vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??

Αποσυνδεδεμένος argailwall

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1290 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 21:06 »
@argailwall
Αφού ήσουν ευχαριστημένος με τον Magma τσέκαρε τον Freakshow Mini που και αυτός έχει αέρα από κάτω. Στο FT τον έχει σε εξευτελιστική τιμή:
https://www.fasttech.com/products/3028/10016489/3422202
Ο μίνι είναι καλύτερος από τον μεγάλο? πέρα από το μέγεθος δηλαδή

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1291 στις: Οκτωβρίου 26, 2015, 21:14 »
Έχει καλύτερη γεύση λόγω μικρότερου μεγέθους.

Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1292 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 12:53 »
Sub tank nano η v2;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με Eleaf istick 30 ποιον να διαλέξω σαν πρώτο επισκευασιμο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 27, 2015, 18:07 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1293 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 12:58 »
Τον ν2 για τον απλο λογο οτι ο νανο δεν ειναι επισκευασιμος.

Αποσυνδεδεμένος george kotsopoulos

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1294 στις: Οκτωβρίου 27, 2015, 12:59 »
Ευχαριστώ caros!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1295 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 13:03 »
Κλωνο Kayfun lite,lite+,russian κ.τ.λ η  κλωνο Erlkonigin?
Διαβαζω για τον Erlkonigin χαρακτηρισμους του στυλ  kayfun killer αλλα διαβαζω και οτι ειναι και ψιλομανικη στο να βαλει κανεις την ακριβη ποσοτητα βαμβακιου για να αποφυγει ειτε dry burns η τρεξιματα,ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα με τον Erlkonigin η οχι?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1296 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 13:36 »
Θα σου έλεγα να πάρεις και τους δυο για εναλλαγή. Από την άλλη, αν σου βγει καλός ο καυφουνοκλώνος, όλα καλά. Ο ερλ κλώνος 99% θα σου βγει καλός. Σιγουράκι. Υπολόγισε άλλα 3 ευρώ για να αλλάξεις βίδες και στους δυο με ένα ορίτζιναλ καυφουν κιτ.
Ο ερλ κλώνος στήνεται ευκολα. Το θέμα με το βαμβάκι είναι τίποτα. Απλά το κόβεις λοξά αντί για ίσια. Ετσι πάνω έχει πλάτος όσο το ντεκ και κάτω περισσεύει όσο για να γεμίσει όλο το μήκος του καναλιού και να φτάνει μέχρι εκεί που βιδώνει η καμπάνα. Πρακτικά, μόνο το μισό πάχος του φυτιλιού κατεβαίνει μέχρι εκεί που βιδώνει η καμπάνα.
Το υπέρ του καυφούν είναι πως πάει σαν τρένο. Η ίδια απόδοση συνέχεια, χωρίς να επηρρεάζεται από τίποτα.
Τα υπέρ του ερλ: καλύτερη γεύση, ευκολότερο γέμισμα, πιο ελαφρύς. Πού και πού όμως μπορεί να δεις να πέφτει λίγο η απόδοσή του αν υπερθερμανθεί ή τον ταλαιπωρήσεις λιγάκι.
Ειλικρινά, έχω και τους δυο εδώ και καιρό ως βασικούς ατμοποιητές (στις νάνο βερσιόν) και ποτέ δεν θα έμπαινα στο δίλημμα να πετάξω τον έναν. Πακέτο συμπληρώνει ο ένας τον άλλο.

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1297 στις: Οκτωβρίου 29, 2015, 16:45 »
petra thank's!
Tον  kayfun 3.1 τον ειχα μερικες μερες και μου αρεσε,κλωνοι καλοι του και φθηνοι λιγο δυσκολα να βρεθουν (του kayfun 3.1 ενοω που με βολευει το γεμισμα, μονο με κοντα 30$ βρηκα δηλ.για 1:1 που ειναι τιμη αουτςςςς!),ειχα εναν και πηγα να παρω αλλον εναν (φθηνο!)και εφυγα τρεχοντας γιατι ηταν πιτα στην σκουρια ,για τον  Erlkonigin  υπαρχουν αφθονοι απο 10$ εως 20$ μαξ. με πολλα εξτρα οπως drip tips και μεταλικα τανκακια,ετσι λοιπον λεω  να χτυπησω και'γω εναν  Erlkonigin !
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2015, 17:28 από valsam »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1298 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 00:50 »
Χαιρετω τη παρεα, μπαινω κατευθειαν στο ψητο, η πρωτη μου επιλογη μεχρι πριν λιγο ηταν subtank mini αλλα απο οτι ακουω ακομα και στον v3 η τζουρα ειναι αρκετα αερατη και δεν ειμαι των αερατων οποτε αλλαξοπιστησα ως ενα βαθμο, μετα απο πολυ σκεψη κατεληξα πως μου ταιριαζουν περισσοτερο οι ατμοποιητες με τις τσιγαρισιες και τις σφιχτες τζουρες που να χρειαζοντε νορμαλ ρευματα μιας και εχω αφιερωσει χρονια ενασχολησησς με το ηλεκτρονικο τσιγαρο και ως αναμενομενο ππεπει να παω επιτελους σε καποιον καλο επισκευασιμο επειδη εχουν κυκλοφορησει χιλιαδες για να μη πω εκατονταδες χιλιαδες μιας και καθε εβδομαδα βλεπουμε και μια καινουρια κυκλοφορια θα ηθελα να μου προτεινετε εναν πρωτα απ ολα οικονομικο επισκευασιμο καινουριας τεχνολογιας με τσιγαρισια τζουρα του τυπου παρομοια με protank mini 3 & vapros v-spot, καλη γευση, καλη παραγωγη ατμου και γενικος καλη αποδοση κεφαλης με αντοχη και χωρις διαρροες τανκατο παντα γιατι εχω τις χειροτερες εμπειριες απο dripper και φυσικα να απευθυνετε σε καποιον εντελως αρχαριο απο επισκευασιμους χωρις να χρειαζετε πυρινικη φυσικη και να δυαλιεις 700 κομματια για να στησεις μαι αντισταση (βλεπε gobin mini & kaifyn lite plus) που θεωρω δυο απο τους χειροτερους ατμοποιητες στην αγορα λογω οτι ειναι τερμα για τερμα πολυπλοκοι και ειδικα για εναν αρχαριο.

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1299 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:01 »
O KFL+ μια χαρα ειναι για αρχαριο. Το 2ο στησιμο μου το εκανα σε KFL+. Μεσα σε 15' ειχα τελειωσει. Αν δεν το κανεις εσυ ο ιδιος, δεν μπορεις να καταλαβεις το ποσο ευκολο ειναι.

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1300 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:02 »
Προσωπικά, δεν θεωρώ τον KFL+ «τέρμα πολύπλοκο», ίσα-ίσα μάλιστα, που είναι από τους ευκολότερους που έχω δοκιμάσει (βέβαια τον πούλησα γιατί τα δύο του μείον για εμένα ήταν το σφύριγμα και το ότι έπρεπε να αδειάσω το tank για να έχω πρόσβαση στο deck).

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1301 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:08 »
δυστυχώς αν θεωρείς δύσκολο τον kayfun δεν θα βρείς κάτι πιο εύκολο.
Δεν υποστηρίζω τον ατμοποιητή, προς Θεού, απλά λέω πως έχει ίσως το ευκολότερο στήσιμο που συγχωρεί πολλάαααααααααα λάθη.
Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που κάνει θραύση στην αγορά.
Ευκολος (στο στησιμο) είναι και ο Τηλέμαχος και μάλιστα κάθε φορά θα κάνεις το ίδιο στησιμο με κλειστα τα μάτια.
Όμως ουδεν καλόν αμιγές κακού.
Χρειάζονται 90 ευρώ για να τον αποκτήσεις τα οποία όμως τα αξιζει με το παραπάνω.
Α ! ξεχασα.
Είναι Ελληνικος.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1302 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:10 »
Ισως τον εχω μπερδεψει με καποιον αλλο kayfun μιας και δεν ειμαι τοσο γνωστης των πραγματων, οπως και να 'χει ευχαριστω για τις απαντησεις σας θα τσεκαρω τους ατμο που αναφερατε.

EDIT: Παιδια ειδα ενα βιντεακι του ρενου στο αρες μαρες με τον KFL+ και εχω να πω οτι ειναι οχι απλα απλος αλλα παναπλος, προφανως θα ειχα δει καποιον παλιο kayfun, ειναι πραγματικα απο τα πιο ευκολα στησιματα που εχω δει στο ιντερνετ παρομοιο στησιμο με του subtank mini, και τωρα ερωτησεις, παιζει και σε μοντακια χαμηλων watt δηλαδη 20w και σε μπαταριες ego ή μηχανικα μοντακια κλωνους κτλπ γιατι εχω ενα μηχανικο και σκουριαζει καιρο γι αυτο ρωταω αν παω σε αγορα να το ξεθαψω :) και η αλλη ερωτηση αν εχουν αντοχη οι κεφαλες που στηνουμε και που μπορω να τον βρω κατω απο 60 ευροπουλα υπαρχει κανα μαγαζι με εκπτωση 20% απ το φορουμ?


Τελως τη διαφορα εχει ο v2+ και ο v3 SS απο τον προκατοχο τους?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:27 από giorgosmc »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1303 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:37 »
Απ οσο ξερω KFL+ v3 δεν υπαρχει. Κανα κλωνο θα ειδες.


Επισης, ο KFL σε σχεση με τον KFL+, ο δευτερος εχει βιδουλα για να αλλαζεις ποσο σφιχτη ειναι η τζουρα και εχει και o-ring στην βιδα αναπληρωσης.


Κατω απο 60 δυσκολα θα τον βρεις. Ολα τα καταστηματα τον εχουν με εκπτωση ηδη, οποτε δεν θα σου κανουν παραπανω.


Οι περισσοτεροι τον χρησιμοποιουν γυρω στα 10 με 15W, (εγω στα 13W) οποτε σιγουρα κανει σε 20W mod. Οσον αφορα τωρα για μηχανικο, θα πρεπει να παιζεις στα 1.1-1.2Ω+ για να μπορεις να εισαι στα watt που ειπα παραπανω.


Τελος, το ποσο κραταει, ειναι καθαρα αντικειμενικο. Εγω αλλαζω καθε 3-4 μερες αντισταση και βαμβακι. Και για λογους υγειας και για να εχω καλυτερο ατμο/γευση. Βεβαια βαζω twisted συρμα. Με απλο στριψιμο, αλλαζα καθε 2 μερες.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποιον επισκευασιμο ατμοποιητη ??
« Απάντηση #1304 στις: Οκτωβρίου 30, 2015, 01:44 »
Τι στισιμο προτεινεις θελω να πω σε ποσα mm τρυπανακι στριβεις την αντισταση και τι συρμα χρησιμοποιεις πχ 0,18 kanthal κτλπ, επισης εχει καλυτερη αποδοση με το γνωστο ιαπωνικο βαμβακι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 0 107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 14:41
από zamploutos
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15892 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios