vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

81 επισκέπτες, 8 χρήστες
pngtszs1976, bloodlessz, gfilip, Jorge, manoslykos, camber, infernity, Doubt

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3285 στις: Μαΐου 29, 2017, 20:36 »
Μπορούμε να ορίσουμε τί εννοούμε ντουμάνι; Ο ΧΧΧ δεν ντουμανιάζει. Μιλάμε πάντα για MTL. Με τί VG; Με τί αντίσταση (Ohm, είδος σύρματος), στα πόσα Watt, με τί βαμβάκι, με τί τροφοδοσία (αν ρυθμίζεται), με τί αέρα (αν ρυθμίζεται); Τί θέλω να πω; Υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που θα καθορίσουν την ποσότητα του ατμού, αλλά για μένα το βασικό θέμα είναι αυτό που λέω στην αρχή: ορίστε το ντουμάνι ;)

Αποσυνδεδεμένος Αλέξης Φιλ.

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3286 στις: Μαΐου 29, 2017, 21:10 »
ντουμάνι εννοώ αυτό που είπε ο φίλος πηχτό ατμό και ανάλογα την αντίσταση να το δουλεύω στο 25 watt max . σύρμα λογικά 26αρι/28αρι με στόχο απο 0,8 εως 1,2 ωμ! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα είμαι αρχάριος στο χώρο του ατμίσματος και ειδικά τον επισκευάσιμων

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3287 στις: Μαΐου 29, 2017, 21:14 »
Απο διαρροες;;Επειδη διαβαζω για διαρροες στον πολο του
Λοιπόν, πήγα και αγόρασα σήμερα τον Exo. Με τα 2 ml (δεν δοκίμασα την επέκταση των 6 ml) και με το μονό deck είναι και αεράτος και γευσάτος (σε σημείο που «μπουκώνεις»). Νομίζω, όμως, πως τονίζει λίγο παραπάνω τις γλυκές γεύσεις αλλά μπορεί να είναι ιδέα μου. Σημειωτέον ότι του έκανα τόσο πρόχειρο στήσιμο, μιας και πήγα καρφί στην δουλειά μετά, που ντρέπομαι να βγάλω φωτογραφία. Το λέω αυτό γιατί διαρροές δεν είχα καθόλου, κι ας ξεχνιόμουν στο γέμισμα αφήνοντας υγρά και αέρα ανοικτά. Ούτε υποψία διαρροής!

Πάντως, οι μαύροι Exo έχουν πρόβλημα με την αγωγιμότητα του πόλου (πήγαν οι αφιλότιμοι και έβαψαν μέχρι και εκείνο το σημείο εσωτερικά) γι' αυτό και προτίμησα τoν Stainless Steel. Προς το παρόν κανένα απολύτως πρόβλημα whatsoever!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2017, 21:29 από ChristosN »

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3288 στις: Μαΐου 29, 2017, 21:27 »
Προς Αλέξης Φιλ.: Δοκίμασε για παράδειγμα αντίσταση zirconium 0,35mm, TCR 120, 7 ανοικτές σπείρες 0,75Ohms, 220 - 240οC, 25 - 30W και θα δεις ότι βγάζει κόλαση. Τί εννοώ; Πάρα πολλά οφείλονται και στο στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξης Φιλ.

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3289 στις: Μαΐου 29, 2017, 21:39 »

Αδερφέ μου μίλησες κινέζικα λίγο :P. Το μόνο που δουλεύω μέχρι στιγμής είναι Κάνθαλ και σε wattage mode(γενικά το tc το αποφεύγω). Το πρόβλημα είναι ότι αυτή τη στιγμή ο μόνος επισκευάσιμος που έχω είναι ο Avocado και δεν μπορώ να παίξω μαζί του να τον κάνω σφιχτό.

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2017, 23:56 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος ChristosN

  • **
  • 180
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3290 στις: Μαΐου 29, 2017, 21:44 »
Τζούρα Ναυτίλου και ντουμάνι πνευμονικού στα 25-30 Watt με kanthal δεν γίνεται μάλλον. Τα μεγάλα ντουμάνια (επίπεδο αιθαλομίχλης και πάνω) θέλουν τα watt τους ή τα «εξωτικά» σύρματά τους...

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3291 στις: Μαΐου 29, 2017, 21:57 »
μ' έναν γκομπλινάκο (goblin ud) κάνεις την δουλειά σου :)

@asdgeorge7
αδερφέ και γείτονα σε πάω με χίλια...
δεν έχεις αφήσει νήμα για νήμα επισκευάσιμου που να μην θάβεις
τον ντόγκυ και να εκθειάζεις τον καυφούνη βε 3. ;D
Οκ για τον καυφούνη...κι εγώ στην ίδιασυνομοταξία ανήκω...
αλλά μην θάβεις συνεχώς τον σκύλο... δεν του πρέπει :nope:


Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3292 στις: Μαΐου 29, 2017, 22:18 »
Καλησπέρα. Μετά από αναζήτηση τι τζούρα με ικανοποιεί ψάχνω επισκευασίμο με σφιχτή τζούρα για να παίζω σε ψηλά επίπεδα νικοτίνης αλλά και καλό ντουμανάκι. Εν ολίγοις ψάχνω την τζούρα του Ναυτίλου και το ντουμάνι που θα προσφέρει ένας πνευμονικός. Ξέρω ζητάω πολλά αλλά οι πνευμονικές δεν μου αρέσουν ιδιαιτέρα πλέον και το ντουμάνι του ναυτίλου δεν με ικανοποιεί. έχουμε κάποια πρόταση ? διάβασα για merlin mini και doggystyle sxk . Έχω δοκιμάσει και Fodi F2 από φίλο, το ντουμάνι του μου άρεσε αλλά η τζούρα όχι τόσο :(

[justify]@Αλέξης Φιλ., καλησπέρα και καλωσόρισες στην υπέροχη παρέα. Μην ακούς τίποτα απ’ όσα πραγματικά χρειάζεσαι γι’ αρχή. Είναι αλήθεια πως είναι αταίριαστο πάντρεμα αυτό που σκέφτεσαι, δηλ. σφικτή τζούρα Ναυτίλου και ντουμάνι πνευμονικού. Δύο διαφορετικοί κόσμοι με ορκισμένους ατμιστές να τους ακολουθούν, και όλα τα ενδιάμεσα στάδια βέβαια είναι εξίσου εντυπωσιακά. Όμως, προσωπική μου γνώμη, άσε το χρόνο να κυλίσει υπέρ σου. Στάσου όρθιος μακριά απ’ το τσιγάρο, απόλαυσε το σετάρισμα που ήδη έχεις επιλέξει (μοντ + ατμοποιητή). Βρες έναν πρώτο μπούσουλα στις κατηγορίες των υγρών που σου ταιριάζουν, κάποια υγρά έχουν μεγαλύτερη ευελιξία σε ντουμάνια. Ακόμα, δοκίμασε επιστόμια, θα εντυπωσιαστείς, μπορούν να σου δώσουν υπέροχο πυκνό ντουμανάκι (σχεδόν σε όλους τους ατμοποιητές). Αμέτρητοι συνδυασμοί, ατελείωτη η ατμιστική απόλαυση.[/justify]

Αποσυνδεδεμένος asdgeorge7

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3293 στις: Μαΐου 29, 2017, 23:17 »
αφου ηθελε τζουρα ναυτιλου με αρκετο ντουμανι εγω φταιω;  :'( 
ο σκυλος ειναι το σχολειο μου δεν τον μισω.  :nope: 
ειναι αγριο το κουλουκι για μενα.λιγο ατμο κ ολιγον αγριο την αντιλαμβανεσε ασχημα την pg ενω ο v3 ειναι smooth κ ωραιος.
στον fodi αντιλαμβανομαι χτυπημα του κερατα στον σκυλο ειναι γδαρσιμο.
ενταξη σιγουρα καθε γνωμη ειναι υποκειμενική κ ισως υπερεβαλα με το οοοοοχι αλλα αντιληφθηκα οτι ο φιλος ζητησε οτι κ εγω. 

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3294 στις: Μαΐου 30, 2017, 01:55 »
Εγω θα προτεινα τον phenomeno zest. Ο μονος που εχω δικιμασει και εχει την σφικτη τζουρα του ναυτιλου. Δεν ξερω για τον τηλεμαχο armed που ειναι και αυτος σφικτος οπως διαβαζω, δεν τον εχω δοκιμασει.
Τωρα για ντουμανι εξαρτατε απο αντισταση και υγρό.
Τον δουλευω στα 15W και για μενα εχει καλο ντουμανι, παραπανω απο τον ναυτιλο (τον παλιο) που εχει φιλος και δοκιμαζω καμια φορά.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξης Φιλ.

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3295 στις: Μαΐου 30, 2017, 03:49 »
Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η ερώτηση μου ήταν λίγο λάθος διατυπωμένη οφείλω να ομολογήσω . Σίγουρα θέλω την σφιχτή τζούρα που μου δίνει ο ναυτίλος και λίγο καλύτερο ντουμάνι. Θα κινηθώ μάλλον προς τον Merlin Mini μιας και έχει 2 deck και πολλές δυνατότητες από ότι βλέπω. Μακάρι να μπορούσα να πάρω όσους προτείνατε αλλά σαν φοιτητής δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Όπως και να έχει είμαι ατμιστής εδώ και ένα χρόνο σχεδόν, μειώνοντας στην αρχή το κανονικό τσιγάρο αρκετά ενώ το τελευταίο εξάμηνο δεν έχω καπνίσει καθόλου(και ούτε το σκέφτομαι σαν ενδεχόμενο να γυρίσω στο τσιγάρο). Απλά ακόμα ψάχνω αυτό που θα με ικανοποιήσει αρκετά στο άτμισμα και θα το κάνει ακόμα πιο ευχάριστο οπότε πειραματίζομαι όσο μπορώ με ατμοποιητές,diy υγρά κλπ. και απογοητεύομαι πολλές φορές απτό αποτέλεσμα. Πιο πιθανό ωστόσο είναι να τα κόψω όλα παρά να γυρίσω στο Κ.Τ. Σας ευχαριστώ για το χρόνο που μου αφιερώσατε και Keep Vaping!   :D

Αποσυνδεδεμένος babis1993

  • **
  • 398
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν κόψουμε την νικοτίνη δν μπορουν να μας αγγίξουν
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3296 στις: Μαΐου 30, 2017, 04:07 »
Την καλύτερη επιλογή έκανες καθώς το εύρος του ατμο είναι τεράστιο οπότε θα βρεις την χρυσή τομή.

Sent from my Le X820 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3297 στις: Μαΐου 30, 2017, 13:31 »
Λοιπον παμε παλι γιατι ο serpent mini μου βγηκε πολυ αερατος αλλα χαμενος δεν θα παει.
Προς αναζητηση τσιγαρισιου,στεγνου,γεμισμα ευκολο (πανω),>3ml,22mm,<25$,GB
Doggy,fodif2,unfollowv2,serpentmini εχω οποτε παμε για αλλα.

Εχω δει τον zest και KFV5 εχουμε κατι αλλο;

http://www.gearbest.com/rebuildable-atomizers/pp_614486.html

http://www.gearbest.com/vapor-styles/pp_428975.html

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3298 στις: Μαΐου 30, 2017, 13:56 »
Δεν το λες και "τσιγαρισιο" τον K5.....

Αποσυνδεδεμένος Dhmfot

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #3299 στις: Μαΐου 30, 2017, 14:16 »
Ο zest γεμιζει απο κατω.
Ο kayfun V5 δεν ειναι τσιγαρισιος, εκτός και αν παρεις μαζι και το  γνησιο MTL κιτ με 10ευρω , αλλα θα πρεπει να διαλεξεις κλωνο που να ταιριαζει.
Βαλε και τον cloudone στη λιστα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65994 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174661 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93606 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix