vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 29, 2013, 11:23 »
Εύγε συντοπίτη!

Ελπίζω να πέσει σύντομα στα χέρια μου το πρώτο φύλλο!

Διαθέσιμος για φορολογική ενημέρωση!

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 29, 2013, 23:49 »
Τα συγχαρητήριά μου κι εμένα στα παιδιά για την προσπάθειά τους. Και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση να αρνηθώ συνέντευξη σε μια τέτοια προσπάθεια... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kkeram

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωνσταντίνος
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 30, 2013, 00:01 »
Μπράβο για την προσπάθειά σας και καλή συνέχεια ...

Αποσυνδεδεμένος aristarxos

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • H Τέχνη υπερτερεί της Ανδρείας
    • τα παντα για το στοιχημα
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 30, 2013, 04:15 »
συγχαρητήρια παιδιά...μου θυμήσατε την εποχή της 5ης δημοτικού, όταν βγάλαμε μια τετρασέλιδη "εφημερίδα" σε κόλλα αναφοράς με σχολικά θέματα...αν θυμάμαι καλά "Μικροί ερευνητές" λεγόταν...σχεδόν το είχα ξεχάσει..μη μασάτε..έχετε μεράκι και αυτό φτάνει..

Εύγε και πάλι....

η χώρα και οι άνθρωποί της δεν έχουν ανάγκη από μεσσίες, αλλά από καλλιτέχνες και ποιητές.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 30, 2013, 10:22 »
Δεν ξέρω κατά πόσο κατάλαβες το σημαντικότατο που κρύβεται σ' αυτά που έγραψες............ Θα μπορούσα να πω πολλά, αλλά θα είναι εκτός θέματος.
Κάποιος είπε οτι "για να πάμε μπροστά, πρέπει να πάμε προς τα πίσω".
Πρέπει να γινουμε πάλι "ρομαντικοί". Πρέπει να δώσουμε βάρος στο θέμα "ΨΥΧΗ" και να αποδεσμευτούμε όσο μπορούμε από την ύλη. Τίποτε υλικό δεν έδωσε τόση χαρά στη ψυχή μου, όση όταν είδα για πρώτη φορά μωρό την κόρη μου! Θα μπορούσα να πω αρκετά παραδείγματα, αλλά νομίζω όλοι μπορούμε να σκεφτούμε και να συγκρίνουμε χαρές από την ύλη και χαρές από τον ίδιο τον άνθρωπο, από μια άλλη ψυχή στη ψυχή μας.
Και εκεί είναι που ουσιαστικά παίζεται το παγκόσμιο παιγνίδι σήμερα (δεν μπορώ να πω περισσότερα (κάπου, σε άλλο νήμα είπα μια αλήθεια, ως τρελλός).
Και κλείνω το εκτός θέματος λέγοντας οτι όταν μας δείχνουν αριστερά, πρέπει αμέσως να στρέφουμε το βλέμμα δεξιά. Όταν μας δείχνουν μπροστά, αστραπιαία να κοιτάζουμε πίσω. Όταν μας δείχνουν την ύλη, να κοιτάμε τη ψυχή!
 Όλα "ΑΝΑΠΟΔΑ" δηλαδή  :laugh1:


Άσκηση: Τι εννοούν όταν λένε "θα σας σώσουμε"?   :lotpot:

Σουτ! Απαγορεύονται πολιτικές συζητήσεις! Το ξέρω οτι βρήκατε την απάντηση. Την βιώνουμε κιόλας   :wall: :wall: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2013, 10:41 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 05, 2013, 02:52 »
......μέχρι οι περισσότεροι από τους κοιμισμένους να προσφέρουν την ψυχή τους, γιατί τον πλούτο τον έχουν έτσι ή αλλιώς......τις ψυχές δεν μπορούν να έχουν, παρά μόνο αν επιλέξουμε να τους την δώσουμε.......


Ναι, είμαι τρελλός!
Ειναι αρκετα τρελο Ωρε ΚΩΣΤΑ να αναρτησεις σε pdf αρχεια ή με καποιο λινκ σκαναρισμενη την εφημεριδα να διαβασουμε και εμεις ??!! :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 05, 2013, 10:16 »
Σου απάντησα με πμ.

Γίνεται μια προσπάθεια δημιουργίας ενός blog αποκλειστικά γαι την εφημερίδα. Θα δούμε. Είμαστε λίγοι και για κάτι τέτοιο πρέπει να υπάρξει κάποιος με πολύ διαθέσιμο χρόνο για να ασχοληθεί. Δύσκολο.
Όσο για σκαναρισμα, δεν μπορώ γιατί είναι Α3 το μέγεθος.

Αν από την άλλη βρώ τρόπο να την δώσω εδώ, θα είμαστε εκτός θεματολογίας του φόρουμ, συν οτι θα ανοίξουν συζητήσεις ατελείωτες.

Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε από το συγκεκριμένο θέμα, είναι οτι υπήρξε ένα έντυπο (έστω πολύ μικρής εμβέλειας) που προσπάθησε να δείξει την αλήθεια σχετικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο σε σχέση με το κανονικό.  :yes:

Η παράθεση που έκανες, δεν μπορεί δυστυχώς να συζητηθεί εδώ.



Αποσυνδεδεμένος kkeram

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωνσταντίνος
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 05, 2013, 16:58 »
Και κλείνω το εκτός θέματος λέγοντας οτι όταν μας δείχνουν αριστερά, πρέπει αμέσως να στρέφουμε το βλέμμα δεξιά. Όταν μας δείχνουν μπροστά, αστραπιαία να κοιτάζουμε πίσω.
Θα συμφωνήσω μαζί σου .....
Συγνώμη για off topic σχόλιο

Αποσυνδεδεμένος mariocuzco

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 05, 2013, 21:29 »
Κατ αρχήν ενα μεγάλο μπράβο στην προσπάθεια των παιδιών με την εφημερίδα τους και για την ενημέρωση που προσέφεραν σε πολλούς με την συνέντευξη του γιατρού σχετικά με τις επιπτώσεις που εχει το ητ για την καρδιά,αλλα και τις χαώδης διάφορες του σε σχεση με το κτ.
Μήπως θα έπρεπε επίσης να βρεθεί και να ευαισθητοποιηθεί κάποιος γιατρός πνευμονολογος και να ακολουθήσει το παράδειγμα του δρ Φαρσαλινου,να κανει και αυτός με τη σειρά του κάποιες μελέτες,ώστε να ενημερωθούμε και εμείς αλλα και οι υπόλοιποι για τυχόν επιπτώσεις του ατμου στους πνεύμονες(αν υπάρχουν),η μήπως οι πλειοψηφία τους ειναι συνεργάτες σε κέντρα διακοπής καπνίσματος και θίγονται συμφέροντα;λέω εγω τωρα.... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kkeram

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Κωνσταντίνος
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 06, 2013, 01:01 »
Για να ευαισθητοποιηθεί θα πρέπει πάνω απ όλα να σέβεται τον όρκο που έχει δώσει και όχι να είναι προσκυνήμενος στον βωμό του χρήματος ...λέω εγώ τώρα....

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Εφημερίδα "ΑΝΑΠΟΔΑ"
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 09, 2013, 22:15 »
Το 3ο φύλλο της εφημερίδας "ΑΝΑΠΟΔΑ" ολοκληρώθηκε και άρχισε η δωρεάν διανομή του στη Κέρκυρα και όχι μόνο.
Εκτός των άλλων, περιέχει ένα μικρό άρθρο που έγραψα σχετικά με την "Εικαζόμενη συναίνεση στη δωρεά οργάνων" που συζητήσαμε κι εδώ, καθώς κι ένα άρθρο που έγραψα με συμβουλές για την αγορά η.τ., ένα "μπούσουλα" δλδ για κάποιον που σκέφτεται να μπει στην όλο και αυξανόμενη οικογένεια των ατμιστών.

Συμβουλές για αγορά ηλεκτρονικού τσιγάρου

Στο 1ο φύλλο παρουσίασα συνέντευξη του καρδιολόγου-ερευνητή Δρ. Κ. Φαρσαλινού, που αφορούσε σύγκριση ανάμεσα στο κανονικό και ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αυτό που μάθαμε ήταν ότι έρευνες απέδειξαν πως το κ.τ. (κανονικό τσιγάρο) περιέχει χιλιάδες τοξικές ουσίες, ενώ το η.τ. (ηλεκτρονικό τσιγάρο) μόνο την νικοτίνη (προαιρετικά). Φυσικά ο καθαρός αέρας είναι ο προτεινόμενος, αλλά αν κάποιος καπνιστής θέλει να αποφύγει τις βλαβερές συνέπειες του κ.τ., τότε έχει την εναλλακτική λύση, το ηλεκτρονικό.
     
Πέρασαν 18 μήνες που «είμαι στον ατμό». Τι διαπίστωσα στον οργανισμό μου? Μεγαλύτερη αντοχή, καλύτερη ανάσα, δεν βήχω, δεν βρωμάω, έχω καλύτερη γεύση και όσφρηση. Δεν ένοιωσα καμία έλλειψη και άρχισα να απολαμβάνω γεύσεις και μυρωδιές. Το συστήνω σε κάποιον που δεν καπνίζει? Ασφαλώς όχι! Το προτείνω σαν εναλλακτικό τρόπο σε ενήλικους καπνιστές.

Όπως φάνηκε ήδη από τα γραφόμενά μου, γράφω την προσωπική μου εμπειρία και άποψη. Με βάση αυτά, θα τολμήσω προτάσεις για νεοεισερχόμενους στο χώρο του η.τ., που δεν είναι κανόνας, αλλά ένα πρώτο βοήθημα, ένας «μπούσουλας».

Μη φοβηθείτε την αλλαγή, είναι βέβαιο ότι το η.τ. είναι υγιεινότερο από το κ.τ.

Αγνοήστε «εξυπνάδες» του τύπου «συσσωρεύει υγρό στους πνεύμονες», ή απόψεις συμφέροντος που μεταδίδονται στα ΜΜΕ. Δείτε τα συμφέροντα που διακινδυνεύονται, καθώς και την άγνοια του διπλανού σας. Δείτε αυτά που σας λένε….. «ΑΝΑΠΟΔΑ»

Το άτμισμα κοστίζει λιγότερο. Στην αρχή θα ξοδέψετε λίγα παραπάνω χρήματα για αγορά συσκευής και ατμιστικών υγρών, αλλά στη συνέχεια το μηνιαίο κόστος είναι περίπου στα 20€/μήνα για κάποιον «βαρύ πρώην καπνιστή» (προσωπικά ξόδευα 200€/μήνα για τσιγάρα).

Το τι θα επιλέξετε από πλευράς συσκευής και υγρών, είναι υποκειμενικό και σαφώς θέμα γούστου.

Η συσκευή αποτελείται από μια μπαταρία και τον ατμοποιητή.

Η μπαταρία αν είναι τύπου ego, θα πρέπει να είναι 900 mA για να έχουμε μια σεβαστή διάρκεια χρήσης. Μια δεύτερη μπαταρία κρίνεται απαραίτητο να υπάρχει, ώστε όταν φορτίζει η μία, να ατμίζουμε με την άλλη. Θα συναντήσετε επίσης μπαταριοθήκες-mod που δέχονται μπαταρίες πχ 18350, 16340, 18650 κλπ. Μια τέτοια συσκευή, αν και συνήθως ακριβότερη, θα δώσει καλύτερη αίσθηση και δυνατότητες ρυθμίσεων και πληροφοριών (ρύθμιση έντασης, υπόλοιπο μπαταρίας κλπ).

Ο ατμοποιητής παίζει σημαντικότατο ρόλο στο αποτέλεσμα, αφού είναι το εξάρτημα που θα αποδώσει τη γεύση, το «χτύπημα» και τον ατμό – «το ντουμάνι». Αν θέλετε ζεστό ατμό προτιμήστε ο ατμοποιητής να έχει πάνω την αντίσταση. Για πιο δροσερό, κάτω. Ο ζεστός ατμός, θα έλεγα ότι ταιριάζει καλύτερα στις καπνικές γεύσεις, ενώ ο δροσερότερος στις φρουτένιες. Όμως, επιλέξτε εσείς τι σας ταιριάζει καλύτερα. Μερικά σύγχρονα μοντέλα ατμοποιητών είναι οι Evod, Protank, Gemini mini, Vivi nova, Vapeonly, CE5-Thor-CE4v3, DCT, MT3-T3, κλπ.

Τα υγρά άτμισης κατέχουν την θέση της «απόλαυσης». Για αρχή επιλέξτε καπνικά αρώματα και όχι φρουτένια, γλυκά κλπ. Κατά τη γνώμη μου, είναι δύσκολο κάποιος από την «βρώμα» του κανονικού τσιγάρου να ατμίσει πχ κατευθείαν φράουλα!  Όταν περάσει λίγος χρόνος απομάκρυνσης από το τσιγάρο, όταν θα επανέλθει η γεύση και η όσφρηση στα κανονικά επίπεδα, τότε θα μπορεί πραγματικά να απολαμβάνει πλήθος υπέροχων γεύσεων. Θα έλεγα σε κάποιον που επιμένει, οτι το πράσινο μήλο ίσως είναι μια εναλλακτική φρούτενια γεύση, που παράλληλα με κάποια καπνική θα σταθεί καλά στο ξεκίνημα.
Υπάρχουν καταστήματα που προσφέρουν τη δυνατότητα δοκιμής γεύσεων. Αυτό βοηθάει στο να μην κάνουμε τυφλές-λάθος αγορές.

Τι περιέχουν όμως τα υγρά άτμισης? Περιέχουν λίγες σταγόνες άρωμα, νικοτίνη (αν θέλουμε) και πολλές πολλές σταγόνες προπυλενογλυκόλης (PG) και ή, φυτικής γλυκερίνης (VG). Επειδή οι δύο τελευταίες ουσίες ίσως να σας τρομάξουν, θα σας πω ότι είναι «χημικές ουσίες υπό έλεγχο», ακίνδυνες και μάλιστα η PG περιέχεται και στις φιάλες οξυγόνου στα νοσοκομεία. Τονίζω ότι δεν είμαι χημικός ή ιατρός και η εικόνα που μεταφέρω είναι από τις μέχρι στιγμής έρευνες.

Ο ΣΕΕΗΤ (Συνδέσμος Ελληνικών Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικού Τσιγάρου) πραγματοποιεί τακτικούς ελέγχους ατμιστικών υγρών στα πανεπιστήμια Κρήτης και Θεσσαλίας, αποδεικνύοντας συνεχώς ότι δεν υπάρχει κάποια επικίνδυνη ουσία στα ατμιστικά υγρά.

Τι σημαίνει PG, VG στο άτμισμα? Περισσότερη PG σημαίνει καλύτερη γεύση, καλύτερο «χτύπημα». Περισσότερη VG το αντίθετο, αλλά πλουσιότερος-περισσότερος ατμός. Προτείνω στο ξεκίνημα, επιλογή ατμιστικού υγρού με περιεκτικότητα 50-50 (PG-VG).

Η περιεκτικότητα νικοτίνης είναι στην επιλογή μας. Στο ξεκίνημα είναι καλό να επιλέξετε υγρά με νικοτίνη. Προτείνω 12mg ώστε να έχετε τη δυνατότητα αύξησης ή μείωσης ανάλογα με τις ανάγκες σας. Προσωπικά ξεκίνησα με 18mg και σύντομα ο οργανισμός μου, ζήτησε λιγότερο και αργότερα ακόμη λιγότερο και σήμερα ατμίζω με 6mg. Χωρίς να πιέζομαι, περιμένω το 0mg! Μην σας τρομάζουν οι αριθμοί. Η νικοτίνη από το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν απορροφάται όπως από το κανονικό και γι’ αυτό έχουμε μεγαλύτερες τιμές.

Να έχετε υπ’ όψιν σας γενικά, ότι περισσότερη VG, περισσότερη νικοτίνη, περισσότερο ρεύμα = λιγότερη γεύση (το περισσότερο ρεύμα είναι επιλογή που διαθέτουν οι μπαταριοθήκες-mod).

Αυτές ήταν μερικές πρώτες υποκειμενικές συμβουλές με βάση τις γνώσεις και τις εμπειρίες μου από τον χώρο του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Για όσους, που ίσως αναρωτηθούν, απαντώ ότι δεν πληρώνομαι από κανέναν, ούτε έχω κάποια άλλα οφέλη.  Απλά, ΑΝΑΣΑΙΝΩ πλέον και αυτό προτείνω σε όλους τους φίλους καπνιστές.

Πλήθος πληροφοριών, οδηγιών, ερευνών, παρουσιάσεων κλπ, μπορείτε να βρείτε στο φόρουμ  www.e-kapnisma.gr

Καλά ατμίσματα!



ΥΓ
Θα παρακαλούσα να μην μπλεχτούμε σε συζήτηση του τύπου "έπρεπε να γράψεις κι άλλα" ή "γιατί έβαλες το χ και όχι το ψ". Η εφημερίδα έχει περιορισμένο χώρο. Οι υπόλοιποι της ομάδας κατά κάποιο τρόπο, χάρη μου έκαναν που δέχτηκαν να γράψω για το η.τ. και έγραψα την άποψή μου, για να βοηθήσω κάποιον που είναι ακόμη με το κ.τ. στο χέρι και δεν γνωρίζει τίποτε απολύτως. Σίγουρα κάποιος νεοεισερχόμενος έχει πάρα πολλά να μάθει, γι' αυτό και έδωσα τη δ/νση του φόρουμ.  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8447 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180835 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537075 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59976 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237923 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 613 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085485 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35537 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10386 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12