vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 4 χρήστες
sotosz5, dkostas, thebull, Jorge

Twitter

Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα

Αποσυνδεδεμένος xag

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:10 »
Σήμερα παρέλαβα ταχυδρομικώς 2 μπαταρίες που περίμενα. Η συσκευασία ήταν τελείως της πλάκας. Ένας απλός χάρτινος φάκελος και οι μπαταρίες μέσα σε ένα σακουλάκι.

Τα αποτελέσματα είναι αυτά:




Στη δεξιά μπαταρία, έχει ξεφλουδίσει ένα κομμάτι του πλαστικού. Στην αριστερή έχει γδαρθεί το πλαστικό, σε τέτοιο σημείο που να φαίνεται το μέταλλο από κάτω.

Έκανα μέτρηση με το πολύμετρο σε εκείνο το σημείο και μου δίνει 3.9V!

Λογικά, αν την βάλω στο mod, θα βραχυκυκλώσει με κίνδυνο να μου καρφωθεί ο άτμο στο λαιμό, σωστά?

Αν καλύψω εκείνο το σημείο με μονωτική ταινία θα κάνω δουλειά ή θα παίζω με τη φωτιά?

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:14 »
Δεν θα τις εβαζα πουθενά και θα ζητούσα αντικατάσταση, ο χάρτινος φακελος ηταν κατεστραμμένος? 

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:15 »
καταρχην εστειλες αυτη την φωτο απο εκει που τις πηρες?
αν τις κρατησεις βαλε ταινια ....αλλα στο γυρισμα να την εχεις τεντωμενη .....τραβηχατα και γυρω γυρω.

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:17 »
από που τις πήρες;  :confused1: προσοχή πάντως εγώ θα ζητούσα αλλαγή εάν είναι εφικτό..

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:28 »
Για τις μπαταρίες θα σου συνιστουσα το
"Οταν υπάρχει αμφιβολία τότε δεν υπάρχει αμφιβολία!"
Κοινως αν αμφιβάλλεις έστω και 1 στα χίλια, μην τις χρησιμοποιήσεις!
Οι μπαταρίες είναι εν δυνάμει εμπρηστικοι, εκρηκτικοί, και τοξικοί μηχανισμοί, χαμηλής ισχύος μεν αλλά ικανοί
για σοβαρους τραυματισμούς και υλικές ζημιές

Αποσυνδεδεμένος view

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:29 »
επειδη ασχολουμε με τις μπαταριες,αυτες φιλε εχουν πεσει κατω 100%,αλλα μην ανυσηχεις μπορεις να τις δουλεψεις αβοφα,βαλε λιγη ταινια γυρω και ειναι οκ,αλλα αν μπρορεις να τις αλλαξεις ακομα πιο καλα!!

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:32 »
Σήμερα παρέλαβα ταχυδρομικώς 2 μπαταρίες που περίμενα. Η συσκευασία ήταν τελείως της πλάκας. Ένας απλός χάρτινος φάκελος και οι μπαταρίες μέσα σε ένα σακουλάκι.

Τα αποτελέσματα είναι αυτά:




Στη δεξιά μπαταρία, έχει ξεφλουδίσει ένα κομμάτι του πλαστικού. Στην αριστερή έχει γδαρθεί το πλαστικό, σε τέτοιο σημείο που να φαίνεται το μέταλλο από κάτω.

Έκανα μέτρηση με το πολύμετρο σε εκείνο το σημείο και μου δίνει 3.9V!

Λογικά, αν την βάλω στο mod, θα βραχυκυκλώσει με κίνδυνο να μου καρφωθεί ο άτμο στο λαιμό, σωστά?

Αν καλύψω εκείνο το σημείο με μονωτική ταινία θα κάνω δουλειά ή θα παίζω με τη φωτιά?

Απο που τις πειρες φιλε μου?  :hmmm: Γιατι απο την περιγραφη συσκευασιας που ειπες μου φενεται ειναι απο T-Manufacturing..... :hmmm:
Το λεω γιατι και εγω απο αυτους που τις πειρα τετοια συσκευασια ειχαν αλλα ευτιχως ειτανε ΟΚ!!!

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:36 »
σαν την αριστερή, μούχε γίνει μία επειδή την είχα βάλει στην τσέπη μαζι με κλειδια και έκανε κύκλωμα. Αποτέλεσμα σαν της photo, κλειδιά στους 800 C και μια τρύπα στην τσέπη. :idiot1:
Πάντως δεν είχε πρόβλημα, ακόμα και όταν την έβαζα μαζί μάλλη στα 7,4V.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:37 »
το προβλημα σου ειναι οτι εχει πεσει κατω οπως λεει και view
 το γδαρσυμο στην μπαταρια δεν ειναι τιποτα αλλα το πεσημο ομως η το χτυπημα στην μπαταρια ειναι το προβλημα μπωρει να εχει σπαση απο μεσα το στοιχειο και αυτο να εχει κακα αποτελεσματα απο το να ειναι χαλασμενη να εχει λιγοτερη αυτονομια κ.α καλο ειναι να την γυρισεις πισω :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xag

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:48 »
Από τον Πορτογάλο τις πήρα (κάνανε και 40 μέρες να έρθουν  :thumpdown: )

Ίσως να μην φαίνεται καλά στη φώτο, αλλά το σημάδι είναι σίγουρα γδάρσιμο, όχι πέσιμο. Και το νάυλον σακουλάκι που ήταν μέσα ήταν γδαρμένο. Τον φάκελο δεν τον παρατήρησα γιατί όταν είδα τις μπαταρίες τον είχα ήδη πετάξει.

Αν έχουν χτυπηθεί τα στοιχεία, μέσα, υπάρχει κάποια ένδειξη? Μπορεί να φορτιστεί η μπαταρία πάνω από 4.2V ας πούμε?

Αποσυνδεδεμένος Pavlik

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:50 »
Ρε παιδια επειδή είμαι άσχετος με το όλο θέμα. Το πλαστικό περίβλημα που εξυπηρετεί?

Αποσυνδεδεμένος xag

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:54 »
Μονώνει την μπαταρία για να μην υπάρχει βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:55 »
Ρε παιδια επειδή είμαι άσχετος με το όλο θέμα. Το πλαστικό περίβλημα που εξυπηρετεί?

μονωτικο ειναι

Αποσυνδεδεμένος pineza

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:57 »
ωραια κανε μια βολτα μια μονωτικη ταινια και εισαι ετοιμος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 03, 2012, 16:58 »
αυτή είναι η εύκολη λύση όμως εάν όμως έχουνε άλλο εσωτερικό θέμα που δε φαίνεται; το διακινδυνεύεις;  :dontknow:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8478 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180894 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60021 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238062 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 621 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085534 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10424 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12