vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Fodi F2 από την Hcigar

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #795 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 02:21 »
Βεβαίως, εδώ είναι https://www.fasttech.com/p/4277801

LG G4


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #796 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 02:23 »
Ωραίος. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος motley

  • *
  • 43
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #797 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 08:52 »
@tsagod σε ευχαριστώ για την απάντηση

@truckman κ εγώ τον μαύρο έχω και μια χαρά είναι το χρώμα του 

Αποσυνδεδεμένος Manololo

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #798 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 21:46 »
Καλησπέρα και πάλι ,
Εχω δοκιμάσει καμιά 30ρια διαφορετικά στησίματα στο Fodi μας και πανω από 15 διαφορετικά υγρά 50/50 , 80/20 , 100% κτλ κτλ ( μέχρι και ιδιοκατασκευής) στο Sigelei 213 μου . Και τσιγαρίσιες και σφιχτές πνευμονικές ..  Καταλήγω ότι είναι πολύ γευστικός,εύκολος κτλ κτλ αλλά έχει ένα ελάττωμα κατα τη γνώμη μου πάντα . Σε όλες τις δοκιμές από ελάχιστη έως μέτρια ποσότητα ατμού !! και σε όλες σχεδόν τις τζούρες βγάζοντας τον αέρα-ατμό από μέσα μου να βγάζει ατμό μέχρι τη μέση της εκπνοης ...μετα σκέτο αέρα . Σα να πιάνει κόφτες ενα πράγμα ! :o Και σε θερμοκρασίες διάφορες από χαμηλά εως οριακά ψηλά (10 εως 28 watt δοκιμες ...)
Δεν ξέρω αν κάποιος εχει βρεί κάποιο συγκεκριμένο στήσιμο που να παράγει ατμό ικανοποιητικό ...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 22:02 από Manololo »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #799 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2016, 22:03 »
Εγώ έχω δοκιμάσει μόνον δυο τρία διαφορετικά στησίματα και απεφάσισα ότι το στήσιμο με σύρμα SS316L, 0,32 διάμετρο, σε 3άρι αξονάκι, με 10-12 σπείρες, δηλαδή 1,2 - 1,4 Ωμ και 11-14 watt, μου δίνει αυτό που θέλω.
Έχω και τις 5 τρύπες ανοιχτές και με κλειστές πνευμονικές έχω και αρκετό ατμό και δυνατό καλό χτύπημα. Ατμίζω σκέτη βάση, 70PG 30VG και 6άρα νικοτίνη.
Να φανταστείς ότι έχω παροπλίσει τον 22άρι Avocado, επειδή με το ίδιο στήσιμο έχω όλα τα καλά αλλά χωρίς χτύπημα. Για να πάρω το ίδιο χτύπημα, πρέπει να βάλω τουλάχιστον 9άρα νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος spaka279

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #800 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 00:05 »
Ήθελα να δοκιμάσω κάποιον διαφορετικό επισκευασιμο από τον κλωνο kayfun lite που έχω τώρα και παρήγγειλα εχθές από ft τον  fodi. Διάβασα τα περισσότερα από όσα έχετε γράψει εδώ και πιστεύω θα ταιριάξει στα "τσιγαρισια" γούστα μου. Μόλις παραλαβω θα γράψω γνώμη. Ευχαριστώ ολους

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #801 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 00:29 »
Δεν ξέρω αν κάποιος εχει βρεί κάποιο συγκεκριμένο στήσιμο που να παράγει ατμό ικανοποιητικό ...
Κατέβασε την αντίσταση όσο χαμηλότερα γίνεται, σχεδόν να ακουμπά στην τρύπα εισαγωγής αέρα. Θα βελτιώσει κάπως στα πράγματα..

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #802 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 01:25 »
Θα το πω και ας στεναχωρήσω κάποιους.
Ο ατμοποιητης δεν είναι για τσιγαρισιες, είναι για περιορισμένες πνευμονικές.
Κάτι ανάμεσα σε lemo2 και avocado, και θα προσπαθήσω να το στοιχειοθετησω.
Όπως έγραψα σε προηγούμενη αναφορά μου, μου έκανε εντύπωση που η εισαγωγή αέρα κάτω από την αντίσταση είναι αρκετά μεγάλη, πράγμα που με οδήγησε σε στησίματα με πιο χοντρά σύρματα, 0,4mm, Clapton.
Ο αέρας που μου έδινε και με τις 5 τρύπες ανοιχτές όμως, δεν ήταν αρκετος.
Επισης η καμπάνα κρατούσε υγρασία και μετά το τέλος της τζουράς, κάτι που μου φάνηκε περίεργο.
Μιλάω για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, που είχαν όσοι δοκίμασαν να κάνουν σφιχτές τσιγαρισιες, με τον kayfun V5, πριν τους περιοριστες ροής αέρα.
Ο αέρας δεν ειχε αρκετή ταχύτητα, ώστε να ψύχει την αντίσταση σωστά.
Υπέθεσα οτι οι 5+5 τρύπες εισαγωγής αέρα ήταν πολύ μικρές. Ίσως το χρώμα (μαύρο) να ειχε κλείσει μέρος τους.
Αποφάσισα λοιπόν να μπει χειρουργείο. Λύσιμο, πλύσιμο και...
Dermel, τρυπανακι 1mm και άνοιγμα όλες οι τρυπούλες, εύκολη, γρήγορη και χωρίς απρόοπτα διαδικασία.
Ξανά καλό πλύσιμο, δέσιμο και δοκιμή αέρα.
Είχα δίκιο, διπλάσιος αέρας από πριν.
Στήσιμο με claptonακι 26/32, 4,5 σπείρες σε 2,5 πυρήνα, preheat 50w για ενα δευτερόλεπτο και 36w στη συνέχεια.
Τζούρα 2 sec και αποκάλυψη, ζεστός γεμάτος ατμός, χωρίς να ζεσταίνεται η καμπάνα, καλή γεύση, γεμάτο ντουμάνι, χωρίς υγρασία να μένει στη καμπάνα.
Προβλήματα, αυξημένος θόρυβος και άδειασμα το τανκακι σε ρυθμούς Usain Bolt.
Όπως πόλλοι εδώ πέρα και εγώ τον αγόρασα, γιατί ήθελα ενα καλό τσιγαρισιο ατμοποιητή, δεν είναι, αλλα είναι ένας αξιόλογος ατμοποιητης για περιορισμένες πνευμονικές. Θα με συντροφεύει στο ποτακι που θέλω παραπανω ένταση. Ολα καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 13:40 από thekal »

Αποσυνδεδεμένος N1k0la0s

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #803 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 11:13 »
Θα συμφωνήσω πως είναι πλεονέκτημα το ότι δεν είναι τέρμα τσιγαρισιος.
Ωστόσο θα διαφωνήσω με τη επέμβαση στην εισαγωγή.
Τυχαίνει να πω και K5 και F2 και αν η αντίστασεις σου είναι κοντά στα 0.7Ω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα υπερβολικής υγροποίησης κλπ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #804 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 11:43 »
Εξαιρώντας τα της επέμβασης που έκανες για την οποία δεν έχω έποψη, τα υπόλοιπα είναι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.
Αν ψάχνεις τσιγαρίσιο ατμοποιητή δεν σου κάνει ο Fodi κι αν σου κάνει ο Fodi  μάλλον δεν έχεις ορίσει ακριβώς το θέμα τσιγαρίσιος ατμοποιητής.
Δεν τον θεωρώ ισορροπημένο ατμοποιητή αλλά δεν αμφιβάλλω οτι σαν σύνολο θα ικανοποιήσει αρκετό κόσμο.

Μετά την απόκτησή του το πρώτο που ελέγχω πλέον στις νέες αγορές είναι η διάμετρος του τελικού airflow κάτω από την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #805 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 12:00 »
Ο κάθε ατμοποιητής δίνει τη τζούρα που δίνει. Το αν εμείς επιδιδόμαστε σε ένα αγώνα δρόμου, για να τον βαφτίσουμε τσιγαρίσιο ή πνευμονικό, δεν σημαίνει τίποτα και φυσικά δεν σημαίνει ότι είναι ένας ανισόρροπος ατμοποιητής  ;). Απλά και ο fodi (όπως όλοι) δίνει συγκεκριμμένη τζούρα, που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. 

Αποσυνδεδεμένος N1k0la0s

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #806 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 12:18 »
Νομίζω η αεράτη τσιγαρίσια ή σφιχτή πνευμονική είναι αυτό που έλειπε από την αγορά και από καλούς κατασκευαστές.

Με F2 και K5 έχουν μείνει στο συρτάρι πολλοί ατμοποιητές μου.
Και από dripper πλέον κυρίως Yuri δουλεύω που δεν είναι τέρμα αεράτος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #807 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 13:01 »
Θα αγόραζα τον Fodi αξιολογώντας ή τους διθυράμβους του κατασκευαστή και των πωλητών ή τα σχόλια και την κριτική που διαβάζω στο φόρουμ που εμπιστεύομαι. Αν τα σχόλια και η κριτική δεν περιέχουν χαρακτηρισμούς και προσδιορισμούς είναι άχρηστα. Δεν με ενδιαφέρει να βαφτίσω τον ατμοποιητή με ενδιαφέρει απλά να ξέρω για τι πράγμα ακριβώς μιλάμε και για το συγκεκριμένο, αλλά και για όλα τα δικά μας θέματα γενικά.
Επειδή υπάρχει μεγάλη υποκειμενικότητα καλό είναι κάποιος να μην βιάζετε και να συνυπολογίζει όσο περισσότερες γνώμες και στοιχεία μπορεί.
Με αυτήν την λογική αφήστε και το δικό μου σχόλιο να υπάρχει, μπορεί να βοηθήσει κάποιον στην επιλογή του.
Μπορεί αύριο ο τύπος του ατμοποιητή να γίνει κανόνας, προς το παρόν όμως εξακολουθώ να τον θεωρώ "ανισόρροπο"  ;D

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #808 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 13:16 »
Δεν ξέρω εαν στον αβαφο, ατσάλινο, οι τρύπες εισαγωγής αέρα, έχουν μεγαλύτερη διάμετρο. Στο μαύρο που έχω πάντως, περιορίζουν πολύ τη δυνατότητα που εχει το τελικό airflow.
Οι ¨μαστορες¨ και οι παλαιότεροι, θα συμφωνήσουν νομίζω οτι, αυτό δεν είναι σωστό. Θα έπρεπε με ανοιχτό τον αέρα να εκμεταλλεύεται όλο το airflow, και από εκεί και πέρα, μπορείς εαν θες να ρυθμίσεις όσο θες τον αέρα με το δαχτυλίδι αέρα.
Προσωπικά δεν έχω συναντήσει, ούτε ακούσει, άλλο ατμοποιητη, με παρόμοιο θέμα.
Θεωρώ κατασκευαστικό λαθος, τις μικρές τρυπες, όποτε το ¨χειρουργιο¨ ήταν επιτυχημένο. Νομίζω οτι όταν κάποιο φίλοι το δοκιμάσουν, θα το επιβεβαιώσουν.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Fodi F2 από την Hcigar
« Απάντηση #809 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2016, 13:33 »
Ίσως μια άλλη λύση είναι να κάνει κάποιος τις δύο τρυπούλες μία και να δοκιμάσει.
Αν χρειαστεί να ανοίξει και την επόμενη, οπότε να μείνουν οι δύο τρυπούλες ως έχουν και μία μεγαλύτερη.
Λέω τώρα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175048 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125093 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4361 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix