vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

83 επισκέπτες, 6 χρήστες
Jorge, ZoeM, manoslykos, pirate, bloodlessz, yorgoss

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #765 στις: Απριλίου 26, 2017, 14:52 »
Καλησπέρα. Εφόσον το νήμα υφίσταται ας γράψω και εγώ την πολύ πρόσφατη γνώμη μου...

Δοκίμασα το iqos πριν 2 ώρες περίπου από μια φίλη στο γυμναστήριο  ;D ;D η οποία δουλεύει ως promotion και τα είχε μαζί της.

Δοκίμασα την ελαφριά και την επόμενη σχετικά πιο πλούσια γεύση, όχι την μέντα.

Στο ηλ.τσιγάρο είμαι 4.5 χρόνια περίπου δίχως να έχω δοκιμάσει ποτέ από τότε τσιγάρο, ούτε μια φορά.

Στα θετικά του iqos.

Ομολογώ πως η γεύση καπνού μου είχε λείψει, γιατί όντως μιλάμε για καθαρό τσιγάρο. Δεν μου άφησε κάποια μυρωδιά στο χέρι ή γενικότερα, αλλά στο στόμα μου ένιωθα αρκετά μετά την γεύση του καπνού.  Οπότε το μόνο θετικό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ουσιαστικά κάνεις τσιγάρο. Για θέματα υγείας κλπ δεν έχω καμία άποψη. Ότι ξέρετε ξέρω.

Στα αρνητικά  

Μου φάνηκαν και οι 2 γεύσεις σχετικά αδύναμες. Δεν ένιωθα ιδιαίτερα δυνατό χτύπημα στο λαιμό όπως με το Η.Τ. παρόλο που η νικοτίνη που κάνω είναι στο 4. Οι τελευταίες τζούρες βέβαια ήταν λίγο πιο έντονες από τις αρχικές.
Οπότε εδώ θα προτιμούσα, όπως και το ανέφερα στην κοπέλα, να υπήρχαν και πιο δυνατές γεύσεις όσο και σε περιεκτικότητα νικοτίνης. Αν θυμάμαι καλά ήταν 5.
Αυτό βέβαια απ ότι μου είπε, το έχουν μελλοντικά στο πρόγραμμα.

Οπότε καθαρά πάνω στην εμπειρία, υπήρχε ένα αρνητικό και ένα θετικό.

Τώρα σε ότι αφορά τα περιφερειακά, δηλαδή το θέμα επαναφόρτισης κλπ, τα γνωρίζετε ήδη απ ότι διάβασα.

Σαν προσωπική άποψη, το μέγα αρνητικό αν υποθέσουμε ότι είναι εξίσου ακίνδυνο όπως μέχρι στιγμής λέγεται για το Η.Τ. είναι το κόστος.

Δηλαδή έτσι όπως με κόβω και κάνοντας 10-15ml τη ημέρα, θα ήθελα αντίστοιχα για τα sticks στο χαλαρό 200 ευρώ το μήνα, ενώ το Η.Τ. προς το παρόν δεν μου κοστίζει πάνω από 20 το μήνα, φτιάχνοντας βέβαια τα υγρά και τις αντιστάσεις μόνος μου, αν και τελευταία πάνε να μας χαλάσουν αυτό το πολύ σημαντικό πράγμα με τις παράλογες αυξήσεις τους.

Τέσπα, κατέθεσα απλά την εμπειρία μου δίχως εννοείται καμία πρόθεση για αντιπαραθέσεις...Ούτως ή άλλως όλοι κοιτάμε τι μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα τόσο στην υγεία μας, όσο και στην τσέπη μας. :)


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #766 στις: Απριλίου 26, 2017, 15:16 »
Στέλιο τρόμαξες μη στην πέσουνε;  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #767 στις: Απριλίου 26, 2017, 15:27 »
χαχαχα...κρύος ιδρώτας.... :tongue_smilie: :tongue_smilie:


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 26, 2017, 15:47 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Palasd

  • ***
  • 536
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #768 στις: Απριλίου 26, 2017, 15:33 »
Μα καλά δεν ντρέπεσε σε φόρουμ να λες την γνώμη σου :fight_knuppel: :fight_knuppel: :pare:

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #769 στις: Απριλίου 26, 2017, 15:44 »
Παιδια πεφτει πολύ "σμπρωξιμο" στην περιπτωση του IQOS!
Σας ειχα πει παλαιοτερα για τον γνωστο μου στο νοσοκομειο που του εδωσε ετσι 2 συσκευες ο κουμπαρος του που δουλευει στον Παπαστρατο,ε' λοιπον χθες σκαει και άλλος φιλος μου με IQOS και στην ερωτηση μου  "ποσο το πηρες" μου εσκασε την απαντηση "τζαμπα"!
Κανουν τα αδυνατα δυνατα για να κρατησουν τα πρεζακια του Κ.Τ μην τους ξεφυγει κανεις και στραφει στο ατμισμα,απο εμας που ατμιζουμε χρονια τωρα λιγο εως πολύ δυσκολα να τσιμπησουν πελατη!

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #770 στις: Απριλίου 26, 2017, 16:04 »
Λογικό μου ακούγεται...προσπαθούν να το μάθει ο κόσμος. 
Τζάμπα ε? Εμένα 50 ευρώ μου είπαν με 60 sticks δώρο.... :hmmm:

Γενικά λόγω και μόνο της μεγάλης διαφοράς στο κόστος, δεν πιστεύω πως έχει καμία ελπίδα να χτυπήσει το Η.Τ.

Σε έναν κανονικό καπνιστή, θα του πάει μια η άλλη, εφόσον φυσικά τον καλύπτει...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #771 στις: Απριλίου 26, 2017, 16:26 »
Τζάμπα μπορεί να το έπαιρνα κι εγώ για συλλεκτικούς λόγους. Με 50 € μπορώ να αγοράσω κάτι πιο χρήσιμο.
Λόγω κόστους αμφιβάλλω αν μπορεί να χτυπήσει και το Κ.Τ. Δεν είναι λίγοι οι καπνιστές που έχουν στραφεί πλέον σε φτηνιάρικα τσιγάρα-πουράκια με κόστος 1 έως 1.5 € το πακέτο.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #772 στις: Απριλίου 26, 2017, 16:50 »
Και λαθραία θα πρόσθετα εγώ που εάν κατέβεις κέντρο λαχαναγορά σου κάνουν μπλόκο στο δρόμο ακούγοντας συνεχώς 
τη γνωστή λέξη τσιάρα - τσιάρα χωρίς -γ-  :yes: γιατί έτσι νομίζουν ότι είναι σωστό. ;D

Πιστεύω ότι ένας κατασταλαγμένος ατμιστής ποτέ δεν θα πέσει στην παγίδα του iq-os γιατί έχει υψηλή πραγματική νοημοσύνη. :)

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #773 στις: Απριλίου 26, 2017, 18:04 »
Και ονλινε προσφορά στα 10 πακέτα έχουν και κουπόνια (μαζί με την ονλινε) για μια ζωή δίνουν οι "προωθητές-προμηθευτές" αυτού σε ενδιαφερόμενους.

Οι ακίδες που ζεσταίνουν τον καπνό είναι ni ή nichrome απ' ότι είπε ο προωθητής σε φίλο (δεν το κατάλαβε καλά, υποθέτω το 2ο).

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #774 στις: Απριλίου 26, 2017, 23:15 »
Άρα ανα βρω 4 τσαμπανταν iquos και τα σκοτώσω βγάζω ένα skyline.
Μπράβο στη Philip Morris αυτή είναι εταιρεία :p


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #775 στις: Απριλίου 26, 2017, 23:50 »
Ποιο εύκολο είναι να σου δώσουν iqos πάρα να βρεις διαθέσιμο τον skyline

Sent from my A0001 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος haros

  • ***
  • 521
  • Κατα τον Δαιμονα εαυτου.
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #776 στις: Απριλίου 27, 2017, 18:30 »
 Οσο και να το διαφημισουν η να το πουσαρουν, αν ειναι το προιον καλο θα πιασει τελικα, αν οχι θα παει απατο.

Χρησιμο θα ηταν να ακουσουμε γνωμες αποκλειστικα καπνιστων (βεβαια, που να βρεθουν σε αυτο το φορουμ..) για την γευση, γιατι εμεις ως ατμιστες ειναι απολυτα λογικο να μην μας αρεσει , μιας και ειμαστε συνηθισμενοι πλεον στις γευσεις του η.τ., εδω το κανονικο τσιγαρο μας φερνει πλεον αηδια και μονο η μυρωδια του (σε εμενα τουλαχιστον).

Ψευτικες ερευνες που διαβαζα παραπανω, σε τετοιο επιπεδο, δεν παιζουν, γιατι ενα οποιοδηποτε εργαστηριο (πιθανον με υποκινηση ανταγωνιστη)  μπορει να ανιχνευσει τις βλαβερες ουσιες που δηθεν δεν υπαρχουν στο προιον και να πεσουν μετα αγωγες εκατομμυριων δολλαριων.

Απο οσο καταλαβαινω, ο καπνος στο ανταλακτικο στικ ειναι εμποτισμενος με γλυκερινη,(η PG, ενα απο τα δυο παντως) η οποια με την θερμανση ατμοποιειται και ετσι ουσιαστικα η αρχη της λειτουργιας του ειναι ιδια με το η.τ., μονο που η γευση στο η,τ, προερχεται απο τα αρωματα , ενω στο μαραφετι προερχεται απο τα φυλλα καπνου.
Προσωπικα πιστευω, χωρις βεβαια να μπορω να το αποδειξω, οτι εφοσον ανακατευεται στην ιστορια ο καπνος, εστω και για να δωσει γευση στον παραγομενο ατμο, ειναι πιο επβλαβες απο το η,τ,, αλλα, λογικα, λιγοτερο επιβλαβες απο το κ.τ., στο οποιο υπαρχει η καυση του καπνου, που ειναι η πηγη των περισσοτερων καρκινογονων και επιβλαβων ουσιων.

Δεν βρισκω παντως λογο να το θαβω, καταφευγοντας σε υπερβολες.
Αν ενας φιλος μου ηθελε να κοψει το κανονικο, θα του προτεινα σιγουρα η.τ., εαν ομως δεν του πηγαινε (γιατι μερικοι αποτυγχανουν στο η,τ),η δεν ηθελε, καλα θα εκανε να δοκιμαζε και το μαραφετι αυτο, οτιδηποτε ειναι καλυτερο απο το κ.τ.

Μην φτασουμε δηλαδη στο σημειο να λεμε "αν δεν τα καταφερεις με το ηλεκτρονικο, ξαναγυρνα στο κανονικο"", γιατι στερειται λογικης.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #777 στις: Απριλίου 27, 2017, 18:42 »
Ψευτικες ερευνες που διαβαζα παραπανω, σε τετοιο επιπεδο, δεν παιζουν

Καλό το καλαμπουράκι σας.

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #778 στις: Απριλίου 27, 2017, 19:53 »
Μιας και ακουγονται διαφορες αποψεις ας πω κι εγω την δικια μου.

Καταρχην, διαβασα διαφορες αποψεις εδω και ομολογουμενως βλεπω αρκετα εριστικες τις τοποθετησεις παιδιων υπερασπιζοντας με μένος το ΗΤ.
Πολυ κακως θα ελεγα αφου ολοι ξερουμε οτι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ δεν ειναι υγιεινο, και οταν βλεπω τοση υποστηριξη σε σημειο φανατισμου σε προιοντα τα οποια στην ουσια μας βλαπτουν και το μονο που γνωριζουμε ειναι οτι απλα ειναι λιγοτερο επιβαρυντικο απο τον καρκινο τον ιδιο δλδ το ΚΤ, καθε αλλο παρα λυπη μου προκαλουν. Ισως αυτοι που ειναι επικριτικοι ξεχνανε για ποιον σκοπο ξεκινησαν το ΗΤ που ειναι η διακοπη του ΚΤ με επομενο σταδιο την διακοπη ακομη του ατμισματος.
Αυτος θα επρεπε να ειναι ο σκοπος ολων μας, και οχι ο fanboyσμος και η συλλογη ατμιστικων μαραφετίων λες και ειναι χομπυ. Επιπλεον, πολλοι παλιοι θα θυμουνται τις αφοριστικες αποψεις και συμπεριφορες ενος μεγαλου μερους των συμπολιτων μας οσον αφορα την ΝΕΑ (τοτε) εναλλακτικη μορφη καπνισματος, το ατμισμα.
Καλο λοιπον θα ειναι να μην ειμαστε και εμεις απολυτοι σε οτιδηποτε νεο εμφανιζεται.

Anyway, για να μην μακρυγορω:

Ασχολουμαι με το ΗΤ τα τελευταια 6-7 χρονια κι εχουν περασει απο τα χερια μου τα περισσοτερα που κυκλοφορουν (μιλαω για τα γνωστα γιατι πλεον ειναι απειρα τα μοντελα) . Πριν το ΗΤ δεν ημουν βαρυς καπνιστης και εκτος αυτου ημουν και λιγα χρονια ( 6-7 στον αριθμο) . Μπορει ενας καπνος 25αρης να με εβγαζε και 4 μερες, δλδ γυρω στα 5 το πολυ 10 στη χειροτερη τσιγαρα την ημερα.

Οταν ξεκινησα με ego το ΗΤ 6-7 χρονια πριν, δεν ξαναβαλα κανονικο τσιγαρο στο στομα μου για περιπου εναμιση χρονο. Μετα απο αυτο τον εναμιση χρονο εως και σημερα, αραια και που μπορει να εκανα μερικα αναλογως τη φαση παντα, δλδ θα ελεγα χοντρικα οτι εχω καταληξει να κανω 15-20 τσιγαρα τον μηνα. Με τοσα λιγα δεν θεωρω τον εαυτο μου καπνιστη, αλλα θα ηθελα αν γινοταν να μην κανω καθολου.

Οποτε εδω και λιγο καιρο, παρολο που στην αρχη το κοροιδευα, ειμαι κι εγω κατοχος του iqos και μεχρι στιγμης θα ελεγα ευκολα οτι με εχει καλυψει παντα ως προς τον σκοπο που το προοριζω, δλδ ως μια εναλλακτικη του κανονικου τσιγαρου συνδυαστικα με το ηλεκτρονικο.

Κανω 3-4 ή και λιγοτερα heets την μερα, τις στιγμες που θα ηθελα να κανω τσιγαρο και να παρω την γευση του καπνου. Και οχι μονο την γευση αλλα ολη την αισθηση του τσιγαρου πλην της ασχημης αισθησης του "καψιματος" .  Το ΗΤ βεβαια ειναι παντα εκει χωρις να εχει αλλαξει κατι στον τροπο χρησης του. Ουτε η ποσοτητα σε ml εχει αλλαξει, παρολο που και αυτο δεν θα με χαλαγε να το ελάττωνα αφου υπαρχουν μερες και στιγμες που διαπιστωνω οτι το εχω πιπιλα, αλλα ουτε γενικα ο τροπος χρησης του. Τα καπνικα αρωματα τα ειχα κοψει χρονια τωρα, αφου κατα την προσωπικη μου αποψη (και οχι μονο) κανενα δεν προσομοιώνει τον καπνο, ατμιζοντας διαφορες γευσεις, κυριως diy απο φρουτα, μπισκοτα, γλυκα και πολλους αλλους συνδυασμους. Οταν ηθελα τον καπνο οπως προειπα εκανα ενα στριφτο ΚΤ. Παρολο που παντα η αισθηση του καψιματος με ενοχλει-ουσε.

Θεωρω λοιπον, οτι για την δικια μου περιπτωση παντα, το iquos, κανει για την δουλεια που το θελω, δλδ λειτουργωντας συμπληρωματικα ( ή μαλλον καλυτερα επικουρικά) του ατμισματος στις λιγες αυτες στιγμες (πχ στον πρωινο καφε κλπ) που θα ηθελα να κανω ενα τσιγαρο.

Θα το προτεινα λοιπον σε παρομοιες με την δικια μου περιπτωσεις, που ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολλες.

Απο κει περα, θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο για εναν καπνιστη των 1-2 πακετων ανα ημερα να σταματησει το ΚΤ με αυτη τη συσκευη.

Και οι λογοι ειναι πολλοι, ξεκινωντας απο το κοστος οπως ειπαν τα παιδια παραπανω, αλλα και οτι ακομα σαν συσκευη εχει καποια ελλατωματα οπως μικρη διαρκεια, γευση οχι τοσο εντονη, μικρη ποσοτητα παραγομενου καπνου, οχι πολυ εντονο "χτυπημα" , ενδιαμεσος χρονος αναμονης κλπ. Ελλατωματα βεβαια τα οποια ισως λυθουν/βελτιωθουν στο μελλον.

Ενας τετοιος καπνιστης λοιπον για σταματησει το ΚΤ θα πρεπει καταρχην ΝΑ ΘΕΛΕΙ να το κοψει και να απευθυνθει σε ΗΤ.

Παρολο που τελικα το iquos και το ΗΤ ειναι εντελως διαφορετικης νοοτροπιας συσκευες και θεωρω οτι ΔΕΝ μπορουν να συγκριθουν αμεσα, κατα την γνωμη μου, και οι 2 μαζι, θα μπορουσαν υπο συγκεκριμενες συνθηκες και προυποθεσεις, να απομακρυνουν καποιον απο το ΚΤ.


Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #779 στις: Απριλίου 27, 2017, 20:10 »
Πολυ κακως θα ελεγα αφου ολοι ξερουμε οτι ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ δεν ειναι υγιεινο

Υπάρχει το ανθυγιεινό με αποδείξεις, το λιγότερο ανθυγιεινό με εικασίες και το πάρα πολύ λιγότερο ανθυγιεινό με αποδείξεις. Σε ποιο παράλληλο σύμπαν είναι κακό να υποστηρίζεις το τελευταίο, έναντι στα άλλα 2??


Ισως αυτοι που ειναι επικριτικοι ξεχνανε για ποιον σκοπο ξεκινησαν το ΗΤ που ειναι η διακοπη του ΚΤ με επομενο σταδιο την διακοπη ακομη του ατμισματος. Αυτος θα επρεπε να ειναι ο σκοπος ολων μας, και οχι ο fanboyσμος και η συλλογη ατμιστικων μαραφετίων λες και ειναι χομπυ.

Αυτός μπορεί να ήταν ο δικός σου σκοπός (και ας χρειάστηκαν 6 χρόνια και μια συσκευή που καταναλώνει καπνό για να το -σχεδόν- πετύχεις). Το τι είναι ο σκοπός του καθενός, άσε να το αποφασίσει ο καθένας μόνος του.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20602 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174383 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93505 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix