vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

433 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, camber, panoskapa, Jorge

Twitter

ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
  Επαθα κατι χτες που μου συνεβη σε χειροτερη μορφη πριν κανενα μηνα. Εκει που απολαμβανα τον Fodi σε πνευμονικες οπως παντα, λεω να κλεισω τον αερα να κανω καμμια τσιγαρισια χαλαρα. 220C TC, 25watt, 26ga SS316L 0.50ohm, 3 πυρηνα, 7 σπειρες Υγρο DIY 70VG/30PG nic 6mg το οποιο κανω αρκετο καιρο χωρις προβληματα. Εριξα τα watt στα 18, τραβαω μια πολυ σφιχτη και καταπινω λαιμαργα τον λιγο ατμο που δημιουργηθηκε.
 Με χτυπαει κατω απ το "μηλο" του λαιμου σαν καψιμο σε πολυ μικρη επιφανεια, με εγδαρε το καταλαβα. Δεν μιλαω για throat hit καμμια σχεση. Ελαφρα δυσκαμψια του λαιμου εννοιωσα και ταραχτηκα λιγο. Σε καθε αναπνοη με εκαιγε το σημειο, βγηκα βεραντα μ ενα ποτηρι νερο, λιγο λιγο ηρεμησα. Εκανα μια βολτα μετα (γυρω απ το Ιπποκρατειο νοσοκομειο για παν ενδεχομενο  ::)) και ολα ωραια και καλα. Μου εχει ξανασυμβει παλι σε τσιγαρισια που επιχειρησα με διαφορετικο, ετοιμο υγρο 50/50 6mg, ιδιο ατμοποιητη, ιδιο στησιμο.

Να σημειωσω, ημουν καπνιστης για 6-7 χρονια (20+ στριφτα τη μερα) ειχα θεματα με φλεματα, που και που βρογχιτιδες κλπ. αλλα οχι τοπικο "καψιμο". Επειτα ατμιστης με ego συσκευες για 3 χρονια με 24αρια (καποτε) και 18αρια υγρα σε διαφορες αναλογιες vg/pg, προφανως μονο τσιγαρισιες, κανενα προβλημα ποτε. Πνευμονικες σε Fodi, Goon, ντουμανια και μποφορ κανενα προβλημα.

Τωρα που το αποδιδω εγω. Γενικα ειμαι αλλεργικος στη σκονη και υπο στρες και ζεστη εμφανιζονται λιγα εξανθηματα στο δερμα με ανεπαισθητη φαγουρα. Το εχω ελεγξει με γιατρους, δεν απαιτειται θεραπεια.

Βασικος υποπτος: Που πας για τσιγαρισια με 26αρι συρμα στα 0.50 ohm. Λιγος ατμος χωρις αερα, χαμηλη νικοτινη και pg για MTL, λαιμαργη αποτομη καταπωση μπας και χτυπησει λιγο, φαρδυ drip tip. Βλεπετε τιποτα λαθος;  :wall:

Δευτερευων Υποπτος: Το υγρο που συσσωρευεται στο καπακι του ατμοποιητη + επιστομιο. Σφιγγοντας τον αερα τοσο πολυ (ισα που φαινοταν η οπη) και εισπνεοντας αποτομα να πηρα σταγονιδια και να με εκαψαν. Οταν το ειχα παθει ξανα και ηταν χειροτερα ημουν ξαπλα στον καναπε, και η συσκευη σε κλιση πιο καθετη της οριζοντιας.

Τωρα καποια πιθανη αλεργικη αντιδραση με το aircondition στο ζεστο και ειχα ξεραθει; Παιζει, αλλα δυσκολα.
Συνδυασμος των παραπανω πολυ πιθανο.
Το ξαναλεω δεν ηταν συνηθισμενο χτυπημα, ουτε καμμενο βαμβακι, ουτε καποια πρωτογνωρη για τον οργανισμο μου αλλαγη σε εξοπλισμο/στησιμο/υγρο. Το ενοιωσα σαν τοπικο εγκαυμα.

Το μαθημα που πηρα: Βρες τι σου ταιριαζει, μεινε σε αυτο. Αποτομες αλλαγες σε τροπο ατμισματος/στησιματα/συσκευες/υγρα και τοσα αλλα να γινονται ομαλα και με πληρη επιγνωση.  :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
      pg-vg
Eκανα υγρα 50-50,μου εφερναν διψα.Το αλλαξα σε 70-30. Η διψα εφυγε.
Τωρα εχω αλλο θεμα(ολο προβληματα ειμαι)
Η μυτη μου τρεχει συνεχεια,μπορει να φταει το υγρο που ειναι τοσο νερουλο?? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Η μύτη τρέχει όταν δακρύζουν τα μάτια. 
τα μάτια τρέχουν όταν το σώμα θέλει να κλέισει τη μύτη για την αποφυγή περισσότερης εισπνοής μικροβίων.

Οπότε , κατα τη γνώμη μου έιτε κρύωμα, έιτε κάτι που μυρίζεις σε ενοχλεί και δεν το έχεις συνιδητοποιήσει ακόμα

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Άμα τρέχει η μύτη σου και μυρίζουν τα πόδια σου, είσαι ανάποδα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε

Αποσυνδεδεμένος doctor_pan

  • **
  • 142
  • Φύλο: Άντρας
Κανω 50-50. Διψαω. Ισως λιγοτερο απο οτι στην αρχη, αλλα διψαω.

Κι αμα το παρακανω στις απανωτες τζουρες, βαραω μια ψιλοταχυπαλμια.

Ωρες-ωρες νιωθω κι ενα ανακατεμα στο στομαχι.

Και πρεπει να εχω βγαλει μια αφθα στο στομα αυτη τη στιγμη, απο το drip tip ψυχανεμιζομαι, που μου χει σπασει τα .... Νευρα!  :angry_orange:

Όμορφα! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
για όλα τα παραπάνω...μια είναι η λύση....στίβεις μισό λεμονάκι σε μισό ποτήρι νερό και το πίνεις....γουλιά - γουλιά... :)

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Δίψα συνέχεια από την αφυδάτωση λόγω ατμίσματος
Αίμα στα ούλα τον πρώτο καιρό γιατί η νικοτίνη στο τσιγάρο είναι αιμοστατική οπότε η ουλίτιδα εμφανίζεται με τη διακοπή
Ζαλάδα και αναγούλα αν καθίσω πολύ ώρα σε χώρο με κακό εξαερισμό και υπάρχουν πολλά (πολλά όμως) ντουμάνια

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
@ DoctorPan και @ Fivrain

Έχει στο πρώτο μήνυμα μιά λίστα με τα συμπτώματά σας και άλλα, (μόνοψυχοσωματικά λέιπουν :D) ( πατήστε στο Λίστα). Αν θέλετε και δεν ξέρετε γιατι κάτι συμβάινει θα σας πρότεινα να την δέιτε. Εγώ από εκέι κατάλαβα ότι η vg με τουμπανιάζει  :))

http://vaping.gr/index.php/topic,31524.msg1053065.html#msg1053065

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
  Μουδιασμα κατω απ τη γλωσσα. Ξεκιναει λιγο πανω απ το "μηλο". Παρουσιαστηκε οταν δοκιμαζα για μια ολοκληρη μερα τον cubis με πολυ σφιχτες τζουρες. Δεν περασε εντελως, για μια βδομαδα. Σταματησα για 2 μερες τελειως το ατμισμα, περασε. Δοκιμαζω παλι σημερα (αερατες οπως εκανα παντα) παλι εδω το μουδιασμα μετα απο 1 ωρα χρησης. Κανεις αλλος;

Αποσυνδεδεμένος iANOS

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Η δικιά μου εμπειρία ύστερα από 1,5 μήνα άτμισμα είναι
Άφθες, φεύγει η μια έρχεται η άλλη. Σπανιότερα και γεύση αίματος στο στόμα. 
Κάποια φτερουγίσματα από την καρδιά, όχι συχνά. 
Ατμίζω κυρίως πνευμονικές, 70/30 με μηδέν νικοτίνη και πλαστικά επιστόμια, τα οποία πλένω με καυτό νερό κάθε μέρα. 

Αποσυνδεδεμένος THL

  • 2
  • Φύλο: Γυναίκα
Να προσθέσω και τη δικιά μου εμπειρία, με το κόψιμο του καπνίσματος πήρα λίγα κιλά και έχω παρατηρήσει εντονότερη δίψα σε σχέση με παλιά. 

Εγώ πάλι παιδιά έχω πάθει το εξής.... Μετά από 3 μισή χρόνια ατμισματος με έτοιμα υγρά αποφάσισα πριν 2 εβδομάδες να ατμιζω σκέτη βάση! France e liquid 50 50 0.6 mg με avocado 24 κ vtwo! Το αποτέλεσμα ήταν να έχω 10 μέρες τώρα πονολαιμο κ κάποιο μουδιασμα στη γλώσσα.... Δεν ξέρω αν οφείλεται στη μετάβαση αυτή αλλά είναι λίγο κουραστικό! Όποιος μπορεί να βοηθήσει!

Αποσυνδεδεμένος reaper

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε κι εγω οταν εκανα σκετη βαση (pink mule) μου φανηκε πολυ "σκληρη" στο λαιμο ενω ηταν 70VG. Και τωρα που το σκεφτομαι τοτε ηταν που ειχε κουραστει και η γλωσσα μου, συνδιαστικα βεβαια με σφιχτες τσιγαρισιες που εκανα 2 το λεπτο...  :idiot1: Ο πνευμονολογος βεβαια που επισκεπτομαι, πρωην καπνιστης ο ιδιος και με μικρη εμπειρια στο η.τ. μου ειπε καλυτερη για τα πνευμονια η σκετη βαση. 

Αποσυνδεδεμένος thangeol1

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Η μόνη παρενέργεια που είχα στα 5 χρόνια που ατμίζω ήταν μια φορά που πήρα υγρό 100% VG ( το στάνταρ ατμισμά μου είναι το 50-50 ) και είχα ένα περίεργο φούσκωμα στο στομάχι σαν να έχω παραφάει ενώ ήμουν νηστικός . Μόλις άλλαξα υγρό εξαφανίστηκε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182899 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11008 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364