vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 4 χρήστες
tibolaso, dkostas, camber, tony1976

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #300 στις: Απριλίου 22, 2017, 17:10 »
Χρησιμοποιω την 0.7 στον nautilus mini στο Τ sleeve και πραγματικα η αντισταση δουλευει αψογα.Την δουλευω στα 12 γιατι δεν μου αρεσει πολυ ο ζεστος ατμος.

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #301 στις: Απριλίου 22, 2017, 18:22 »

[justify]ΘΕΜΑ: ΑΤΜΙΣΜΑ ΜΕ ΤΗΝ 0.7Ω[/justify]
 
Λειτουργία: Παραδόξως (τόσο για την aspire όσο και το pico ) τo μοντάκι διαβάζει την 0.7 σωστά (0.69-0.71)και όχι κατά 0.3-0,5Ω παραπάνω, εκτός κι  αν σφίξουμε παραπάνω απ’ ότι πρέπει την περικεφαλαία, οπότε και παρουσιάζεται απόκλιση προς τα πάνω.
 
Την ξεκινώ από τα 16 και καταλήγω με την πάροδο των mL στα 17,5 το πολύ 18W. Παίζω επίσης με τα Watt, ανάλογα με τις τρύπες που έχω ανοικτές στο airflow. Μετά από κει η τζούρα γίνεται ζεστή και δεν μου αρέσει. Δεν μπορώ να καταλάβω την οδηγία της εταιρίας για χρήση από 18-23W. Εμπιστεύτηκα τον Μάκη (βλ #14 της προεπισκόπησης).
 
Αίσθηση τζούρας: Μου αρέσουν οι άνετες τσιγαρίσιες. Στη μία τρύπα και στα 16W, πάρα πολύ σφιχτός, θα πρέπει να έχεις κάνει ειδική προπόνηση στα μάγουλα. Στις δύο τρύπες και στα 16-16,5W, σφιχτός. Έχει την τζούρα του Κ1 της ίδιας εταιρείας που έκανα κάποτε. Νιώθω σα να είναι μπουκωμένος, σα να του λείπει κάτι. Στις τρεις τρύπες και στα 16,5 - 17W, μου κάθισε άριστα. Smooth άτμισμα και αρκετό ντουμάνι, όπως το θέλω. Που και που τον δουλεύω στην τέταρτη τρύπα στα 17,5W.  Στην πέμπτη, ξεφεύγει απ’ τα γούστα μου. Κάθε φορά που τον έβαλα σ’ αυτήν ξαναγύρισα στην τέταρτη ή την τρίτη. Σε καμία περίπτωση δεν κάνει πνευμονικές, άντε με την πέμπτη να κάνεις –σχετικά δύσκολα – καμιά ημιπνευμονική. Το airflow είναι φοβερό. Δουλεύει και με μισές τρύπες και καταλαβαίνεις διαφορά. Γενικά η τζούρα του είναι η καλύτερη και η πιο παραμετροποιήσημη που έχω πάρει από εργοστασιακό ατμοποιητή.
 
Θόρυβος: Στις δύο πρώτες τρύπες εντελώς αθόρυβος. Στην τρίτη μόλις που ακούγεται. Στις άλλες δύο τρύπες ο θόρυβος είναι πολύ μικρός και απολύτως φυσιολογικός.
 
Γεύση: Είναι η καλύτερη που έχω πάρει από εργοστασιακό ατμοποιητή. Δεν μπορώ να την περιγράψω γιατί δεν είναι μετρήσιμη, απλά συγκρίσιμη.
 
Έχω την εντύπωση οτι τονίζει λίγο τις γλυκές γεύσεις. Παράδειγμα στο Turkish Tobacco της Liqua τονίζει λίγο περισσότερο το γλυκό συστατικό του (ανθόμελο) εις βάρος του καπνικού, αλλά αυτό είναι θέμα του υγρού που έχει «σεταριστεί» σε άλλου είδους ατμοποιητές, πριν αρκετό καιρό. Δεν ξέρω πως είναι οι επισκευάσιμοι (ούτε αυτοί των 25€, ούτε αυτοί των 150€) για να συγκρίνω. Αν η γεύση τους είναι αισθητά καλύτερη, την κάτσαμε.
 
Λαστιχίλα: Με καινούργια αντίσταση και για μερικές τζούρες μέχρι μισό τανκ, φέρνει μια ελαφριά πλην όμως αισθητή λαστιχίλα, που χάνεται σιγά σιγά, μέχρι που εξαφανίζεται τελείως. Την συναντώ και στον Melo 3 mini με τις αντιστάσεις 1.8 του Triton.
 
Υπο(υπερ)τροφοδοσία: Σε απανωτές τζούρες δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα υποτροφοδοσίας. Επίσης καμία υπερτροφοδοσία. Από τότε που - κατά το αρχικό πότισμα της αντίστασης - σταμάτησα να ρίχνω υγρό γύρω από την κεντρική τρύπα της αντίστασης, αλλά μόνο από τις πλαϊνές (γεμίζοντας και αφήνοντας βέβαια 10 λεπτά να τραβήξει) σταμάτησαν σε όλους τους ατμοποιητές μου και οι μπουρμπουλήθρες.
 
Χτύπημα: Στα 16-17,5W και με υγρά 12mg πολύ καλό για τα γούστα μου, εντονότερο από αυτό του Triton mini με την 1.8 Clapton και σαφώς εντονότερο απ’ αυτό του Melo III mini με την 1.8Ω του Triton.
 
Διάρκεια: Έβγαλε με γνωστό εξολοθρευτή αντιστάσεων (Relax/Eliquid France) 30mL, στα 17W-17,5W χωρίς αισθητή αλλοίωση γεύσης. Την άλλαξα για ψυχολογικούς λόγους. Με το Gandalph/Lamda και το Turkish/Liqua, τα ίδια.
 
Κατανάλωση: Για τη μέτρηση της κατανάλωσης, πρέπει αρχικά να συμφωνήσουμε για μια (κοινή για όλους)  μονάδα μέτρησης της κατανάλωσης (εύκολο) πέρα από την απλή (εμπειρική) αίσθηση  και μετά να συμφωνήσουμε επίσης στο ποιες παράμετροι θα παραμείνουν σταθερές κατά τη σύγκριση (δύσκολο).  Αν θέλω για παράδειγμα να συγκρίνω στον ναυτιλάκο την κατανάλωση της 0.7 με την 1.8 μπορώ να θεωρήσω –εύκολα- ως μονάδα μέτρησης τις τζούρες ανά mL. Το δύσκολο είναι στο να πετύχω την ίδια (πχ ως προς το ντουμάνι) τζούρα με τις δύο αντιστάσεις. Αν καταφέρω να μη βρίσκω αισθητή διαφορά σ’ αυτό που παίρνω με τις δύο αντιστάσεις, αλλά η μία από τις δύο μετρήσω οτι καταναλώνει αισθητά λιγότερα ή περισσότερα, τίθεται θέμα κατανάλωσης. Δεν έχω κάνει τίποτα απ’ τα παραπάνω, ούτε προτίθεμαι, γιατί δεν αντιλήφτηκα κάτι ακραίο. Είναι ευχαριστημένος με αυτό που παίρνω σε σχέση με αυτό που δίνω.
 
Χρήση της 0.7 στον Triton mini: Στον Triton Mini, έχω χρησιμοποιήσει όλες τις αντιστάσεις του κλασσικού ναυτίλου καθώς και την 1.8 Clapton. H τελευταία μου έδωσε καλύτερο χτύπημα, ντουμάνι, γεύση. Ο Triton Mini είναι γενικά πιο αεράτος από τον Ναυτίλο 2. Ο συνδυασμός του Triton Mini με την 0.7 έδωσε ελαφρά χειρότερα αποτελέσματα, από τον Ναυτίλο 2 (όχι τόσο στη γεύση όσο στην αίσθηση τζούρας), αλλά καλύτερα από την 1.8 Clapton που χρησιμοποιώ ως την καλύτερη για τον Triton Mini.
 
Συμπέρασμα: Πείστε με οτι -ως προς την αίσθηση του ατμίσματος - οι επισκευάσιμοι είναι αισθητά πολύ καλύτεροι (και ξεπαραδιάστε με). Αν δεν το καταφέρετε, θα μείνω εδώ που είμαι.

Αποσυνδεδεμένος theodoreroulis

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #302 στις: Απριλίου 22, 2017, 18:40 »
Χαιρετω την παρεα. Διαβαζοντας λεπτομερως ολο το τοπικ αποφασισα να τον αγορασω. Ξερεις κανεις σε τι τιμες παιζει απο ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #303 στις: Απριλίου 22, 2017, 18:44 »
24 με 34€ περίπου.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #304 στις: Απριλίου 22, 2017, 23:33 »
καλησπέρα σας,
την Τρίτη 18/4 πήρα την απόφαση να αγοράσω το πρώτο μου Η/Τ και να σταματήσω το κάπνισμα μετά από 30 χρόνια!
Επέλεξα να αγοράσω το Aspire Zelos kit  που περιέχει τον ατμοποιητή Nautilus 2, καθώς είμαι άσχετη η πωλήτρια μου ετοίμασε τη συσκευή, έφτιαξε τις ρυθμίσεις και τη γέμισε με υγρό, από την πρώτη στιγμή παρατήρησα μια διαρροή στο overflow και είδα και την πωλήτρια προβληματισμένη να σκουπίζει συνέχεια το υγρό αλλά δεν μίλησα επειδή λόγω του ότι δεν ήξερα είπα μήπως ήταν φυσιολογικό, το επόμενο 24ωρο όμως είχα καταλήξει το περισσότερο υγρό να το σκουπίζω παρά να το ατμίζω και πολλές φορές μου έρχονταν και σταγόνες στο στόμα.....για να μην πολυλογώ στις 20/4 το επέστρεψα στο μαγαζί όπου μου είπαν ότι αυτό δεν είναι φυσιολογικό και η συσκευή στάλθηκε για έλεγχο στην εταιρία και είμαι στην αναμονή για απάντηση.

[justify]@xristinager, καλησπέρα και καλωσόρισες στην υπέροχη παρέα![/justify]
[justify]Αν μου επιτρέπεις να πω κάτι σε αυτά που είδες μέχρι τώρα. Ο Ναυτίλος έχει γράψει χρυσή ιστορία. Το να πιάσουν οι επόμενοι Ναυτίλοι τον 1ο, είναι σκέτος άθλος. Μία από τις καλύτερες επιλογές για εισαγωγή στο άτμισμα, που μπορεί να κάνει κάποιος. Προσωπικά, θα έλεγα: πολύ πολύ καλά έκανες που επέστρεψες τον ατμοποιητή στο κατάστημα. Από τη στιγμή που διαπίστωσες το οποιοδήποτε πρόβλημα, και δεν έχει να κάνει το πόσο έμπειρη ή όχι είσαι. Δεν πρέπει να τρέχουν υγρά, δεν πρέπει να έχω το παραμικρό πρόβλημα διαρροής, δεν πρέπει να έχω δυσάρεστες εισπνοές (π.χ. να στάζει το οτιδήποτε από το επιστόμιο). Όταν με το καλό παραλάβεις ξανά τον Ναυτίλο 2, πιστεύω πως αξίζει να τον κρατήσεις. Είναι όμορφο και τίμιο το σύνολο που επέλεξες. Καταπληκτική γεύση, όμορφος, μικρός, τίμιος εργοστασιακός. / τα υπόλοιπα, π.χ. πώς θα βάλω σωστά μία αντίσταση, τι αντίσταση να επιλέξω, πώς γεμίζω σωστά το υγρό μου, όλα αυτά θα τα δεις εδώ, όλοι οι φίλοι είναι ιδανική πηγή πληροφοριών. [/justify]

Αποσυνδεδεμένος xristinager

  • *
  • 45
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #305 στις: Απριλίου 23, 2017, 00:05 »
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Εδώ και δυο μήνες που πήρα την απόφαση για Η/Τ μελετάω καθημερινά γύρω από αυτό, εεεεεεε που θα πάει σιγά σιγά θα μάθω!

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #306 στις: Απριλίου 23, 2017, 16:45 »
Καλησπέρα στη παρέα. 
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση όσο αναφορά τον Nautilus 2 και τη σύγκριση αυτού με τον Triton Mini.
(triton 2 mini λογικά, αν το γράφω σωστά), από την ανάποδη όμως πορεία.

Πρόλογος: (για να μπείτε στη ψυχολογία ενός σχετικά ψημένου ατμιστή, χωρίς ιδιαίτερα μεγάλη ποικιλία όμως, σε μάρκες και μοντέλα συσκευών).
Βλέπετε, η σειρά με την οποία γνώρισα τους ατμοποιητές και τα σχετικά του vaping ήταν μάλλον κλασσική.
Ξεκίνησα παλαιότερα με μπαταρίες 650 και τους ατμοποιητές με τα φιτιλάκια, ακολούθησα τη πορεία με μεγαλύτερες μπαταρίες (1100, στη συνέχεια με Voltage Variable), και παράλληλα κυκλοφορούσαν όλο και καλύτεροι ατμοποιητές. (κρυμμένα πια τα φιτίλια μέσα στην αντίσταση, Bottom Dual coil, Bottom vertical coil, κτλ). 

Τελικά για μεγάλο διάστημα βρήκα σετάκι στα κυβικά που ήθελα, με το All in One (τύπου Αιο κτλ) με αντιστάσεις στα 1,5Ohm Μιας και πάντα αναζητούσα τσιγαρίσια τζούρα όπως λέγεται, σφιχτή και όχι αεράτη καθώς και με μικρή κατανάλωση. Το τονίζω αυτό μιας και αποτελεί το ένα απο τα δύο ζητούμενα της ερώτησης μου.

Στη πορεία ψάχτηκα λιγάκι με σετάκι τύπου Aio στο οποίο όμως είχες πλέον και τη δυνατότητα να αλλάξεις μπαταρία και σιγά σιγά συνειδητοποίησα πως αυτό το είδος ήταν ακόμη καλύτερο όσο αναφορά τις καθημερινές μου ανάγκες.

Πέρασα στο Istick picko με μπαταρία που αλλάζεις και τη δυνατότητα - επιτέλους - να μπορείς να βάλεις πάνω και διαφορετικούς ατμοποιητές.
Εδώ ξεκίνησα με τον Melo 3, ο οποίος ήταν το ίδιο εύκολος με τον Αιο όσο αναφορά τη πλήρωση υγρού, αλλά οι αντιστάσεις του, μου φάνηκαν αρκετά πιο αεράτες.

Με τα πολλά, κάνοντας υπομονή και δοκιμάζοντας τελείως τυχαία, βρέθηκε στα χέρια μου ο nautilus 2. Μέχρι τότε αγνοούσα τελείως την ύπαρξη των Aspire, (triton, nautilus κτλ)
Με αντίσταση 1,8 Οhm (την κανονική - default - εργοστασιακή απλή BVC, όχι τη χρωματισμένη clapton), η αίσθηση χτυπήματος είναι τέλεια.
Τη μεγαλύτερη διαφορά τη βρήκα όμως στη γεύση. Κάνω DIY υγρά και πραγματικά αρχικά νόμιζα ότι  είχα κάνει κάτι διαφορετικό εν αγνοία μου στα υγρά. Δε μπορούσα να πιστέψω ότι υπήρχε τόσο μεγάλη διαφορά στη γεύση!

Όλα καλά λοιπόν θα μου πείτε, και ποιό το πρόβλημα σου; 
Το "πρόβλημα" που αντιμετωπίζω είναι στη πλήρωση του Nautilus 2. Φυσικά στο σπίτι τα πράγματα είναι πιο εύκολα και δεν έχω κανένα παράπονο.
Στη δουλειά όμως (εξωτερικής φύσεως), τα πράγματα δυσκολεύουν κατακόρυφα. Πολλές φορές έχω βρεθεί εν τέλη κουρασμένος απο τους χειρισμούς που χρειάζεται ο Nautilus 2 κατά τη διάρκεια πλήρωσης του και ουκ ολίγες να ψάχνω χαρτί να τον σκουπίσω.
(ακολουθώ κατά γράμμα τις μεθόδους που απέκτησα διαβάζοντας και αυτό το forum, και άλλες πηγές, ώστε να μη βρίσκομαι με υγρό στα χέρια, αλλά και πάλι είναι τόσα τα βήματα και ίσως κι εγώ λιγάκι αδέξιος). 
Ειλικρινά επειδή ατμίζω αρκετά, χρειάζεται να αλλάζω το υγρό αρκετές φορες μέσα στην ημέρα και άρα δε μιλάμε για περίπτωση "συμπληρώνω υγρό 1 φορά στο σπίτι και φεύγω".

Εδώ λοιπόν έρχεται το ερώτημα, καθώς ψάχνοντας και χωρίς να φύγω από τις τσιγαρίσιες, έχω τη τάση τις τελευταίες μέρες να "κοζάρω" τον Triton mini, καθαρά και μόνο λόγω της δυνατότητας να βάλεις υγρό σχετικά πιο ανώδυνα, από τη κορυφή του ατμοποιητή
(Ίσως εδώ να προβληματίσω ή και να δώσω λύση στον χρήστη Krmhlds που προσεγγίζει τον Nautilus 2 απο τη πλευρά του triton, ενώ εγώ ανάποδα).

Ο προβληματισμός τίθεται στο εάν θα χάσω απο τη γεύση (συγκριτικά με τον Nautilus 2). Δεν είναι εύκολο τώρα που βρήκα την απόλυτη αίσθηση τσιγαρίσιας τζούρας (mouth to lung), με την επική για μένα γεύση, να ανέβω σε πιο αεράτη τζούρα ή να κατέβω σε μικρότερη γεύση. 
Ειλικρινά τον θεωρώ ως τον απόλυτο ατμοποιητή που έχω δοκιμάσει, με μοναδικό "πρόβλημα" τον πολύπλοκο τρόπο επαναπλήρωσης του υγρού. 

θα μου πείτε πάλι, ωραία ρε φίλε, γιατί δε τον παίρνεις να τους συγκρίνεις και να διαπιστώσεις από μόνος σου τις διαφορές.
Καλώς ή κακώς δε περισσεύουν για να αγοράζω συχνά και άνετα, ατμοποιητές, και συνεπώς θεώρησα σωστό να πάρω πρώτα κάποιες γνώμες πιο έμπειρων ατμιστών επάνω στο θέμα. (μη προτείνετε Kabuki ατμοποιητή, διότι πολύ απλά δε τον βρήκα κάπου για αγορά σε φυσικό κατάστημα εδώ κοντά, και στα Online έχουμε θέμα αλλά αυτό είναι μία άλλη ιστορία).

Τον Nautilus 2, τον χρησιμοποιώ στις 3 τρύπες airflow, και με αντίσταση 1,8 Ohm @ 12W. 
Με βάση την εμπειρία σας στους δυο ατμοποιητές 
(αλλα και ενδεικτικά τα ερωτήματα του χρήστη "Krmhlds" 
και τις εντυπώσεις του χρήστη "Galileo"), 

Πιστεύετε ότι:  

1). Έχει μεγάλη διαφορά στη γεύση ο nautilus2 σε σχέση με τον Triton mini?

2). Όντως η πλήρωση υγρού στον Triton είναι πιο εύκολη και "on the go"? ή ουσιαστικά έχουν τόσες ομοιότητες που δεν δικαιολογείται η αγορά του τρίτον για αντικατάσταση του κατά τα άλλα τέλειου nautilus 2?

3). Υποθετικά μπορεί κανείς να πετύχει το ίδιο airflow, (3 τρύπες ανοιχτές με nautilus 2) με τον triton mini?
Και τι γίνεται στο θόρυβο? (χαρακτηριστικό κάποιων ατμοποποιητών είναι πως "σφυρίζουν" μερικές φορές. O nautilus 2 τουλάχιστον, είναι αθόρυβος και δεν ακούγεται). 

Όπως και να έχει, ο nautilus 2 είναι τίμιος ατμοποιητής με υπέροχη γεύση, τεράστια παραμετροποίηση airflow και δυνατές, σίγουρες αντιστάσεις για τα γούστα mouth to lung, και πιστεύω πως αξίζει το κόστος του. Έχω την αίσθηση όμως, πως στο γέμισμα υγρού έχω βρεθεί ένα βήμα πίσω.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος!

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #307 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:11 »
Καλωσόρισες!

1) Όχι, μεγάλη σε καμμία περίπτωση. Κάποιοι, μάλιστα, βρίσκουν τον Triton mini πιο απολαυστικό.

2) Ναι, είναι πολύ πιο εύκολος στην αναπλήρωση. Άσε που δεν χρειάζεσαι χαρτοπετσέτα, χαρτομάντιλο, ή ό,τι άλλο απορροφητικό. Καμμία σχέση.

3) Θεωρητικά, ναι. Πάραυτα, ο Triton mini είναι ένας πιο αεράτος ατμοποιητής.

Ο Ναυτίλος 2 είναι ένας πολύ ήσυχος ατμοποιητής, ακόμα και με τον αέρα full open. Ο Τriton mini όχι τόσο ( ήσυχος όμως και αυτός ).

Είναι και οι δύο αξιόλογοι ατμοποιητές, και δεν πρέπει να λείπει κανείς τους από το οπλοστάσιο ατμιστή που χρησιμοποιεί εργοστασιακούς.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #308 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:27 »

1). Γεύση: Πολύ καλό αυτό! Συνεπώς δεν υπάρχει χαοτική  διαφορά γεύσης, κιαν πρόκειται περί λεπτής διαφοράς, είναι αναγκαία η απόκτηση και των δύο όντως.

2). Αναπλήρωση:  Αυτό τουλάχιστον στη διάρκεια της εργασίας έξω πραγματικά θα μου λύσει τα χέρια.

3). Θόρυβος: Οκ, καταλαβαίνω πως είναι πιο αεράτος, βέβαια θα προσπαθήσω να τον χρησιμοποιήσω όσο το δυνατόν, σε κατάστημα, προτού μπορέσω να κάνω την αγορά, αλλά όπως σοφά είπες, εφόσον είναι και οι δύο τόσο καλοί, ίσως τελικά αξίζουν μία θέση στο "οπλοστάσιο" μας.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, το εκτιμώ!


Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2017, 18:09 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #309 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:39 »
Έγραφα μαζί με τον 30SmokingYears αλλά με πρόλαβε. Συμφωνώ απόλυτα. Για να μην πάει χαμένο το κείμενό μου:

1. Με την ίδια αντίσταση, όχι. Η διαφορά στη γεύση είναι ανεπαίσθητη υπέρ του ναυτίλου και αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου.
 
2. Η αναπλήρωση στον Triton mini είναι πολύ πιο εύκολη. Είναι κορυφή στην ιδιότητά του αυτή. Χωρίς να τον βγάλεις από το mod, ξεβιδώνεις το drip tip, γυρνάς ένα δακτυλιδάκι που έχει ώστε να ανοίξουν οι τρύπες αναπλήρωσης, γεμίζεις, ξαναγυρνάς το δακτυλιδάκι να κλείσουν οι τρύπες, φοράς το drip tip και ατμίζεις. Πολλοί προτείνουν να κλείσεις πρώτα το airflow, και να το ανοίξεις μετά την αναπλήρωση. Το έχω ξεχάσει άπειρες φορές και δεν έγινε τίποτα.
 
3. Ναι, μπορείς να πετύχεις τις 3 τρύπες του ναυτιλάκου με τον Triton mini με σχετικά κλειστό το airflow του τελευταίου. Για μένα όμως ο ναυτίλος έχει πιο στρωτή τζούρα. Μην φαντάζεσαι καμιά τρομερή διαφορά, αλλά έχει. Ούτε ο Triton mini είναι θορυβώδης. Ο ναυτίλος όμως τον νικάει ελαφρά.  Καμία σχέση πάντως και οι δύο με το Melo III που κάνει (σχετική) φασαρία.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #310 στις: Απριλίου 23, 2017, 17:58 »

Ευχαριστώ για την απάντηση! :)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2017, 18:10 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος lesarros

  • **
  • 203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #311 στις: Απριλίου 25, 2017, 02:16 »
Εμαθα ένα πολύ ευχάριστο νέο σήμερα!
Ετοιμάζεται extension kit για τον Nautilus 2 από ελληνική εταιρία,ιδιαίτερα γνωστή και αγαπητή στο φόρουμ.
Αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο στάδιο των δοκιμών με πολύ καλά αποτελέσματα ως τώρα, όπως μου είπαν! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #312 στις: Απριλίου 25, 2017, 08:46 »
Οι Steamtuners στον Ναυτίλο;; Για να δούμε τι θα δούμε! :D

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #313 στις: Απριλίου 25, 2017, 10:07 »
Τι ακριβως ετοιμαζεται δλδ;
Μεγαλυτερο τζαμακι και μεγαλυτερο κοστουμι ή ολοκληρος κλωνος του N2 ?

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #314 στις: Απριλίου 25, 2017, 15:14 »
Καλησπέρα
Παρέλαβα σήμερα το nautilus 2 και του εβαλα την 1.8 . Μόλις τραβάω 2-3 τζούρες μετά αρχίζει η υπερτροφοδοσία και η "μπουρμπουλήθρες". Συμβαίνει και σε άλλους ? και αν ναι ποιά η λύση?


Μάλλον το πρόβλημα λύθηκε . Άλλαξα αντίσταση και μάλλον έφταιγε το Ο ring της "μαμάς" αντίστασης γιατί εκτός απο μπουρμπουλήθρες έχανε το ύγρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2017, 15:39 από greekn1c »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171762 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13980 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9314 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364