vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

100 επισκέπτες, 2 χρήστες
bloodlessz, Tem

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος belafode

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5355 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 17:41 »
Έπλυνα τους vivi kit v9 και ce5 v2 και δοκίμασα το παλιό υγρό με τα ίδια αποτελέσματα :( η ίδια γεύση καμένου. Ο vivi έχει αντίσταση 2,4Ω και ο ce5 δεν έχω ιδέα!!! Δοκίμασα με μπαταρία ego-c και smoktech aro. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος. :wall: :wall: :wall: :wall:
Επίσης έβαλα για φόρτιση την ARO και το λεντάκι της ανάβει συνεχόμενα. Την πρώτη φορά που την φόρτισα αναβόσβησε μερικές φορές και μετά έσβησε. Ένιαι φυσιολογικό? (Στην άλλη μπαταρία που δοκίμασα φορτίζει με σβηστό λεντάκι)

Αποσυνδεδεμένος orfan18650

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5356 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2014, 19:36 »
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι.Είμαι στα D.I.Y. εδώ και δύο μήνες και έχω αγοράσει σταδιακά 7 αρώματα.Έκατσα και έφτιαξα ποσότητες από όλα δυστυχώς και έχω παρατηρήσει ότι όλα σχεδόν σκούραιναν αλλά η βανίλια της Holly Juice και κυρίως το Colonel Custard της T-Juice που είναι ίσως το αγαπημένο μου έχει γίνει σαν βυσινάδα χρωματικά παρόλο που οι βανίλιες είναι σχεδόν άχρωμες.Η ερώτηση είναι αν έχω θέμα στο να τα ατμίσω ή πρέπει να σκεφτώ το πέταμα

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5357 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 02:59 »
Μην σε φοβίζει η αλλαγή στο χρώμα. Όλα τα DIY σκουραίνουν με τον χρόνο, άλλο λίγο άλλο πολύ -ανάλογα τα αρώματα που χρησιμοποιούμε. Αν τα έχεις μακριά από ήλιο και ζέστη και σωστά κλεισμένα είναι μια χαρά. Δεν έχω εμπειρία με το Colonel Custard αλλά διάφορα υγρά μπορεί να γίνουν πολύ σκούρα. Το θέμα είναι απλά αισθητικό.

Υπόψη πως με την "ωρίμανση" -που δεν είναι ακριβώς ωρίμανση αλλά έτσι τη λέμε- τα υγρά αλλάζουν γεύση. Συνήθως βελτιώνονται αλλά μην εκπλαγείς αν κάποιο συγκεκριμένο σου φανεί πιο ξεθυμασμένο ή πως άλλαξε προς το χειρότερο. Κάποια μπορεί να τα προτιμάς πιο φρέσκα και άλλα -τα περισσότερα- πιο ώριμα.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5358 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 04:34 »
Καλησπέρα.
Χθες αγόρασα ένα υγρό (επάνω γράφει: L&A VAPE)  το δοκίμασα με vivi kit v9 και ce5 v2 clearomizer και 2 διαφορετικές μπαταρίες. Και στις δύο περιπτώσεις μου έρχεται γεύση καμένου. Διάβασα ότι αυτό γίνεται όταν δεν έχει καλή τροφοδοσία ο ατμο αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο γέμισα αρκετά, πότισα τα φιτίλια περίμενα 5 λεπτά την πρώτη φορά. Αλλά και τις 2 φορές? Μπορεί να φταίει το υγρό? Τι άλλο μπορεί να είναι?

 Καμένο σ' αυτού του τύπου τις κεφαλές παίρνεις:

ή όταν έχει βουλώσει για κάποιο λόγο (π.χ. από υγρό) η οπή της κεφαλής...

ή όταν έχει κατέβει πολύ κάτω ή είναι πολύ σφικτό το σιλικονένιο σωληνάκι με τον μεταλλικό κώνο που είναι στο άνω μέρος της κεφαλής "πνίγοντας" τα φυτίλια με συνέπεια αυτά να υποτροφοδοτούνται...

ή όταν δίνεις περισσότερα Volts απ' αυτά που σηκώνει η αντίσταση της κεφαλής...

ή όταν είναι ελαττωματική η κεφαλή...

Αποσυνδεδεμένος belafode

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5359 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 10:03 »
Καμένο σ' αυτού του τύπου τις κεφαλές παίρνεις:
ή όταν έχει βουλώσει για κάποιο λόγο (π.χ. από υγρό) η οπή της κεφαλής...
ή όταν έχει κατέβει πολύ κάτω ή είναι πολύ σφικτό το σιλικονένιο σωληνάκι με τον μεταλλικό κώνο που είναι στο άνω μέρος της κεφαλής "πνίγοντας" τα φυτίλια με συνέπεια αυτά να υποτροφοδοτούνται...
ή όταν δίνεις περισσότερα Volts απ' αυτά που σηκώνει η αντίσταση της κεφαλής...
ή όταν είναι ελαττωματική η κεφαλή...

Ευχαριστώ πολύ. θα δοκιμάσω να αλλάξω τις κεφαλές είναι το τελευταίο που μπορώ να κάνω (άσε που βαριέμαι το βάλε / βγάλε - πλύνε υγρά)
 

 Επίσης έβαλα για φόρτιση την ARO και το λεντάκι της ανάβει συνεχόμενα. Την πρώτη φορά που την φόρτισα αναβόσβησε μερικές φορές και μετά έσβησε. Ένιαι φυσιολογικό? (Στην άλλη μπαταρία που δοκίμασα φορτίζει με σβηστό λεντάκι)

 
Καμιά ιδέα για αυτό παιδιά? Θα μου τελειώσει και η άλλη και...

Αποσυνδεδεμένος belafode

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5360 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 09:42 »
Καλημέρα παιδιά. Πια είναι η διαφορά ανάμεσα σε ego-t και ego-c μπαταρίες?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5361 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 09:50 »
Θεωρητικά, απολύτως καμία.

Πρακτικά, τουλάχιστον όσον αφορούσε το Totally Wicked Tornado T - Tornado C, στο δεύτερο, είχες ένδειξη φόρτισης: Λευκό= >50%
Γαλάζιο= μεταξύ 10% και 50%
Μπλε= <10%

Αποσυνδεδεμένος belafode

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5362 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 10:43 »
Ευχαριστώ φίλε μου :) Ρώτησα γιατί είχα παραγείλει μια ego-t και μου ήρθε μια ego-c. Αφού δεν υπάρχει καμία διαφορά όλα οκ.
 

 Επίσης έβαλα για φόρτιση την ARO και το λεντάκι της ανάβει συνεχόμενα. Την πρώτη φορά που την φόρτισα αναβόσβησε μερικές φορές και μετά έσβησε. Ένιαι φυσιολογικό? (Στην άλλη μπαταρία που δοκίμασα φορτίζει με σβηστό λεντάκι)

 

Από ότι έψαξα και βρήκα στην aro το λεντάκι παραμένει αναμμένο κατά την διάρκεια της φόρτισης και σβήνει μόλις είναι έτοιμη. Αν κάποιος έχει την ιδία μπαταρία ας το επιβεβαιώσει.
 
Τα σχόλια σα για usb v.v. passthrough? Μου άρεσε η ιδέα του ατμίσματος χωρίς μπαταρία. Πόσο ασφαλές είναι? Διαβάζω αυτές τις μέρες για εκρήξεις μπαταριών και η αλήθεια είναι ότι έχω φοβηθεί λίγο (φυσικά και είναι ψέμα έχω φοβηθεί ΠΑΡΑ πολύ). Τι πιθανότητες έχουμε να ανατινάξουμε το laptop με αυτό η να πάθουμε καμία ηλεκτροπληξία?


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 14:03 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5363 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 11:01 »
Νομίζω τις ίδιες πιθανότητες που έχει να ανατιναχτεί το κινητό μας κατά τη φόρτιση... Ας κρατήσουμε λοιπόν την ψυχραιμία  μας. Αν κάποιος παλιότερος γνωρίζει περισσότερα, ας μας βοηθήσει... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος belafode

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5364 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 12:09 »
Σε περίπτωση βραχυκυκλώματος τι γίνεται?


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 15:07 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5365 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 12:15 »
Το laptop δεν είναι τροφοδοτικό!  :nope:
 
Έκρηξη δεν θα γίνει, ούτε ηλεκτρoπληξία θα πάθετε, αλλά υπάρχει ο κίνδυνος να κάψετε την θύρα ακόμη και χωρίς βραχυκύκλωμα.
Άσε που ίσως και να μη μπορέσετε να ατμίσετε με το ρεύμα που δίνει η θύρα του laptop.

Πάρτε ένα τροφοδοτικό και συνδέστε το εκεί. Ένα των 1.000mΑ κάνει περίπου 3€.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 12:22 από Alfabravo »

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5366 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 15:43 »
αναφορικα με την ARO
κατα την φορτιση αναβει ...καποια στιγμη σβηνει αλλα προσωπικα την βγαζω μολις αναψει πρασινο το λεντακι του φορτιστη (κι αυτο αν δεν απατωμαι κανει κανα 2ωρο ακομα)

Αποσυνδεδεμένος belafode

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5367 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 15:59 »
Αυτό ακριβός έκανα και εγώ σήμερα. Το λαμπάκι του φορτιστή άναψε πράσινο ακριβός μια ώρα μετά!  Σύνολο φόρτισης περίπου 4 ώρες!

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5368 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2014, 16:40 »
ναι καπου εκει συνολικα ...δεν εχω μετρησει αλλα θελει ωρες

Αποσυνδεδεμένος belafode

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #5369 στις: Οκτωβρίου 01, 2014, 10:11 »
Καλημέρα παιδιά. Έχει αρχίσει και δυσκολεύει πολύ η τζούρα με τον gemini οπότε μάλλον τα έφτυσε. Αλλαγή κεφαλής η μπορώ να κάνω κάτι για να τον συντηρήσω και να παρατείνω την ζωή του λίγο ακόμα? 5 μέρες είναι φυσιολογικό? Άτμισα περίπου 8ml με αυτόν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65709 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14076 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4175 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix