vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, camber

Twitter

Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1230 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 19:48 »
Ένα λάθος που κάνουν πολλά μέλη φόρουμ (όχι μόνο σε αυτό) είναι που θεωρούν οτι για κάποιο λόγο πρέπει να είναι "δημοκρατικά".

Δεν είμαστε σε κολεκτίβα. Φιλοξενούμενοι στο σπίτι κάποιου είμαστε, και οφείλουμε να λειτουργούμε σύμφωνα με τους κανόνες του σπιτονοικοκύρη όποιοι και αν είναι αυτοί. Αν δεν μας αρέσουν δεν τον πρήζουμε να τους αλλάξει, αλλά φεύγουμε.

Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1231 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:01 »
αν το αφήσεις ξέφραγο το θέμα.. πάει μετά
μάλλον η λύση σε αυτό θα είναι οι συντονιστές να "πετάνε" τα μηνύματα που είναι offtopic σε άλλα σχετικά θέματα ή να ανοίγουν  σχετικό θέμα και να τα "μπαζώνουν" εκεί
και μάλιστα γρήγορα(χωρίς πολύ ανοχή δηλαδή) με σκοπό να κρατιούνται "καθαρά" ειδικά καίρια θέματα

ας μην αποκλείονται χρήστες και ας μη κλειδώνονται τα θέματα...και να μην γίνοται διαγραφή μηνυμάτων παρά μόνο σε πολύ άκρων-ακρότητες

επίσης ας γίνει ένα topic στυλ sandbox(αν δεν υπάρχει) και να πετάνε οι συντονιστές εκεί για παράδειγμα ένα σύνολο μηνυμάτων-αντιπαράθεσης-κόντρας μεταξύ μελών επί προσωπικού και ότι άλλο άσχετο .. και ας πάνε εκεί οι εμπλεκόμενοι να "βγάλουν τα μάτια τους"

ή ας γινει ένας κάλαθος-αχρηστών .... "το μήνυμα σας αγαπητέ χρήστη μεταφέρθηκε στον κάλαθο"   κτλ.... κτλ...
σίγουρα θα έχει πιο πολύ απήχηση και αποτέλεσμα στην καταπολέμηση των offtopic ...πιστεύω
θα είναι και καλός οδηγός του τύπου-υφους-περιοχομενου των μηνυμάτων που δεν κάνουν για το εκάστοτε νήμα ή το φορουμ γενικά

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1232 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:06 »
Δηλαδή τώρα αυτό που και κάνετε υποδείξεις για το πως πρέπει να δουλεύει το φόρουμ του αλλουνού και το κάνετε και σε λάθος thread, τι φάση?  :D

Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1233 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:09 »
δεν κάνουμε υποδείξεις... είναι κοινότητα (ή κάνω λάθος?) αν το "φόρουμ είναι αλουνού" και δεν μας πέφτει άποψη και λόγος... ΟΚ! πάσο και  πάω σπίτι μου!

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1234 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:11 »
Δεν σου είπα να πας πουθενά (δεν είναι δουλειά μου άλλωστε) παρά στο σωστό thread.
Και επειδή δεν έπιασες το αστείο αποφάσισες να με "απειλήσεις" οτι θα φύγεις? :confused1:

Οτι θέλεις κάνε, τι με νοιάζει.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1235 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:13 »
[member=14501]modivin[/member], eξέφρασα την άποψή μου με ευγενικό τρόπο (νομίζω) και προφανώς δεν έπρηξα κανέναν να αλλάξει κάτι, αλλά ίσως να επανεξετάσει.
Η λογική να φύγει κανείς από το φόρουμ προφανώς και είναι πάντα "ανοιχτή εκδοχή" για τον καθένα, αλλά αν "αδειάσει" το φόρουμ οι σπιτονοικοκύρηδες δεν θα μείνουν απλώς να τα λένε μεταξύ τους ("εκπέμποντας" την αυταρέσκειά τους), αλλά και δεν θα επιτευχθεί ο άλλος στόχος του φόρουμ, που είναι η "εκπαίδευση"/προτροπή στο άτμισμα για πολλούς που ακόμα καπνίζουν.
Με "αγωνία" παρακολουθώ καθημερινά το πόσοι επισκέπτες (περισσότεροι από τα μέλη) παρακολουθούν καθημερινά παθητικά το φόρουμ και δεν "τολμούν" να συμμετάσχουν ενεργά. Παίρνουν την πληροφορία που χρειάζονται (και καλώς τους δίνει αυτή τη δυνατότητα το φόρουμ) και δεν ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν. ΓΙΑΤΙ;

[member=6507]BigSur[/member], η χαρακτηριστική "φωνή" και η συμπαρομαρτούσα έκφραση υπευθυνότητάς της "διαβάζεται" από σας τους παλιούς και όχι από τα νέα μέλη του φόρουμ. Δεν αναφέρομαι σε συμπάθειες/αντιπάθειες ούτε σε οικειότητα, αλλά στην "δύναμη" του "προσώπου" που την εκφράζει η υπευθυνότητά του. Αυτή θα μπορούσε να βρεθεί κάποιος τρόπος να είναι άμεσα αναγνωρίσιμη και από τα νέα μέλη του φόρουμ, για να αυξηθεί η εμπιστοσύνη τους σ' αυτό. Η αξιοπιστία του φόρουμ σχετίζεται μόνο με την εμπιστοσύνη που έχουν σ' αυτό τα μέλη του και οι επισκέπτες του.
Ελπίζω να μην σας έπρηξα εκφράζοντας την άποψή μου, και σας ευχαριστώ για την τιμή που μου κάνατε να συμμετάσχετε στον προβληματισμό μου με τις απαντήσεις σας. 

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1236 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:14 »
Ελπίζω την επόμενη φορά να μην πιαστείς από μια λέξη, και να κρατήσεις όλο το νόημα.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1237 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:17 »
Όλο το νόημα κράτησα και σε όλο απάντησα. Φυσικά με το δικό μου... perception! :)

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1238 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:24 »
[member=20557]alexoyiorgis[/member]

Υπάρχουν μέλη τα οποία παίρνουν πολύ κακή εντύπωση από την ανοχή των διαχειριστών σε θρασύδειλα δίποδα.
Γιαυτά τα μέλη, η μη τιμωρία εκθέτει τους διαχειριστές ως προσωπικότητες (κι ας μην το καταλαβαίνουν).
Τα δημοκρατικά ήθη επιβάλουν την απομάκρυνση όσων δεν ακολουθούν τους κανόνες, για να συνεχίσουν να υπάρχουν τα δημοκρατικά ήθη.
Αν περιμένουμε από φόρουμ να "ανεβάσει" το επίπεδο ευθύνης των μελών, είμαστε σε λάθος φόρουμ και έχουμε καταστροφικά λάθος αντίληψη για τα δημοκρατικά ήθη.


ΓΙΑΤΙ;
Ίσως επειδή φοβούνται ότι θα τους επιτεθεί ο λυσσασμένος σκύλος και η Διαχείριση θα επιδείξει κακώς εννοούμενη "δημοκρατικότητα".

Η εμπιστοσύνη των μελών και επισκεπτών έχει θεμέλιο την ασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1239 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:40 »
Έχοντας περάσει από τη Διαχείριση δύο κοινοτήτων με μεγάλη επισκεψιμότητα, έχω να πω πως δεν υπάρχει δημοκρατία. Πρέπει να γίνεις «φασίστας» για να εφαρμόσεις τους κανόνες. Κανόνες που κάποιες φορές έχουν οριστεί για την ευημερία και την επιβίωση της ίδιας της κοινότητας. Δεν θα κάτσω να συζητήσω με τους επισκέπτες στο σπίτι μου αν θέλουν να αλλάξω τον Κανόνα «Δεν αφοδεύουμε στον καναπέ της ανάρχως». Ή το σέβονται και δεν το κάνουν ή τους πετάω έξω. Άλλοι με προτιμούν επειδή ακριβώς μπορούν να κάτσουν στον καναπέ μου χωρίς να γίνουν πράσινοι από αηδία, άλλοι με αποφεύγουν επειδή νιώθουν να τους πνίγουν οι πολύ αυστηροί κανόνες μου.

Όσο για την ερώτηση «γιατί δεν συμμετέχουν όλοι οι επισκέπτες», μπορεί να μην συμμετέχουν γιατί παίρνουν απαντήσεις ήδη. Ή γιατί δεν ενδιαφέρονται για πιο φιλική, χαβαλεδιάρικη διάθεση. Στις περισσότερες κοινότητες, όταν πρωτομπαίνω, διαβάζω χωρίς να συμμετέχω. «Κόβω κίνηση», παίρνω τις πληροφορίες που θέλω χωρίς να ενοχλώ. Αν έχω μια ερώτηση που δεν βρήκα απάντηση, ρωτώ. Αν έχω μια πληροφορία που θέλω να μοιραστώ με ομοϊδεάτες, τη γράφω. Σε πολλές όμως δεν νιώθω ποτέ την ανάγκη να ρωτήσω ή να μοιραστώ. Διαβάζω και φεύγω.

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1240 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:42 »
[member=10440]microchip[/member], τα "θρασύδειλα δίποδα" εκθέτουν μόνο τον εαυτό τους με τα όσα γράφουν και με το ύφος τους εδώ μέσα. Η όποια επιθετικότητά τους δηλώνει "συμπλεγματική" προσωπικότητα, η οποία διακατέχεται από χαμηλή αυτοεκτίμηση. Όμως, ο διαφορετικός τρόπος έκφρασης του καθενός συχνά μπορεί να παρερμηνευθεί. Δεν μπορούν όλοι να έχουν ούτε ίδια αντίληψη των πραγμάτων ούτε ίδιο (κατάλληλο) τρόπο έκφρασης, οπότε ο μόνος δρόμος είναι η ανεκτικότητα. Αυτή είναι και η βάση έκφρασης των δημοκρατικών ηθών (και το "χωράφι" καλλιέργειάς τους). Μίλησα για ήθη και όχι σκέτα για δημοκρατικότητα, επειδή το ήθος είναι η προσωπική υπευθυνότητα, ενώ η έκφραση δημοκρατικότητας όντως προϋποθέτει υπακοή σε κανόνες.
Η ελεύθερη έκφραση της όποιας άποψης αν φτάνει στο επίπεδο να είναι "καταστροφικά λάθος αντίληψη", τότε όντως καλά κάνει το φόρουμ και δεν ασχολείται με το "ανέβασμα" του επιπέδου προσωπικής ευθύνης των μελών του. Αλλά αυτό εκφράζει μια φοβικότητα. My perception, φυσικά.
Τέλος πάντων, εσείς οι παλιοί του φόρουμ ίσως ξέρετε καλύτερα το πώς να το λειτουργείτε αποτελεσματικότερα. Αλλά...

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1241 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:47 »
[member=21054]anarxaki[/member], μου θύμισες την "θεωρία" του γύψου της χούντας :(

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1242 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:52 »
[member=10440]microchip[/member] όταν μιλάμε για παιδεία και δεν εχουμε ολοι στο μυαλό μας την ΣΣΕ ή οτι  το όνειρό μας δεν είναι η στολή ή οτι αντιλαμβανόμαστε τους νόμους με τα παράθυρά τους που απο φύση ή με σκοπό υπάρχουν ή οτι η κλίκα μας ενοχλεί άλλες κλίκες, κι αυτά ενυπάρχουν στη δημοκρατία  . Η διαστρέβλωση επίσης του λόγου του συνομιλητή μας ή του σκοπου του, για προσωπικους συναισθηματισμους ή και απολαβές -για τους λάτρεις της ψυχεδέλεια;- και μη κι αυτο δημοκρατικό ειναι, μέχρι το σημείο του παραβιασμου της προσωπικότητας, που όμως συμβαίνει ατιμώρητα εδω γυρω.
Οπότε καλύτερα να μην θεωρείται "δημοκρατικό" και ο χαβαλες να πηγαίνει με την ώρα που σχολάει ο "αρχοντας του σπιτιού" ή με συγκεκριμένα πρόσωπα, γραμματικά λάθη και υπο ηλικιακά πλαίσια ίσως ακόμα και με "μερικό moderation". :)
Οσο έχει μεγαλώσει το φορουμ, κι άλλο τοσο εχει μικρύνει. Εγώ τον διακρίνω τον λόγο, δεν εχει αναφερθεί και δεν προκειται να τον αναφέρω προσωπικά  :lipssealed: :laugh1:
@alexoyiorgis αφου χειρίζεσαι τόσο καλά την Ελληνική, γιατί εμμένεις με το perception? Οχι οτι θέλω να χαλάσω το μυστήριο διόλου, αλλα ίσως και να χρειάζεται να ρωτήσω

Αποσυνδεδεμένος alexoyiorgis

  • *****
  • 1576
  • Φύλο: Άντρας
  • perception is reality
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1243 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:57 »
Με το perception is reality έμαθα να ανέχομαι τους ανθρώπους όλους. Δεν θέλω να "σιδερώσω" κανέναν... στους κανόνες ΜΟΥ. Δεκτοί είναι όλοι (επειδή συνυπάρχουμε), αποδεκτοί λίγοι.

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ
« Απάντηση #1244 στις: Οκτωβρίου 18, 2017, 20:58 »
Ετσι ειναι!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171411 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9247 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34866 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557484 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9068 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364