vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

239 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, I.P, stamatisgr, Tem, Doubt

Twitter

IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #495 στις: Μαρτίου 27, 2017, 11:15 »
Να πω γενικά - και χωρίς να αναφέρομαι σε κανένα άτομο του φόρουμ μας - πως η αντιπαλότητα κατά τη γνώμη μου ξεκινά κυρίως από τους χρήστες της εν λόγω συσκευής οι οποίοι κατά κανόνα δεν αρέσκονται στο άτμισμα (δικαίωμά τους) - εξ ου και στρέφονται αλλού - και ακριβώς επειδή δεν αρέσκονται στη συνέχεια μας πουλάνε και γνώση πως το άτμισμα είναι δήθεν πιο βλαβερό ακόμα κι απ΄το κάπνισμα κτλ...

Να δεχτώ οποιονδήποτε ψάχνει κάποιο τρόπο αποχής από τη σίγουρα βλαβερότερη συνήθεια του τσιγάρου αλλά όχι όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

Όταν θα έχουν γίνει ανεξάρτητες έρευνες που θα συγκρίνουν τη βλαπτικότητα η.τ. και IQOS και εφόσον βγει "χαμένο" το η.τ. να δεχτούμε και νουθεσίες... Μέχρι τότε όμως καλύτερα να λείπουν.

Και επαναλαμβάνω πως αυτή η αντίληψη κυκλοφορεί αρκετά "εκεί έξω" και δεν αναφέρομαι σε κανέναν από το φόρουμ.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2017, 11:30 από Fany Xou »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #496 στις: Μαρτίου 27, 2017, 12:06 »
Είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα της "ράτσας" μας το "αυτό που κάνω εγώ είναι καλύτερο από αυτό που κάνεις εσύ" και η παραλλαγή "αυτό που κάνεις εσύ είναι το ίδιο ή χειρότερο από αυτό που κάνω εγώ".

Όλοι μας το έχουμε ζήσει, με φίλους και γνωστούς να προσπαθούν να μας πείσουν ότι αυτά τα ματζαφλάρια που πιπιλάμε και βγάζουμε ατμούς έχουν χίλια μύρια κακά χωρίς να έχουν ιδέα γιατί μιλάνε.

Για μένα, πραγματικά μακάρι αυτό το μαραφέτι να αποδειχτεί έστω και 10% ασφαλέστερο από το παραδοσιακό κάπνισμα. Γνωρίζω ότι δεν απευθύνεται σε μένα καθώς εγώ δεν είμαι καπνιστής. Και μακάρι να υπάρξουν και εκεί μελέτες που να το κάνουν φύλλο φτερό.

Σε σχέση με το άτμισμα, αυτό το μπλιμπλίκι έχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα: δεν αλλάζει τη συνήθεια του καπνιστή. Πάλι περίπτερο θα πάει, πάλι αίσθηση τσιγάρου θα έχει, ακόμα και ο περιορισμός στις τζούρες, με τσιγάρο μοιάζει. Αυτό που λέμε "ομαλή μετάβαση". Το άτμισμα από την άλλη, έχει άλλο πλεονέκτημα: ένθερμους οπαδούς και μία κάποια τεκμηρίωση.

Από πλευράς χρηστικότητας, δεν μπορώ να κρίνω αυτό το νέο προϊόν. Δεν έχω ίδια άποψη, δεν απευθύνεται σε μένα και δεν θέλω να γίνω ίδιος με αυτόν που όταν με έβλεπε να ατμίζω το 2012 μου έλεγε ένα κάρο μπούρδες που "διάβασε στο facebook". 

Από τη σκοπιά του ατμιστή όμως, δεν μπορώ να παραβλέψω τον κίνδυνο που διαφαίνεται: ο άσχετος που θα το δει (κανένας υπουργός υγείας ας πούμε), μια χαρά θα το θεωρήσει ως ηλεκτρονικό τσιγάρο. Και καλά θα κάνει, τέτοιο είναι. Όμως θα έχει την δικαιολογία πλέον να πει "τι μας λέγατε για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ορίστε, δεν διαφέρει και πολύ από το κανονικό, καλά κάναμε και το απαγορέψαμε παντού".

Ελπίζω σχετικά σύντομα, να υπάρξει μια συγκριτική μελέτη μεταξύ συμβατικού τσιγάρου, ατμίσματος και iQuos. Ώστε να μπορέσει ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Και να βάλει τις προτεραιότητές του για το δρόμο που θα ακολουθήσει.

Όσοι το χρησιμοποιείτε, ή έχετε γνωστούς που το χρησιμοποιούν, καλό είναι να μας λέτε κανένα νέο που και που. Η ενημέρωση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #497 στις: Μαρτίου 27, 2017, 12:12 »
Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί, αλλά είδα εδώ http://www.vapingpost.com/2015/11/06/imperial-tobacco-runs-a-study-on-philip-morris-iqos-heat-stick/ ότι έγινε έρευνα από την ανταγωνίστρια Imperial Tobacco Group στο iqos της PMI και βρήκαν πτητικές οργανικές ενώσεις στα επίπεδα του κ.τ όπως και κάυση. Η PMI τα αρνείται. Η έρευνα βέβαια δεν ξέρω πόσο μπορεί να ευσταθεί, διότι έγινε από καπνοβιομηχανία που βγάζει το δικό της ηλεκτρονικό τσιγάρο το blu και έχει πεί ότι δεν ενδιαφέρεται να βγάλει θερμαινόμενο, αλλά σίγουρα δημιουργεί ερωτηματικά για το iqos. Παλιότερες έρευνες είχαν δείξει ότι συσκευές ατμοποποίησης βοτάνων που λειτουργούσαν και αυτές με θέρμανση οδηγούσαν σε κάυση. 


Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #498 στις: Μαρτίου 27, 2017, 19:32 »
Επισυνάπτω τις φωτογραφίες που χρωστάω από δυο χρησιμοποιημένα heatstick χρυσού και κόκκινου (?) χρώματος ανοιγμένα. Το φίλτρο του heatstick φαίνεται να χωρίζεται σε 3 τμήματα. Το πρώτο έχει άμεση επαφή με τον καπνό, το δεύτερο, που είναι και το μεγαλύτερο, φαίνεται να είναι πλαστικό και το τρίτο είναι αυτό που έχει την άμεση επαφή με το στόμα-χείλη του καπνιστή. Το μεσαίο τμήμα φαίνεται κατά κάποιο τρόπο να προστατεύεται από τα άλλα δύο. Ίσως η πιο πιθανή εξήγηση να είναι η προστασία του πλαστικού τμήματος από τη θερμότητα του καπνού και η αποφυγή έκθεσης του πλαστικού τμήματος στον καπνιστή.

Ο καπνός και στις δυο περιπτώσεις φαίνεται να είναι μαύρος και σχεδόν καβουρνισμένος, προφανώς λόγω της θέρμανσης αλλά όχι εντελώς καμένος. Έχει παρόμοια εμφάνιση με αυτή που έχει το τσιγάρο όταν προσπαθήσει κάποιος να το ανάψει χρησιμοποιώντας ένα κολλητήρι ή ηλεκτρική εστία χωρίς να έχει ρουφήξει ακόμα.

Το φίλτρο στην περίπτωση του κόκκινου heatstick είναι σχεδόν εντελώς λευκό αλλά στην περίπτωση του χρυσού έχει αποκτήσει κίτρινο χρώμα που λογικά μειώνεται και σχεδόν εξαφανίζεται μέχρι να φθάσει στο τρίτο μέρος του φίλτρου που έχει και την επαφή με το στόμα του καπνιστή. Αυτό δεν φαίνεται στον καπνιστή παρά μόνο αν το ανοίξει όπως σε αυτή την περίπτωση.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #499 στις: Μαρτίου 27, 2017, 19:39 »
Ελπίζω σχετικά σύντομα, να υπάρξει μια συγκριτική μελέτη μεταξύ συμβατικού τσιγάρου, ατμίσματος και iQuos. Ώστε να μπορέσει ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Το iqos ξέρουμε πως είναι, το κλασσικό τσιγάρο επίσης ξέρουμε. Το ηλεκτρονικό;
Θα μπορούσαν να συγκριθούν iqos, Marlboro red και Mark ten, όλα της PM. Αυτό θα είχε κάποια αξία.
(νομίζω...)

Αποσυνδεδεμένος milou83

  • 2
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #500 στις: Μαρτίου 27, 2017, 19:44 »
Καλησπέρα και από εμένα ,νέα στο φόρουμ όποτε καλώς σας βρήκα! Παρακολουθώ καιρό το νήμα κυρίως γιατί πρόσφατα το αγόρασα και εγώ. Τώρα αν έκανα καλά ή όχι αυτό θα δείξει! Έχω και ένα η.τ στο σπίτι αφού με αυτό κατάφερε και έκοψε ο άντρας μου και το κτ αλλά μετά από 7 μήνες χρήση και το ητ. Εγώ πάλι τίποτα! Το χρησιμοποίησα για 2 μέρες και μετά πάλι πακέτο, δεν ξέρω μπορεί να μην με κάλυπτε το υγρό ή και το ητ. Τώρα το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ 3 μέρες και μπορώ να πω πως με ικανοποιεί κάνω σχεδόν 15 heets όπως έκανα και κτ πριν! Τώρα για την πορεία του θα δείξει .. χάρηκα για την γνωριμία. Ο λόγος που γράφω το ποστ είναι ποιο πολύ για να σας συστηθώ και επειδή καιρό παρακολουθώ τις απόψεις σας!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #501 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:02 »
Θα πιάσει για πολλούς λόγους αυτή η συσκευή....
Το ατμισμα θέλει κόπο και πολλά άλλα..

υγρά που πρέπει να ψάξει να βρει πιο του κάνει, αρα περισσότερα έξοδα σε καιρούς δυσκολους, αντιστάσεις που ο νέος πρέπει να ξέρει ποτέ παίρνει κάτι άσχημο, καμένο, να τρέξει να βρει αντίσταση αν δεν έχει η έιναι κλειστά τα καταστήματα,και πολλά άλλα που όλοι τα ψάξαμε στην αρχή,τρέχαμε Ρωτήσαμε.

Αυτο το πράγμα δεν αλλάζει σε τπτ τη συνήθεια του καπνιστή, ούτε τον βάζει σε καινούριους δρόμους... Οπότε αν κάποιος δε δει το ατμισμα ως χόμπυ, αυτο το πραγματακι θα το έχει σίγουρα στη τσέπη του,και θα έιναι πολλοί
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2017, 02:33 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #502 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:10 »
Το ατμισμα δεν θέλει κόπο. Έναν εργοστασιακό ένα υγρό και μια αντίσταση ανα βδομάδα θέλει.
Το ότι ορισμένοι έχουμε γκ... και ασχολούμαστε μαζί του και σαν χόμπι δεν προσδιορίζει το ατμισμα.



Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #503 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:15 »
Συμφωνώ, δυστυχώς με τον Απόστολο.
Το άτμισμα δεν θέλει πολλά, αν καταλάβεις όμως τι θέλεις.
Το πώς το λένε δεν έχει πολλά-πολλά, προσφέρεται για προβατοποίηση, τώρα.
Δεν είναι μόνο η ευκολία, σε σχέση με το άτμισμα, το οποίο θέλει κυνήγι και σκέψη στην αρχή, πού καιρός για τέτοια.
Είναι η δικαιολογία του εύκολου άλλοθι, αυτό ψάχνουν οι περισσότεροι.
Αυτά, στην αρχή.

Μελλοντικά, περιμένουμε τις αναλύσεις (δεν μου φάνηκαν και πολύ ΟΚ τα φιλτράκια, [αν βλέπω καλά] δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχουν καν).
Η ενημέρωση για υγεία θα προβάλλεται στα ΜΜΕ,
όλο και περισσότεροι θα τα δοκιμάζουν και τα δύο,
η αλλαγή τους [βελτίωση;] θα είναι ραγδαία, έχει μέλλον το πράγμα και πολλά εναλλακτικά σενάρια.

Δεν το βλέπω σαν εχθρό, αυτή τη στιγμή.
Αν και δεν το έχω δει από κοντά.

Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #504 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:21 »
Απόστολε συμφωνώ μαζί σου και θα ήθελα να προσθέσω ότι ούτε τις συνήθειες της εταιρείας αλλάξει, ούτε των προμηθευτών της αλλά ούτε και των πωλητών λιανικής. Όλοι ευχαριστημένοι χωρίς να αλλάζουν οι ισορροπίες.

Όσο για το άτμισμα προσωπικά προσπαθώ να μην το κάνω χόμπι για να καταφέρω να το κόψω και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #505 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:32 »
[justify]Πάντως βρε παιδιά, με όσα διαβάζω, θέλω ειλικρινά να το αγοράσω (το έχω ξαναπεί) για να μπορώ να μιλήσω με τα ίδια όμορφα επιχειρήματα που λέτε κι εσείς, φοβάμαι όμως πως θα ξανακυλίσω στα καμελάκια τ’ άφιλτρα. [/justify]

[justify]Καλά θυμάμαι; 3 επιλογές; κανονικό, ελαφρύ και άρωμα μέντα; power bank με λεντάκια + 20 τζούρες + συγκεκριμένοι χρόνοι-σύνολο εισπνοών; και π.χ., στην περίπτωση ενός βαρύ καπνιστή, 2 ή και 3 πακέτα την ημέρα; (προσωπικά, έκανα 3+ πακέτα camel σκέτο). Εδώ, που δεν μπορώ να ρυθμίσω νικοτίνες και αλλαγή αρωμάτων (όπως στο πολύπλοκο άτμισμα...), πόσα θα θέλω; [/justify]

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #506 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:39 »
[justify]Πάντως βρε παιδιά, με όσα διαβάζω, θέλω ειλικρινά να το αγοράσω[/justify]
βασικά αυτός είναι και ένας λόγος να μη υπάρχει αυτό το νήμα εδώ μέσα
για φαντάσου λέει i όλη αυτή συζήτηση να λειτουργήσει ως διαφήμιση και να στραφούν άτομα προς τα εκεί


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #508 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:43 »
@kotsos75, καλησπέρα. Ναι, κάπου δεν έχεις άδικο, όμως πάντα είμαι της άποψης πως τίποτα δεν πρέπει να κρύβουμε κάτω απ’ το χαλάκι. Άσε δε που, θέλω η γκλίτσα του τσοπάνη να είναι μπροστά μου κι όχι πίσω μου.   ;D

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: IQOS - Η Συσκευή θερμαινόμενου καπνού της Phillip Morris
« Απάντηση #509 στις: Μαρτίου 27, 2017, 22:56 »
Eγώ πάλι δεν πιστεύω ότι όποιος το δοκιμάσει θα γυρίσει στο κανονικό τσιγάρο. Αν είναι ατμιστής σίγουρα όχι :nope:. Γευστικά είναι καλύτερο από το κανονικό. Ένας καπνιστής μπορεί να έχει διαφορετική άποψη. Για να είμαι πιο ακριβής θα έλεγα ότι το κανονικό τσιγάρο δεν έχει γεύση ή μάλλον έχει γεύση πίσσας γιατί αυτή ουσιαστικά δίνει τη γεύση. Και αν δεν υπήρχε η νικοτίνη , ως ουσία εθισμού, έχω την αίσθηση ότι ελάχιστοι θα ήταν καπνιστές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275322 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13944 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42691 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181894 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364