vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 5 χρήστες
tony1976, dkostas, gfilip, Sergios, camber

Twitter

Μπαταρίες και mah

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #225 στις: Αυγούστου 17, 2017, 18:45 »
Κάπου με μπέρδεψες. Βάζεις παραπλήσιες εικόνες μ' αυτή που ανέβασα χθες και εξακολουθείς να επιμένεις ότι στη σύνδεση σε σειρά τραβάμε από τις μπαταρίες τα μισά αμπέρ;
Μα οι εικόνες που βάζεις δείχνουν το εντελώς αντίθετο. Αυτό που σου λέμε. Για ίδια βατ θα τραβήξεις τα ίδια αμπέρ από τις μπαταρίες είτε είναι παράλληλα είτε σε σειρά.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #226 στις: Αυγούστου 17, 2017, 19:04 »



Οι εικονες που βαζω αδελφε μιλανε απο μονες τους.
Για καποιο λογο εξαλλου κατα τη συνδεση τους στη μια περιπτωση εχουμε αυξηση των volt ενω στην αλλη αυξηση των ah.
Δες την εικονα που δεν ειναι δικια μου το load και το αποτελεσμα.
Και για να στο πω διαφορετικα ε οταν ειναι παραλληλα παλι 12volt δινουν οπως δινουν οταν ειναι σε σειρα 1A.
Ψαχτείτε γιατι να νουμερα μιλανε απο μονα τους. Δεν ειναι τυχαιο που προτιμουν σε off grid φωτοβολταικα συστηματα να πανε απο 12volt συστηματα σε 24volt και απο 24volt σε 36volt ή 48volt. Μαλλον το κανουν γιατι δεν θελουν να περνανε κατι 100αρια amps μεσα απο τα καλωδια τους για να εχουν ακριβω το ιδιο αποτελεσμα.. Μαλλον και εγω γιαυτο αναβαθμισα σε 24αρι.. Μαλλον δεν θα ηξερε πολλα ουτε ο πωλητης ουτε τα φορουμ ουτε ο ηλεκτρολογος που ηταν πιστοποιημενος.
Μαλλον τελικα εχετε δικαιο.
Δεν θα σας το χαλασω αλλο μετοχες δεν εχω στη σειρα.
Οποτε παρτε παραλληλα μοντ που εχουν μεγαλυτερη διαρκεια..

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #227 στις: Αυγούστου 17, 2017, 19:12 »
Εγά πάλι ήξερα οτι είτε απο φωτοβολταϊκά είτε απο τρακτέρ ή γιωτ ξεκίνησε το ταξίδι
:)

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #228 στις: Αυγούστου 17, 2017, 19:15 »
Ρε φίλε μόνος σου τσακωνεσαι;

Τώρα λες το ίδιο με τα παιδιά...

Ότι στα ίδια watt, από κάθε μπαταρία τραβάμε ίδια amp ανεξάρτητα από τη διάταξη.

Αυτό που αλλάζει είναι η τάση και η ένταση της συστοιχιας. 

Τα παιδιά δεν προτείνουν πουθενά παράλληλα μοντ. 

Ίσα ίσα.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #229 στις: Αυγούστου 17, 2017, 19:39 »
Την ιδια απορια εχω και εγω για σενα.
;)
Απλά όταν είναι σε σειρά, τα amp είναι τα μισά.
από κάθε μπαταρία τραβάμε ίδια amp ανεξάρτητα από τη διάταξη.



Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #230 στις: Αυγούστου 17, 2017, 19:43 »
Εγώ έκανα λάθος και το κατάλαβα με την εξήγηση του camber. 

Το ανέφερα άλλωστε σε προηγούμενο ποστ μου.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #231 στις: Αυγούστου 17, 2017, 19:45 »
Ποιο ηταν το λαθος σου και τι καταλαβες εσυ;
Επισης με το παρακατω τι θες να πεις γιατι εχει αμεση σχεση με την απαντηση που θα δωσεις.

Το πρόβλημα στη παράλληλη Σύνδεση, είναι ότι στρεσαρεις τις μπαταρίες στα ψηλά watt.
Εξηγησε το μας οσο πιο επιστημονικα γινεται να το εμπεδωσω. 
Και αν θες να σε βοηθησω βαλω μια αντισταση 0.3ohm στο ηλεκτρονικο μοντακι σου και ζητησε του πχ 36watt. 
Πες μας τωρα ποσα volt & ποσα αμπερ θα ζητησει το κυκλωμα για να καταλαβουμε ποτε στρεσαρεις τις μπαταριες σου και για πιο λογο συμβαινει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2017, 19:54 από Vamire »

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #232 στις: Αυγούστου 17, 2017, 23:28 »
ρε παιδες,εχω ερωτηση.
Στο γυμνασιο ή στο λυκειο τα ξερατε ολα αυτα που γραφετε??
ΜΠΑΑΑΑΑΑ,ντουβαργια πρεπει να εισασταν σαν εμενα. :laugh1:

Κοιτα να δεις που το η.τ μας εχει κανει σαίνια σε πολλα πραγματα.

Αντε στα γεραματα μαθε γερο πραγματα.

 :offtopictelos:   (το off-topic ειναι για μενα)

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #233 στις: Αυγούστου 18, 2017, 00:00 »
εγώ που δεν γνωρίζω και πολλά στο θέμα τον μπαταριών ήταν πολύ εύκολο να καταλάβω μετά από τις εξηγήσεις του micro και του camber
όταν έχουμε 2 μπαταρίες σε σειρά και ζητάμε 8 watt αν υποθέσουμε πως οι μπαταρίες είναι φορτισμένες στα 4v τότε θα τραβήξει από τις δυο μπαταρίες από 1 amber αλλα στην πλακέτα πάλι 1 amber θα φτάσει
δεν μοιράζονται από 0.5a για να δώσουν 1a
αλλιώς θα υπήρχαν mod με δυο μπαταρίες σε σειρά που να μπορούν να δώσουν 320watt



έτσι δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #234 στις: Αυγούστου 18, 2017, 00:02 »
Έτσι είναι. Και η κουφάλα ο καθηγητής που με άφησε φυσική στη Β' Λυκείου, σήμερα θα ήταν περήφανος για μένα...

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #235 στις: Αυγούστου 18, 2017, 01:03 »
Ποιο ηταν το λαθος σου και τι καταλαβες εσυ;
Επισης με το παρακατω τι θες να πεις γιατι εχει αμεση σχεση με την απαντηση που θα δωσεις.
Εξηγησε το μας οσο πιο επιστημονικα γινεται να το εμπεδωσω.
Και αν θες να σε βοηθησω βαλω μια αντισταση 0.3ohm στο ηλεκτρονικο μοντακι σου και ζητησε του πχ 36watt.
Πες μας τωρα ποσα volt & ποσα αμπερ θα ζητησει το κυκλωμα για να καταλαβουμε ποτε στρεσαρεις τις μπαταριες σου και για πιο λογο συμβαινει.

Μάλλον κατάλαβες οτι τουλάχιστον εγώ, παραδέχτηκα πως έκανα λάθος και για αυτό τροποποίησες το post σου.
Το λάθος που κατάλαβα εγώ, είναι οτι πήγα να υποστηρίξω αυτό που έλεγες, που τελικά είναι λάθος (για πολλούς λόγους).

Οτι δηλαδή, στην εν σειρά διάταξη 2 μπαταριών, η κάθε μπαταρία, δίνει το ίδιο ρεύμα με το άν ήταν σε παράλληλη διάταξη και όχι το μισό όπως ισχυρισζόσουν εσύ και εγώ.

Το post μου το οποίο έχεις κάνει quote, είναι λάθος που είπα εγώ. Τα αμπέρ που ζητάμε απο τις μπαταρίες είναι ίδια είτε είναι σε σειρά, είτε είναι παράλληλα.

Η αντίσταση στο ηλεκτρονικό Mod δέν έχει σημασία, γιατι το κύκλωμα εισόδου είναι διαφορετικό απο το εξόδου.

Άν υποθέσουμε λοιπόν πως μιλάμε για 2μπάταρο mod, στο οποίο και οι 2 μπαταρίες έχουν τάση 4V και οι απώλειες του κυκλώματος είναι 0, τότε:

- Σε παράλληλη συνδεσμολογία, το κύκλωμα τροφοδοτείται με Ι=36W / 4V = 9A.

Κάθε μπαταρία, δίνει απο 4,5Α και η τάση του κυκλώματος είναι 4V.

- Σε εν σειρά συνδεσμολογία, το κλκλωμα τροφοδοτείται με Ι=36W / 8V = 4.5A.

Κάθε μπαταρία, δίνει απο 4,5Α και η τάση του κυκλώματος είναι 8V.

Στην εν σειρά συνδεσμολογία, προστήθεται απο τις μπαταρίες μόνο η τάση.

Στην παράλληλη συνδεσμολογία, προστήθεται μόνο η ένταση, και κατ'επέκταση η χωρητικότητα (Θα το πώ ποιητική αδεία... Εσείς πείτε το όπως θέλετε...).

Όμως η διαφορά είναι στο ίδιο το κύκλωμα.

Στην εν σειρά διάταξη, το ρεύμα που διαρέει το κύκλωμα είναι το μισό, άρα, οι απώλειες σε ενέργεια (θερμική) που έχουμε απο την εσωτερίκή αντίσταση του κυκλώματος είναι και αυτή μισή, μίας και είναι ανάλογη των W, και αντιστρόφως ανάλογη της έντασης.
(J=W/s = (V x I)/s = (V x V/R)/s = V^2/Rs ή απλούστερα Wh = W/3600 κλπ.)

Αυτό που στρεσάρεται λοιπόν είναι η πλακέτα, απο την οποία πρέπει να περάσουν τα διπλάσια ampere, όταν η διάταξη των μπαταριών είναι παράλληλη.

Στα χαμηλά Watt, δέν υπάρχει πρόβλημα, και έχουμε κέρδος τον διπλασιασμό της χωρητικότητας.

Στα ψηλά watt όμως, υπάρχει θέμα, τόσο στην αποδοτικότητα του κυκλώματος, όσο και στην θερμοκρασία του.

Παρόλα αυτά, όπως ανέφερε και ο micro σε προηγούμενό του post, στα mod επειρεάζεται μόνο το κύκλωμα εισόδου, καθώς αυτό που θα τροφοδοτήσει την αντίστασή μας, θα κάνει step up, ωστε να ανεβάσει την τάση και να πέσει το ρεύμα που διαρρέει το κύκλωμα.


Πέρασα δάσκαλε??

Τώρα εξήγησέ μου και εσύ το κάτωθι για να καταλάβω τί εννοούσες και τί εννοείς.

Παράθεση
...

Επειδή τα Watt είναι αποτέλεσμα των volt*Amp, όταν το μοντ ζητάει 40W από 2 4voltες σε σειρά = 8volt μπαταρίες, θα τραβήξει 2.5Α από την κάθε μία (2.5x 2 = 5A και 5A x 8v = 40w), ενώ αν οι μπαταρίες ήταν παράλληλα 2 4voltες = 4volt , θα τράβαγε 5Α από την κάθε μία δηλαδη συνολο 10Α 5x2=10 x 4v = 40w)

...
ενώ μετά

Παράθεση

Θα τραβηξει 1Α και θα πολλαπλασιασει  τα volt x3
(Image removed from quote.)
Δες το load 36v,1A


θα τραβηξει 1Α και θα πολλαπλασιασει τα amp x3
(Image removed from quote.)
Δες το 12v,3A
;)

Τελικά εσύ τί απο τα 2 υποστηρίζεις?
Γιατι όταν έλεγα το ίδιο με εσένα, πήγαινες κόντρα και όταν είπα οτι τώρα λές το ίδιο με τους άλλους, πάλι κόντρα πήγες...

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2017, 02:37 από Volpad »

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #236 στις: Αυγούστου 18, 2017, 01:16 »
μονο ένα λαθάκι εντόπισα
η χωρητικότητα και με τους δυο τρόπους παραμένει ίδια αφού όπως είπαμε τα ίδια ρεύματα θα τραβήξει είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο

αλλα περνάς μην στεναχωριέσαι  :))

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #237 στις: Αυγούστου 18, 2017, 01:16 »
Θα ελεγα πως κοπηκες.
Δεν θα σου εξηγησω το που και το γιατι στο ειπα και πριν.
Τωρα στα σε μενα.
Δες που απανταω και πανω σε τι για να βγαλεις συμπερασμα.
Αλλη μετρηση εχει οταν μιλαμε για πλακετα αλλη οταν μιλαμε για την χημεια των μπαταριων και το τι συμβαινει μεσα.
Αμα θεωρεις εσυ πως ζητωντας 1A απο ενα στοιχειο ειναι το ιδιο να ζητας παλι ενα 1Α απο δυο τρεις κλπ και πως στρεσαρονται το ιδιο στο εσωτερικο τους για να σου δωσουν αυτο το 1Α ειτε ειναι μια ειτε ειναι 10 σε σειρα. Μπραβο ξεπερασες και το νομο της φυσικης! 

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #238 στις: Αυγούστου 18, 2017, 01:27 »
[member=13275]kotsos75[/member]

Και είπα. δέν μπορεί να μήν έχω γράψει τουλάχιστον μία μ@λ@κια.......


[member=9646]Vamire[/member]

Είδα που απαντάς και σε τί.
Παρόλα αυτά, δέν καταλαβαίνω τί συμπέρασμα πρέπει να βγάλω.

Βλέπω στο ένα πόστ να λές πως σε σειρά θα ταβίξει 2.5Α απο την κάθε μία, ενώ παράλληλα θα τραβήξει 5Α και στο άλλο ποστ, βάζεις μία εικόνα που φαίνεται οτι και στις 2 περιπτώσεις τα αμπέρ  που δίνει κάθε μπαταρία, είναι ίδια και στις 2 διατάξεις...

Βοήθησέ με να βγάλω το συμπέρασμα.

Το άν στρεσάρονται εξαρτάται απο τις προδιαγραφές της μπαταρίας.
Σε αυτό το κομμάτι, εμπειστεύομαι τον κατασκευαστή που δίνει το discharge rate.

Θεωρητικά, μέχρι εκεί, δέν στρεσάρονται τόσο ωστε να υπάρχει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες και mah
« Απάντηση #239 στις: Αυγούστου 18, 2017, 01:59 »
Δεν νομιζω πως θα βγαλεις συμπερασμα απο δω μεσα πανω σε αυτο που συζηταμε.. μονο αμα κατσεις σε θρανιο ή κανεις τους πειραματισμους σου.
Αλλα για να σε βοηθησω λιγο ας αντιστρεψουμε την διαδικασια και ας βαλουμε αντι για εκφορτιση την φορτιση μιας συστοιχιας σε σειρα των 1000mah η καθε μια. Το ενα 1Α που θα δωσεις δεν θα παει και στις δυο για να γεμισουν σε 1 ωρα αλλα θα γεμισουν σε 2 ωρες. Γιατι; Μα διοτι συγκοινωνουν τα δοχεια αρα το ρευμα μοιραζεται αμεσα.
Οποτε στη μια ωρα θα εχεις δωσει ουσιαστικα 500mah σε καθε σου μπαταρια θα εισαι δηλαδη στο 50%.

Δεν εχω να πω κατι αλλο.

Καλη συνεχεια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171576 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13962 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35047 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9212 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364