vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

96 επισκέπτες, 9 χρήστες
Tem, infernity, camber, manoslykos, teo77, Jorge, Lazy Dog, Milarepa, lagoudakis

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #750 στις: Ιουνίου 18, 2015, 23:04 »
Όταν είναι σ αυτή την θεση προφανως το εχεις στο χερι. ::)
Αμα γινει κατι θα καταλάβεις ....την ζεστη στην χουφτα σου!!!!! :eyesplash:
Με ψυχραιμια βγαζεις την μπαταρια. ;)
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #751 στις: Ιουνίου 18, 2015, 23:10 »
Το δαχτυλίδι κάθεται πάνω στα σπειρώματα οπότε αφήνει κενό και δεν κλείνει τις τρύπες. Αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις εάν φυσήξεις από την πάνω μεριά όπου ο αέρας φεύγει μια χαρά σε οποιαδήποτε θέση του δαχτυλιδιού. 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #752 στις: Ιουνίου 18, 2015, 23:15 »
Σωστά, το σπείρωμα είναι πολύ χαλαρό... σε σημείο που το mod αν χτυπηθεί από κάτω, το σπείρωμα "καβαλάει"....
(ειδικά το δικό μου που έχει φάει 2-3 τούμπες είναι ακόμα πιό χαλαρό)


Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #753 στις: Ιουνίου 19, 2015, 00:24 »
Υπάρχει κανείς από σας που να έχει κάνει το Nemesis του υβριδικό; Αν ναι, έχετε παρατηρήσει καθόλου πρόβλημα λόγω διαρροών από dripper;


Έχω παραγγείλει μεταξύ άλλων και αυτόν τον αντάπτορα : https://www.fasttech.com/p/1871709 και αναρωτιέμαι αν είναι περισότερρο ταλαίπα παρά κέρδος τα ρεύματα που θα κερδίσω.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #754 στις: Ιουνίου 19, 2015, 00:55 »

Το Nemesis το δουλεύω πάντα ως υβριδικό γιατί μου αρέσει πιο πολύ αισθητικά.Αν παίζεις σε χαμηλές αντιστάσεις μάλλον θα δεις κάποια διαφορά στα ρεύματα. Δεν πιστεύω όμως τρομερή. Εγώ που παίζω με 1,2Ω και πάνω δεν καταλαβαίνω σημαντική διαφορά.
Αναφορικά με τη χρήση του δεν είναι καμία ταλαιπωρία. Μόνο προσοχή στον πόλο του ατμο που πρέπει να εξέχει από το σπείρωμα 510.


Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #755 στις: Ιουνίου 19, 2015, 01:18 »
Υβριδικο  είναι πιο ομορφο.
Θελει όμως προσοχη για βραχυκύκλωμα.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #756 στις: Ιουνίου 19, 2015, 02:30 »
(Παρε καλύτερα αυτόν τον αντάπτορα, κάνει ότι και ο απλός, αλλα έχει επιλέον δυνατότητες και ίδια πρακτικά τιμή.) <--- ακυρο... έχεις πάρει ήδη τον άλλον

Διαρροές δεν υπάρχουν εκτός κι αν ο dripper που θα βάλεις αναπνέει από τον πόλο του 510 (υπάρχουν ακόμα τέτοιοι?)
Πάντα προσοχή γιατί το βραχυκύκλωμα καιροφυλακτεί....

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #757 στις: Ιουνίου 19, 2015, 02:59 »
Κοίτα, εγώ ουσιαστικά έψαχνα αντάπτορα που να έχει μονωτικό υλικό από κάτω, κάτι που έχουν και αυτός που λες, αλλά και αυτός που πήρα. Απλά κάπου διάβαζα ότι είναι προτιμότερο απ' τα τρία μέταλλα (ss, ορείχαλκο και χαλκό) να προτιμάμε το χαλκό, μιας και είναι το πιο μαλακό και είναι πιο πιθανό να χαλάσουν τα δικά του σπειρώματα παρά του ατμοποιητή σου. Μπορεί να 'ναι και μπούρδες, τι να σου πω.


Όχι ντάξει, από ντρίπερ δουλεύω Rogue, Tobh και Velocity. Είμαι καινούργιος εγώ, δεν ξέρω απ' τα παλιά  :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #758 στις: Ιουνίου 23, 2015, 15:28 »
Η απόφαση επάρθει τελικά και από σήμερα απέκτησα κι εγώ το πρώτο μου μηχανικό, το κλωνο-nemesis που θα δείτε παρακάτω. Για αρχή δηλώνω ιδιαίτερα ικανοποιημένος απ'το απαλό ρεύμα του, σαφέστατα θα διαβάσω αρκετά μέχρι να δω τι θα προσθέσω στο πακέτο ώστε να το κάνω ακόμα καλύτερο! Προτίμησα στο ξεκίνημα να το συνοδεύσει μια 18350άρα μπαταρία της Trustfire με προστασία (αυτή τη βρήκα διαθέσιμη στο κατάστημα σ'αυτό το μέγεθος ) και αρχίζει η αναζήτηση για 18650άρες, σίγουρα μου αρέσει το μικρό του μέγεθος αλλά θα δείξει κι η αυτονομία του σύντομα για το τι θα καταλήξω τελικά. Αν έχετε για καμία πρόταση, πάντα με προστασία φυσικά.. ;)
Κατά τ'άλλα είναι κουκλάκι το άτιμο, ειδικά σ'αυτό το μέγεθος και με τον kfl+ βιδωμένο πάνω του χάνεται όλο σχεδόν μέσα στην παλάμη μου! Τρελαίνομαι και με το κουμπί από κάτω, ψαρωμένος του κερατά γράφω αυτή τη στιγμή.!

Καλή μου αρχή και στα μηχανικά λοιπόν και... :)


Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #759 στις: Ιουνίου 23, 2015, 16:12 »
Πρώτη πρόταση είναι ο υβριδικός adaptor με αυτόν θα βγάλεις την κεφαλή του nemesis και ο kayfun θα κάτσει κατευθείαν στον σωλήνα (χρησιμοποιείς μόνο τον μπρουτζινο δίσκο). Σαφως οπτική βελτίωση αλλα και μείωση του μήκους.


Δευτερη πρόταση, εφόσον ατμίζεις σε 10-12W (ιδανικά για kayfun) ενα φθηνό kick. Με αυτό θα χάσεις τη "γλύκα" του μηχανικού, αλλά θα σταθεροποιήσεις το αποτέλεσμα ατμίσματος (κακα τα ψεματα στα μηχανικά υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ πλήρως φορτισμένης και αφόρτιστης μπαταρίας) ενω συγχρόνως θα προστατέψεις τη λειτουργία της μπαταρίας τόσο από πλευράς βραχυκυκλώματος όσο και από υπερβολική εκφόρτιση (θα πέρνεις unprotected μπαταρίες). Για μενα αξίζει, η συνεχής χρήση μηχανικού θα σε κουράσει στη πορεία, με τα σκαμπανεβάσματα της τάσης και θα χρειάζεσαι πάνω από 4-5 μπαταρίες 18350. Φυσικά όποτε θέλεις το βγάζεις....


Τρίτη πρόταση, η αντικατάσταση του ελατηρίου του διακόπτη με μαγνητάκια. Ωραία, βελούδινη αίσθηση πατήματος, όμως αν σου χτυπηθεί δυνατά οι μαγνήτες είναι εύθραυστοι και γίνονται κομματάκια. Γι αυτό πέρνουμε μια δεκάδα για να έχουμε    ;)


Ετσι κι αλλιώς θα το ευχαριστηθείς... δεν ανησυχείς μη σπάσει, μη φύγει το χρώμα, μη γρατζουνιστεί κλπ... κλπ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 23, 2015, 16:30 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #760 στις: Ιουνίου 23, 2015, 16:32 »
Κατ'ευθείαν στα βαθειά λοιπόν, θα τα έχω υπόψιν φίλε μου για όταν έρθει η στιγμή να κινηθώ λίγο διαφορετικά με το συγκεκριμένο mod. Γύρω στα 9 watts ατμίζω τον kayfun, λογικά θα βρω εύκολα αρκετές επιλογές γι'αυτό απ'ότι κατάλαβα!

Κάτι ακόμα, υπάρχει κάποιο ελληνικό κατάστημα που να έχει ανταλλακτικά για το nemesis όπως ελατήριο για το κουμπί, το μικρό pin του κλπ κλπ; Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να ζητήσει μελλοντικά βέβαια.. :)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #761 στις: Ιουνίου 23, 2015, 16:39 »
Εδω θα βρεις γνήσια ανταλλακτικά, αλλά και απο FT υπάρχουν και κλωνοανταλλακτικά. Φυσικά η ποιότητα του γνήσιου διακόπτη δεν συγκρίνεται με τον ψωροκλώνο και ίσως είναι το καλύτερο update (δεν μιλάμε για φινίρισμα σωλήνα γιατί εκεί η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα, αλλά εμείς θέλουμε σωλήνα για χρήση και όχι για βιτρίνα...)

Αποσυνδεδεμένος MARK-ANTONY

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #762 στις: Ιουνίου 23, 2015, 16:40 »
Σίγουρα εδώ http://www.replacesmoke.com/ηλεκτρονικά-τσιγάρα/by-atmomixani-modware/mods-accessories/nemesis-mod.html αφού και εγώ κάτοχος ενος nemesis κλώνου πριν 2 εβδομάδες και ψιλοέψαχνα για μαγνητάκια στο κουμπί γιατί το ελατήριο μου έχει ψιλοσπάσει τα νεύρα.Δεν ξέρω αν έτυχε σε εμένα απλά σαν να ψιλοκολάει.Τώρα αλλού και ίσως πιο φθηνά δεν ξέρω!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Με πρόλαβαν! :)) :))

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #763 στις: Ιουνίου 23, 2015, 16:43 »
Οι samsung 25r κανουν για μηχανικο ε;

Αποσυνδεδεμένος icedcloud

  • **
  • 287
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #764 στις: Ιουνίου 23, 2015, 16:44 »
Ναι μια χαρα ειναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22268 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209506 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315461 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95199 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem