vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

375 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, chris71, camber

Twitter

Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #690 στις: Μαΐου 05, 2017, 11:30 »
Στην Ελληνικη νομοθεσια δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμα βεβαια τα Shake and Vape της Natura. Εχω μιλησει με πολλους καταστηματαρχες και πολλοι εχουν αμφιβολιες. Απο την στιγμη που το μπουκαλακι εχει μεσα PG/VG παυει να ειναι αρωμα και ειναι ετοιμο υγρο προς ατμιση, το οποιο θα επρεπε να φορολογειται. Αλλα η εταιρια το παρουσιαζει ως αρωμα. Οποτε και ειναι και δεν ειναι παρανομο. Για να δουμε...

Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #691 στις: Σήμερα στις 12:35 »



Και μολις εμαθα για τα Natura:

Ως λογική συνέχεια των ερωτηματικών που υπάρχουν σχετικά με το νομικό κενό που υπάρχει στον νόμο σχετικά με την φορολόγηση των υγρών αναπλήρωσης, θα θέλαμε να ενημερώσουμε πως εμείς οι ίδιοι ( HEXOCELL GREECE ) σε συνεργασία με το δικηγορικό γραφείο με το οποίο συνεργαζόμαστε έχουμε (εδώ και αρκετές εβδομάδες ) συντάξει, πρωτοκολλήσει ( επισημοποιήσει ) και αποστείλει σχετικό έγγραφο προς το τελωνείο μέσω του οποίου περιγράφουμε την κατάσταση και ζητάμε να παρθεί επίσημα θέση από τον πλέον αρμόδιο επί του θέματος. 

Οποτε αναμενουμε!  
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2017, 13:23 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος pap150

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #691 στις: Μαΐου 05, 2017, 13:24 »
Κατάλαβα.... να στοκάρουμε από τώρα προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος alekos6466

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #692 στις: Μαΐου 06, 2017, 09:51 »
πηρα το tribeca and soho να δω οντως αν ειναι tribeca.. πρωτη φορα δοκιμασα natura...10 νικοτίνη 60 ml υγρου.όλα μαζί 21 ευρω

φοβερο υγρο.δεν μ εχει δημιουργησει κανενα θέμα..
αλλα η halo πως δεν της εχει κανει θεματα σχετικα με το ονομα; η εστω η εταιρία που βγαζει το soho;
Με το σκεπτικό σου, θα έπρεπε η Νέα Υόρκη και το Λονδίνο, να κάνουν μήνυση στη Halo και τη Flavor Art αντίστοιχα. Soho: Περιοχή του Λονδίνου. Tribeca: Γειτονιά της Νέας Υόρκης.

Αποσυνδεδεμένος lazmo

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #693 στις: Μαΐου 06, 2017, 11:46 »
οχι αλλα:

tribeca κ soho εκτος από περιοχες ειναι καπνικα υγρα.ειδικα η tribeca που ειναι αμερικανικη εταιρεία και χανει πελατες μεσα απο αυτό.
φυσικά δεν κραζω την natura.εχω στην κατοχή μ το tribeca κ soho.μαρεσει γιατι μ βγαζει τριμπεκα.

that's all

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #694 στις: Μαΐου 06, 2017, 14:13 »
Η εταιρεία δεν είναι Tribeca αλλά Halo. Δεν μπορεί να αξιώσει κάτι, εκτός και αν κάποιος άλλος πουλήσει Halo Tribeca. Αν ίσχυε το αντίθετο, τότε η πρώτη εταιρεία που έβγαλε ποτέ υγρά αναπλήρωσης, θα είχε πατεντάρει όλο το σύμπαν. Και η FA είχε λανσάρει Green Apple, είναι κάτι το οποίο θα μπορούσε να πατεντάρει και καμιά άλλη εταιρεία να μην μπορεί να πουλήσει πράσινο μήλο?  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος lazmo

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #695 στις: Μαΐου 06, 2017, 14:21 »
η halo εννοουσα.

αλλα εχει ακριβως το ονομα της.

πχ ειναι να παει να βγαλει αλλη εταιρεια κοκα κολα

μπορει  να βγαλει κολα αλλα οχι κοκα κολα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #696 στις: Μαΐου 06, 2017, 14:33 »
Το ίδιο λέμε: μία εταιρεία μπορεί να βγάλει Tribeca αλλά όχι Halo Tribeca. Τα εμπορικά σήματα/επωνυμίες/διακριτικοί τίτλοι για να πατενταριστούν, πρέπει να είναι πρωτότυπα και μη διαθέσιμα στο ευρύ κοινό. Το όνομα Tribeca ας πούμε, παραπέμπει σε γειτονιά της Νέας Υόρκης. Ε δεν θα μπορούσε η Halo να αξιώσει δικαιώματα από κάτι τέτοιο. Όπως δεν θα μπορούσε και η Coca Cola να αξιώσει δικαιώματα για το "Cola" καθώς παραπέμπει στο κάρυον κόλας το οποίο δίνει και τη χαρακτηριστική γεύση.

Αντιθέτως, η RuYan που κατασκεύασε πρώτη (όπως εικάζεται) το RY4, θα μπορούσε να το είχε πατεντάρει.

Ξεφεύγουμε όμως λίγο, ε?  :)

Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #697 στις: Μαΐου 13, 2017, 13:47 »
Από ότι διαβάζω στα παλαιότερα posts αυτά τα υγρά είναι κυρίως VG based χωρίς όμως να ξέρουμε την ακριβή αναλογία. Ξέρουμε αν τα shake & vape είναι και αυτά κυρίως VG based;

Φυσικά παίζει ρόλο και το booster που θα ρίξεις μετά τι αναλογίες θα πάρει τελικά αλλά ρωτάω στο περίπου.

Επίσης όταν είχα πάρει το london rain σε shake & vape ενώ στην αρχή ήταν διαφανές το υγρό μετά από 3 μέρες πήρε χρωματάκι και ανέβηκε και η γεύση του πολύ, ενώ αντίθετα έχω μία βδομάδα ένα tribeca & soho και είναι ακόμη διαφανές, το είχα δοκιμάσει την 1η μέρα και ήταν άγευστο οπότε το έβαλα στην άκρη αλλά ακόμη δεν έχει πάρει καθόλου χρώμα. Εκτός και αν είναι έτσι το υγρό και είναι διαφανές;

Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #698 στις: Μαΐου 13, 2017, 14:11 »
Το  tribeca  του  2011-12  απλα  δεν  υπηρχε  μαματο  ..καμια  σχεση  με το  τωρινο    "κλεινω παρενθεση "

τωρα  το  tribeca&soho της  natura που  το  δοκιμασα  δεν  εχει  καμια  σχεση  ουτε  με  tribeca αλλα ουτε  και  με  soho

καμενη  ζαχαρη  με  ολιγον εως πολυ  ...εως  παρα  πολυ  πυραζινη  μου  εκανε   :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος ManKal

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #699 στις: Μαΐου 16, 2017, 01:18 »
Δοκίμασα χθες σε κεντρικό μαγαζί το lemon tart της Natura. Μόνο λεμόνι "άκουσα". Τίποτα άλλο. Δεν μπορώ να πω ότι δεν θα το άτμιζα, αλλά σε καμία περίπτωση σαν αυτό της dinner lady


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #700 στις: Μαΐου 16, 2017, 09:09 »
Από ότι διαβάζω στα παλαιότερα posts αυτά τα υγρά είναι κυρίως VG based χωρίς όμως να ξέρουμε την ακριβή αναλογία. Ξέρουμε αν τα shake & vape είναι και αυτά κυρίως VG based;

Φυσικά παίζει ρόλο και το booster που θα ρίξεις μετά τι αναλογίες θα πάρει τελικά αλλά ρωτάω στο περίπου.

Επίσης όταν είχα πάρει το london rain σε shake & vape ενώ στην αρχή ήταν διαφανές το υγρό μετά από 3 μέρες πήρε χρωματάκι και ανέβηκε και η γεύση του πολύ, ενώ αντίθετα έχω μία βδομάδα ένα tribeca & soho και είναι ακόμη διαφανές, το είχα δοκιμάσει την 1η μέρα και ήταν άγευστο οπότε το έβαλα στην άκρη αλλά ακόμη δεν έχει πάρει καθόλου χρώμα. Εκτός και αν είναι έτσι το υγρό και είναι διαφανές;
Στο ένα μαγαζί μου είπαν ότι το 30μελο είναι σε αναλογία 70-30 ενώ σε ένα άλλο που είδα online το έχουν για 100% VG. Μιας και του έβαλα 3 boosters δεν ξέρω εάν παίζω 55-45% ή 70-30 τελικά, αν και κρίνοντας από το γδάρσιμο μάλλον η PG είναι χαμηλά (μετά από 3-4 τζούρες δεν την νιώθω καν)...

Το tribeca&soho που έχω (με 3 boosters) και χρώμα πήρε και γεύση έχει. Δυστυχώς, δεν έχει την γεύση που λέει η hexocell (επίγευση ξηρών καρπών κλπ). Το Maxxboro μου άρεσε περισσότερο. Είναι πιο κοντά στην περιγραφή...

Αποσυνδεδεμένος paiktaras

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #701 στις: Μαΐου 16, 2017, 22:27 »
σήμερα πήρα VANILLA BUZZ MIX-VAPE-SHAKE 30ML + 2 x Βάση 10ML 20mg = 50 ML , κόστος 10 €, στην δοκιμή που έκανα μου άρεσε αρκετά . Ο πωλητής μου είπε ότι η αναλογία είναι 50/50 και ότι δεν χρειάζεται αναμονή,ατμίζεται αμέσως μετά την παρασκευή, εγώ το αφήνω 24 ώρες πάντως να περιμένει ........ 

Αποσυνδεδεμένος Haruspex

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #702 στις: Μαΐου 17, 2017, 20:08 »
Στο ένα μαγαζί μου είπαν ότι το 30μελο είναι σε αναλογία 70-30 ενώ σε ένα άλλο που είδα online το έχουν για 100% VG. Μιας και του έβαλα 3 boosters δεν ξέρω εάν παίζω 55-45% ή 70-30 τελικά, αν και κρίνοντας από το γδάρσιμο μάλλον η PG είναι χαμηλά (μετά από 3-4 τζούρες δεν την νιώθω καν)...

Το tribeca&soho που έχω (με 3 boosters) και χρώμα πήρε και γεύση έχει. Δυστυχώς, δεν έχει την γεύση που λέει η hexocell (επίγευση ξηρών καρπών κλπ). Το Maxxboro μου άρεσε περισσότερο. Είναι πιο κοντά στην περιγραφή...
Ναι αυτή την εντύπωση έχω και εγώ, φαίνεται ότι προς VG κινούνται περισσότερο, σκεφτόμουν να δοκιμάσω να ρίξω 100% VG boosters αντί για 50/50 ώστε να γίνει περισσότερο αλλά λέω μη τυχόν γίνει μετά το υγρό πολύ παχύρευστο και να θέλει αραίωση.

Το δικό μου tribeca & soho δεν ξέρω τι γίνεται, έχουν περάσει 10 μέρες τώρα και οριακά δεν είναι διαφανές, ένα ανεπαίσθητο κίτρινο χρωματάκι έχει πάρει ή έτσι γίνεται και δεν είναι έντονο το χρώμα του; Καμία σχέση δηλαδή σε σύγκριση με το london rain, μέσα σε 2 μέρες είχε πάρει αρκετά έντονο κίτρινο χρώμα.

2 boosters ρίχνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #703 στις: Μαΐου 17, 2017, 21:44 »
Εντάξει, όταν λέω ότι πήρε χρώμα εννοώ ότι δεν είναι εντελώς διάφανο. Ένα ελαφρό κίτρινο χρώμα έχει και το δικό μου, πιθανόν από την οξείδωση της νικοτίνης παρά απ' οτιδήποτε άλλο...

Απ: Υγρά NATURA by HEXOCELL (εντυπώσεις)
« Απάντηση #704 στις: Μαΐου 18, 2017, 11:48 »
Τελικά τι αναλογία έχουν VG/PG. Σε αλλα καταστήματα λένε για 70/30 και άλλα 50/50. Στην ιστοσελίδα δεν αναφέρει κάτι...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14141 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 470 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem