vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Five Pawns

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1440 στις: Ιουλίου 12, 2015, 01:11 »
Δεν είναι το ίδιο η εισπνοή με την βρώση, τι εννοείς "Oσο λοιπον τα ποπ κορν με γεύση βουτύρου και οι σχετικές μαργαρίνες κυκλοφορούν ελεύθερα, όσο γίνεται το ίδιο και με τον ντεκαφεινέ, νομικά δεν συντρέχει λόγος να αποσυρθούν από τα καταστήματα.";

Γιατί κάνετε πλάτες όταν αφορά θέματα υγείας; Να πω για την στήριξη σε ελληνικά μαγαζιά που πουλάνε πολύ ακριβότερα σε σχέση με εξωτερικό να πω ΟΚ, αλλά στο θέμα που συζητάμε εδώ δεν χωράει η λογική ότι θα κλείσει το κατάστημα αν αποσύρει τα επικίνδυνα υγρά. Να τα αποσύρει και να φέρνει ελεγμένα προϊόντα, με την υγεία θα παίζει αυτός; Αφού η FP τις είχε τις αναλύσεις στο συρτάρι, ας τις ζητούσε πριν γίνει διανομέας.

Και σταματήστε επιτέλους την καραμέλα με το τσιγάρο. Από το τσιγάρο φύγαμε γιατί θα μας προλάβαιναν άλλα πριν την βρογχιολίτιδα, θα το βάλουμε και σαν στάνταρ τώρα;

Αποσυνδεδεμένος xxpistoss

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1441 στις: Ιουλίου 12, 2015, 01:13 »
To AP/DA γίνεται θανατηφόρο όταν ατμοποιείται και φτάνει στους πνεύμονες (βραχυπρόσθεσμα σε μεγάλες συγκεντρώσεις). 
Όταν καταναλώνεται σε τρόφιμα δεν προλαβαίνει να μεταβολιστεί όπως στην παραπάνω περίπτωση και μέρος του αποβάλλεται.


Μην συγκρίνεις τις μαργαρίνες και τα pop corn βουτύρου. Οι εργάτες έπαθαν ότι έπαθαν όχι από την κατανάλωση άλλα από την εισπνοή στους χώρους εργασίας τους. Δεν είναι τυχαίο ότι TPA και Capella άλλαξαν κάποιες γεύσεις τους όταν άρχισαν να χρησιμοποιούνται για χρήση σε ηλεκτρονικά τσιγάρα, ενώ τόσα χρόνια δεν υπήρχαν αντίστοιχα προβλήματα.







Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1442 στις: Ιουλίου 12, 2015, 01:19 »
Oσο λοιπον τα ποπ κορν με γεύση βουτύρου και οι σχετικές μαργαρίνες κυκλοφορούν ελεύθερα, όσο γίνεται το ίδιο και με τον ντεκαφεινέ, νομικά δεν συντρέχει λόγος να αποσυρθούν από τα καταστήματα.
Ασχετο αν εμείς οι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές επιλέγουμε να μην τα καταναλώνουμε ή να τα καταναλώνουμε σπάνια.
Οσο για τα 1-2 χιλιάρικα, αν τα θεωρείς σήμερα ευτελές ποσό για μικρές επιχειρήσεις (που αν δουλεύεις, ξέρεις ότι δεν είναι) μπορείς να τα διαθέσεις επί όσες φορές θέλεις, προκειμένου να κάνεις εσύ την απόσυρση από τα καταστήματα.
Κοινωνική πολιτική δεν κάνουμε με τις τσέπες άλλων.
Εννοείται βέβαια ότι το δικαίωμά σου για να ενημερώνεις κόσμο για τις συνέπειες της χρήσης των 5Ρ παραμένει ακέραιο.

Τα 1-2 χιλιαρικα καθε αλλο παρα ευτελες ποσο ειναι, αλλα δεν ειναι δικο μου προβλημα.
Οπως εγω πρεπει σαν μηχανικος να παρω την ευθυνη αν κανω μια λανθασμενη μελετη και καταρρευσει η γεφυρα που σχεδιασα,
την ιδια ευθυνη πρεπει να εχουν και τα καταστηματα ως προς τους πελατες τους και να επωμιστουν τυχων λανθασμενη επενδυση τους.

Δε μιλαμε για νομικο ζητημα, μιλαμε για ηθικο. Καιρος λοιπον να σταματησουν καποιοι να κρυβονται πισω απο την ελλειψη ελεγχων
και νομοθετικου πλαισιου στην Ελλαδα (ή την μη τηρηση του σε περιπτωση που υπηρχε) για το η.τ. και τα υγρα αυτου και να φερθουν σαν σωστοι επαγγελματιες.

Αποσυνδεδεμένος Zioa

  • ***
  • 525
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1443 στις: Ιουλίου 12, 2015, 01:33 »

Oσο λοιπον τα ποπ κορν με γεύση βουτύρου και οι σχετικές μαργαρίνες κυκλοφορούν ελεύθερα, όσο γίνεται το ίδιο και με τον ντεκαφεινέ, νομικά δεν συντρέχει λόγος να αποσυρθούν από τα καταστήματα.
Ασχετο αν εμείς οι συνειδητοποιημένοι καταναλωτές επιλέγουμε να μην τα καταναλώνουμε ή να τα καταναλώνουμε σπάνια.
Οσο για τα 1-2 χιλιάρικα, αν τα θεωρείς σήμερα ευτελές ποσό για μικρές επιχειρήσεις (που αν δουλεύεις, ξέρεις ότι δεν είναι) μπορείς να τα διαθέσεις επί όσες φορές θέλεις, προκειμένου να κάνεις εσύ την απόσυρση από τα καταστήματα.
Κοινωνική πολιτική δεν κάνουμε με τις τσέπες άλλων.
Εννοείται βέβαια ότι το δικαίωμά σου για να ενημερώνεις κόσμο για τις συνέπειες της χρήσης των 5Ρ παραμένει ακέραιο.



Θεωρό ότι μεγαλύτερη οικονομική ζημιά θα πάθει ένα κατάστημα που θα συνεχίζει να πουλάει υγρά τα οποία είναι αποδεδειγμένα βλαβερά  για την υγεία λόγου AP/DA παρά το κατάστημα που θα τα αποσύρει  .

Είναι τόσο μεγάλως ο ανταγωνισμός ανάμεσα στα μαγαζιά που μια δυσφημήσει π.χ
( μην αγοράζεις από το Χ μαγαζί αυτός πουλάει δηλητήριο )  μπορεί να του στοιχίσει και την επιχείρηση 

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1444 στις: Ιουλίου 12, 2015, 01:51 »
Oσο λοιπον τα ποπ κορν με γεύση βουτύρου και οι σχετικές μαργαρίνες κυκλοφορούν ελεύθερα, όσο γίνεται το ίδιο και με τον ντεκαφεινέ, νομικά δεν συντρέχει λόγος να αποσυρθούν από τα καταστήματα.
[...]
Κοινωνική πολιτική δεν κάνουμε με τις τσέπες άλλων.
Για το πρώτο... δεν μιλάμε για βρώση οπότε είναι απλά φάουλ η σύγκριση.
Στο δεύτερο: σε θέματα υγείας ΦΥΣΙΚΑ και κάνουμε κοινωνική πολιτική με τα λεφτά αυτών που βγάζουν λεφτά από ένα συγκεκριμένο επάγγελμα! Δεν θα κάνουμε έρανο για να αποσύρει κάποιο σουπερ-μάρκετ ένα προβληματικό τρόφιμο: Θα το κλείσουμε και θα υπάρξουν ποινικές ευθύνες αν δεν το αποσύρει. Το ότι στο ΗΤ δεν υπάρχει ακόμα  η νομοθεσία δεν σημαίνει πως δεν είναι σωστό το σκεπτικό. Δεν ανακαλύπτουμε τον τροχό κάθε φορά που βγαίνει καινούριο προϊόν.

Δεν θεωρώ πως οι έμποροι ΗΤ οφείλουν να πετάξουν τα FP -αν και μπορούν να μην τα ξαναφέρουν. Ακόμα κι τώρα υπάρχουν άνθρωποι που τα επιθυμούν, εν γνώσει του ρίσκου και δικαίωμά τους να το κάνουν. Αλλά η δική μας ανεκτικότητα βλέπω να εκφράζεται με επιχειρήματα παράλογα. Δεν είμαστε εδώ για να μιλήσουμε για καφέδες ούτε για αμάξια αλλά για το άτμισμα. Και βήμα το βήμα βλέπω σε κάθε περίπτωση προβλήματος αντί με ορμή να πούμε όλοι "απαιτούμε καλύτερο και ασφαλέστερο" αρχίζουμε τα δεν τρέχει τίποτα και το τι γινόταν όταν καπνίζαμε.

Γενικότερα:
Αν ήταν να έχω ως παράδειγμα το τι γινόταν όταν κάπνιζα... θα κάπνιζα! Δεν το έκοψα γιατί μου έλειπε η γεύση βούτυρο στο τσιγάρο.
Μέχρι τα 40 αυτοκτονούσα. Το γιατί είναι δική μου υπόθεση. Τώρα δεν θέλω να αυτοκτονώ (κι αυτό λένε με κάθε ευκαιρία οι περισσότεροι στο φόρουμ αλλά και οι περισσότεροι ατμιστές παγκοσμίως). Δεν γίνεται πια να θεωρείται επιχείρημα το "ναι αλλά όταν κάπνιζες...". Πάει, ψόφησε. Όταν κάπνιζα ήμουν κάποιος άλλος.
Αν κάποτε έκανα και πρέζα θα μου λέγατε τι το θέλω το άτμισμα, να κάνω το Καμελάκι μου, έτσι κι αλλιώς κάποτε πρεζονόμουνα;

Αν με ένοιαζε ο ντεκαφεϊνέ θα έμπαινα σε φόρουμ για μπαρίστα και καφετζήδες, κι αν με ένοιαζαν τα μεταλλαγμένα θα έμπαινα σε φόρουμ διατροφής. Και μπορεί και να το κάνω ήδη, αυτό δεν το γνωρίζουν οι συμφορουμίτες. Εδώ μιλάμε για το ΗΤ. Το θέλουμε ασφαλέστερο; Δεν θα μας το χαρίσει κανείς. Είμαστε πρόθυμοι να το απαιτήσουμε ή πρέπει να σιωπάμε επειδή είμασταν κάποτε καπνιστές; Αν είμαστε πρόθυμοι να το απαιτήσουμε θα γίνει και με την αγοραστική μας στάση αλλά και με την διαμαρτυρία μας. Με τα πέσε πίτα να σε φάω και τα "αν κάποτε, κάποιος επιστήμονας βρει πρωτόκολλο που θα πείσει όλους τους νομοθέτες στο σύμπαν" θα παραμείνουμε στα ίδια για χρόνια.  :yes:

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1445 στις: Ιουλίου 12, 2015, 02:00 »
Δεν ξέρω φίλε πόσο τόπο θα πιάσουν τα λόγια σου... Εμένα μου απαντούσαν... «Έχεις το δικαίωμα να μην το αγοράσεις».

Κι έχασα κάθε κουράγιο για περαιτέρω συζήτηση, πραγματικά.

Μιλάς για ένα προϊόν κι ο άλλος σου μιλάει για τα συνταγματικά σου δικαιώματα. Συνεννόηση κλαρίνο. :wall:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1446 στις: Ιουλίου 12, 2015, 02:18 »
εκτός του οτι θεωρώ κι εγώ οτι το ΗΤ είναι το ίδιο ασχετο με τον ντικάφ όσο με το τσιγάρο και τον καπνο -εγώ απλά τον ντόρο που δημιουργήθηκε ανέφερα, δεν ξέρω γιατί πρέπει να το μεταφράσω και στα τούρκικα ή στα κινέζικα- ,
δεν πιστεύω επίσης πως χρειάζεται να δώσουμε και βοήθεια σε εμπορους σαν να ειναι ανήλικα ή σαν να βρίσκονται σε αυτή τη θέση στην αγορά -με στοκ υγρών 4ψήφιων ευρώ- απο σύμπτωση, τους θεωρώ πολύ ικανούς και λύσεις υπάρχουν

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1447 στις: Ιουλίου 12, 2015, 02:29 »
Δεν ξέρω φίλε πόσο τόπο θα πιάσουν τα λόγια σου... Εμένα μου απαντούσαν... «Έχεις το δικαίωμα να μην το αγοράσεις».

Κι έχασα κάθε κουράγιο για περαιτέρω συζήτηση, πραγματικά.

Μιλάς για ένα προϊόν κι ο άλλος σου μιλάει για τα συνταγματικά σου δικαιώματα. Συνεννόηση κλαρίνο. :wall:
Κοίτα, Μάνο, δεν είμαστε όλοι ίδιοι.
Άλλους τους ικανοποιεί το επίπεδο ασφάλειας που (θεωρούμε πως) έχουμε τώρα.
Άλλοι γουστάρουν να παίρνουν τα ρίσκα τους και δεν νοιάζονται.
Δεν με νοιάζει να πείσω κανέναν για το τι να κάνει.
Αλλά βρίσκω άσχετο το να ντύνουμε τα γούστα μας με μανδύα από θεωρίες παραπλανητικές ή που δεν στέκουν.
Κάποτε διψούσαμε για μια πληροφορία παραπάνω, τώρα ήρθαν πολλές και μπορεί να μας φοβίζουν και αντιδρούμε περίεργα. Αυτό δεν μας βοηθάει να συνενοηθούμε στα βασικά.

Για μένα είναι ΟΚ αυτός που θέλει το Castle Long του, κι ας έχει διακετύλιο -αρκεί να γνωρίζει. Μια χαρά.
Αλλά δεν είναι ΟΚ το δεν τρέχει τίποτα, και οι μπριζόλες κάνουν χοληστερίνη, ούτε το έχουμε δικαίωμα να... μην μας λένε τι έχουν τα υγρά μέσα. Έχει γίνει ψιλοσκάνδαλο παγκόσμια με αυτή φάση, ας μην στρουθοκαμηλίζουμε, αυτό που παθαίνουμε με τις μάρκες είναι σαν το Σύνδρομο της Στοκχόλμης που τα θύματα απαγωγών πέρα από κάθε λογική αγαπούν και δικαιολογούν τους απαγωγείς τους.
------------------------------------

@chillo:
Δεν τίθεται θέμα φίλε, καλά έκανες και δεν χρειάζεται μετάφραση. Αναφερόμουν στη χρήση της πληροφορίας αυτής για να δικαιολογήσει τα δικά μας θέματα. Και πήγαινε στην petra (που ελπίζω πως ξέρει πως την εκτιμώ παρά την "διαφωνία" μας αυτή).

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1448 στις: Ιουλίου 12, 2015, 02:37 »
επίσης το διακετύλιο δεν το παίρνουμε απο πουθενά αλλού σε εισπνοές, εκτός του ΚΤ.
Εκεί υπάρχει κανονικά η σήμανση

Σχετικά με το ντικαφ, κι εγώ για την "εκμετάλλευση" αναφερόμουν, σε αμφότερες περιπτώσεις δεν "προσβλήθηκα" και στόχος πάντα είναι αυτή η επιφανειακή "αφέλεια", "πάντα καπάκι ασφαλείας"  C:-) στο ένα νήμα, νταξει οκ εδώ  O0 :cigar: . Σίγουρα δεν το πήρα προσωπικα, με σκίζει με βαμβάκι  :))

Σημ. Καλοκαίριασε για τα καλά παίδες, chill, κρίμα μόνο που το 50ρικο του ΑΤΜ δεν φτάνει ούτε μέχρι παραλία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2015, 03:22 από chillo »

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1449 στις: Ιουλίου 12, 2015, 08:31 »
Άκουσα την παρακάτω συζήτηση σε ένα μαγαζί η/τ και με κόλλησε στον τοίχο αυτό που άκουσα.
" Πες ότι το παιδί σου 18+ καπνίζει κρυφά Η/Τ. Κάνεις τα στραβά μάτια και το αφήνεις στην τύχη του να πάρει υγρά με δηλητηριώδεις ουσίες από κατασκευαστές που σε βλέπουν σαν πιόνι και σου πουλάνε το "καθαρό" που εν γνώσει τους είναι σκουπίδι; Κάνε εσύ τι πρώτο βήμα και δείξε τους με το δάχτυλο να ξέρουν και οι άλλοι ποιός είναι".
"Αυτός πρέπει να σε σεβαστεί πρώτος. Όλα τα άλλα είναι κουβέντα να γίνεται..."

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1450 στις: Ιουλίου 12, 2015, 10:49 »
Βλέπω συγκρίσεις των υγρών με σαλμονέλα, με δηλητήρια, με πνεύματα βουντού και δεν ξέρω τι άλλο.
Βλέπω να γράφονται με μέγιστη ευκολία διάφορα περί δηλητηριωδών ουσιών, για παιδιά που ατμίζουν κρυφά, για μαγαζιά που πρέπει να κάνουν κοινωνική πολιτική!!! κτλ.
Σας ξεφεύγει ένα βασικό δεδομένο. Κανείς δεν μπορεί να βγει με επιστημονικά τεκμηριωμένο τρόπο και να μας πει κάτω από ποιές συνθήκες και ποιά όρια είναι βλαβερά τα συστατικά του ητ.
Μέχρι και ο γιατρός που έχει κάτω από το ζωνάρι του τόση έρευνα, στην μελέτη που έκανε για το θέμα δεν ανακοίνωσε τα αποτελέσματα ονοματίζοντας τα υγρά με υψηλές συγκεντρώσεις διακετύλιου κτλ.
Οι ερευνητές λοιπόν (που κατά τεκμήριο γνωρίζουν στηριζόμενοι σε επιστημονικά δεδομένα) δεν ανακοινώνουν τίποτα συγκεκριμένο, αλλά  κάποιοι ζητάνε αυτή η ενημέρωση να γίνει από τα καταστήματα, ώστε την επόμενη να φάνε μήνυση από τους κατασκευαστές. Να τονίσω οτι δεν κακίζω τους ερευνητές, το αντίθετο μάλιστα, απλά είναι ξεκάθαρο ότι εφ΄ όσον δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία βασισμένη σε τεκμηριωμένες έρευνες, απλώς δεν μπορούν να πουν κάτι γιατί ότι και να έχουν βρει κινείται στο επίπεδο της υποψίας ή και της αβεβαιότητας σχετικά με τα αποτελέσματα που έχει στην υγεία.
Τα καταστήματα δεν είναι άμοιρα ευθυνών, πόσοι από εμάς πήγαμε σε κατάστημα ητ να ψωνίσουμε και ο πωλητής με συνομωτικό ύφος μας είπε "εμπιστευτικά" τα χψ αρνητικά για τα υγρά που δεν πουλάει (και φυσικά επίσης τα καλά των δικών του υγρών).
Λένε άλλοι για παιδιά που ατμίζουν κρυφά και μπορεί να εισπνέουν οτιδήποτε εν αγνοία τους, λες και αυτά τα παιδιά δεν έχουν οικογένεια που έχει πρώτη απ' όλους την υποχρέωση να τα ενημερώσει για τα ρίσκα που παίρνουν σε οτι κάνουν στην ζωή τους. Εδώ τους λέμε για το τσιγάρο, πάνω στα πακέτα αναγράφεται ξεκάθαρα ότι σκοτώνει, θέλουμε και ο περιπτεράς και το ψιλικατζήδικο να τους προειδοποιεί και αν δεν το κάνει φταίει.
Η σήμανση στο κτ δεν υπάρχει για το διακετύλιο μόνο, αλλά και για τα 3000 επιπλέον δηλητήρια που περιέχει ο καπνός σε απίστευτες συγκεντρώσεις. Εδώ τα βάζουμε όλα στον ίδιο κουβά.
Ας βγει η επιστημονική κοινότητα, να δώσει τεκμηριωμένες απαντήσεις και να θέσει επίσημα όρια καταλληλότητας και διαδικασίες ελέγχου, αντί να προσπαθεί ο οποιοσδήποτε από εμάς να την υποκαταστήσει με συνειρμούς και λόγια...
Αυτό πάντως με τα καταστήματα και την ευθύνη τους δεν το καταλαβαίνω. Αν είναι ο ρόλος του καταστήματος να κάνει τέτοιες ενέργειες, να το κάνει για όλα τα πιθανώς βλαβερά, πχ όταν αγοράζεις βαμβάκι ή εργοστασιακή κεφαλή προειδοποιώντας μας ότι μπορεί να φάμε καμένο, για το kanthal ότι μπορεί και να μην πρέπει να το καίμε, για τα W ότι ίσως δεν κάνει να είναι πολύ ψηλά, η λίστα είναι ατελείωτη.
Δεν είμαι αντίθετος ούτε στο να είμαστε προσεκτικοί με την υγεία μας, ούτε στο να γράφουμε τις απόψεις μας, ούτε στο να υπάρχει έλεγχος στην αγορά. Δεν μπορώ όμως να βλέπω μετάθεση ευθυνών από τον σκύλο στη ουρά του και επιλεκτική αντιμετώπιση..



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 12, 2015, 11:00 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1451 στις: Ιουλίου 12, 2015, 14:37 »
Τα επιθυμητά όρια έχουν ανακοινωθεί από τον επιστήμονα εδώ και καιρό.
Σύμφωνα με αυτά κρίνονται αυτές οι ουσίες στα υγρά από σχολιαστές σε όλο τον κόσμο.
[Στην έρευνα του δεν ανακοινώθηκαν συγκεκριμένα ονόματα υγρών για λόγους που έχει εξηγήσει ο ερευνητής και είναι άσχετο με το θέμα μας.]

Χρειαζόμαστε σύσσωμη την επιστημονική κοινότητα για να δούμε πώς θα αντιδράσουμε;
Είναι σχεδόν σίγουρο πως αυτό δεν θα γίνει ποτέ ή θα αργήσει πολλά χρόνια.
Στις περισσότερες επιβλαβείς ουσίες τα όρια είναι στο περίπου με βάση το ρίσκο και τα στατιστικά στοιχεία. Κανείς δεν γνωρίζει ποιός οργανισμός και σε ποιά ποσότητα σε βάθος πόσου χρόνου θα πάθει ή δεν θα πάθει κακό. Η έλλειψη ακρίβειας δεν σημαίνει πως δεν γίνεται το κακό στον οργανισμό. Το ίδιο συμβαίνει και με τις ουσίες στο τσιγάρο, δεν θα πει κανείς πως στο 1745ο πακέτο θα πάθεις καρδιά ή καρκίνο. Ξέρουν όμως πως εκτίθεσαι σε σοβαρό κίνδυνο.

Η ευθύνη είναι της παρασκευάστριας εταιρίας. Ο ρόλος των καταστημάτων είναι σαφώς μικρότερης σημασίας.
Αλλά και την κριτική στην εταιρία κάποιοι την βρήκαν άτοπη.
Οπότε να μην θίξουμε ούτε τον σκύλο, ούτε την ουρά του, ούτε να βγάζουμε τέτοιες πληροφορίες. Να μην ενοχλούμε τον κόσμο γιατί τσαντίζεται όταν μαθαίνει κάποιους κινδύνους. Να μην κουνάμε την βάρκα.
Το κατάλαβα σωστά;

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1452 στις: Ιουλίου 12, 2015, 16:54 »
Πάντως, τέτοιου είδους πατήματα περιμένουν καπνοβιομηχανίες-φαρμακοβιομηχανίες.Ο άσσος στο μανίκι του κάθε ατμιστή είναι ο "ασφαλέστερος τρόπος πρόσληψης νικοτίνης". Αυτής και μόνο αυτής.Εάν χαθεί και αυτό το στοίχημα το χάσαμε το παιχνίδι.

Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1453 στις: Ιουλίου 12, 2015, 19:08 »
Και βέβαια θα χαθεί το παιχνίδι όσο υπάρχουν αντιεπαγγελματίες και κατασκευαστές που πουλάνε νερό από το Καματερό.
Θα κλείσουν όλοι μαζί.
Με τα ξερά θα καούν και τα χλωρά.
Και μετά θα λένε πως έφταιγαν όλοι μαζί και θα γελούν που υπήρχε και φόρουμ ατμιστών.
Και θα πέσουμε στα χάπια που κάνουν καλό, επειδή τα βγάζει ο "μεγάλος αδερφός" στην Γερμανία και η Κλάψο Σμιθ & Γουέσον.
Ρε δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ.
Δώσε νερό απο το America Kamatero bro. 8)

Συνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Υγρά Five Pawns
« Απάντηση #1454 στις: Ιουλίου 12, 2015, 20:04 »
...εφ΄ όσον δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία βασισμένη σε τεκμηριωμένες έρευνες, απλώς δεν μπορούν να πουν κάτι γιατί ότι και να έχουν βρει κινείται στο επίπεδο της υποψίας ή και της αβεβαιότητας σχετικά με τα αποτελέσματα που έχει στην υγεία.

Εδώ έχω ένσταση Γιάννη. Συχνά έχουμε ακούσει αυτοκινητοβιομηχανίες να ανακαλούν παρτίδες μοντέλων για τεχνικό έλεγχο στο σύστημα πέδησης, αερόσακων κ.λπ. για να αποκλείσουν την πιθανότητα κάποιο συγκεκριμένο αυτοκίνητο να παρουσιάσει στο μέλλον το πρόβλημα. Εξετάζεται το αυτοκίνητο, αντικαθίσταται το προβληματικό εξάρτημα ΑΝ διαπιστωθεί πρόβλημα κι αν όχι, πιστοποιείται ότι το αυτοκίνητο λειτουργεί σωστά.
Δεν θα έπρεπε να κάνει το ίδιο η FP και η κάθε εταιρία όταν διαπιστώνεται η υποψία έστω ότι το προϊόν της περιέχει επικίνδυνες ουσίες? Εμένα η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να δείξει τη δέουσα ευαισθησία τόσο η FP όσο και τα καταστήματα που τα πωλούν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281554 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14313 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix