vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Jorge, FaniFox, John K, camber, Milarepa, manoslykos

Twitter

Απορία νέου 'ατμιστή' για ατμοποιητές

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απορία νέου 'ατμιστή' για ατμοποιητές
« στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 10:58 »
Ως καινούργιος ατμιστής θα ήθελα να ξέρω πόσο διαρκεί ένας ατμοποιητής με κανονική χρήση καθότι σκοπεύω να πάω διακοπές Χριστουγέννων στο εξωτερικό και δεν θα ήθελα να ξεμείνω; (συγκεκριμένα χρησιμοποιώ το FOG με δύο 901 normal και περιμένω να μου στείλουν άλλους δύο 901 lr).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2012, 11:55 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 11:48 »
Αποψη μου οτι πρεπει να αντέχουν πολύ περισσοτερο με την χρηση AFS. Εμενα κατα μέσω όρο εδω και τρεις μηνες που ατμιζω μου διαρκουν απο 2 βδομάδες μεχρις 1,5 μηνα οι LR 901και 510. Μεσα σε AFS νομίζω οτι διαρκουν ακόμα περισσότερο, επειδη δύσκολα στεγνωνουν.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στα υγρα νομίζω αν ταξιδεψεις με αεροπλανο.

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 13:02 »
Αποψη μου οτι πρεπει να αντέχουν πολύ περισσοτερο με την χρηση AFS. Εμενα κατα μέσω όρο εδω και τρεις μηνες που ατμιζω μου διαρκουν απο 2 βδομάδες μεχρις 1,5 μηνα οι LR 901και 510. Μεσα σε AFS νομίζω οτι διαρκουν ακόμα περισσότερο, επειδη δύσκολα στεγνωνουν.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στα υγρα νομίζω αν ταξιδεψεις με αεροπλανο.
Κάτι ακόμη. Όταν ο ατμοποιητής είναι να τα παίξει το καταλαβαίνουμε ή απλά 'πάπαλα';

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 13:37 »
ΚΑμια φορα εχει καποια δυσκολια να ατμοποιηση οποτε καταλαβαινεις οτι ψοφαει.Καμια φορα ομως αποτομα μπαμ και κατω.

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 13:46 »
Προσωπικά 2 510 LR που μου πέθαναν, είναι πεθαμένοι λίγο...δηλαδή σιγά σιγά άρχισε να μειώνεται η δυνατότητά τους να ατμοποιούν.

αντιθέτως 2 exelixis3 LR, πέθαναν με τη μια. Οφείλω όμως να πω, πως αυτός που έζησε, χαίρει άκρας υγείας για περισσότερο από 3 εβδομάδες, ενώ οι 510 κράτησαν κάτι περισσότερο από εβδομάδα ( 9-10 μέρες)


Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 14:14 »
Απ' όσο καταλαβαίνω δηλαδή, εγώ που ζώ στη επαρχία θα πρέπει να κάνω παραγγελία καμμιά δεκαριά ατμοποιητές τη φορά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο :o.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 15:20 »
Προσωπικά 2 510 LR που μου πέθαναν, είναι πεθαμένοι λίγο...δηλαδή σιγά σιγά άρχισε να μειώνεται η δυνατότητά τους να ατμοποιούν.

o "αργός" θάνατος συνήθως είναι το μπούκωμα από κατάλοιπα υγρού κατω από τη γέφυρα του ατμοποιητή

δοκιμάστε καθαρισμό για αρχη και στη συνέχεια de-wicking (αφαίρεση του φυτιλιού που είναι κάτω από τη γέφυρα) και τέλος (αν δεν δουλεύουν τα προηγούμενα και σκοπευετε να χρησιμοποιήσετε τον ατμο ΜΟΝΟ για dripping) αφαιρέστε και την ίδια τη γέφυρα αφήνοντας μόνο το coil (συρματάκι). Οδηγίες για όλα τα παραπάνω υπάρχουν στο συσωλήν (youtube)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 22:49 »
O βασικός λόγος που χάνει ένας ατμοποιητής την ικανότητά του να παράγει καλά ατμό είναι τα στερεά υπολείμματα του υγρού που κατά την ατμοποίηση κάθονται πάνω στο φιτίλι και γίνονται μία μάζα με το σύρμα.
Είναι όπως όταν βράζεις νερό και μένουν στο τέλος κάποια υπολείμματα στην κατσαρόλα.
Η ποσότητα των στερεών αυτών υπολειμμάτων εξαρτάται και από το υγρό που χρησιμοποιεί κανείς.

Έτσι χάνει το φιτίλι την ικανότητά του να απορροφά υγρό και το σύρμα δεν μπορεί να θερμανθεί καλά.

Δεν γνωρίζω κανένα αξιόπιστο τρόπο να καθαριστούν αυτά τα υπολείμματα.
Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό θα μπορούσε να ήταν ο μηχανικός, δηλαδή με ξύσιμο ή ξετύλιγμα του σύρματος και πλύσιμο του φιτιλιού και στη συνέχεια ξανά τύλιγμα του σύρματος.
Δεν υπάρχει όμως πρόσβαση στο εσωτερικό του ατμοποιητή...

Με την τιμή που έχουν οι ατμοποιητές δεν νομίζω ότι αξίζει καν το κόπο να παιδεύεται κανείς με αυτό.
Μόλις πέσει η απόδοσή τους, απλά τους αλλάζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.


Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 22:55 »
Ως καινούργιος ατμιστής θα ήθελα να ξέρω πόσο διαρκεί ένας ατμοποιητής με κανονική χρήση καθότι σκοπεύω να πάω διακοπές Χριστουγέννων στο εξωτερικό και δεν θα ήθελα να ξεμείνω; (συγκεκριμένα χρησιμοποιώ το FOG με δύο 901 normal και περιμένω να μου στείλουν άλλους δύο 901 lr).

Μέ μια λογική εκτίμηση, ότι θα πάς διακοπές σε λογικά πλαίσια, με πάνω κάτω 10 άντε 15 μέρες, μια χαρά είσαι με 4 τεμάχια..

Τώρα....  αν κάτσεις κανένα τετράμηνο, πάρε καναδυό καβάντζα.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 23:02 »
Ως καινούργιος ατμιστής θα ήθελα να ξέρω πόσο διαρκεί ένας ατμοποιητής με κανονική χρήση καθότι σκοπεύω να πάω διακοπές Χριστουγέννων στο εξωτερικό και δεν θα ήθελα να ξεμείνω; (συγκεκριμένα χρησιμοποιώ το FOG με δύο 901 normal και περιμένω να μου στείλουν άλλους δύο 901 lr).
Είναι δύσκολο να απαντήσει κανείς σε χρόνο γιατί εξαρτάται από την ποσότητα υγρού που ατμίζει κανείς. Φυσικά και από το είδος του υγρού, κυρίως δε νομίζω από τα μυρωδικά που εμπεριέχει.

Εάν θυμάμαι καλά εμένα ένας ατμοποιητής μου κρατούσε περίπου για 40ml με 50ml υγρού.
Μετά έπεφτε η απόδοσή του.
Επειδή το μήνα ατμίζω περίπου 120ml υγρού, χρειάζομαι 2 με 3 ατμοποιητές το μήνα.

Βάλε χοντρικά ότι και ένας στους τρεις ατμοποιητές από τη μάνα του στατιστικά θα έχει κάποιο προβληματάκι, λόγω διακυμάνσεων στην ποιότητα...
Πρόσθετα δηλαδή και ακόμη έναν.

Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 16, 2010, 23:56 »
Δεν γνωρίζω κανένα αξιόπιστο τρόπο να καθαριστούν αυτά τα υπολείμματα.
Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό θα μπορούσε να ήταν ο μηχανικός, δηλαδή με ξύσιμο ή ξετύλιγμα του σύρματος και πλύσιμο του φιτιλιού και στη συνέχεια ξανά τύλιγμα του σύρματος.
Δεν υπάρχει όμως πρόσβαση στο εσωτερικό του ατμοποιητή...

Με την τιμή που έχουν οι ατμοποιητές δεν νομίζω ότι αξίζει καν το κόπο να παιδεύεται κανείς με αυτό.
Μόλις πέσει η απόδοσή τους, απλά τους αλλάζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

δεν είναι τόσο οικονομικό το θέμα όσο υγείας (όσοι εχετε δει μπουκωμένο ατμο από μεσα ξερετε)
το καλύτερο καθαριστικό για τα υπολείματα είναι ενα: dewicking και debridging πριν από την πρώτη χρήση ... βέβαια μετά ο ατμοποιητής κανεί μόνο για dripping (δεν εχει πλεον γεφυρα για να ακουμπάει φιλτράκι ... αξίζει όμως καθώς η διαφορα τόσο σε γευση όσο και σε ποσότητα ατμου ειναι σημαντική
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ap1c4EwKRAY[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sDQ-xcfYFHM[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος mylonojr

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum spiro BAFUM
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 17, 2010, 12:22 »
δεν είναι τόσο οικονομικό το θέμα όσο υγείας (όσοι εχετε δει μπουκωμένο ατμο από μεσα ξερετε)
το καλύτερο καθαριστικό για τα υπολείματα είναι ενα: dewicking και debridging πριν από την πρώτη χρήση ... βέβαια μετά ο ατμοποιητής κανεί μόνο για dripping (δεν εχει πλεον γεφυρα για να ακουμπάει φιλτράκι ... αξίζει όμως καθώς η διαφορα τόσο σε γευση όσο και σε ποσότητα ατμου ειναι σημαντική
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Ap1c4EwKRAY[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sDQ-xcfYFHM[/youtube]

Δηλαδή μετά από όλα τα παραπάνω μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το FOG αφου σε τελική ανάλυση ο atomizer βρίσκεται μέσα στο υγρό;

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 17, 2010, 21:01 »
Δηλαδή μετά από όλα τα παραπάνω μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το FOG αφου σε τελική ανάλυση ο atomizer βρίσκεται μέσα στο υγρό;

Ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα.. :nope:
Ο atomizer βρίσκεται μέσα στο υγρό.....  όχι η αντίσταση.. ;)

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 17, 2010, 23:57 »
Αν έχω καταλάβει καλά όταν ρουφάμε μέσα στο AFS το υγρό προσπαθει να ανέβει μέσα από την τρυπούλα του ατμοποιητή ανεβαίνει γεμίζοντας τα πλάγια τοιχόματα, γεμίζει  το μεταλικό δύχτι της γεφυρας, ποτίζει το φυτίλι και έτσι φτανει την αντίσταση και όλα αυτά σε ένα θάλαμο υποπίεσης.
Αν αφαιρέσεις κάτι νομίζω οτι δυσκολεύεις το υγρο να φτασει στην αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος vasilisx

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσα δεν φτάνει η αλεπού πηδάει και τα πιάνει...!
Απ: Απορία νέου 'ατμιστή'
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 18, 2010, 09:12 »
Κι όμως δουλεύει και μάλιστα με πολύ καλά αποτελέσματα… 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 344 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209211 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4903 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix