vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 5 χρήστες
Chris66, Jorge, manoslykos, SEB, Ηρακλης

Twitter

Ωρίμανση (steeping)

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 19:18 »
Πριν την ωρίμανση, έχει κανείς αντιληφθεί κάποια διαφορά στην ανάμιξη των αρωμάτων με τις βάσεις, όταν αντί για ανάδευση κάνει ανακίνηση του μείγματος;;
Παίζει ρόλο δηλαδή ο τρόπος που θα ανακατευθούν;;

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουαρίου 19, 2015, 21:24 »
Ο  αφρισμός ‘’ χτύπημα φραπε’’    έχει  την  την  ιδιότητα  να  παγιδεύει  τα  αρώματα   

Ειδικά  αρώματα  με  χαμηλό  μοριακό  βάρος  [     βλέπε  εσπεριδοειδή  ]  χάνονται  πολύ  γρήγορα 


Η  βανίλια  που  έχει  ένα  μεσαίο  μοριακό  βάρος    μπορεί  να  μην  γίνει   άμεσα  αντιληπτή  άλλα  με  τον  χρόνο  θα  ξεδιπλώσει  θεϊκό  άρωμα   
 
Επίσης  είναι  και  ένας  κάλος σταθεροποιητής  …δηλαδή  έχει  την  τάση  να  κράτα  παράδειγμα  την  φράουλα  η  το  πεπόνι  που  χάνονται  εύκολα    σαν  δευτέρα  αρώματα
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2015, 21:47 από tt.ss »

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 09:59 »
tt.ss, υπάρχει κάποια βιβλιογραφία/αναφορά που μπορείς να παραθέσεις για να διαβάσουμε περαιτέρω και να εξηγεί το θέμα με το χαμηλό μοριακό βάρος και την ανάδευση;;;;

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 10:19 »
Καλημέρα
Υπάρχουν  πάρα  πολλά  που  μπορούν  να  αναφερθούν  και  κάθε  φόρα  εξηγώ  κάτι … πάντα  από  την  δίκη  μου  οπτική    που  κινείται  σε  πολύ  γενικά  πράγματα   :)

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #214 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 11:03 »
Όσοι ασχολούμαστε με το DIY θέλουμε να το κάνουμε όσο καλύτερα γίνεται αφού γουστάρουμε τη διαδικασία της αναζήτησης και τη δημιουργικότητα που προσφέρει όλο αυτό...(όσο μπορεί να είναι δημιουργικό να ανακατεύεις αρώματα).
Επειδή όμως διαβάζουν πολλοί θα πρέπει να τεκμηριώνουμε κάπως τις οδηγίες που δίνουμε ή να αναφέρουμε την πηγή.

Στο θέμα πχ. με το μοριακό βάρος που αναφέρεις: κάθε άρωμα που εμείς αγοράζουμε έτοιμο ο προμηθευτής το έχει φτιάξει αναμιγνύοντας 5-10 ίσως και παραπάνω ξεχωριστά συστατικά όπου το καθένα έχει το δικό του μοριακό βάρος και το δικό του ποσοστό συμμετοχής στο τελικό άρωμα που πιάνουμε στα χέρια μας.

Η πληθώρα αυτών των αρωμάτων έχει ως βασικό συστατικό την PG όπου το μοριακό της βάρος είναι 76,09 g/mol.
Αν πιάσουμε για παράδειγμα τη σύσταση του orange cream θα δούμε ότι έχει το Limonen με μοριακό βάρος 136.23 (πολύ βαρύτερο της PG) με ποσοστό μεγαλύτερο του 10%.
Αν το συγκρίνουμε με τα αντίστοιχα συστατικά που κυριαρχούν στο Strawberry Ripe και δίνουν το άρωμα της φράουλας  (Butyrate <2-methyl-, ethyl-> 130.18, Butyrate <ethyl->  116.16, Pineapple ketone  128.13) βλέπουμε ότι τα μοριακά βάρη είναι χαμηλότερα από το Limonen.
Ακόμα και τη μπανανα να πιάσουμε (Isoamyl acetate 130.19) ή και το RY4 Double (Ethyl Maltol 140.14) θα δούμε ότι οι διαφορές δεν είναι μεγάλες.

Συνεπώς, εγώ προσωπικά τουλάχιστον, δεν πιστεύω, (μέχρι να διαβάσω κάτι έγκυρο) ότι συμβαίνει κάτι στην ανάδευση που να έχει να κάνει με το μοριακό βάρος...


Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #215 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 12:40 »
Το  να  παίρνεις   copy/paste    από  την  tpa………..το  τι  αναγράφει  δεν  έχει  κανένα  νόημα  σε  μια  συζήτηση  ………. 
 
Έτσι  για  να  καταλάβεις  λίγο
 
ΑΝ  Η  Χ   ΕΤΑΙΡΕΙΑ  ΕΧΕΙ  ΑΛΛΑΞΕΙ  Η  ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙ  ΤΗΝ  ΦΟΡΜΟΥΛΑ  ΤΗΣ   ΜΙΑΣ  ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΠΑΡΑΓΕΙ  ΑΡΩΜΑΤΑ  φτιάχνοντας   μεγάλα η  μικρά  μόρια   στα  αρώματα  απλά  για  να  έχεις μύτη  …….και  μετά  από  1  μηνά  το  άρωμα  να  μυρίζει  σκατιλα  είναι  άλλο  θέμα  …εγώ  μιλώ  ε  πολύ  γενικο  επίπεδο  ………
 
Καλή  συνεχεία     :)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 13:58 »
Φίλε tt.ss επειδή είχα ασχοληθεί και εγώ στο παρελθόν με τα DIY, θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Θα ήθελα να δω και εγώ αν έκανα κάτι λάθος όσο ασχολούμουν.

Καλημέρα
Υπάρχουν  πάρα  πολλά  που  μπορούν  να  αναφερθούν  και  κάθε  φόρα  εξηγώ  κάτι … πάντα  από  την  δίκη  μου  οπτική    που  κινείται  σε  πολύ  γενικά  πράγματα   :)

Μπορείς να αναφέρεις αυτά τα "πάρα πολλά που μπορούν να αναφερθούν" ή είναι κάποιο επτασφράγιστο μυστικό?
Μπορείς να εξηγήσεις λίγο αυτή την δική σου οπτική, που ενώ κινείται σε πολύ γενικά πράγματα, αναφέρεται ειδικά σε μοριακά βάρη κλπ?
Γνωρίζεις κάτι για την TPA το οποίο θα πρέπει να γνωρίζουμε και εμείς, περί των formulae τους και τις τροποποιήσεις που αυτές έχουν υποστεί?
Έχεις κάποια βάσιμη υποψία ότι τα στοιχεία που ανέφερε ο antonisk δεν έχουν όντως νόημα και δεν θα πρέπει να τα λάβουμε υπ' όψιν?
Μήπως είναι ώρα να μοιραστείς μαζί μας τις γνώσεις σου περί διεργασιών στην ανάδευση ή στο φραπέδιασμα, καθώς και την πηγή αυτών των γνώσεων?

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 14:07 »
Σαφώς και έχει νόημα να παραθέσω στοιχεία αφού τεκμηριώνει την προσωπική μου άποψη.
Η παράθεση από την TPA δεν ήταν απλό copy/paste αλλά περαιτέρω έρευνα ακόμα και για το μοριακό βάρος κάθε συστατικού ώστε να μπορέσω να καταλάβω τι ακριβώς μας λες και που το βασίζεις.
Αν έβλεπα ότι το μοριακό βάρος των συστατικών των αρωμάτων των "εσπεριδοειδων" ήταν όντως πολύ μικρότερο από τα υπόλοιπα, τότε θα συμπέραινα ότι έχεις δίκιο, δεν θα έγραφα απολύτως τίποτα και θα επικροτούσα τα λεγόμενά σου. Όμως αυτό δυστυχώς ή ευτυχώς δεν συμβαίνει..
Η άποψη μου είναι ότι όποιος γράφει κάτι το οποίο μπορεί να επηρεάσει κάποιον άλλο συνφορουμίτη ή να τον οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα θα πρέπει να είναι τεκμηριωμένη

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 14:18 »
Το  μονό  που  έχω  να  πω  για  μην  αφήνω  πράγματα   στον  αέρα   ότι  η  tpa
Είναι  μια  πολύ  καλή  εταιρεία  από  τις  πιο καλές   του  χώρου  , το  έχω  αναφέρει    και  σε  άλλες  αναφορές  μου   μιας  και  έχει  κορυφαίους  προμηθευτές
Και  χρησιμοποιώ  και  εγώ  ΑΦΟΒΑ  τα  αρώματα  της  …πάει   αυτό  στην  άκρη 
Αυτά  …..  :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 14:56 »
Αν και θεωρώ πως η απάντηση σου στα περί μοριακού βάρους κτλ είναι "δεν απαντάω", έχω μια άλλη ερώτηση.
Λες για την TPA οτι χρησιμοποιείς τα αρώματα της άφοβα και μάλιστα το τονίζεις. Η ίδια η TPA έχει προειδοποίηση στο site της για τα λεγόμενα "custard ingredients" σε κάποια αρώματα. Θεωρείς ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα?

Αποσυνδεδεμένος tt.ss

  • **
  • 294
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #220 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 15:04 »
Όσο  αφόρα  το  πρώτο  ναι  καλά  το  κατάλαβες  δεν  έχω  την  διάθεση  να  συνεχίσω  αυτήν  την  συζήτηση    …
 
Όσο  για  το  δεύτερο  μπορείς   να  ρωτήσεις   ο  ίδιος  την  εταιρεία  που  επιλεγείς  να  σου  απαντήσει    όσο  αφόρα  την  ασφάλεια  σου  …….



 

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #221 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 15:40 »
Προσωπικά πιστεύω ότι η ωρίμανση θα πρέπει να γίνετε σε γυάλινα δοχεία
Μου έτυχε το εξής
Είχα πάρει ένα άρωμα καπνικό Ry4 Double και είχα κάνει 50 μλ
Σε κάποια περίοδο γέμισα έναν Kanger aerotank και άτμισα λιγάκι και το άφησα
Μετά από κάνα μηνα++ μου τελείωσε το 50 μελό και πήρα να ατμίσω από τον aerotank, θα έλεγα ότι το υγρό ήτανε είχε πιο έντονο το χρώμα και είχε αρκετά μα αρκετά πιο έντονη την γεύση.

Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #222 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:08 »
Ο  αφρισμός ‘’ χτύπημα φραπε’’    έχει  την  την  ιδιότητα  να  παγιδεύει  τα  αρώματα   

Ειδικά  αρώματα  με  χαμηλό  μοριακό  βάρος  [     βλέπε  εσπεριδοειδή  ]  χάνονται  πολύ  γρήγορα 


Η  βανίλια  που  έχει  ένα  μεσαίο  μοριακό  βάρος    μπορεί  να  μην  γίνει   άμεσα  αντιληπτή  άλλα  με  τον  χρόνο  θα  ξεδιπλώσει  θεϊκό  άρωμα   
 
Επίσης  είναι  και  ένας  κάλος σταθεροποιητής  …δηλαδή  έχει  την  τάση  να  κράτα  παράδειγμα  την  φράουλα  η  το  πεπόνι  που  χάνονται  εύκολα    σαν  δευτέρα  αρώματα


Όταν λες ότι ο «αφρισμός» παγιδεύει τα αρώματα, εννοείς επ' αορίστου; Ή ότι θα αργήσει πολύ περισσότερο να εμφανιστεί ένα άρωμα με την πάροδο του χρόνου, σε σχέση με την μέθοδο της ανάδευσης;;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #223 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 16:18 »
Εγω θα παραμεινω εκει που μια παγκοσμια ΑΤΜΙΣΤΙΚΗ  κοινοτητα εχει καταληξει .. τουλαχιστον σε 99% των DIY  ατμιστων .. κουνημα καλο και φυλαξη .. αν βγει καποιος αλλος που θα μου δωσει αλλη λυση ΑΛΛΑ με παραδειγματα και οχι αερολογιες τοτε θα το ακολουθησω οταν το κρινω σωστο .. απο κει και περα μας διαβαζουν και νεοι ατμιστες τουλαχιστον να ειμαστε προσεχτικοι ...  ;) ... αν εχουμε κατι πολυ σοβαρο να πουμε .. ειμαστε εδω να το ακουσουμε .. αν δεν εχουμε απλα δεν μηλαμε και διαβαζουμε .. ...

(δεν κρινω κανενα  απλος κανω μια αναφορα αν καποιος ανηκει σε αυτους που αναφερω τοτε δικο του προβλημα)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Ωρίμανση (steeping)
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουαρίου 20, 2015, 18:04 »
Όσο  αφόρα  το  πρώτο  ναι  καλά  το  κατάλαβες  δεν  έχω  την  διάθεση  να  συνεχίσω  αυτήν  την  συζήτηση    …
 
Όσο  για  το  δεύτερο  μπορείς   να  ρωτήσεις   ο  ίδιος  την  εταιρεία  που  επιλεγείς  να  σου  απαντήσει    όσο  αφόρα  την  ασφάλεια  σου  …….


- Τι κάνεις Γιάννη;
- Κουκιά σπέρνω...


Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον Κώστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 20, 2015, 18:11 από thenetpoet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207705 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4086 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14559 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias