vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

311 επισκέπτες, 8 χρήστες
athmichalop, dkostas, manoslykos, dvelev, panoskatz, camber, giorgos1999, ZoeM

Twitter

OVERDOSE

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 17:45 »
Εχει τεραστια σημασια αυτο που ανεφερε ο Βασιλης, δηλαδη πως και ποσο αποροφαει ο οργανισμος μας την καταναλωση των χ ml υγρου σε ημερισια βαση. Διστυχως αυτο δεν το ξερουμε αλλα καλο ειναι να μην πειραματιζομαστε ;)
Εγω πλεον ειμαι στα 6-9mg/ml με 5-6 ml ημερησιως.

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 17:46 »
Η καθε καταχρηση ειναι λαθος και σιγουρα προκαλει ανωδυνα αποτελεσματα. Οσο για την νικοτινη, δεν ξερουμε πως αποροφαται απο τον οργανισμο, αλλα δε παυει να αποροφαται. Δεν ξερω αν υπαρχει πραγματικη αντιστοιχια σε τσιγαρα, ομως πιστευω πως δεν φταιει μονο η νικοτινη αλλα και ο ατμος (αναθυμιασεις) της προπυλενογλυκολης και γλυκερινης αλλα και του αρωματος.

Σιγουρα οταν η ποσοτητα που εισπνεουμε ειναι μεγαλη, ακομα και διχως νικοτινη, επιπτωσεις σιγουρα θα υπαρχουν.

Η "πιπιλα" ειναι εντελως λαθος και επιπολαια. Για μενα καλυτερα στα 10-15 τσιγαρα παρα πιπιλα και 10++ ml τη μερα.

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 17:50 »
ρε πανο  καθε μερα 10μλ?

περα απ'την πλακα πρεπει να μαθουμε το ποσοστο εξοδου της νικοτινης απο τον οργανισμο με την διουρηση.πιστευω οτι επειδη ειναι ατμος και οχι καπνος θα φευγει πολυ πιο γρηγορα.οι γιατροι του φορουμ να μας ενημερωσουν αν ειναι ευκολο.

Αποσυνδεδεμένος Turok

Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 17:50 »
Φιλε turok, σωστα λες, οτι μια δοση 40 - 60 mg νικοτινης ειναι θανατηφορα για εναν ενηλικα μεσου βαρους. ΟΜΩΣ αυτο αφορα μια ακαριαια προσληψη της ποσοτητας και οχι στη διαρκεια μιας μερας. Θεωρω πως πρακτικα ειναι αδυνατον να συμβει "ατμιζοντας" - μονο αν παρεις το μπουκαλακι με το υγρο σου και το πιεις μονορουφι!

Προς αποφυγη παρεξηγησεων! ;)

Φιλε Teodor, εγω παντως δεν εχω διαβασει για "ακαριαια προσληψη" πουθενα. Απο σενα τωρα το ακουω. Αν εσυ φιλε μου ξερεις κατι παραπανω παω πασο.

φιλε chgentso στην wiki μπορει να γραψει οποιος θελει οτι θελει. Εγω λεω τι διαβασα σε χαρτακι της νικορετ που σαφως ειναι πιο αξιοπιστο απο τη wikipedia. Επίσης αναλογες περιγραφες εχουν διατυπωθει και για τα τσιροτα.

Καλυτερα να κινδυνολογουμε στην τελικη παρα να θρηνουμε. Τετοια δοση που πηρε ο φιλος ειναι επικινδυνη (ακομα και αν δεχτουμε τη wiki)

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 17:59 »
Απο την ωρα που πηρα τον Οδυσσεα κανω τοσο πολυ.Ο ατιμος καταναλωνει τρελα!
Πιπιλα το ειχα απο την αρχη αλλα εκανα μεχρι 5ml.Τωρα με τον Οδυσσεα δεν ξερω τι γινεται...

Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 18:48 »
Καλησπέρα, προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι ανάλογα το η.τ, μπαταρία klp αυξομοιώνετε η κατανάλωση στις ίδιες τζούρες

Με τα mini και να προσπαθήσω δεν βγάζω πάνω από 6-7 αμπούλες τη μέρα (6-7 μλ) , με τα ego-t/want έχω φτάσει στις αρχές να τελιώσω και 15άρι μπουκάλι σε μιά μέρα

Πριν το ΗΤ κάπνιζα πάνω από 3 πακέτα τη μέρα και πολλές φορές με κάνα ξενύχτι που τα πέρναγα είχα συμπτώματα μπουκώματος από νικοτίνη (ρίγη, ταχυπαλμία, ζαλάδα κλπ) τα οποία φεύγανε σε λίγες ώρες

Με το ΗΤ τώρα δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο

Mε απόλυτους αριθμούς και αν η πρόσληψη είναι 100% ατμίζω διπλάσια και αρκετές φορές τριπλάσια νικοτίνη από την εποχή των τσιγάρων που λογικά θα μου είχε δημιουργήσει αντίστοιχα προβλήματα αλλά  δεν έχω κανένα σύμπτωμα υπερβολικής κατανάλωσης. (μία ζαλάδα που και που αλλά πιθανολογώ ότι είναι από τα αρώματα μια και όταν χρησιμοποιήσω το ίδιο ζουμί όλη τη μέρα ακόμα και σε μεγάλες ποσότητες δεν εμφανίζεται)

Προφανώς μεγάλο ρόλο παίζει και η ανοχή στην νικοτίνη του καθενός αλλά θα έπρεπε κάποια στιγμή να γίνει μία μελέτη για το % πρόσληψης νικοτίνης σε σχέση με το τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 18:52 »
παιδια εαν εχεις καλο εργαλειο και κατσει και κανα υγρο μπουνια υπαρχει προβλημα, εγω χτες απο 9 εως 1 το βραδυ ατμισα 6 ml 12mg οργανικη καραμελα. το κεφαλι μου ειχε κουδουνιασει βεβαια αλλα συνεχιζα ακαθεκτος.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 18:54 »
Δηλαδη εγω ρε παιδια με 36αρα και δυο ml ποση νικοτινη παιρνω συμφωνα με τους προηγουμενους υπολογισμους?
Α και να πω οταν καπνιζα κτ silc cut ασπρο 0,1-1     3 πακετα ημερησίως στο τριτο ξεκινουσαν οι ταχυπαλμίες σφιξίματα και δύσπνοιες.

Αποσυνδεδεμένος panosfc

  • ***
  • 763
  • I am a Steam Machine Κιτσο μου!
    • OUR PRIDE!!!
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 18:57 »
Βαγγελη κανεις μονο 2ml την μερα;

Αποσυνδεδεμένος mmark

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 18:58 »
Είναι προφανές ότι υπάρχει διαφορετική απορρόφηση-ανταπόκριση του οργανισμού στη νικοτίνη μέσω κ.τ και η.τ...
Ο καθένας άλλωστε έχει και διαφορετικά επίπεδα αντοχής.
Προσοχή λοιπόν χρειάζεται και τπτ άλλο.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:00 »
Βαγγελη κανεις μονο 2ml την μερα;
Ναι Panosfc και μετρησα την ποσοτητα μετα απο καιρο και αιτια ηταν ενα θεμα που ειχε ανοιξει περι καταναλωσης. :yes:

Αποσυνδεδεμένος chro7

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
  • VV by SEB + A2
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 23, 2012, 19:02 »
Βαγγελη κανεις μονο 2ml την μερα;

Αστον αστον! Εκει κλεισμενο στο εργαστηριο να φτιαχνει τα vv!Ουτε τζουρα να μην παρει!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 00:53 »
Φιλε Teodor, εγω παντως δεν εχω διαβασει για "ακαριαια προσληψη" πουθενα. Απο σενα τωρα το ακουω. Αν εσυ φιλε μου ξερεις κατι παραπανω παω πασο.

Η περιεκτικοτητα της νικοτινης στο αιμα πεφτει κατα 50% μιση ωρα μετα από μια ρουφηξια κανονικου τσιγαρου και κατα 75% στα τρια τεταρτα της ωρας. Η δραση των ορμονων που εκκριθηκαν διαρκει επισης περιπου μιση ωρα.

Δυστυχως δεν εχω πηγη να παραθεσω καθως παει καιρος που το ειχα ψαξει αλλα φανταζομαι αν το ψαξεις κατι θα βρεις! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2012, 01:12 από Teodor »

Αποσυνδεδεμένος mmark

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 00:56 »
Το θέμα είναι Θοδωρή ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το η.τ.
Άρα όλοι το ψάχνουμε...
Προσωπικά πάντως, με πάνω από 5 ml ημερησίως...απείρως καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: OVERDOSE
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 01:00 »
Εμενα απλως η ενσταση μου εγκειται στο εμμεσο συμπερασμα που προκυπτει απο καποια μηνυματα οτι καποιος που ατμιζει 3ml 18αρι υγρο ημερησιως, "φλερταρει" με το θανατο. Προς αποσαφηνιση εγραψα οτι αυτο απεχει πολυ απο την λεγομενη θανατηφορα "δοση"...και για αυτο τη λενε "θανατηφορα δοση" γιατι ειναι μια, δεν υπολογιζεται αθροιστικα.
......Οντως η υπερβολη με το η.τ. ειναι πολυ πιο ευκολη απο οτι με τα κ.τ. τα οποια σε μπουχτιζουν....αλλα το σωμα μας μας ειδοποιει πολυ πριν φτασουμε καν σε νοσοκομειο, ποσο μαλλον στο νεκροταφειο.
Αν τωρα καποιοι αγνοουν τα μηνυματα του σωματος τους...τι να πω.....απο οτι θυμαμαι απαγορευεται η πωληση η.τ. σε ατομα κατω των 18 και καλοπροαιρετα θεωρω οτι η νοητικη τους ηλικια συμβαδιζει με την βιολογικη.....

;)

τροποποιηση: προς θεου η τελευταια μου προταση δεν ηταν "μπηχτη" για κανεναν απο τους συμφορουμιτες...παρα μαλλον για το συμβαν που αναφερθηκε με το πιτσιρικα που ζηταγε να μαθει τι ειχε μεσα το υγρο κ δε μπορουσε να σταματησει τη πιπιλα.......Δικαιολογια τυπου: "Δε φταιω εγω μπαμπα, καποιος μου εριξε το χαπι στο ποτο"  :eyesplash:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2012, 01:13 από Teodor »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 0 31 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:21
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8752 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 181222 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537750 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60225 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 710 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16540 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 137462 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085795 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35708 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro