vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, camber, Jorge, manoslykos, Tazz, TasMan, zakyn8inos

Twitter

Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 00:46 »
Υπάρχει και κάτι άλλο ελπιδοφόρο αλλά μαλλον μάταιο...

(το γράφω με κεφαλαία σαν να το φωνάζω)

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΗΤ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΨΑΞΑΝ!!!!!

Αν είχαν βρεί κάτι κακό, δεν θα έκαναν τον κόπο να εφεύρουν ένα τέτοιο σόφισμα ότι δηλ επειδή η νικοτίνη επιδρά στο μεταβολισμό
τότε δρα σαν φάρμακο άρα είναι "λειτουργικό φάρμακο" όπως το περίγραφε ο FDA ακόμη και αν ο κατασκευαστής το παρουσιάζει
ως εναλλακτική μέθοδο καπνίσματος κτλ
Θα το είχαν ξεμπροστιάσει αλύπητα...

Δυστυχώς όμως αυτό δείχνει πόσο λυσσαλέα θα το πολεμήσουν.
Με τα χρήματα που έχουν μπορουν να γονατίσουν οικονομικά μια μικρή εταιρία με αλεπάλληλες δίκες....

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 00:58 »
Σοφό αυτο !
Το ότι το ΗΤ είναι αντιπαθές σε όλους ( εκτός απο μας ) ειναι προς το συμφέρον μας
Γιατι,
Δεν θα του χαριστεί κανείς . Αν έχει κατι το μεμπτό θα είμαστε οι 1οι που θα το μάθουμε απο τα φόρουμ αλλά και τους διεθνεις οργανισμούς.
Δεν θα το κρύψουν , όπως τις  διοξίνες, τα πυρηνικά απόβλητα , τα μολυσμένα νερά και τόσα άλλα. Αυτά τα μαθαίνουμε 10 χρόνια μετά τη χρήση τους. Το ΗΤ απλά θα μας το κολλήσουν στη μούρη , έτσι απλά.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 02:57 »
1517 υπογραφές ως τώρα.
Τη δέχτηκε και τη δική μου.

Δεν νομίζω να σταθούν σε δικαστήριο τα επιχειρήματα χωρίς να πλήξουν το κανονικό τσιγάρο.
Ίσως και να λειτουργήσει αντίστροφα τελικά: Θα γίνει το προϊόν γνωστότερο.

Μάλλον οι Κινέζοι υποκίνησαν τη διαδικασία για διαφήμιση.  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 03:50 »
1517 υπογραφές ως τώρα.
Τη δέχτηκε και τη δική μου.

Δεν νομίζω να σταθούν σε δικαστήριο τα επιχειρήματα χωρίς να πλήξουν το κανονικό τσιγάρο.
Ίσως και να λειτουργήσει αντίστροφα τελικά: Θα γίνει το προϊόν γνωστότερο.

Μάλλον οι Κινέζοι υποκίνησαν τη διαδικασία για διαφήμιση.  :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Μήπως επειδή οι Αμερικάνοι (αλλά και οι Ευρωπαίοι) έχουν στην μπούκα τους Κινέζους, πολεμούν το η.τ. για να τους πλήξουν? ::)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 07:49 »
στην Ελλαδα η καλυτερη διαφημηση θα ειμαστε εμεις.....οτι και να γινει εμεις θα ατμιζουμε μανιωδως :yes:υγρα......θα τα φτιαχνουμε μονοι μας.....νικοτινη...θα βρουμε εεε μαααα πια

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 07:50 »
Δεν έχει νόημα, είναι μόνο για Άγγλους αλλά ΟΚ, έβαλα κι εγώ  :)

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 08:33 »
δεν νομιζω οτι το ητ ειναι τοσο σημαντικο εξαγωγικο προιον της Κινας για να βρουν αυτον τον τροπο να την χτυπησουν,αλλωστε θα μπορουσαν να βρεθουν πολλα ανταγωνιστικα προιοντα τετοιου ειδους σε ΕΕ και ΗΠΑ για να την χτυπησουν εμπορικα.
Ποιο πολυ κολαει το θεμα σε πολεμο ητ -καπνοβηομηχανιων,και επειδη ολοι ξερουμε οτι
παγγοσμιοι οργανισμοι υγειας ,φαρμακευτικοι συλλογοι κτλ κτλ συμβαδιζουν παντα με μεγαλα επειχηρηματικα συμφεροντα (βλεπε εμβολιο γριπης)φυσικο ειναι να πολεμουν κατι που χαλαει την σουπα της philip morris πχ
Και επειδη η βηομηχανια του ητ ειναι ακομα στα σπαργανα φοβαμαι οτι δεν θα αντεξει τον πολεμο αυτο
θα ηθελα ομως τονιζω και παλι να ακουσουμε απο τους Ελληνες εισαγωγης για το πως βλεπουν το θεμα και πως διαγραφεται το μελλων μας
προσωπικα εγω αρχιζω και σκεφτομαι αν θα αντεξω διχως ητ η αν θα αναγκαστω να γυρισω παλι στο μισητο κτ  κλαψ κλαψ

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 08:37 »
γιατι το να φτιαχνεις μονος σου υγρα οπως λετε ειναι μια κουβεντα, κι αν το επιχειρησετε τοτε θα ειναι πραγματικα ριψοκινδυνο

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 12:19 »
Πάντως το η.τ. έστω και χωρίς νικοτίνη είναι μια κάποια λύση.
Αυτό δεν νομίζω ότι μπορούν να το απαγορεύσουν γιατί προπυλενογλυκόλη
και αρώματα κατάλληλα κυκλοφορούν ελεύθερα, άσε που θα
"την σπάσουμε" στις καπνοβιομηχανίες και στις φαρμακοβιομηχανίες.

Αν εξακολουθήσουν να υπάρχουν τα μηχανήματα, και χωρίς νικοτίνη κάτι θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 12:38 »
θα μαθω να φτιαχνω υγρα μονος μου...ο Δημοκριτος κοντα στο σπιτι μου ειναι....θα τα πηγαινω εκει για αναλυση και μετα.....παφα πουφα...

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 12:46 »
Κατά την γνώμη μου το η.τ. χωρίς νικοτίνη είναι καταδικασμένο σε αποτυχία. Άμα καταφέρεις έναν καπνιστή να ατμίσει κάτι που έχει μηδέν χτύπημα τότε σου βγάζω το καπέλο. Θα έχει πιθανή επιτυχία σε αυτούς που καπνίζουν Slim ή κάτι τσιγάρα με 0,1 νικοτίνη. Και απλά καπνίζουν από συνήθεια. Ο μέσος χρήστης δεν θα μπει στο τριπάκι με τίποτα.

Αλλά το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτό.

Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα είναι μια αγορά που αναπτύσσεται σαν την αγορά των computer την δεκαετία του '90. Η αλλαγές και τα νέα προϊόντα διαδέχονται το ένα το άλλο κάθε 15 μέρες. Αυτοί που ατμίζανε πριν το καλοκαίρι μπορούν να σου πουν ιστορίες για τα η.τ. που υπήρχαν τότε. Είναι θέμα χρόνου το η.τ. με τους παρών ρυθμούς ανάπτυξης να φτάσει στο ΑΠΟΛΥΤΟ Ηλεκτρονικό Τσιγάρο. Αυτό λοιπόν θα σταματήσει. Τα πράγματα θα παραμείνουν στάσιμα και ακόμα και αν ξεγελάς τον εαυτό σου με PG χωρίς νικοτίνη θα μείνεις καταδικασμένος στην ποιότητα των η.τ. που υπάρχει τώρα. Αυτο εμένα αυτό με τρομάζει. 

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουαρίου 05, 2010, 13:52 »
Αυτό είναι και εμένα ο φόβος μου ότι οι κατασκευαστές θα χάσουν το ενδιαφέρον τους και
θα σταματήσουν, και δυστυχώς ναι μεν τα mods λειτουργούν, και μπορείς και μόνος σου να φτιάξεις
υγρά αλλά δυστυχώς η κοινωνική αποδοχή και εξάπλωση του η.τ. πιστεύω ότι περνά μέσα από το επίσημο εμπόριο
μέσω εταιριών κτλ, ενώ οι ιδιοκατασκευές λειτουργουν συμπληρωματικά και ερευνητικά ορισμένες φορες.

Αποσυνδεδεμένος Lancerlot

  • **
  • 407
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο πόλεμος κατα των ecig αρχίζει στην Ευρώπη
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 14, 2011, 10:01 »
Άλλο ένα χτύπημα:

Απαγόρευση ηλεκτρονικών τσιγάρων στις πτήσεις
Παρερμηνεύουν οι επιβάτες τις υποδείξεις των αεροσυνοδών
Την απαγόρευση των ηλεκτρονικών τσιγάρων στα αεροσκάφη ζήτησε το αμερικανικό υπουργείο Μεταφορών που αναμένεται να εκδώσει την άνοιξη και επίσημη απόφαση.
Ο υπουργός Μεταφορών Ρέι ΛαΧουντ ζήτησε από τις αεροπορικές εταιρίες να συμπεριλάβουν στους υπάρχοντες κανονισμούς για το κάπνισμα και τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.
Πολλοί επιβάτες πάντως φαίνεται πως παρερμηνεύουν τις υποδείξεις των αεροσυνοδών περί απαγόρευσης καθώς μένουν με την εντύπωση ότι ισχύει και για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα ότι και για τις υπόλοιπες ηλεκτρονικές συσκευές.
Ότι απαγορεύονται δηλαδή μόνο στη διάρκεια της απογείωσης και προσγείωσης.

Πηγή: http://www.newsbeast.gr/world/arthro/124441/apagoreusi-ilektronikon-tsigaron-stis-ptiseis/

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180928 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34144 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537487 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60053 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238157 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136276 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10457 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12