vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

602 επισκέπτες, 10 χρήστες
lemon78, dvelev, grag, bakoulini, Milarepa, maprix, manoslykos, treloneritis, Doubt, tibolaso

Twitter

Top feeding επισκευάσιμοι

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Top feeding επισκευάσιμοι
« στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 22:29 »
Έχει πήξει ο κόσμος τελευταία απο κλασσικούς τύπου genisis bottom feeding.
Έχει τονιστεί από πολλούς στο φόρουμ το "μια απο τα ίδια" "κατάντησε βαρετό" "μπουχτήσαμε" κλπ και συμφωνώ.

Δεν είδα όμως κανέναν να αναφέρει την εναλλακτική που προς το παρόν νομίζω ότι είναι οι top feeding.
Μου έπεσε στα χέρια ένας Genisis LV από Electra Pipes, μεταχειρισμένος απο συμφορουμίτη.
Δεν περίμενα να τον ερωτευτώ.
Τροφοδοσία άψογη και γι αυτό το λόγο "συγχωρεί" εύκολα τα Hot spots . Ειδικά αν μέσα στο ρολό απο το mesh βάλεις και ένα κομάτι silica φιτίλι. To σετάρισμά του δεν είναι για πρωτάρηδες αλλά δεν είναι και καθόλου μπελάς όσο φαίνεται
Και 2 φωτο με το stealth/ggts. Λες και είναι φτιαγμένα το ένα για το άλλο.
To αρνητικό με τον LV είναι η μικρή χωρητικότητα αλλά υπάρχει και ο NV2 με πλαστικό τανκάκι 4ml.

Άλλος top feeding είναι και ο cyclon που δε νομίζω να διαφέρει σε τίποτα ιδιαίτερο απο αυτούς της electra pipes.


Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 30, 2012, 23:42 »
Cyclon uber ales. Απλά.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #2 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 00:52 »
μας βαζεις και μια φωτο με το σεταρισμα να δουμε πως ειναι?

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 01:02 »
Γεια σου Θοδωρή.
Κατά τη γνώμη μου από την electra-pipes η εξέλιξη του NV2 είναι το TALOS που χρησιμοποιεί ego T.
Εγώ παρήγγειλα το TALOS B-Tank http://electra-pipes.com/en/talos-repairable-atomizer/133-talos-b-tank-5060298000330.html που είναι ακριβώς ένας NV2 αλλά με ego-Tank B που νομίζω ότι είναι πιο εύχρηστο.
Όταν μου έρθει θα έχω πιο αντικειμενική άποψη. Ευχάριστο που εσύ έμεινες ικανοποιημένος.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 10:03 »
μας βαζεις και μια φωτο με το σεταρισμα να δουμε πως ειναι?
Με ένα ψαξιματάκι στο γιουτούμπι θα τα δεις όλα  :) ;)

@5557 Γειά σου και σενα ωρε Φώτη. Παρακολουθείς αφανώς ε? Καιρό έχουμε να τα πούμε.

Αν έπαιρνα Talos θα έπαιρνα τον "Τ" λόγω χωρητικότητας. Εμένα όλως τυχαίος βρέθηκε σε καλή τιμή (να  ναι καλά ο Panaisr) μπροστά μου ο LV και τον χτύπησα.
Όλοι ίδιοι είναι στην αρχή λειτουργίας και το σετάρισα και δεν καταλαβαίνω πχ το λόγο ύπαρξης τταυτόχρονα του LV και του NV (ή NV2). Θα μπορούσαν να είναι ένα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 20:03 »
Ευχαριστούμε παιδιά...

Ευχαριστώ mulder για το βιντεακι.. :respect:

τωρα διαθεσιμος και απο εδω http://www.cloud9vaping.co.uk/epages/yxve46fvrnud.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/yxve46fvrnud/Products/WIT-CYC

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0Puxb8_FVYE[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #6 στις: Νοεμβρίου 01, 2012, 01:20 »
Με mesh είναι?    :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #7 στις: Νοεμβρίου 01, 2012, 07:17 »
ναι με mesh ειναι αλλα εαν δεις το απο πανω βιντεο θα καταλαβεις.

Αποσυνδεδεμένος afrogall

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 19:52 »
Γύρω στα μέσα του μήνα θα είναι διαθέσιμος ο LV3.
http://electra-pipes.com/en/genisis-lv/500-genisis-lv-polished.html


Η διαφορά με τον LV2 είναι ότι πλέον δεν υπάρχει σπείρωμα, όπως φαίνεται και στη φωτό, οπότε το πάνω μέρος μπορεί να ρυθμιστεί οριζόντια και κάθετα. Οριζόντια; :confused1: :confused1:

Διαθέσιμος και σε drip mode. http://electra-pipes.com/en/genisis-lv/496-genisis-lv-polished.html

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 20:58 »
Μπράβο για το νήμα αυτό Θοδωρή !!!.
Πολύ ενδιαφέρων οι ατμοποιητές αυτοί , οι οποίοι είναι και σε πολύ καλή τιμή .
Η τελευταία LV3 είναι πολύ ενδιαφέρον . ;)

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 21:36 »
H οριζόντια ρύθμιση αφορά στην ουσία την τρύπα αερισμού, στο να πέφτει μπροστά απο το mesh, ανάμεσα στους δύο πόλους .
Η κάθετη ρύθμιση είναι μάλλον περιττή.

Επειδή έχω και τον LV2 και πρόσφατα απέκτησα και τον Talos T V2 από συμφορουμίτη που τον αγόρασε λόγω ακριβώς του νήματος αυτού αλλά δεν έμεινε ευχαριστημένος (τον πήρα στο λαιμό μου τον άνθρωπο) μπορώ να πως ότι έπαψα να ασχολούμε με τους Bottom feeding (DID, Genesis, Aga κλπ). Μετά από μερικά πειράγματα και ένα σωστό σετάρισμα (δηλαδή α) η τρύπα να πέφτει ανάμεσα στους 2 πόλους β) η τρύπα να είναι 1.5mm (αυτό ισχύει ΙΜΗΟ για όλους) γ) να μπει φιτίλι μέσα στο mesh roll)  οι top feeding  δουλεύουν απροβλημάτιστα με άριστη τροφοδοσία.

Η παροχή αέρα απο κάτω (Talos και NV) μάλλον πρόβλημα μου δημιούργησαν αντί να είναι πελονέκτημα. Στο Talos την έκλεισα και τέλος.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 21:41 »
Δηλαδή .. λές ότι η τρύπα από κάτω σου δημιουργούσε θέμα ?

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 21:51 »
Ναι Κώστα. Μου έβγαζε ψιλοκαμμένο, χωρίς να μπορώ να το εξηγήσω. Πιθανά, με το χρόνο, να βγάζει και υγρό απο κάτω.
Την τάπωσα στο τέλος γιατί "τα πήρα", φάρδυνα την πλαϊνή στα 1.5mm για πολύ λάιτ τζούρα και πολύ αέρα και όλα καλά.
Με την πλαϊνή (όπως και στον Α2) έτσι κι αλλιώς έχει επάρκεια αέρα.

Ο LV2 + KOSS είναι η #1 συσκευή μου.

edit.
Επίσης στον Taloς
α) κατάργησα τελείως και τα μικρά κεραμικά γιατί το mesh roll γίνεται πάρα πολύ λεπτό και δεν έχει καλή τροφοδοσία.
β) το τανκάκι "ιδρώνει" πολύ με υγρό και σε κάθε γέμισμα θέλει σκούπισμα.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 22:29 »
Θοδωρή !!!
Με έβαλες σέ σκέψεις τώρα , γιατί πάντα προσπαθούσα να έχω τροφοδοσία αέρα από κάτω και όχι από το πλάι .
Τώρα που το λές θυμάμαι που είχα φτιάξει έναν Α2 με αέρα από κάτω χωρίς καλά αποτελέσματα , επίσης έναν Genesis με mesh όπου εγκατέλειψα την προσπάθεια γιατί  δέν είχα καλό - πυκνό ατμό .
Με βλέπω νά τούς ξαναβάζω εμπρός με τρύπα στο πλάι αυτί τήν φορά. 

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Top feeding επισκευάσιμοι
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 09, 2012, 17:05 »
Είδες λοιπόν? Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε και οι δύο εξ ιδίας πείρας.
Πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς να πετύχεις  τροφοδοσία αέρα απο κάτω και μη χαλάς τσάμπα φαιά ουσία αν έχεις κάποιο project στα σκαριά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 83 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 110 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65379 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13708 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4139 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix