vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

216 επισκέπτες, 8 χρήστες
TasMan, vasim, white varadero, dkostas, bloodlessz, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #570 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 11:26 »
μπα... παλι τα ιδια.. αλλοιωμενη γευση μου δινει... οχι καμμενο , αλλα αλλοιωμενη..
δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται..
δεν ειμαι και ειδικος στις αντιστασεις, αλλα νομιζω πως στηνονται αξιοπρεπως ..
πως γινεται την πρωτη φορα να εγινε κοπλε με την μια και τωρα μετα απο 4 να μην γινονται καλες?  :confused1:
σκεφτομαι μηπως εχει θεμα το υγρο μου? αλλα πως , απ την μια στιγμη στην αλλη?
μηπως θελει καποια ml να στρωσει? τι να πω.....

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #571 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 12:31 »
Αλλαξε και υγρο να δεις αν εξακολουθει να ισχυει αυτο που λες, μηπως εχεις κορεσμο γευσης. Απο αυτα που λες μπορει ειτε να δουλευεις σε χαμηλα βατ και να θελει παραπανω ή να μην εσφιξες καλα το συρμα στις βιδες και να ανεβοκατεβαινει η αντισταση. Απο την αλλη πρεπει να μας πεις συγκεκριμενες τιμες αντιστασης και βατ στα οποια τη δουλευεις για να μπορεσουμε να βοηθησουμε περισσοτερο.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #572 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 14:38 »
Η απλά το υγρό ωρίμασε αρκετά και δεν σου αρέσει η γεύση του.
 
Μήπως έκανες αλλαγή στο βαμβάκι με κάποιο άλλο;
Ο ατμός είναι θέμα αντίστασης και υγρών που μάζεψε, για τη γεύση μπορεί να μη φταίει ο ατμο αλλά άλλοι παράγοντες, κορεσμός, έφαγες παστουρμά και όλα σου φαίνονται κάπως, το βαμβάκι, το υγρό αν ήταν σε θερμοκρασία μεγάλη αν ωρίμασε, πολλά ακόμα.
Άρχισε να ψάχνεις μερικά από αυτά και ξανά φιλοσόφησε το τι δεν πάει καλά.

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #573 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 14:45 »
Εγώ πάντως χθές βράδυ έτρωγα παστουρμά και καβουρμά έπινα και κάτι ρακές μια χαρά γεύση είχε το υγρό μου, μπορώ να πώ ακόμα πιο έντονη.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #574 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 15:04 »
Πωωω καβουρμά ε; Αγαπώ, βασικά δε νομίζω να μπορώ να σκεφτώ πως είναι η γεύση και δε θέλω να το ζήσω με τη ρακί πάει αρκετά η Tribeca αλλά αυτές είναι πληροφορίες για άλλη ενότητα θεμάτων.

Αποσυνδεδεμένος juve11

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #575 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 16:55 »
οχι, δεν τρωω παστουρμα  :D
το υγρο το εχω σε θερμοκρασια δωματιου σε σκουροχρωμο μπουκαλακι.
Το θεμα ειναι πως απο την μια στιγμη στην αλλη (εκει που αλλαξα αντισταση) , αλλαξε η γευση.
Τωρα με την τελευταια , μετα απο κανα ml , δειχνει σαν να εφτιαξε καπως..
βαμβακι , οχι το ιδιο χρησιμοποιω..
ή επαθα κορεσμο ή τρελαθηκα!  ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #576 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 17:32 »
Εγώ έπαθα φρίκη όταν άλλαξα βαμβάκι προχθές, ένιωθα σαπούνι στο στόμα μου, λέω τη στο π. έγινε εδώ; τα έβαλα με τον καφέ ότι δε ξεπλύθηκε καλά το ποτήρι, το απόγευμα πάω να φουμάρω πάλι τα ίδια, έριξα κάτι χρηστοπαναγιοτακια και φρίκαρα τα βαλα με το υγρό άρχισα να γκουγκλάρο παθήσεις στόματος και γεύσεων, μεταλλική γεύση έβρισκα σαπουνίλα όχι.. :eyesplash:
Ποιο ήταν το πρόβλημα μπορείς να φανταστείς; :confused1:
Είχα πλύνει τα χέρια πριν αλλάξω βαμβάκι και πότισε η μυρωδιά. :wall:

Μπας και παίζει τίποτα αντίστοιχο;
 

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #577 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 17:55 »
Κατι τετοιο εννοεις? http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15619.0.html
 ;D

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #578 στις: Ιανουαρίου 09, 2016, 18:23 »
Ναι το σκόρδο αντέχεται, η σαπουνάδα δύσκολο.
Τελικά η συνταγή δόθηκε;

Αποσυνδεδεμένος KingKong667

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπερασπιστείτε όλοι τα δικαιώματα! www.cassa.org
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #579 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 10:52 »
Εδώ και 24 ώρες υπάρχει βίντεο στο Ίντερνετ του Altus απο τον ίδιο τον κατασκευαστή, το πρώτο και ελπίζω όχι και τελευταίο coiless tank , πιστεύω οτι αξίζει να ανοίξει κάποιο θέμα (εγώ σαν νέος δέν μπορώ) στην κατηγορία των RΤA  ( κάποιο reviewers είπαν οτι θα τον έχουν στα χέρια τους απο αύριο) , για να δούμε!



 

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #580 στις: Ιανουαρίου 11, 2016, 11:00 »

Συνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #581 στις: Ιανουαρίου 12, 2016, 11:31 »
Από συγχώνευση

Εδώ και λίγο καιρό ατμίζω σε Ti01 (εννοείται σε tc) spaced coil στα 0.2Ω πάνω-κάτω. Αυτό που παρατηρώ μερικές φορές είναι ότι ενώ έχω βάλει κανονικά το βαμβάκι και το έχω διαβρέξει, την ώρα που κάνω test fire μερικές φορές ανάβει κάποιο ποδαράκι. Καμμιά σπείρα δεν ακουμπάει με την άλλη (έτσι κι αλλιώς το φτιάχνω σε Kuro οπότε η αντίσταση βγαίνει πολύ συμμετρική), πουθενά δεν έχω βραχυκύκλωμα, ενώ πάντα στα ποδαράκια ακουμπάει κανονικά βρεγμένο βαμβάκι. Να πω επίσης πως δε νομίζω να εξαρτάται από τον ατμοποιητή καθώς μου έχει παρουσιαστεί και σε Κ4 και στο Φαινόμενο και εννοείται πως με το που δω κάτι τέτοιο η αντίσταση παίρνει δρόμο (από τη στιγμή που κάτι "ανάβει" για κανένα λόγο δεν προσπαθώ να τη φτιάξω για να την ατμίσω). Να προσθέσω ότι εννοείται ότι κλειδώνω την αντίσταση και δηλώνω σωστή θερμοκρασία δωματίου (SX Mini ML). Έχετε ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Δε συμβαίνει πάντα, αλλά το βλέπω σε 1 στα 10 στησίματα.


Επίσης άλλο που παρατηρώ και στους 2 ατμοποιητές (αλλά πιο συχνά στον Κ4) είναι ότι μπορεί να στήσω μια αντίσταση και να έχω τρο-με-ρή γεύση και μετά να φτιάχνω ακριβώς την ίδια αντίσταση (μέχρι και τα δεκαδικά στα Ωμ πετυχαίνω ακριβώς) και να είναι σα να ατμίζω σκέτη βάση. Για το συγκεκριμένο κάπου διάβασα ότι όσο πιο κοντά είναι η αντίσταση στην εισαγωγή αέρα, τόσο πιο έντονη η γεύση.


Έχετε καμμιά ιδέα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 12, 2016, 12:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος terabest39

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #582 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 21:24 »
Ερωτήσεις νέου που μπορεί να σας φανούν αστείες αλλά εγώ έχω πνιγεί από την τόση πληροφορία. Ρίξτε σωσίβιο. Θέλω να φτιάξω μια αντίσταση 1.6 με 1.8 και αυτό όχι για τίποτε άλλο απλά θέλω να "αντιγράψω" αυτές του ναυτίλου που ήταν μέχρι στιγμής ο μοναδικός ατμοποιητής μου. Τι σύρμα να χρησιμοποιήσω; Από αυτά που διάβασα Κάνθαλ. Σωστά; Σε τι διατομή ώστε να μην μου καταπίνει τις μπαταρίες; Έλεγχος της θερμοκρασίας δεν υφίσταται σε αυτό του σύρμα. Το πάω καλά; Στο μοντάκι evic vtc mini θα παίξω σε Power mode; Υπάρχει ο όρος "κλειδώνω την αντίσατασή μου" με αυτό το σύρμα; Αν ναι πως; Και τέλος η ερώτηση που σκοτώνει αν είναι ο συλλογισμός μου σωστός. Στα πόσα Watts; Στα 7-9;

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #583 στις: Ιανουαρίου 16, 2016, 21:37 »
Τι σύρμα να χρησιμοποιήσω; Από αυτά που διάβασα Κάνθαλ. Σωστά;

Σωστά

Σε τι διατομή ώστε να μην μου καταπίνει τις μπαταρίες;

Ξεκίνα με 0.28-0.29μμ μέχρι να βρεις ποια προτιμάς

Έλεγχος της θερμοκρασίας δεν υφίσταται σε αυτό του σύρμα. Το πάω καλά; Στο δοντάκι vic tc mini θα παίξω σε Power mode;

Σωστά

Υπάρχει ο όρος "κλειδώνω την αντίσταση μου" με αυτό το σύρμα; Αν ναι πως;

Όχι δεν κλειδώνεις κάτι

Και τέλος η ερώτηση που σκοτώνει αν είναι ο συλλογισμός μου σωστός. Στα πόσα Watts; Στα 7-9;

Ξεκίνα με 8-9 και ανέβασε μέχρι εκεί που σου αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος menelaos007

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΟΣ vs ΚΑΠΝΟΣ...1-0
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τεχνικά θέματα αντιστάσεων
« Απάντηση #584 στις: Ιανουαρίου 17, 2016, 12:09 »
Μια βοηθεια παιδες.... ειμαι καινουργιος στα mod (πηρα το i stick 60w με τον melo2 ) αλλα δεν μου πανε οι subohm προφανως...πολυ ζεστος ατμος, ερεθισμος στο λαιμο, πολυ χτυπημα κτλ...με 10αρα νικοτινη και δουλεμα στα 22-25w. Δεν το συζητω για παραπανω watt, με τιποτα. Πιστευω με μια αντιστασουλα γυρω στα 1ohm+ θα ειναι καλυτερα? (με λειτουργεια 13-17w?). κι αν ξερει κανεις εκτος απτης e-leaf την επισκευασιμη του 1ohm ποιες αλλες εκει γυρω ταιριαζουν στον melo 2?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 25 12777 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:28
από KORG N364
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123642 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:15
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278497 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1129 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14282 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos