vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

238 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, aenaos, TasMan, antiklitos140, Jorge

Twitter

Προσδοκίες μελών-ατμιστών απο τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Α) Το ότι ο αριθμός των μελών θα ήταν τέτοιου μεγέθους, το περίμενα. Είναι εύκολο να σκεφτούμε ότι...
  • έλα τώρα, σιγά μην αλλάξει κάτι... εδώ τριπλασιάστηκε ο λογαριασμός της ΔΕΗ και 11 μύρια νεοέλληνες στοιχίζονται ωσάν αρνιά πίσω από τον γκισέ για να τον πληρώσουν, τους ατμιστές θα σκεφτεί κανείς;
  • σόρρυ, δυο δουλειές κάνω, όλη μέρα τρέχω, απαιτώ λίγο χρόνο για μένα και την οικογένειά μου, να λείπει το βύσσινο
  • τόσα χρόνια που ατμίζαμε σαν παχιές αγελάδες, δεν έγινε κάτι, τώρα που στρίμωξε η κατάσταση μπήκαμε στην πρίζα;
(Έγραψα μόνο τις ανιδιοτελείς σκέψεις).
Λογικό είναι να μην υπάρχει προσδοκία όταν ένας λαός γύρω μας σκύβει το κεφάλι, κάνει υπομονή και ανέχεται τα σήριαλ με τις δόσεις ή τα ισοδύναμα ή τη διαπραγμάτευση.

Β) Καλό θα ήταν όμως να βάλουμε κάποια όρια για τους πρώτους μήνες δράσης του Συλλόγου. Απαισιοδοξία μύρισα, το μέχρι πού μπορεί να φτάσει ο Σύλλογος όμως, σύμφωνα με τις προσδοκίες του καθενός, δεν το διάβασα.
Τι ακριβώς ζητάμε;
  • Να το μάθει κι άλλος κόσμος το άτμισμα;
  • Να μειωθεί η φορολογία;
  • Να υπάρξει έλεγχος σοβαρός στα υγρά, τώρα που ξηλωνόμαστε;
  • Να πάρουμε την Πόλη;
  • Να γίνουμε οι κυρίαρχοι του Γαλαξία;
Αν θέλουμε, σε κάποιους μήνες, να κάνουμε ταμείο, πρέπει αυτά να οριοθετηθούν τώρα
Το μακρύ πολύ ελάτρεψαν, το μακρύ και το κοντό κατόπιν εορτής, ουδείς.

Γ) Το "νέο ξεκίνημα, νέοι αγώνες" να μπολιαστεί  ;D μέσα μας. Τον καιρό της Αμαλίας υπήρχαν οι Αγγλόφιλοι, οι Ρωσόφιλοι κλπ - ας μην χωριστούμε τώρα σε καναπεδόφιλους, μοντόφιλους κλπ - ο καθείς με τα βίτσια του  ;D
Τα "παλιά" έγιναν μεταξύ μας (περασμένα, ξεχασμένα).


Δ) Επί της ουσίας: Τι μπορεί να κάνει ο Σύλλογος;

Στάδιο 1 επικοινωνία με το ευρύ εξαρτημένο κοινό
  • με 4 ευρώ παίρνεις ένα πακέτο τσιγάρα, που ζυγίζουν 60-70g και τη βγάζεις 12-48 ώρες... με τόση μάζα/όγκο υγρού ξέρεις για πόσο καιρό βολεύεσαι; (η άγνοια των πολλών διψάει για μάθηση...)
  • τώρα που άτμισες, ξέρεις τι μπορεί να γλιτώσεις;  (έρευνες)
Σταματώ εδώ. Αν αυτό γίνει αντιληπτό στη μεηγάλη μάζα/όγκο των προς καρκινοποίηση εκεί έξω, έχουμε κερδίσει την πρώτη μάχη, την μεγαλύτερη.

Μετά, όλα παόιζονται.
Δεν χρειάζεται καν Σύλλογος γι αυτό.
Αισιοδοξία χρειάζεται και νόμιμη και ηθική προβολή.
Πριν λίγο καιρό περιμέναμε τη σειρά μας να μας πάρει ο καρκίνος (σαν να πληρώναμε τη ΔΕΗ).
Τώρα που βρέθηκε άλλη μορφή ενέργειας, τι περιμένουμε για να το φωνάξουμε;

Όταν αυτό γίνει, από όλους εμάς, χωρίς βλάβη στα πενιχρά έσοδα του Συλλόγου, ο Γαλαξίας μας περιμένει...

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Ειχα γραψει οτι το μονο που θα περιμενα για αρχη θα ηταν να μπει στην ακρη το εμεις και οι αλλοι ή εμεις και εσεις, δυστυχως τελικα αυτο δεν ηταν εφικτο. Η ειρωνια και ο χλευασμος μονο αποτρεπτικα μπορει να δρασουν στη σκεψη καποιων ατομων που ισως θα ηθελαν να γινουν και αυτοι μελη του συλλογου στο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Παρα πολυ νεος στον ατμο, ομως θα πω πως με 4€ παιρνεις πλεον  6-7ml ατμιστικου υγρου εταιρειας, που τους πιο πολλους απ οσο εχω καταλαβει ισα που τους φτανει για μια μερα.

Να τα λεμε ολα ιδιαιτερα σε καποιον που θα θελει να μπει στον χωρο του ατμισματος

Ελπιζω να μην θεωρηθω off topic

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ναι,αλλά σε 2-3 μήνες ακόμα θα σου φαίνεται καζάνι  :yes:
Ένα από τα καλά του ΗΤ...
Νωρίτερα, θα έχεις μπει στον κόσμο του diy.

Και για να μην το ξεχάσω: τώρα χρειαζόμαστε ΟΛΟΙ.
Ιδέες για την εξάπλωση του ΗΤ.
Μπορεί το οποιοδήποτε απλό στον ένεν να μην το έχει σκεφτεί κανένας άλλος.
Αρκεί να μας έχει πείσει. Το άτμισμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2017, 23:16 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος kkiriakos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
    • truckbody
Στη ζωή μου έχω μάθει πώς το κάτι όσο μικρό και αν είναι σίγουρα είναι καλύτερο από το τίποτα, κάποιοι άνθρωποι δούλεψαν κουράστηκαν ονειρεύτηκαν ετοίμασαν κάτι και μας προσκάλεσαν να ακολουθήσουμε, πιστεύω πώς σύντομα θα είμαστε πολλοί περισσότεροι και ας αφήσουμε πίσω τους οπαδούς του τίποτα, καλό σας βράδυ 

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Ειχα γραψει οτι το μονο που θα περιμενα για αρχη θα ηταν να μπει στην ακρη το εμεις και οι αλλοι ή εμεις και εσεις, δυστυχως τελικα αυτο δεν ηταν εφικτο. Η ειρωνια και ο χλευασμος μονο αποτρεπτικα μπορει να δρασουν στη σκεψη καποιων ατομων που ισως θα ηθελαν να γινουν και αυτοι μελη του συλλογου στο μελλον.
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι αυτός που διαχωρίζει το "εμείς" από το "εσείς". Το νήμα αφορά τις προσδοκίες όλων και αυτό έχει τονιστεί. Όπως έχει αναφερθεί ξανά ότι η όποια δράση του συλλόγου αφορά όλους τους ατμιστές και όχι αποκλειστικά τα μέλη του συλλόγου. Μήπως να παραμείνουμε στο θέμα του νήματος που πιθανό να βοηθήσει να γίνουν κάποιες θετικές κινήσεις για τον κοινό στόχο? :)

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
4€ παιρνεις πλεον  6-7ml ατμιστικου υγρου εταιρειας, που τους πιο πολλους απ οσο εχω καταλαβει ισα που τους φτανει για μια μερα.

Να τα λεμε ολα ιδιαιτερα σε καποιον που θα θελει να μπει στον χωρο του ατμισματος


Σωστος και μπραβο σου που το λες,αλλα να δινω 4euro σε κ.τ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΩ (κατι που ειναι επιστιμονικα αποδεδιγμενο)
Καλυτερα να δινω 10 και να ειμαι ζωντανος.

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι αυτός που διαχωρίζει το "εμείς" από το "εσείς". Το νήμα αφορά τις προσδοκίες όλων και αυτό έχει τονιστεί. Όπως έχει αναφερθεί ξανά ότι η όποια δράση του συλλόγου αφορά όλους τους ατμιστές και όχι αποκλειστικά τα μέλη του συλλόγου. Μήπως να παραμείνουμε στο θέμα του νήματος που πιθανό να βοηθήσει να γίνουν κάποιες θετικές κινήσεις για τον κοινό στόχο? :)
Αν οι ταμπελες διαχωριζουν εμας απο τους αλλους, αυτους απο εκεινους, τους εντεύθεν και τους κείθεν, τους ''εμεις '' και τους ''εσεις'',
δεν εχεις παρα να δεις, το avatar σου και το avatar μου, συνατμιστρια Μαρια Νεφελη.
Εσυ εισαι διασωληνωμενη -με την καλη εννοια-  ενω εγω οχι!  ;D
Καλως ή κακως, ταμπελες μπηκαν εδω και καιρο.
Και δεν τις εβαλαν αυτοι που δεν ειναι μελη.
ΔΕΝ αντιπαρατιθεμαι με κανεναν και ουτε θα ηθελα και στη συνεχεια.
Καποτε με εκφραζανε και οι συλλογικοτητες και τα κινηματα.
Σημερα οχι.
ΔΕΝ κρινω αν πραξατε καλως ή κακως, γιατι δε με αφορα, αλλα για λογους ευγενειας, καλη επιτυχια.

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
παιδια εγω ενα πραγμα ονειρευομαι να πετυχει ο συλλογος.να μην αντιμετωπιζομαστε σαν καπνιστες και να μην εχουμε καμια σχεση με τους καπνιστες.
αυτη τη στιγμη μας εβαλαν στο ιδιο τσουβαλι.κ ειναι και αδικο και παρανομο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
ΔΕΝ κρινω αν πραξατε καλως ή κακως, γιατι δε με αφορα...
Αυτό θα ήθελα πολύ να το αναλύσεις, αν θέλεις, Απόστολε. Είναι κάτι που ειλικρινά δεν καταλαβαίνω. Αν δεν αφορά εσένα γιατί να αφορά εμένα? Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε μένα που είμαι μέλος και σένα που δεν είσαι? Θεωρείς ότι δεν υπάρχουν κοινά συμφέροντα μεταξύ των ατμιστών που θα μπορούσε να εκπροσωπήσει και να προωθήσει ένας σύλλογος ή πιστεύεις ότι απλώς δεν μπορεί να το κάνει ένας σύλλογος και γιατί όχι?

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Τι να σου αναλύσει;
Ότι έχει βάλει τον Υβ Τριαντάφυλλο σε φόρουμ υπέρ της Αναγέννησης Καρδίτσας;
Ότι μας κρίνει, καταλήγοντας στο Θεϊκό ΔΕΝ σας κρίνω;
Ότι πρέπει να περάσουν τα avatar μας από την έγκρισή του, επειδή δεν τον αφορά;
Ότι προσπαθεί να χωρίσει το φόρουμ σε μέλη και μη μέλη του Συλλόγου, για λόγους ευγένειας;
Ότι είναι οφτόπικ καλώς ή κακώς;
Ότι προσβάλει την νοημοσύνη μας, ανακαλύπτοντας ότι το διασωληνωμένη έχει και καλή έννοια;
Αυτό το τελευταίο είναι ευθεία επίθεσή του, σε μέλος του φόρουμ, αλλά εγώ ΔΕΝ κρινω αν επραξε καλως ή κακως, γιατι δε με αφορα, αλλα για λογους ευγενειας, είπα ας το γράψω κι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος cloak

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα ρεί και ουδέν μένει
Σωστος και μπραβο σου που το λες,αλλα να δινω 4euro σε κ.τ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΩ (κατι που ειναι επιστιμονικα αποδεδιγμενο)
Καλυτερα να δινω 10 και να ειμαι ζωντανος.
Αυτη ειναι η πρωτη και σωστη προσεγγιση στο θεμα ατμισμα. η προβολη αυτη αυξανει την ατμιστικη κοινοτητα
ΥΓ το diy  το εχω ηδη (απο χθες! ) ξεκινησει. η οικονομικη συγκριση αφορουσε κυριως αυτους που θα θελησουν να ατμισουν

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι μεγαλη κουβεντα Γιωργο.
Παντως το δε με αφορα, που εγραψα, σημαινει πως εχω καταληξει να μη συμμετεχω ως μελος.
Κι αφου εχω επιλεξει αυτο που προανεφερα, δεν ειναι σωστο να κρινω θετικα ή αρνητικα, κατι στο οποιο δε λαμβανω μερος.
Κι αν μπηκα στον πειρασμο να κανω μια αναρτηση, ηταν αυτο που εγραψε η φιλη.
"Δε μπορω να καταλαβω ποιος ειναι αυτος που διαχωριζει το εσεις ,απο το εμεις.''

Εχω μια διαφορετικη οπτικη πλεον. Δεν πρεπει να υπαρχουν κοινα συμφεροντα διαφορων ομαδων, σε μια κοινωνια ενημερωμενων πολιτων. Οπου ενημερωμενοι πολιτες, ειναι και οι αρχοντες και οι αρχομενοι.
Πρεπει να ειμαστε η χωρα με τους περισσοτερους συλλόγους στον πλανητη!
Αν φωναξεις προεδρε σε ωρα αιχμης, στο σταθμο του μετρο στο Συνταγμα, μπορει και να γυρισουν οι μισοι απο τους διερχομενους!
Και επειδη ειναι τοσοι πολλοι οι Προεδροι και τα προκυπτοντα Διοικητικα συμβουλια, ποτε δε λειτουργησαμε ως οργανωμενο Κρατος-Πολιτεια. Γιατι τον καθενα τον νοιαζει το συμφερον της ομαδουλας που εκπροσωπει.
Επειδη ομως σε λιγο, θα αρχισουν να γραφουν απο κατω, ατακες του τυπου ''εμ δε συμμετεχεις, έμ θα μας την πεις κιολας?'' ας το σταματησουμε εδω και ας το συνεχισουμε οποτε ξαναβρεθουμε απο κοντα.

Υ.Γ1 Ενας ανθρωπος "Φαρσαλινος'' πολλες φορες, μπορει να πετυχει περισσοτερα απο εναν συλλογο.
Υ.Γ2 Ενας πεφωτισμενος υπουργος Υγειας επισης. Δεν ειναι ολα και τα παντα, συνωμοσιολογια και συμφεροντα,
Ειναι εξ'ισου η Αγνοια και το νεοελληνικο δε βαριεσαι!


Τι να σου αναλύσει;
Ότι έχει βάλει τον Υβ Τριαντάφυλλο σε φόρουμ υπέρ της Αναγέννησης Καρδίτσας;
Ότι μας κρίνει, καταλήγοντας στο Θεϊκό ΔΕΝ σας κρίνω;
Ότι πρέπει να περάσουν τα avatar μας από την έγκρισή του, επειδή δεν τον αφορά;
Ότι προσπαθεί να χωρίσει το φόρουμ σε μέλη και μη μέλη του Συλλόγου, για λόγους ευγένειας;
Ότι είναι οφτόπικ καλώς ή κακώς;
Ότι προσβάλει την νοημοσύνη μας, ανακαλύπτοντας ότι το διασωληνωμένη έχει και καλή έννοια;
Αυτό το τελευταίο είναι ευθεία επίθεσή του, σε μέλος του φόρουμ, αλλά εγώ ΔΕΝ κρινω αν επραξε καλως ή κακως, γιατι δε με αφορα, αλλα για λογους ευγενειας, είπα ας το γράψω κι αυτό.
Εισαι λιγο εμπαθης ή ειναι ιδεα μου?
Και επειδη τιποτα δε με πειραξε απ'οσα ειπες, με πειραξε πολυ ομως αυτο που ειπες για τον Υβ και την Καρδιτσα, ποτε ακριβως εγινε αυτο μεγαλε τσιπ και δεν το πηρα μυρωδια?
Ξερεις κατι που δε ξερω?
Και να μου'λεγες Αναγεννηση Αρτας θα το καταπινα, αλλα οχι και Αναγεννηση Καρδιτσας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τροποποιησεων συνεχεια. Που την ειδες την ευθεια επιθεση σε μελος του φορουμ αγαπητε?
Και σε τι ακριβως παροτρυνεις τους διαχειριστες?

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2017, 07:32 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Εχω μια διαφορετικη οπτικη πλεον. Δεν πρεπει να υπαρχουν κοινα συμφεροντα διαφορων ομαδων, σε μια κοινωνια ενημερωμενων πολιτων. Οπου ενημερωμενοι πολιτες, ειναι και οι αρχοντες και οι αρχομενοι.
Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο όπως το έθεσες, όμως είναι άλλο πράγμα η "φιλοσοφική" αντιμετώπιση των πραγμάτων και άλλο η πρακτική. Κι εγώ δεν συμφωνώ με την αστική δημοκρατία, εξακολουθώ να ψηφίζω όμως σε κάθε εκλογική αναμέτρηση γιατί ξέρω ότι πρακτικά η ψήφος είναι το μόνο μέσο και δικαίωμα που έχω για να να επηρεάσω τις εξελίξεις. Κι ας είναι αυτή μου η επιρροή σχεδόν αμελητέα.

Πρακτικά, λοιπόν, αυτή τη στιγμή ο σύλλογος είναι το μόνο θεσμοθετημένο όργανο υπεράσπισης των κοινών μας συμφερόντων ως ατμιστές. Και ο τρόπος με τον οποίο έχει θεσμοθετηθεί, μας επιτρέπει σε αρκετά μεγάλο βαθμό να επηρεάσουμε το πώς αυτός θα μας εκπροσωπήσει (αυτό βέβαια θα φανεί και στην πορεία). Είναι δε μαθηματικά βέβαιο ότι εάν περιμένουμε πότε η κοινωνία θα ωριμάσει αρκετά ώστε να βάζουν όλοι πάνω από το συμφέρον τους το κοινό καλό και να μην χρειάζονται πλέον σύλλογοι, κόμματα, και άλλου τύπου οργανωμένες ομάδες συμφερόντων, το άτμισμα θα έχει εκλείψει προ πολλού. Μην παρεξηγηθούμε, η λογική σου με βρίσκει σύμφωνο, αλλά δεν αφορά το σήμερα. Ούτε καν το μεθαύριο (δυστυχώς για όλους μας)...

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Σε ευχαριστω πολυ, που ειχες την υπομονη να καταλαβεις αυτα που εγραψα προηγουμενως.  :) :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42507 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34608 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181701 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8853 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538420 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60510 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238834 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1596 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16748 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos