vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kanger Subtank

Αποσυνδεδεμένος Atairiastos7

  • **
  • 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1860 στις: Αυγούστου 10, 2015, 15:25 »
Μάλλον πας για καινούργια βάση. Εκτός και αν βρεις φτιάξεις μπίλια

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1861 στις: Αυγούστου 10, 2015, 15:48 »
Αυτή η μικρή μπίλια είναι που "σφίγγει" το δακτυλίδι που ρυθμίζεις τον αέρα.
Ή κάνεις τον υδραυλικό - λύνεις το σιφόνι κάτω από το νεροχύτη και την βρίσκεις, ή πας για καινούργια βάση.

Αποσυνδεδεμένος Artista

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1862 στις: Αυγούστου 13, 2015, 01:37 »
Παντως παιδες , μετα απο μια βδομαδα πειραματισμου στο rba plus του SubTank τα τιπς που εχω να δωσω εγω ειναι


α) χαμηλα σχετικα η αντισταση (πανω απο την την καθετη εισαγωγη αερα) αλλιως σκαει ανελεητα(ειδικα με micro coil) και σου καιει τη γλωσσα
β) για καλυτερο wicking οτι υλικο και να χρησιμοποιειτε προσπαθηστε να το περασετε απο την μια τρυπα -> στην αντισταση -> στην αλλη τρυπα και κοφτε ωστε να προεξεχει ελαχιστα εξω , και τελος οπως εχει φραξει ολη η τρυπα παρτε το κατσαβιδακι και δημιουργηστε ενα μικρο κενο στο πανω μερος της τρυπα ωστε να περναει υγρο αλλα και να βγαινουν οι φουσκαλιτσες του αερα που παγιδευονται γιια να μην εχετε θεματα υποτροφοδοσιας και dry hits .
γ) δουλευουν για μενα καλυτερα αντιστασεις που εχουν ελαχιστο κενο μεταξυ τους οι σπειρες (σχεδον micro coil δηλαδη , αλλα δεν ακουμπανε) . Ξερω ειναι λιγο περιεργο στο στριψιμο να σου πετυχει τελεια αλλα πραγματικα αποδιδει υπεροχα . Καταρχας δεν σκαει οπως το micro coil αλλα επιτρεπει και μακρυτερες τζουρες (με βολευει για mouth to lung) καθως πυρακτωνονται πιο αργα οι σπειρες και καλυπτουν μεγαλυτερη ποσοτητα βαμβακιου . Θεωρω πως δινει και πολυ καλυτερη γευση ετσι


Για τις αντιστασεις χρησιμοποιω 28αρι kanthal σε κατσαβιδακι 0,25 και τις σπειρες οπως περιγραφω και wicking material fiber freaks no1 η koh gen do ιαπωνικο και μου αποδιδει πολυ σουπερ . Αυτα απο μενα , οτι πειραματισμος πετυχει τον γραφετε :)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1863 στις: Αυγούστου 13, 2015, 01:40 »
Αυτό το... το... αναθεματισμένο  :))  drip tip. Από τη μια μου ταιριάζει γάντι στον subtank (το χρησιμοποιώ και στον caterpillar), από την άλλη όμως μαζεύει πολύ υγρό στη βάση του... ειδικά τώρα με TC για κάποιο λόγο πολλαπλασιάζεται. Το καθαρίζω και κάθε τρεις πνευμονικές θέλει πάλι καθάρισμα.


Εντάξει, καθαρά ψυχολογικό είναι μιας και νομίζω πως όσο και να μαζέψει εκεί δεν θα μου'ρθει στο στόμα σαν καλαμάκι, αλλά ...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1864 στις: Αυγούστου 13, 2015, 09:00 »
[size=78%]για καλυτερο wicking οτι υλικο και να χρησιμοποιειτε προσπαθηστε να το περασετε απο την μια τρυπα -> στην αντισταση -> στην αλλη τρυπα και κοφτε ωστε να προεξεχει ελαχιστα εξω , και τελος οπως εχει φραξει ολη η τρυπα παρτε το κατσαβιδακι και δημιουργηστε ενα μικρο κενο στο πανω μερος της τρυπα ωστε να περναει υγρο αλλα και να βγαινουν οι φουσκαλιτσες του αερα που παγιδευονται γιια να μην εχετε θεματα υποτροφοδοσιας και dry hits .[/size]

Με τη σειρά που το γράφεις...ούτε ο Χουντίνι. Εσύ, μπορείς και το κάνεις δηλαδή?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1865 στις: Αυγούστου 13, 2015, 15:40 »
Αυριο πρωι καταφτανη και ο δυκοσ μου subtank mini φυσικα ο ενθουσιασμοσ του πρωτου επισκευασιμου  δεν υπάρχη αφου εχω στην κατοχη μου αλουσ 2 ηταν απο τησ πρωτεσ μου επιλογεσ αλλα την τελευται στιγμη ολο και κάτι  μου αλαζε τα σχεδια καιεπερνα κατι αλλο ηρθε λοιπων η στιγμη που θα συναντυθουμε κιι θα συστιθουμε πρωσοπικοσ  το πωσ θα των στυσο κιι τα βασικα τα ξερω αλλα παντα ολοι η ατμο εχουν καπια μυστικά σε αυτα ρωταο αν καπιοσ ξερη να μου πη  καπια εξυπνα κολπακια που εχει ανακαλυψη στην πορεια ατμισαατοσ με των συγκεκριμενο ατμοποιητη

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Artista

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1866 στις: Αυγούστου 13, 2015, 19:51 »
Με τη σειρά που το γράφεις...ούτε ο Χουντίνι. Εσύ, μπορείς και το κάνεις δηλαδή?


Χαχαχαχα , ισως να μην το εγραψα τοσο ξεκαθαρα , παμε παλι.
α)στημενη αντισταση ετοιμη , ωρα για το βαμβακι
β)βαζεις τα τοιχωματα πανω στη βαση , δεν τα βιδωνεις , κοιτας μεσα απο τις τρυπες και τις ευθυγραμιζεις με την αντισταση , κρατας σταθερα και περνας το βαμβακι απο την μια τρυπα μεσα στην αντισταση και τελος να βγει απο την αλλη τρυπα . Στριφτο αρκετα το βαμβακι σου για να περασει ευκολα (με fiber γινεται πιο ευκολα) .
γ) αφου εχεις περασει το βαμβακι βιδωνεις τα τοιχωματα και το βαμβακι που εξεχει εκεινη τη στιγμη το κοβεις ωστε να προεξεχει ενας ποντος απο καθε πλευρα
δ)το βρεχεις με το υγρο σου , και περνεις το κατσαβιδακι . Οπως το βαμβακι φραζει ολη την τρυπα το πατας λιγο κατω στο πανω μερος καθε τρυπας ωστε να δημιουργηθει ενα μικρο κενακι . Για λογους σωστης τροφοδοσιας αυτο το βημα
ε)βιδωνεις και το πανω μερος και εισαι ετοιμος


Ελπιζω να μουν πιο κατατοπιστικος τωρα  :))  Περιμενω εντυπωσεις για το πως πηγε

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Αυριο πρωι καταφτανη και ο δυκοσ μου subtank mini φυσικα ο ενθουσιασμοσ του πρωτου επισκευασιμου  δεν υπάρχη αφου εχω στην κατοχη μου αλουσ 2 ηταν απο τησ πρωτεσ μου επιλογεσ αλλα την τελευται στιγμη ολο και κάτι  μου αλαζε τα σχεδια καιεπερνα κατι αλλο ηρθε λοιπων η στιγμη που θα συναντυθουμε κιι θα συστιθουμε πρωσοπικοσ  το πωσ θα των στυσο κιι τα βασικα τα ξερω αλλα παντα ολοι η ατμο εχουν καπια μυστικά σε αυτα ρωταο αν καπιοσ ξερη να μου πη  καπια εξυπνα κολπακια που εχει ανακαλυψη στην πορεια ατμισαατοσ με των συγκεκριμενο ατμοποιητη

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φιλε Γιωργο διαβασε τα δυο μηνυματα τα τελευταια που εχω γραψει σε αυτο το νημα , δουλευει πολυ καλα ετσι . Αλλα αναφερομαι στον νεο Subtank (που ειναι ασπρος η μαυρος) οχι στον παλιοτερο με το ανοξειδωτο παντου

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Εδω 2 φωτο για το βαμβακι . Στη μια πως ειναι οταν περνας απο τρυπα σε τρυπα μεσω αντιστασης και στην αλλη το κενακι για την σωστη τροφοδοσια .Συγχωρηστε την ποιοτητα το η καμερα δεν ειναι και το πιο δυνατο σημειο του κινητου μου :))
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2015, 05:20 από Artista »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1867 στις: Αυγούστου 14, 2015, 13:26 »
"γ) αφου εχεις περασει το βαμβακι βιδωνεις τα τοιχωματα..."

Παλι δε μας τα εξηγεις καλα. Αν περασεις το βαμβακι με τον τροπο που περιγραφεις (τελευταια φωτο του ποστ σου) και πας μετα να βιδωσεις τα τοιχωματα θα στριψεις μαζι και το βαμβακι με προφανη αρνητικα αποτελεσματα. Οποτε ή πρωτα βιδωνεις τα τοιχωματα και μετα περνας το βαμβακι ή ακολουθεις αλλο τροπο στησιματος απο την αρχη.

Αποσυνδεδεμένος Artista

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1868 στις: Αυγούστου 14, 2015, 13:39 »
Μιλαω για το rba plus , το λεω απο την αρχη . Τα τοιχωματα βιδωνουν με ενα βιδακι  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1869 στις: Αυγούστου 14, 2015, 13:42 »
Σωστα εχεις δικιο. Μπερδευτηκα με το λαθος ρημα που χρησιμοποιησες (δεν επρεπε να πεις "βιδωνουν" αλλα "κουμπωνουν").

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1870 στις: Αυγούστου 14, 2015, 22:35 »
Απο το πρωι κατοχοσ και εγω του subtank mini του εκανα το μπανακι του καλλο στεγνωμα
και παμε στο πρωτο του σεταρισμα
ν200. 0. 30mm   σε 2.5 πυρινα 8 στρφεσ 0.11 Ω θερμοκρασια 230 c 35wat παταω το φαιρ μπουτον
Και αναφωνιζω ουαου γευση χτυπημα και ντουμανη ολα μαζη μου θυμησε αλλο ενα αγαπημενο ατμο το lemo2   subtank  στη μεσαια τρυπα στη ρυθμηση του αερα και ολα καλλα των ατμιζω απο το πρωι εναλαξ με των lemo και δεν μπορω να του βρω ψεγαδη με τησ εργοστασιακεσ δεν ασχοληθηκα καθόλου με ενδιέφερε περισοτερο το επισκευασιμο κοματι που αν και πιο μικρο απο του lemo  ειναι ακομα πιο ευκολοσ στο στυσημο λογου στα 2 αυτακια που συκραταη το συρμα και με ενα απλο βιδωμα εχεισ   ξεμπεδρεψη αν και ηταν απο τουσ πρωτουσ ατμο που ηθελα να αγωρασο δεν ξερω ολο και κατι μου αλαζε τα σχεδια και επερνα κατι αλλο συγουρα η ατμο με σφυχτη τζουρα δεν κανουν για μενα οπωσ ανακαλυψα η γευση που μου εδωσε ο subtank και ο lemo δεν την βρηκα απο ξακουστο ατμο με αυτουσ τουσ 2 ατμο νωμηζω οτι για καιρο θα παψω να αναζητω κατι αλλο τελοσ καλλο ολα καλλα

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2015, 22:44 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1871 στις: Αυγούστου 16, 2015, 16:27 »
Παιδια στο subtank miniπου βλεπεται και στη φωτο στο πιο πανω ποστ εχει ακριβωσ την ιδια ρυθμηση αερα με τουσ νεουσ ασπρο και μαυρο ερώτημα πρωτο η βαση που ειναι ηρυμθηση του αερα ξεβυδωνη με καπιο τροπο η ειναι φιξ και δευτερο επειδη δεν εχει το νεο επισκευασιμο κοματι που εχει την τρυπα στο πλάι αλλα ειναι με το παλιο αν ανοιξω μια τρυπα  στο βαρελακι στο υψοσ τησ αντιστασησ  και κλεινω την κατω ισαγωγη του υγρου το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο η θα πρεπη να προβω σε αγωρα ολόκληρης τησ νεασ κεφαλησ και αν τρυπιετε τη διαμετροσ τρυπα να κανω

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1872 στις: Αυγούστου 16, 2015, 17:53 »
Γιώργο το νέο RBA που έχει τις μεγάλες τρύπες στα πλάγια δεν βιδώνει περιστροφικά αλλά με ένα βιδάκι και δεν έχει εισαγωγές από κάτω. Οπότε οι τρύπες είναι ευθυγραμισμένες με την αντίσταση. Εγώ έχω το "παλιό" και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Το δαχτυλίδι που είναι η ρύθμιση του αέρα μην το βγάλεις γιατί μπορεί να χάσεις την μικρή μπίλια που κάνει το χαρακτηριστικό κλικ. Χάνεται πολύ εύκολα. Μερικοί απο εδώ μέσα όπως και ο γείτονάς μου την πάτησαν και τώρα το δαχτυλίδι γυρνάει τρελά. :(
Πάντως σε βλέπω συνεχώς ανήσυχο. Βιάζεσαι να βρεις το τέλειο. :))
Γνώμη μου είναι να μην αρχίσεις τα πειράματα γιατί πολύ πιθανό είναι να το καταστρέψεις.
Καλύτερα να παραγγείλεις ένα RBA plus άλλο για να τεστάρεις και τα δύο. ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1873 στις: Αυγούστου 16, 2015, 18:33 »
Μακη σε ευχαριστω για την απάντηση σε γενικεσ γραμεσ ναι ειμαι διαολοσ αμα παρω ενα πραμα το κανω οσα κοματια γίνεται θεωρο φυσικα οτι ειναι καλλο να ξερησ να λυνησ και να δενησ σε οτιδηποτε   εισαι κατοχοσ ειδα πριν σχετικο βιντεακι εδω στο φορουμ και ειδα πως όντως λεινη  τωρα αν κατσο και ασχοληθω λογου επαγκελματοσ και τρυπεσ ανοιγω με ακριβια και τα πασα στο κυλινδρακη μπορω να βγαλω και γενικα να το κανω οπωσ το καινούργιο που κυκλοφωρη αλλα απο φαστεκ η τιμη του ειναι στα 5.35 ευρω ποσο παραπανο να εχει στην ελλλαδα αντε 10 με 15 το πολλυ πραγμα που δεν αξειζη να ασχοληθω με πατεντεσ και στο φυναλε αν δεν με οικανοποιη   οπωσ εγω θελω ξαναβανω το κλασικο

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kanger Subtank
« Απάντηση #1874 στις: Αυγούστου 16, 2015, 18:55 »
Ναι Γιώργο μου και γω πιάνω και φτιάχνω τα πάντα μόνος μου. Με τη γυναίκα μου μαλώνουμε γιατί παντού υπάρχουν εργαλεία, ακόμη και εκτός του "συνεργείου" μου. :))
Είναι που λένε να "πιάνουν" τα χέρια σου. ;)
Απλώς όπως είπες το κόστος της νέας βάσης είναι μικρό για να κάτσεις να σαχοληθείς. Και αν δεν πετύχει; :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 192982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro