vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι του Doggystyle 2K16

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #840 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 21:55 »
Τήρα λίγου καλύτιρα πως μπιλουνιάειζ του βαμπάκις κι δουκίμασι κι κανα άλλου υγρό, γιατί μπουρεί να σφταίει κιαυτό κι να μνηντουξέρς! Άλλου του μηχάνημα τάλλου πούχις προυτού κιάλλου αυτό. 

Αποσυνδεδεμένος ScoobySTi

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #841 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:06 »
 :hmmm:θα το δω. ολα θα τα δω. τωρα τον παντρεφτικα. θα τον μαθω και θα με μαθει. και με ολους εσας εδω μεσα... καμια ελπιδα δεν εχει να μου γλιτωσει. τελειωσε το κινο και τα μαζευω. αυριο με νεο στησιμο. αν οντως και αυτο που εχω τωρα γινει κατραμι μεχρι αυριο. σας ευχαριστω παρα πολυ ολους. σας ακουσα ολους και θα δοκιμαστουν ολα :respect:

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #842 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:14 »
Αφού πυρώσουμε για πρώτη φορά την αντίσταση (χωρίς βαμβάκι), ξανά περνάμε τον πυρήνα και ξανά σφίγγουμε τις βίδες ΠΑΝΤΑ (το σύρμα μαλακώνει με την θερμοκρασία και χαλαρώνει εύκολα).
Αν το βαμβάκι παρασέρνει τις σπείρες κατά την τοποθέτηση τότε απλά έχουμε βάλει πολύ βαμβάκι.
Το σφιχτό βαμβάκι στην αντίσταση με καλή κατά τα άλλα τροφοδοσία δημιουργεί σκασίματα και συμπυκνώματα στην καμπάνα.
Η μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό στα υγρά ή τα συμπυκνώματα που ξανακυλάνε στο βαμβάκι από την καμπάνα δημιουργούν σκασίματα, χρωματισμούς και εξάπλωση χρωματισμών,
Ακαθάριστα σπειρώματα ή φωλιές σπειρωμάτων, σημεία χωρίς καλή επαφή, δημιουργούν θεματάκια αγωγιμότητας που δεν βοηθάνε στα σκασίματα και την καλή ατμοποίηση.
Όταν πλένουμε τον ατμοποιητή φροντίζουμε να είναι απόλυτα στεγνός πριν τον συναρμολογήσουμε.
Ομοιόμορφες και κοντινές σπείρες στην εμβέλεια του airflow.
Σταδιακά τα βατ,

Εγώ αυτά προσέχω και εφαρμόζω όταν έχω τέτοιου είδους προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #843 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:41 »
Πιστεύω ότι η επιλογή της τοποθέτησης του o-ring στη βάση του SXK είναι πολύ έξυπνη επιλογή. Αν διαβραχεί μετά το πλύσιμο έχω παρατηρήσει ότι οδηγεί το τανκ να βιδώσει άνετα μειώνοντας ταυτόχρονα πς πιθανότητες να στραβοβιδώσει. Επίσης δεν χρειάζεται να σφίξει το τανκ πολύ και να γίνεται πιο εύκολο το άνοιγμα για γέμισμα. Μετά την πάροδο μιας βδομάδας ο doggy ανοίγει για γέμισμα εύκολα χωρίς κατσαβιδάκι, το ίδιο εύκολα γίνεται και η ρύθμιση του αέρα χωρίς να ξεβιδώνει το τανκ.

Στάλθηκε με το OnePlus X κινητό μου
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:48 από ati »

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #844 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 22:45 »
Ρε παιδιά έχει λίγο ζεστό ατμό η εγώ κάνω πατάτα 

Αποσυνδεδεμένος fear22

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • To Be - To Know - To Understand
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #845 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:31 »
Γνωρίζουμε αν τα διαφανα τανκάκια του sxk ταιριαζουν στον Smjy τελικά; Οχι αλλο τρίψιμο... :NoWay:

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #846 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:34 »
ταιριάζουν






















δεν έχω ιδέα αλλα βαρέθηκα να ακούω την ίδια ερώτηση 20 φορες την ημερα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος john 7

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #847 στις: Δεκεμβρίου 28, 2016, 23:43 »
Τα τανκακια από φαστεκ ταιριάζουν στο Sjmy 

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #848 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 00:04 »
τα διάφανα tank έχει μονο λίγες μέρες που βγήκαν στην fasttech
κανένας δεν έχει παραλάβει
μονο υποθετικά μπορούμε να μιλάμε
πρέπει να ταιριάζουν
κατά πασα πιθανότητα

Αποσυνδεδεμένος Vagglan

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #849 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 00:17 »
Πιστεύω ότι η επιλογή της τοποθέτησης του o-ring στη βάση του SXK είναι πολύ έξυπνη επιλογή. Αν διαβραχεί μετά το πλύσιμο έχω παρατηρήσει ότι οδηγεί το τανκ να βιδώσει άνετα μειώνοντας ταυτόχρονα πς πιθανότητες να στραβοβιδώσει. Επίσης δεν χρειάζεται να σφίξει το τανκ πολύ και να γίνεται πιο εύκολο το άνοιγμα για γέμισμα. Μετά την πάροδο μιας βδομάδας ο doggy ανοίγει για γέμισμα εύκολα χωρίς κατσαβιδάκι, το ίδιο εύκολα γίνεται και η ρύθμιση του αέρα χωρίς να ξεβιδώνει το τανκ.

Στάλθηκε με το OnePlus X κινητό μου
Kαι ο sjmy παντως που δουλευω μια βδομαδα σχεδον,αν βιδωσεις το τανκακι απαλα και δεν το σφιξεις μια χαρα την κανεις την δουλεια σου.
Μια φορα ξεχαστηκα και τον βιδωσα πολυ και εκει λιγο με παιδεψε (αν και δεν χρειαστηκε κατσαβιδακι,εγινε η δουλεια με ενα κομματακι χαρτοπετσετα)
Σταγονα εξω δεν εχω δει απ αυτον και ουτε νομιζω πως θα δω.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #850 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 00:47 »
.
Εγώ ξέρω ακριβώς τι και γιατί το έπαθες, άλλα είπα να αφήσω τους υπόλοιπους
να γράψουν τα δικά τους πριν χωθώ ώστε να κάνω πιο εντυπωσιακή εμφάνιση!

χα! Γατάκια!


Λοιπόν, πέρα από την "πλάκα", οι περισσότεροι καλά στα έχουν γράψει.
Το coil να το φτιάξεις είναι εύκολο ειδικά άμα έχεις ένα kuro-εργαλείο,
το βαμβάκι από την άλλη, θέλει λίγη μαεστρία και εκεί είναι που πολλοί
"νέοι" έχουν θέμα. Προσωπικά δεν είμαι fan των κολλημένων σπειρών, οπότε
ό,τι γράψω ισχύει για (ελαφρώς) ανοιχτές σπείρες (οι κλειστές δεν γνωρίζω
αν χρειάζονται διαφορετική μεταχείριση, ούτε είναι του παρόντος να μάθω).

Γενικά, ό,τι σου 'γραψε ο Deimos, απλά θα συμπληρώσω κάποια πράγματα.
Το βαμβάκι σου πριν το τοποθετήσεις, στρίψτο καλά να γίνει κύλινδρος.
Μη βάλεις ιδιαίτερη δύναμη, αλλά να αποχτίσει αυτή την αίσθηση πως
είναι κάτι συμπαγές/πυκνό, πως οι ίνες έχουν ενωθεί, αλλά δεν έχουν
πατικωθεί. Αν μάλιστα είναι Ko Gen Do ή τύπου Ko Gen Do, αφαίρεσε τη
λεπτή στρώση από πάνω και από κάτω από τη λωρίδα, που είναι σαν να
είναι από άλλο υλικό (σε τέτοια βαμβάκια επίσης κόβουμε λωρίδες πάντα
παράλληλα με τις ίνες, ποτέ κάθετα). Όταν πας να το περάσεις, πρέπει
να περνάει χαλαρά, τόσο χαλαρά όπως θα το εννοούσε ένα παόκι όταν πίνει
φραπεδιά απέναντι από το Λευκό Πύργο και συζητάει για... τον Πάοκ. Να
περνάει με άνεση, αλλά να μην κολυμπάει κι όλας. Αυτό το "πιο σφιχτά"
ποτέ δεν το κατάλαβα. Πέρναγα το βαμβάκι για μήνες ολόκληρους από αρκετά
εως πολύ σφιχτά. Αποτέλεσμα, πολλά σκασίματα, πολλά τσαφ/σπατ/κμπουμ και
σε τέτοιο επίπεδο μάλιστα που αν είχα αφήσει τον ατμοποιητή αρκετή ώρα
χωρίς να το χρησιμοποιώ και τον έβαζα στο στόμα χωρίς να κάνω την πρώτη
πυροδότηση "τζούφια" στον αέρα, αισθανόμουν πως μου 'σπαγε δόντι ολόκληρο.
Παρόλα αυτά συνέχιζα να το κάνω ξανά και ξανά, σκεφτόμενος 'μα αφού στα
forum γράφουν σφιχτά..." Ε τελικά, μια νύχτα σαν τώρα μου 'ρθε θεία φώτιση
και ξεκίνησα να περνάω χαλαρά το -σφιχτό όμως- βαμβάκι, ε και από τότε,
βρήκα την υγειά μου. Εν κατακλείδι, αν το βαμβάκι κάνει σκασίματα ή "περίεργα",
ενώ το υγρό είναι OK (δεν είναι καμιά βάση τίγκα στο WiFi ή κανά νερομένο υγρό
Innovation πχ), τότε κατά μεγάλη πιθανότητα το πρόβλημα οφείλεται στο βαμβάκι.

Τώρα, το τι έπαθες εσύ, επειδή το παθαίνω συνέχεια και εγώ -πιθανώς να είμαστε
ομοιοπαθείς- με απλά λόγια, τον "ξεκ0λι@σες". Πέρα από το σφιχτό βαμβάκι, κούμπωσες
"αρκετά" W σε παρθένα αντίσταση χωρίς να έχει στρώσει λίγο, έκανες chain-vaping λόγω
ενθουσιασμού, οι τζούρες σου λόγω μη-συνήθειας, η απλά προσωπικού στυλ ήταν από κάπως
εως αρκετά επιθετικές + το γεγονός ό,τι η 12άρα νικοτίνη που κάνεις αφήνει πολύ μάκα
και γρήγορα, ε λογικό και επακόλουθο ήταν η αντίσταση να τα δει κωλυώμενα και να γίνει
όπως... έγινε. Γενικά το ηλεκτρονικό τσιγάρο, θέλει πιο χαλαρές τζούρες (μέχρι να απο-
κτήσεις μια x εμπειρία και να μπορείς να προβλέψεις πως θα συμπεριφερθεί ο κάθε ατμοποιητής
σε διαφορετικές τζούρες). Μπορείς να αυξήσεις τη διάρκεια τζούρας πάντως και θα δεις πως
πιθανώς να σου φανεί και πιο απολαυστικό. Κατά τ'άλλα, μαύρισμα στο κέντρο του βαμβακιού
(δεν είναι απαραίτητα καμμένο, εμένα γίνεται συνέχεια έτσι και άμα το πλύνω ή το αφήσω
να στεγνώσει γίνεται σχεδόν κατάλευκο στο κέντρο) είναι αποτέλεσμα σφιχτού βαμβακιού με
chain-vaping ή δυνατών τζουρών όπως γράφω και παραπάνω, αλλά και "σωστά" να βάλεις το
βαμβάκι, και πιο σωστές τζούρες να παίρνεις, πάλι θα σου συμβαίνει, απλά πιο αργά/ομαλά.
Όσο περισσότερη νικοτίνη έχει ένα υγρό, σε συνδιασμό με ό,τι άλλο "βρωμο"-συστατικό έχει
μέσα, τόσο περισσότερη μάκα αφήνει. θα 'χεις δει ή θα 'χεις ακούσει άτομα που κάνουν
πνευμονικές πως οι αντιστάσεις τους κρατάνε πάρα πολύ πριν πιάσουν μάκα, ε αφού κάνουν
υγρά με 0-3 νικότινη, χαίρω πολύ (αν έχεις διαβάσει από παπούδι πως κάνει "βρώμικο" υγρό
με 18άρα νικοτίνη και η δικιά του αντίσταση δεν μαυρίζει σύντομα, είναι επειδή η τζούρα
του κρατάει 1 milisecond, αλλά μέχρι να επεξεργαστεί ο εγκέφαλος την πληροφορία έχουν
περάσει 5-6 δεύτερα και αυτός έχει μείνει με την εντύπωση πως έχει ατμίσει όλο το Βόσπορο
και παρόλα αυτά η αντίσταση παραμένει νταυρατισμένη σαν τα μπράτσα του Άτλαντα, αμ δε).
Τέλος, όταν ένας ατμοποιητής έχει καμπάνα, ε συμβάλει και αυτό στην "καταπόνηση" της
αντίστασης, κάτι επίσης λογικό. Σε drippers ή bottom tanks αερίζονται καλύτερα οι αντιστάσεις.

Τέλος, έχω μερικούς doggy στα χέρια μου εδώ και αρκετό καιρό, έχω άπειρα θετικά να γράψω,
αλλά και ένα τεράστιο ΑΛΛΑ που με έχει ρήξει σε βαθύ προβληματισμό... δυστυχώς αυτή την
περίοδο δεν προλαβαίνω ούτε να τους στήσω, πόσο μάλλον να τους κάνω μακροχρόνιο test-drive.
Δεν γράφω παραπάνω, δε χαίρω βοηθείας, Θα επανέλθω κάποια στιγμή όταν αποκτήσω ολοκληρωμένη
άποψη (κοινώς, αφού τους "ξεκ0λι@σω" και γω, με την καλή έννοια όμως).

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #851 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 01:27 »
Να πω και εγώ την γνώμη μου με την πολύ λίγη εμπειρία που έχω;

Σκασιματα κάνει λόγω του ότι οι σπείρες είναι πολύ ανοιχτές σε συνδυασμό με το υγρό που είναι προφανώς νερουλό

Το ότι μαυρίζει το υγρό είναι επειδή αφήνει πολλά κατάλοιπα .Και στον cubis που είχες αυτό συνέβαινε απλά εκεί δεν το έβλεπες
Αφού έχεις και τον κλώνο με το διαφανές τανκ, βλέπεις πολύ καθαρά όλα τα στάδια του υγρού,την αντίσταση κάθε φορά που γεμίζεις και έχεις μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής του υγρού με το βαμβάκι ώστε να γυρίζει "βρώμικο" υγρό στο καθαρό.Την ίδια μαυρίλα προφανώς θα είχε και η εργοστασιακή του cubis απλά εσύ δεν την έβλεπες.

Βάλε μια καινούργια κεφαλή στον Cubis, άτμισε ένα τανκ και διέλυσε την να δεις και αυτή τι μάκα έχει πιάσει..
Αγόρασε ένα άλλο υγρό κατά προτίμηση ανοιχτόχρωμο με τουλάχιστον 50% VG και μετά πες μας τα αποτελέσματα

Εφόσον δεν παίρνεις καμένο και αλλοίωση γεύσης μην πολυασχολείσαι
Αυτά από μένα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2016, 01:32 από Superuser »

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #852 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 01:38 »
Μιας και είχα κάνει πριν λίγες ώρες την ερώτηση για το εάν χρειάζεται oring στη βάση του SJMY, η απάντηση είναι όχι μιας και τον δοκίμασα και με τους δύο τρόπους.

Χωρίς oring δεν υπάρχει η παραμικρή διαρροή και μάλιστα το τανκ ξεβιδώνει απείρως ευκολότερα αφού με το oring με είχε δυσκολέψει αρκετά 1-2 φορές στο ξεβίδωμα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #853 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 01:51 »
Ούτε και ο sxk χρειάζεται oring στη βάση, θα μπορούσε να μην υπάρχει καθόλου και όντως αυτό το oring μπορεί να δυσκολέψει το ξεβίδωμα και ίσως ακόμα και το βίδωμα. Προσωπικά το έχω αφαιρέσει. Ωστόσο και αφού αφαιρεθεί δεν θα έλεγα ότι το ξεβίδωμα γίνεται παιχνίδι. Πολύ θα ήθελα να ήξερα και τη συμπεριφορά του original στο θέμα ξεβιδώματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2016, 01:59 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Κλώνοι του Doggystyle 2K16
« Απάντηση #854 στις: Δεκεμβρίου 29, 2016, 09:57 »
Mόλις πήρα απάντηση από την Fasttech  ::) για τα νέα διάφανα τανκάκια, στην ερώτησή μου αν ταιριάζουν στον κλώνο της SXK.

Tα συμπεράσματα δικά σας :))

Αμφιβάλλω πάντως αν όντως τσέκαραν τανκάκι με βάση αν ταιριάζουν. :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 29, 2016, 10:15 από makis66 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174711 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix