσταση (2,1 Ω) στο βασικό μου υγρό (μέντα της Atmos Lab), κάνοντας κατά μέσον όρο 2 ml απ' αυτό καθημερινά.  Δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στη γεύση. Μόνο μετά την τρίτη εβδομάδα «τσίμπησα» λίγο τα βολτ, γιατί κάπου αισθάνθηκα μια μικρή «κόπωση» της κεφαλής. Από περιέργεια πάντως, θα εξαντλήσω τις αντοχές της, μέχρι του σημείου που θ' αρχίσει η αλλοίωση της γεύσης (αν δεν την προλάβει η ολοκληρωτική «κόπωση»).

Να πω πάντως κι εδώ, πως όσο σκυλιά κι αν είναι οι αντιστάσεις αυτές, στο «καπνικό» της Ελ Τόρο (Γκεβάρα), παραδίδουν πνεύμα κάπου στα 5 ml (και πολλά λέω).

Αποσυνδεδεμένος tasfot

  • **
  • 462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Clearomizers με κεφαλές Aspire BDC
« Απάντηση #284 στις: Μαρτίου 05, 2014, 13:51 »
αυτό είναι αλήθεια.. κι εμένα με το Cigarillos στα 10ml άρχισε να δινει καμένο... την αλλάζω, την ανοίγω και... το πουρί απίστευτο !!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209270 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix