vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 2 χρήστες
camber, manoslykos

Twitter

Σύρμα SS (stainless steel)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #780 στις: Μαρτίου 09, 2016, 14:21 »
Είναι από το σύρμα όμως Μάκη με τόσους άλλους παράγοντες που παίζουν?
Σκασιμάτα ελάχιστα έχω εως καθόλου.Λίγο θορυβώδες ίσως.

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #781 στις: Μαρτίου 09, 2016, 14:34 »
Για το πρασινο της ud ποιο tcr προτείνετε; ψαχνω να το βρω στο θεμα αν εχει αν αναφερθεί και δεν βρίσκω κάτι;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #782 στις: Μαρτίου 09, 2016, 14:50 »
Παιδιά τι να πω, του είχα κάνει τρία στησίματα και στα τρία ο κακός χαμός μέχρι που το άφησα στην άκρη αφού είχα και τα υπόλοιπα συρματα να κάνω μια χαρά τη δουλειά μου. Μετά το παραπάνω μήνυμα που έγραψα όμως είπα να του δώσω μια ευκαιρία ακόμα, μόλις έστησα λοιπόν τον kayfun v3 και το άτιμο τώρα παίζει υποδειγματικά! Θα μας τρελάνει αυτό το πράγμα.. πάντως έχουν αναφέρει κι άλλοι τα ίδια για το συγκεκριμένο σύρμα στο πράσινο καρουλάκι, δεν είμαι ο μόνος και σίγουρα το διαπίστωσα όχι σε ένα αλλά σε τρία στησίματα. Ειδικά όταν έχεις κι άλλο σύρμα να συγκρίνεις στήνοντας την αμέσως επόμενη στιγμή, ε τότε σιγουρευεσαι ότι με το συγκεκριμένο κάτι δεν πάει καλά.
Κι όμως τώρα παίζει όμορφα κι αθόρυβα, ίσως του ταίριαξε καλύτερα το cotton bacon απ'ότι το kgd που έβαζα πριν.. :)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #783 στις: Μαρτίου 09, 2016, 14:59 »
 Ειδικά όταν έχεις κι άλλο σύρμα να συγκρίνεις στήνοντας την αμέσως επόμενη στιγμή, ε τότε σιγουρευεσαι ότι με το συγκεκριμένο κάτι δεν πάει καλά.

Την αμέσως επόμενη στιγμή έβαλες πιό σωστά το βαμβάκι γι' αυτό και έπαιξε καλά... ;)

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #784 στις: Μαρτίου 09, 2016, 15:07 »
 αλλά και από την άλλη πλευρά, αυτή της υγείας αρχίζω να χάνω την εμπιστοσύνη μου σε αυτή.
Πάλι φωτιες και διάβασμα μας βάζεις φίλε Τzifos. :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #785 στις: Μαρτίου 09, 2016, 16:11 »
Την αμέσως επόμενη στιγμή έβαλες πιό σωστά το βαμβάκι γι' αυτό και έπαιξε καλά... ;)
Φυσικά και μου πέρασε απ'το μυαλό αλλά όλο αυτό μου φαίνεται κάπως, να πετυχαίνω τόσα στησίματα το ένα μετά το άλλο με τόσα σύρματα και να μου στραβώνει με το συγκεκριμένο τρεις συνεχόμενες.. Είναι γεγονός ότι τώρα έπαιξε σωστά με το cotton bacon όμως, ίσως με το kgd να ξανακάνει το ίδιο αν το δοκιμάσω ξανά μελλοντικά..

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #786 στις: Μαρτίου 09, 2016, 17:05 »
Έχω εγώ σκασιματα με αυτό το σύρμα συνέχεια. Και την καλύτερη αντίσταση να έχω στήσει σκάει χαχαχα. Δοκιμασα με το βαμβάκι μήπως βαζω λίγο αλλά αυτό κοπαναει κανονικά. Εμένα δεν με πειράζει τόσο αλλά με κοιτούν περίεργα έξω

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #787 στις: Μαρτίου 09, 2016, 17:10 »
Και το δικο μου μαυρο καρουλακι ss της UD απο FT με ειχε τρελανει στα πυροτεχνηματα με TC.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #788 στις: Μαρτίου 09, 2016, 17:18 »
Για τα σκάσιματα δοκιμάστε να κάνετε τις σπειρες ενωμενες.
Εμένα έτσι βελτιώνεται σε μεγάλο βαθμό η κατάσταση σε σχέση με τις spaced αντιστάσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #789 στις: Μαρτίου 09, 2016, 17:19 »
Παιδάκια, κάντε contact αντίσταση (κολλητές τις σπείρες) για να μην ξαναδείτε ποτέ σκάσιμο , αν δεν θέλετε..

Στο πληκτρολόγιο μου βλέπεις nemesis.. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #790 στις: Μαρτίου 10, 2016, 05:24 »
Παρολο που εγω ανοιξα το συγκεκριμενο νημα, δεν μπορεσα να το παρακολουθησω με τα τρεχαματα που εχω...
Διαβασα τωρα τις περισσοτερες σελιδες, και θα ηθελα να τοποθετηθω σε καποια πραγματα.

Καταρχην πρεπει να διευκρυνιστει οτι το tcr που βαζουμε σε καθε μοντ (για το καθε συρμα) ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο μοντ σε μοντ.
Δυστυχως για εμας η καθε εταιρια που φτιαχνει μοντ μπορει ν χρησιμοποιει διαφορετικο αλγοριθμο για να ελεγχει την θερμοκρασια στο καθε συρμα.
Επισεις οι διατομες των συρματων ΔΕΝ παιζουν κανενα ρολο στο tcr.
Μονο την συσταση του συρματος προσεχουμε (ss 304,316,316L....Ni200, Ti....)που και παλι λογου νοθειας δεν ειμαστε 100% σιγουροι, αλλα τεσπα αυτη ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα...Ειπαμε εμεις η πρωτη γενια ατμιστων ειμαστε πειραματοζωα... :wall:

Ειδα να αναφερεται για ss316L = tcr 088, 092, 105, 120...
Αναλογα το μοντ παιδια!!
Διαβασα για παραδειγμα οτι SS316L στο vtc mini παιζει καλα με tcr 088
Αν το βαλεις ομως σε αλλο μοντ π.χ. Dicodes εχεις μεγαλη αποκλιση. Στο Dicodes το SS316L θελει 098 η' 099, και σε αλλο μοντ αλλο, και παει λεγοντας....
Βεβαια υπαρχει ενας γενικος κανονας του οσο λιγοτερο μεταβαλλεται η αντισταση σε ενα συρμα, τοσο μικροτερη τιμη δινουμε στο tcr. Οποτε οκ, δεν προκειται να δουμε σε SS 316L να δινουν tcr 200, αλλα και το +- 5 ειναι αρκετο για να μην δουλευει σωστα.

Π.χ. οποιος θελει να δοκιμασει NiFe30 με αλλο μοντ εκτος του dicodes ΜΗΝ ειναι και τοσο σιγουρος οτι βαζοντας tcr 320 θα παιξει καλα.
Μετα εχουμε και το τσιπακι του μοντ και το κατα ποσο δουλευει σωστα, smooth,κτλ... αν ο 510 διαβαζει σωστα και δεν εχει "παιξιμο" στην τιμη της αντιστασης....αλλη μεγαλη κουβεντα αυτη  ;D

Και σε ολα τα παραπανω, να προσθεσουμε και τις μεταβολες της αντιστασης απο ατμοποιητη σε ατμοποιητη, λογω κακης αγωγιμοτητας, "παιξιμο" δηλαδη στην τιμη της αντιστασης..... (που αν κανει επαφη και σε μοντ με οχι καλο πολο .......σιτ χαΐ εντ γουοτς!!!  :laugh1: )

Για να δουλεψει λοιπον σωστα ο ελεγχος θερμοκρασιας, θελει καλο μοντ (τσιπακι) και καλον ατμοποιητη (σωστα και σταθερα ρευματα)
Που θα τα βρουμε αυτα? Ενας θεος ξερει!!! ::)

Αλλα οταν ακουω-διαβαζω οτι μοντ των 60 ευρω, με clone ατμοποιητη, και στησιμο με SS316L με tcr 105 ετσι γιατι το δινει ετοιμο το μοντακι......οτι δεν δουλευει καλα, δινει ζεστο κτλ, αρα φταιει το συρμα........ε τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα  :idiot1:


Χωρις αυτο να σημαινει βεβαια οτι και ενας ακριβος ατμοποιητης θα δωσει σωστη ωμικη αντισταση. Απο προσωπικη εμπειρια, σε καλο μοντακι για tc (Dicodes extreme v2), δοκιμασα 3 ατμοποιητες, ο kaifun lite+ δουλεψε καλυτερα απ ολους,κι ας ειναι ο γηραιοτερος ολων, ενω 160 ευρω ατμοποιητης οχι. Εχει θεμα με τον πολο ο συγκεκριμενος και ειναι πλεον γνωστο. Σε VW τα σπαει, αλλα εδω μιλαμε για ελεγχο θερμοκρασιας.

Το SS συρμα καθως θερμαινεται, εχει πολυ μικρη, ισως την μικροτερη μεχρι στιγμης μεταβολη της αντιστασης, σε σχεση με αλλα συρματα.
Η παραμικρη αποκλιση χαλαει τα παντα!!!
Αρα, για να επιτυχουμε το πολυποθητο αποτελεσμα, πρεπει να εχουμε οτι "καλυτερο-σταθερο" σε μοντ και σε ατμοποιητη, υπαρχει εκει εξω !!!

Αυτα τα ολιγα  :eyesplash: προς το παρον απο μενα,
Καλα ατμισματα παιδια  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2016, 06:38 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #791 στις: Μαρτίου 10, 2016, 11:54 »
Αυτό με τους διαφορετικούς αλγόριθμους σε κάθε mod και το TCR εγώ δεν το αντιλαμβάνομαι απο τη στιγμή που η θερμοκρασία του κάθε σύρματος υπολογίζεται με ένα συγκεκριμένο τύπο. Και όταν λέω θερμοκρασία, εννοώ η μεταβολή της αντίστασης και κατ' επέκταση η θερμοκρασία όσο γίνεται σύμφωνα με τον τρόπο που δουλεύει το TC σήμερα. Το μόνο που μπορεί να έχει διαφορά έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ είναι ο τρόπος που μετράει τις μεταβολές το κάθε mod. Πόσες μεταβολές το δευτερόλεπτο και ότι άλλο μετράει τέλος πάντων. Το TCR δεν είναι κάτι που αποφασίζουμε εμείς, αλλά ο κατασκευαστής του σύρματος. Απο τη στιγμή λοιπόν που ο κατασκευαστής δεν μας δίνει TCR, πειραματιζόμαστε με τις διάφορες τιμές του TCR με γνώμονα αυτό που αρέσει στον καθένα αντί να ανεβοκατεβάζουμε θερμοκρασία.  :dontknow: 
Για αυτό έχει γίνει και όλη αυτή η κουβέντα με το ατσάλι συγκεκριμένα που δεν μας δίνει TCR ο κατασκευαστής. Η διατομή συμφωνώ οτι παίζει ρόλο μόνο στην τιμή της αντίστασης και όχι το TCR, αλλά όταν ο κατασκευαστής σου δίνει άλλη διατομή και άλλη είναι τελικά το σύρμα, μπαίνουν στη μέση και αμφιβολίες για την ποιότητα του σύρματος.

Επίσης οι περισσότεροι που είχαμε πρόβλημα με τα TCR στο ατσάλι χρησιμοποιούμε το ίδιο mod.

Να πω και κάτι για το NiFe30. Eγώ (αλλά και άλλοι απο όσο ξέρω) με NiFe30 της dicodes είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δουλεύει άψογα σε VTC mini με TCR 320 και σε σχέση και με άλλα σύρματα για τα δικά μου γούστα και έτσι όπως έχω καταλάβει εγώ οτι πρέπει να δουλεύει σωστά ο έλεγχος θερμοκρασίας.
Επίσης επειδή ακριβώς το ss έχει μικρή μεταβολή αντίστασης, η παραμικρή μεταβολή στο TCR δεν αλλάζει και πολλά πράγματα. Θα άλλαζε στο Ni200 που έχει τη μεγαλύτερη μεταβολή αντίστασης σαν σύρμα. Δε νομίζω κανένα mod να μπορεί να μετρήσει πάνω απο δύο δεκαδικά ψηφία...
Θα συμφωνήσω στο ότι οι αποκλίσεις απο εσωτερικές αντιστάσεις παίζουν ρόλο.

ΥΓ: Επειδή είμαι στη δουλειά και την απάντηση την έγραψα σε δύο χρόνους και βιαστικά, ελπίζω να μην παρανόησα κάτι και τελικά έγραψα αρλούμπες  ;D 

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Tsekouras

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #792 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:32 »
Να πω και κάτι για το NiFe30. Eγώ (αλλά και άλλοι απο όσο ξέρω) με NiFe30 της dicodes είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δουλεύει άψογα σε VTC mini με TCR 320 
Φίλε Estrifan βοήθησε με λίγο.  Όταν λες TCR 320 πως είναι κανονικά στο τετραψήφιο του VTC? 0320? Ευχαριστώ 

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #793 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:37 »
Ναι, αυτό είναι Γιάννη. Στο δικό μου vtc το nife30 δούλεψε καλά για μια μέρα και την επόμενη με κρέμασε. Με nife48 δούλεψε πολύ καλύτερα, οπότε προτιμώ αυτό :yes:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Σύρμα SS (stainless steel)
« Απάντηση #794 στις: Μαρτίου 10, 2016, 12:47 »
Kαι το τικο μου nife 30 της dicodes οταν το εβαλα στο dani επαιξε εξαιρετικα και ειχε πολυ καθαρη γευση,
δοκιμαζοντας και στο vtc επαιξε καλα αλλα και εγω ειχα θεματα μετα απο περιπου 2 ημερες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66147 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174819 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313039 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14486 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124929 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix