vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

644 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, gigelis78, infernity, camber, amdnikos, lemon78, Milarepa, maprix, manoslykos

Twitter

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1350 στις: Μαρτίου 06, 2015, 00:50 »
Αν έχεις teflon κανε του μια "γύρα" πιέζοντας το μέσα..σαν ο-ring θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1351 στις: Μαρτίου 06, 2015, 13:40 »
Βασίλη!!! Δούλεψε!! Σε ευχαριστώ για το τιπ!!!

Θα ψάξω όμως και για πολυ λεπτό όρινγκ αν βρω για κάτι πιο μόνιμο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1352 στις: Μαρτίου 06, 2015, 13:47 »
Αν δε βγαλεις τον << Βαμβακαρη>> , ασπρη μερα δε θα δεις .............


Ιεροσυλε........... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1353 στις: Μαρτίου 06, 2015, 14:36 »
Για προσωρινή λύση το είπα φιλε μέχρι να βρείς ο-ring..και έτσι να το αφήσεις ok..δεν "παλεύει" κι όλας να χαλάει. :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1354 στις: Μαρτίου 09, 2015, 11:12 »
Τί καταλάβατε? τον εβγαλα τον "βαμβακάρη"!!

Και ξαναέγινε ο DID ο παλιός βαρετός DID που ατμίζει δίνοντας ακριβώς τη γεύση όπως μυρίζεις στο μπουκαλάκι με τα βαρετά ντουμάνια του και την βαρετή απίστευτη τροφοδοσία του. Ούτε λίγο καψουλάκι βρε αδερφέ για νοστιμιά!!! :tongue_smilie:

Άσε που για να τον στήσω μου έβγαλε 3 Ε το Provari!!!

Αηδίες!!!! :))

(Δοκιμάζω ενα πιο "χοντρό" πλέγμα... 275 mesh ή κάτι τέτοιο... Είχαν δίκιο οι παλαιότεροι για καλύτερη τροφοδοσία σε πιο πηχτά υγρά)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1355 στις: Μαρτίου 09, 2015, 16:42 »
Ναι dem . 
Το 275 και ιδιαιτερα το 200αρι εχουν πιο καλη τροφό,αλλα δεν μπορουν να κρατησουν το υγρο για πολυ ωρα και ετσι στραγγιζουν.


Αν εχεις το κουραγιο να κανεις mesh in mesh με 200αρι ή 275 και 325 ή 400αρι απ' εξω  στο μερος του συρματος , ειναι το καλυτερο.


Με το 200/275 θα ανεβαζει καλυτερα υγρο και το 325/400 θα το κραταει ψηλα στο μερος της αντ/σης.
Ετσι θα εχεις καλυτερη αποδοση σε ολα.


Για μονό mesh ομως , εγω αυτο που ειδα , ειναι οτι επειδη ο DID εχει μεγαλη τρυπα , μπορεις να βαλεις και πολυ ποσοτητα και ετσι να εχεις πολυ mesh ωστε να ανεβαζει μεγαλη ποσοτητα υγρου.
Εβαλα δηλαδη 400αρι 8 - 10cm σε 1.0 mm αξονακι (μπορει να ηταν και λιγο μεγαλυτερο) και σαν αποδοση εχει πολυ καλη.  Καλυτερη απο το mesh των 4 - 4.5 cm

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1356 στις: Μαρτίου 09, 2015, 20:21 »
Ένα απο τα δημοφιλή σετάπ στον DID ειδικά στο εξωτερικό είναι αυτό που λες ... Δηλαδή solid mesh (νομίζω το ονομάζουν) 325άρι 8 cm.


Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά και ποτέ δεν είχα προβλημα στην τροφοδοσία.
Στην πραγματικότητα τα δοκίμασα γιατί... "Δουλειά δεν έχει ο διάολος..." :))


Πιστεύω οτι είναι αποδεκτό οτι η εμπειρία που έχουμε καποιοι με το πλέγμα (συγνώμη που βάζω και τον εαυτό μου μέσα :-[ ) μας επιτρέπει να κάνουμε κάποιες δοκιμές και να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα.


Δεν εχω δοκιμάσει πάντως ποτέ mesh μέσα στο mesh. Το θεωρώ τζάμπα μανούρα. Δεν έχω πλέον την όρεξη που είχα πριν από 2μιση και χρόνια που ξεκινήσαμε για να το φτιάξω.


Γι αυτό και κατέληξα σε 4,5 cm 325 mesh αλλά τύλιγμα σε σπειροειδή μορφή. Μάλιστα όταν το είχα δοκιμάσει αρχικά, ήμουν ισως από τους πρωτους που το είχαν κάνει. Θέλει λίγο τρόπο για να γίνει, και αυτό δυσκολεύει τους απλούς και νέους χρήστες. Είναι όμως οτι καλύτερο στον DID. Όμως και αυτό σχετικό είναι, γιατί είναι ανάλογο με το πόσο πηχτό είναι το υγρό άτμισης. Οπότε προφανώς και ήμουν και τυχερός με τα υγρά που χρησιμοποιώ...  ;)
Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρρεάζουν τις λεπτομέρειες ενός καλού σετάπ ώστε να το κάνουν ακόμη καλύτερο. Αυτό μόνο με δοκιμές μπορεί να το πετύχει κάποιος και να το φέρει πιο κοντά στα δικά του δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1357 στις: Μαρτίου 09, 2015, 21:00 »
Εγω να σου πω την αληθεια , ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω πως γινεται , αν οχι ολοι , οι περισσοτεροι ατμ/τες της αγορας και μαλιστα πολλοι απ' αυτους να λεγονται high class να εχουν καποιο θεματακι με την τροφοδοσια και να πρεπει να εχεις την τρυπα αναπλυρωσης ανοικτη και αυτος ο μικρουλης και σε σχεση με τους υπολοιπους φτηνουλης ατμοποιητακος , να μην χρειαζεται τετοια τιπς.
Οπως και να τον εχω στησει , ειχα παντα αποδοση.
Στο θεμα τροφοδοσια σε καμια περιπτωση δεν ειδα να υπαρχει προβλημα , εκτως απο τοτε που εγω εκανα ταρζανιες.....


Τεσπα , ακομα και σημερα ειναι ενας ατμ/της που εχει αξια και προσωπικα πιστευω οτι αν ηταν και λιγο μεγαλητερος ωστε να καθεται καλυτερα στα μοντακια , θα ηταν ατμ/της must.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1358 στις: Μαρτίου 09, 2015, 21:05 »

"Δεν έχω πλέον την όρεξη που είχα πριν από 2μιση και χρόνια που ξεκινήσαμε για να το φτιάξω."

"Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρρεάζουν τις λεπτομέρειες ενός καλού σετάπ ώστε να το κάνουν ακόμη καλύτερο. Αυτό μόνο με δοκιμές μπορεί να το πετύχει κάποιος και να το φέρει πιο κοντά στα δικά του δεδομένα."


Αυτοι ειναι και οι δυο λογοι που πολλοι που ειχαμε ασχοληθει και λατρεψει, εχουμε αφησει τους αγαπημενους genesis στο συρταρι μετα την εμφανηση του βαβακιου-microcoil και των  "set and go" καυφουνοειδων

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1359 στις: Μαρτίου 09, 2015, 22:11 »
Σωστο.
Ομως μη ξεχνας οτι ενας καλοστημενος genesis θα δουλεψει σωστα για πολυ παραπανω καιρο και για πολλα παραπανω ml  απο τον οποιοδιποτε ατμ/τη με βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος Paschal

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1360 στις: Μαρτίου 09, 2015, 22:23 »
Και σε μένα το mesh in mesh μου αποδίδει καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1361 στις: Μαρτίου 10, 2015, 00:28 »
Είπες μεγάλη αλήθεια DIMTH.


Να προσθέσω απλά οτι όλοι αυτοί που με τους kayfunδες (είμαι και εγώ βέβαια κάτοχος ενός οπότε το λέω από πρώτο χέρι) λένε οτι είναι οτι καλύτερο έχουν ατμίσει, αλλά δεν ξέρουν τί σημαινει ένας καλοστημένος Genesis. Έχουν απίστευτη ευκολία βέβαια αυτό το παραδέχομαι, ενώ συγχωρούν τα πάντα.


Ξέρετε κάποιοι το κόλημα που έχω φάει με τον ΙΑΤΤΥ (αυτός είναι άλλη κατηγορία, συγχωρήστε με :)) )... Όμως πάντα στο τσαντάκι μου υπάρχει ο παλιός, απλός και αγαπημένος DID. Αν ο ΙΑΤΤΥ είναι το "τσιγάρο" μου, ο DID είναι το "πούρο" μου ακόμη και τώρα. Είναι αυτός που σε ιδιαίτερες στιγμές θα με χαλαρώσει και θα με ηρεμήσει. Είναι το βυνίλιο, ενώ ο KAYFUN το MP3. Για όποιον καταλαβαίνει τί λέω. 8)

Συγχωρήστε και την φιλοσοφικοκουβέντα... Τέτοια ώρα τέτοια λόγια :)) .


Εγω να σου πω την αληθεια , ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω πως γινεται , αν οχι ολοι , οι περισσοτεροι ατμ/τες της αγορας και μαλιστα πολλοι απ' αυτους να λεγονται high class να εχουν καποιο θεματακι με την τροφοδοσια και να πρεπει να εχεις την τρυπα αναπλυρωσης ανοικτη και αυτος ο μικρουλης και σε σχεση με τους υπολοιπους φτηνουλης ατμοποιητακος , να μην χρειαζεται τετοια τιπς.
Οπως και να τον εχω στησει , ειχα παντα αποδοση.
Στο θεμα τροφοδοσια σε καμια περιπτωση δεν ειδα να υπαρχει προβλημα , εκτως απο τοτε που εγω εκανα ταρζανιες.....


Τεσπα , ακομα και σημερα ειναι ενας ατμ/της που εχει αξια και προσωπικα πιστευω οτι αν ηταν και λιγο μεγαλητερος ωστε να καθεται καλυτερα στα μοντακια , θα ηταν ατμ/της must.


Ο DID είναι αντιβαρυτικός ας μην το ξεχνάμε!!!! Ποτέ με τον DID επίσης δεν άτμισα με το μοντ να δείχνει ψηλά τον ουρανό όπως κάποιοι άλλοι. ;)


Έχει βγάλει ο Δημήτρης και update που τον κάνει πιο "χοντρό".
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2015, 00:45 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1362 στις: Μαρτίου 10, 2015, 13:57 »
Σωστα τα εγραψε ο DIMTH , αλλα ενας καλοστημενος genesis , θα δουλεψει αποδοτικα για πολυ περισσοτερο χρονο και για πολλα παραπανω ml απο τον οποιοδηποτε φιτιλατο.
Οποτε το οτι ειναι ευκολος , αυτοματα αντισταθμιζεται απο την μακροζωια της αντ/σης ενος καλοστημενου genesis

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1363 στις: Μαρτίου 10, 2015, 20:25 »
Κωνσταντίνε και εγώ φίλε μου έχω Kayfun..όπως τα λες.
Στήνεις.. φεύγεις,προσωπικά τον έχω για την δουλειά..ήθελα έναν ατμοποιητή για "τσέπη"...καταλαβαίνεις.

Από την άλλη βέβαια..έχω και άλλους genesis που ατμίζω...αλλά πάντα μα πάντα στο τσαντάκι υπάρχει ένας DID σε περίπτωση που όλα πάνε "στραβά"...δεν με έχει πουλήσει ποτέ.

Έχω αρκετό καιρό και τον Kayfun αλλά την γεύση του DID δεν μου την έχει δώσει..και ούτε νομίζω ότι θα μπορέσει να το κάνει.

Μπορεί να μην είναι Hi-End ο DID..αλλά είναι ο ατμοποιητής που όλα να χρειαστεί να τα δώσω...αυτόν θα τον κρατήσω.

Προσωπικά πλέον αφού τον έχω μάθει..είναι και αυτός.."στήνεις-φεύγεις".

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1364 στις: Μαρτίου 10, 2015, 21:15 »
Ασε που μπορεις να του βαλεις και βαμβακι...............σαν Kayfun............... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20530 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65477 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124655 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4153 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix