vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 4 χρήστες
Chris66, Jorge, manoslykos, SEB

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #360 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 12:17 »
Θα ήθελα ένα μικρό μπούσουλα στο πόσο καιρό ωρίμανση χρειάζονται κάποια αρώματα.


Γνωρίζω ότι τα custard θέλουν 30-40 μέρες και ότι τα αρώματα με φρούτα δένουν γρήγορα σχετικά. Αυτά μονάχα. ::)


Τι παίζει με τα αρώματα με ζύμες? Ή με μπισκότο?
Με σοκολάτα?  :confused1:




Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #361 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 12:34 »
Ψηλε, δεν υπάρχει κάτι στάνταρ για την ωρίμανση. Γενικά ισχύουν κάποιοι κανόνες όπως είπες κι εσύ, πχ τα Custard συνήθως θέλουν κάνα μήνα, αλλά το κάθε υγρό θέλει το δικό του χρόνο.
Οι ζυμες και τα μπισκότα πάντως, επειδή ανήκουν στα γλυκά υγρά, συνήθως θέλουν το χρόνο τους. Η σοκολάτα θέλει κάπως λιγότερο. Αλλά αυτά που σου λέω είναι εμπειρικα, το κάθε άρωμα έχει τις δικές του ιδιαιτεροτητες.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #362 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 12:38 »
Να σαι καλά ρε Nemesis  ;D


Τελευταία ερώτηση, αν πχ δοκιμάσω ένα υγρό μόλις 3 ημερών (οκ ξέρω είναι νωρίς) και η γεύσεις του είναι πιο απαλές απ'ότι ήλπιζα και ήθελα, υπάρχει περίπτωση μετά να δυναμώσουν σε ένταση λόγω ωρίμανσης ή πρέπει να προσθέσω λίγο αρωματάκι ακόμα? :idiot2:

Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #363 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 12:43 »
Υπάρχει σοβαρότατη πιθανότητα να δυναμώσουν οι γεύσεις και τα αρώματα οπότε καλό θα ήταν να περιμένεις πρίν κάνεις κάτι τέτοιο, η ωρίμανση γι αυτό λέγεται κι έτσι είναι όπως η "φέεεταααα"!

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #364 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 12:58 »
ΑΧΑΧαχαχα! Φέτα φέεεετα φέεεετα και ψωμίιιιιιιιιιιι :dance3:  (όποιος δεν έχει ιδέα ποιος έιναι ο sotiri να πάει youtube να ακούσει το feta kai pswmi) :idiot1:


Ευχαριστώ για το tip bono 8)

Αποσυνδεδεμένος burku318

  • ***
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #365 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 23:14 »
Τελικά αλλάζουν οι γεύσεις και δεν το πίστευα τόσο. Δεν ξερω γιατί αλλά θεωρουσα υπερβολή κάποιες μέρες. Δεν ήξερα φυσικά.
Με απλό υγρό καπουτσινο ecig. Όχι τρελή μίξη.
Είχα ξεμείνει και τι ατμισα στις 2 ημέρες. Χάλια μαύρα. Με πείραζε στο στομάχι κιόλας. Έκανα λιγάκι γιατί ήμουν μακριά. Είχα φτιάξει και άλλο όμως το οποίο περίμενε και το ανοιξα στις 2 εβδομάδες.
Δεν ξερω γιατί αλλά το βρίσκω πολύ τρελό και το έχω κάνει πιπιλα αν και για καπουτσίνο δεν το περίμενα.
Άλλαξε το υγρό πάντως. Οπότε πλέον θα τα αφήνω λίγο καιρό παραπάνω και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος makisperama

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #366 στις: Μαρτίου 04, 2016, 08:43 »
καλημερα παιδια
εφταξα χτες το εσπρεσσο που εχει η fa ποσο καιρο μου προτεινεται να το αδησω για ωριμανση?
να επισημανω οτι ειναι το πρωτο diy που φτιαχνω
ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #367 στις: Μαρτίου 04, 2016, 12:35 »
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι όσο έχω σταματήσει να ασχολούμαι με ιδιοκατασκευές, θέλει τουλάχιστον 3 εβδομάδες το συγκεκριμένο...

Αποσυνδεδεμένος arxiloxos

  • ***
  • 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα αγαθα κο(λ)ποις κτωνται
    • arxiloxos.simplesait.com
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #368 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:31 »
Εβαλα σε μια βαση 50-50 με 0 νικ,αρωμα καραμελα.Πρεπει να το μπουχτισα.Στα 10 mlεβαλα10 σταγονες.Το αφησα μια βδομαδα για ωριμανση ειναι ενταξει ο χρονος η θελει κιαλλο;Το ατμιζω τωρα και σκεφθομαι το στομαχι μου...

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #369 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:46 »
Όπως έχουμε ξαναπεί, ο χρόνος ωρίμανσης εκτός από το ότι εξαρτάται από πολλά πράγματα όπως το είδος αρώματος, το ποσοστό αρώματος, PG, VG κλπ και την εταιρία παρασκευής, είναι και παντελώς υποκειμενικός.

Άλλοι ατμίζουν κατευθείαν, άλλοι μετά από 2 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #370 στις: Μαρτίου 10, 2016, 22:49 »
θα παρακαλουσα να επεμβει καποιος διαχειριστης στο θεμα γιατι αυτα που γραφοντε στην αρχη του θεματος ειναι τελειως λανθασμενα....απο το να φηνουμε ανοιχτο το μπουκαλι με τις μερες μεχρι οτι ειχε καθησει η νικοτινη στο πατο του μπουκαλιου  :wall:  :wall:   :idiot1:
για τις μερες οριμανσης δεν το κανω θεμα......ο καθενας κανει οτι νομιζει καλυτερο ....αλλα μην ξεχναμε "αναμιξη "κανουμε οχι αποσταξη ουτε παρασκευη κρασιου που απαιτει ζυμωση....αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να γινει μια ομοιογενεια στο μειγμα......με φυσικο τροπο χωρις βεβιασμενες διαδικασιες....

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #371 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:03 »
Με το πρώτο περί ανοιχτων μπουκαλιών κλπ θα συμφωνήσω.
Με το δεύτερο όμως όχι. Δεν μίλησε κάνεις για ζύμωση και το "ωρίμανση" το εννοούμε πάντα σε εισαγωγικά. Δεν περιμένουμε να ωριμάσει τίποτα, απλά να αναδειξουν τα συμπυκνωμενα αρώματα τη σωστή τους γεύση και άρωμα.
Κάποια το κάνουν από το πρώτο λεπτό, κάποια από την πρώτη μέρα, κάποια θέλουν μήνα.
Και για να καταλάβεις μια χαρακτηριστικη διακυμανση γεύσης, δοκίμασε να φτιάξεις το RY69 της AtmosLab.
Δοκίμασε το την πρώτη μέρα, μετά από δύο βδομάδες και μετά από ένα μήνα. Η διαφορά της γεύσης από δοκιμή σε δοκιμή θα είναι τεράστια.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #372 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:16 »
Ομογενοποίηση περιμένουμε να γίνει. Ανάλογα τα μόρια και τις ενώσεις που έχει το κάθε άρωμα παίρνει και τον ανάλογο χρόνο. Αν έχουμε εργαστηριακό ομογενοποιητή της προκοπής (2-3 χιλιάρικα μαζί με τις κεφαλές) μπορούμε να μειώσουμε την διαδικασία κατά πολύ. Αλλά και πάλι nothing beats time. Η αλλαγή χρώματος είναι λόγω της νικοτίνης (οξείδωση πιθανότατα) αλλά και maillard reaction.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #373 στις: Μαρτίου 10, 2016, 23:33 »
Συμφωνω με Nemesis και mindtrapper :thumpup:
Μια που το εφερε ομως η κουβεντα, αν θα πρεπει να αλλαξει κατι στο νημα ειναι ο τιτλος του. Η λεξη "ωρίμανση" ειναι γραμματικα λαθος. Το σωστο ειναι "ωρίμαση". Ψιλα γραμματα θα μου πειτε, οκ να 'χαμε να λεγαμε θα πω και γω O0
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2016, 23:54 από caros »

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #374 στις: Μαρτίου 11, 2016, 00:06 »
.αυτο που μας ενδιαφερει ειναι να γινει μια ομοιογενεια στο μειγμα......με φυσικο τροπο χωρις βεβιασμενες διαδικασιες....


μα δεν ειπα εγω οτι δεν χρειαζοντε χρονο για να δεσουν τα αρωματα και να βγουν πιο σωστα......το αντιθετο ειπα.
απλα αν διαβασετε λιγο στην αρχη και αν μπει καποιος νεος στο χομπι......πιστευω οτι θα μπερδευτει αφανταστα και αν αφησει τα μπουκαλια ανοιχτα θα ψαχνει τα αρωματα μετα απο 15 μερες αλλα αυτα θα φερνουν βολτα στο ντουλαπι....για να μην πω γι ατην νικοτινη και την σκονη που μαζεψουν.
εγω παντως οπως λεει και ο  klitexnhs πιστευω οτι μετα απο 4 με 7 το πολυ ημερες το αρωμα ειναι αψογο αν μπει σωστη δοσολογια με τον σωστο τροπο, αλλα μιλαω για ενα αρωμα στο μπουκαλι μια και εγω ετσι κανω τα υγρα μου πλεον.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173750 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias