vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, dkostas, giorgos1999, manoslykos, DonnaWhidA, kurtz

Twitter

CE2 και Vision clearomizer

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 07, 2012, 00:45 »
Οσο και να αντεξει εχει παρει 5 ce2 με 12 δολαρια και μαμαει σε σχεσει με Ego-t ατμο που εχει 10-12 ευρο.
::) βασικά, τα χρησιμοποιώ στην έκδοση για 808D, και στοιχίζουν 7$ η πεντάδα....  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:06 »
Τα πηρα και εγω και μου φαινετε οτι ειναι μαπα.
Αμα χαλαρωσω το σιλικοκονακι το παω ποιο πανω δηλαδη δεν εχω καμμενο αλλα εχω υγρο στο στομα
και αμα το σφιξω βγαινει καμμενο με μυρωδια πλαστικιλας.

Οταν παιζει σωστα ειναι οκ αλλα στα 2/3 απο τις τζουρες  δεν παιζει καλα..
Πηρα τα bauway 2.5 ohms ce2 style XL

Τα boge + tank μου φαινετε καλυτερη επιλογη μεχρι τωρα..
 

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 20:30 »
Δωσε του λίγο χρόνο και μην έχεις το σιλικονάκι τελείως σφικτό, ούτε όμως τελείως σηκωμένο ώστε να υπάρχουν διαρροές. Εγω με ένα φαλτσετάκι μεγαλώνω λίγο τα V που περνά το φιτίλι και είναι ΟΚ πάντα. Από αντοχή είναι καταπληκτικό, ειδικά το φιτίλι του δεν παθαίνει απολύτως τιποτα (πλύσιμο-στεγνωμα-dry burn και γίνεται καινούργιο). Δεν μου έχει χαλάσει κανένα εδώ και 2 μήνες μονο σε 3-4 έχουν σπάσει τα πλαστικά, αλλά και εκει θα βρώ λύση. (Τα δικά μου είναι microcig)

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 22:06 »
εμενα δεν εχει καθολου V το σιλικονακι λες να του κανω ?

Η πλαστικιλα απο που βγαινει απο το φυτιλι το σιλικονακι το κεραμικο ποτηρακι ή το πλαστικο περιβλημα ?

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 22:19 »
Χαμηλωσε λιγο τα βολτ στο provari...

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 22:31 »
ποιο provari .. σε external psu το εχω που ειναι ανωτερο του provari κ το παιζω στα 4.5V περιπου 8 watt (2.5 ohms ειναι)

στα ποσα watt το εχετε εσεις ?

αυτο εχω http://www.madvapes.com/Bauway-510-XL-CE2-Style-Clear-Cartomizers-29-ohm-5-pack_p_3157.html
αλλα στα 2.5ohms

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 22:53 »
Αν ειναι 2.5 ohm και το παιζεις στα 4.5 δεν θα επρεπε να σου βγαζει καμμενο... :dontknow:
Μάπα παρτίδα λες? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 23:48 »
εμενα δεν εχει καθολου V το σιλικονακι λες να του κανω ?

Η πλαστικιλα απο που βγαινει απο το φυτιλι το σιλικονακι το κεραμικο ποτηρακι ή το πλαστικο περιβλημα ?

Η πλαστικίλα και το καμμένο βγαίνουν όταν το φιτίλι δεν τροφοδοτείται σωστά και ανεβάζει θερμοκρασία.
Εδω περιγράφεται η διαδικασία επέμβασης στο σιλικονάκι, για να ενισχυθεί η ροή:
http://www.totallywicked-eliquid.com/forum/tips-tricks/pictorial-guide-to-help-with-the-wicking-of-clearomisers-(lots-of-photo's-!!!!)/

Επισης πρόσεξε τη πρώτη φορά που το γεμίζεις, να βρέξεις καλά την αντίσταση. Αν μυρίσει την πρώτη φορά, αργεί να φύγει η "καΐλα"....
Ξεκίνα επίσης με χαμηλά volt, μη το πρεσσάρεις στην αρχή...

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 01:06 »
μαλλον τα δικα μου 4.5V ειναι πραγματικα ενω τα mods που λετε εχουνε πτωση τασης και στην ουσια το παιζουνε στα 4
ενω εμενα δεν εχει πτωση τασης υπο φορτιο λεω εγω 4.5V .

το εβαλα και στα 4 δεν βγαζει καμμενο αλλα δεν βγαζει τον καπνο του boge γενικα μαπα μου φαινετε η ιστορια την μια σταζει και την αλλη καμμενο
και οχι καλη γευση.

Θα του αλλαξω φυτιλι και θα το βαλω σε ατσαλινο δοχειακι σαν αυτο που εχουνε τα cartos γιατι υποψιαζομαι οτι το διαφανο πλαστικο βγαζει την πλαστικιλα

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 01:10 »
Τωρα είδα ότι μιλάς για διαφορετικό προιόν.... γι αυτα τα Bauway δεν εχω άποψη.....

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 12, 2012, 08:09 »
Θα συμφωνήσω με ότι έχουν πεί τα παιδιά για να αποφεύγεται το καμμένο στο CE2 και αυτού του τύπου clearomizer γενικά :thumpup:..Να προσθέσω κι εγώ κάτι που πρόσεξα αυτές τις δύο μέρες που το δουλεύω.Αφού αφαιρέσετε το πρώτο δαχτυλίδι που είναι πολύ εύκολο θα πάτε στο δεύτερο καπάκι που την πρώτη φορά βγαίνει λιγάκι δύσκολα..είτε χρησιμοποιήσετε οδοντογλυφίδα,συρματάκι γυρισμένο στην άκρη ή και μαχαίρι ,το μυστικό είναι να το σηκώσετε από μία από τίς πλευρές που ακουμπάνε τα δύο άκρα της αντίστασης .. Θα βγεί πολύ πιο εύκολα από εκείνα τα σημεία και δεν θα χρειαστεί να το χαλάσετε προσπαθώντας( σηκώνουμε κάθετα έτσι?μη χαλάσουμε το τανκάκι βάζοντας κόντρα στο τοίχωμα) Απο κεί και πέρα μετά θα βγαίνει απλά με μιά οδοντογλυφίδα για πλάκα οπότε δεν χρειάζεται σύριγγα ή ειδικό μπουκαλάκι τα οποία κάθε φορά που ασκείτε πίεση σπρώχνετε ουσιαστικά τη σιλικόνη και ζορίζετε το φυτίλι.. :wall:..Το γέμισμα με το μπουκαλάκι πλέον είναι αρκετά βολικό ,κυρίως γιατί μπορείς να κατευθύνεις τη ροή του υγρού όπως θέλεις και κατά προτίμηση πρώτα επάνω στα φυτίλια να ποτίσουν καλά και μετά συμπληρώνεις απλά τη στάθμη του υγρού εκεί που θέλεις...Πιστεύω πώς είναι ο πιο άμεσος τρόπος για να φτάσει το υγρό κατευθείαν στην αντίσταση.

Σημείωση: Η κάτω σιλικόνη αν αφαιρεθεί τελείως συμφωνώ οτί θα διευκολύνει ακόμα πιο πολύ τη ροή αλλά ...και τη διαρροή αν ξεχαστει κάποιος και το φέρει βόλτα στα χέρια του.. είναι μια καλή λύση όμως για τους ακίνητους ατμιστές ίσως  ;D Εγώ προτείνω να υπάρχει κανονικά καπάκι απλά λίγο πιο ψηλά 1χιλιοστό και κάτι ας πούμε.

Το πρώτο δαχτυλίδι βέβαια ,θέλει οπωσδήποτε βγάλσιμο αν θέλουμε να χωρέσει όλο το drip tip αλλιώς θα τα σπρώξει όλα πρός τα κάτω..και μετά θα αναρωτιόμαστε γιατί φέρνει καμμένο :confused1: :confused1:

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 12, 2012, 08:15 από panourgias »

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 13, 2012, 16:51 »
χαλια μαυρα ειναι οσο και αν το προσπαθησα... μιλαμε αυτοι οι κινεζοι τα δοκιμαζουνε πριν τα στειλουνε στην αγορα ?

Ακομα και να το ανοιξεις ωστε να υπετροφοδοτειτε παλι την 3-4 τζουρα βγαζει γευση πλαστικου..
και σου ερχονται και υγρα στο στομα εβγαλα και αφθα (μικρη) στα χειλια απο τι νικοτινη που ξεχυλουσε το υγρο.

Σε καμμια περιπτωση δεν πιανει το boge + tank ουτε καν το πλησιαζει...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 08, 2012, 23:59 »
Επανέρχομαι στις εντυπώσεις μου για το συγκεκριμένο ατμοποιητή (αν και χρησιμοποιώ την 808D έκδοση, δεν νομίζω ότι έχει σημασία).
Το τελευταίο μήνα ατμίζω αποκλειστικά κάτι CE2 XL μεταλλικά (όχι με το πλαστικό κυλινδράκι) και δεν έχω πιάσει τίποτα άλλο. Τελικά μου αρέσει η πιο αρωματική γεύση των CEx έναντι των κάρτο.
Άνοιξα μερικά καινούργια, και έβγαλα συμπέρασμα για το τι παίζει για να μη βγάζει καμένο. Τα καινούργια φιτίλια βγάζουν μυρωδιά, τέλος! Κάνω λοιπόν το εξής, βγάζω όλα τα σιλικονάκια από το κεραμικό και βράζω για 10 λεπτά τα CE2 (τα μεταλλικά έχουν το καλό ότι τα βάζεις ως έχουν ενώ τα πλαστικά χρειάζονται άνοιγμα και μετά είναι πιο επιρρεπή στο άνοιγμα-σπάσιμο). Στη συνέχεια και αφού στραγγίξουν και στεγνώσουν καλά, θέλουν καλό γέμισμα και ανάπαυση ώστε να ποτίσει καλά το φυτίλι (πρώτα τα γεμίζω, και μετά βάζω τα δακτυλίδια). Στην τοποθέτηση του σιλικονένιου δακτυλιδιού στο κεραμικό, δεν θέλει πολύ πίεση, πρέπει να πατάει γλυκά στο κεραμικό και οι εγκοπές να είναι ευθυγραμμισμένες με την αντίσταση. Αυτό είναι... γεύση καμένου ποτέ, ειδικά στα μεταλλικά η γεύση είναι πολύ καθαρή. Αν γίνει κακό γέμισμα και δεν προλάβει να μουσκέψει το φιτίλι βγάζουν καμένο που δεν στρώνει εύκολα και θα συνοδεύει τη γεύση για πολλά γεμίσματα (αυτό παθαίνουν οι περισσότεροι), φτιάχνει μόνο μέ βράσιμο, στέγνωμα, dry-burn.
Στα πλαστικά αν το παρακάνεις βγαίνει μια ελαφρά πλαστικίλα. Δουλεύουν το ίδιο καλά και τα κοντά και τα XL. Κάθε εβδομάδα θέλουν service (βράσιμο, στέγνωμα, dryburn) και είναι καινούργια, το φιτίλι είναι εξαιρετικής ποιότητας δεν παθαίνει τίποτα. Έτσι κι αλλιώς το βράσιμο δεν με ενοχλεί αφού εβδομαδιαία βράζω όλα τα επιστόμια.
Ατμίζω τα ίδια εδω και 40 ημέρες και δεν έχουν πάθει απολύτως τίποτα, ενώ η γεύση είναι όπως τα καινούργια. Τα μεταλλικά έχουν το μειονέκτημα να μη βλέπεις το υγρό που έχει μείνει, όμως όταν βρίσκεται πρός το τέλος του το υγρό νιώθεις μια αλλαγή στη γεύση, πολύ πρίν βγάλει καμένο, οπότε και λόγω εμπειρίας ξέρεις ότι θέλει γέμισμα. Χίλιες φορές να μη βλέπω το υγρό παρά να τρέμω μη σπάσει το πλαστικό. Με το εβδομαδιαίο "service" πιστεύω ότι θα κρατήσουν πολύ, όταν φτάσει η ώρα να πετάξω κάποιο (δεν έχω πετάξει κανένα μεταλλικό ακόμα, μόνο ένα έσφαξα για να δω πως είναι μέσα, τα πλαστικά τα έχω σπάσει ΟΛΑ, ενω τα φιτίλια τους είναι σε άριστη κατάσταση) θα γράψω για να δούμε πόσο κράτησε. Η πλάκα είναι πως μου αρέσει τόσο η γεύση τους που με δυσκολία στμίζω κάρτο, ακόμα και Kanger, πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2012, 00:04 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος panourgias

  • *
  • 85
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 09, 2012, 05:53 »
+1 slammer και όντως το φυτίλι τους είναι εξαιρετικό..στον πρώτο CE2 που δούλεψα του οποίου η αντίσταση χάλασε στη δεύτερη μέρα απροειδοποίητα...πήρα το φυτίλι και το χρησιμοπoίησα σε επισκευές άλλων ατμοποιητών τύπoυ ego και με το μάκρος που έχει μιλάμε για καμιά 10αριά ατμοποιητές!! :thumpup: :thumpup:

Απ: CE2 και Vision clearomizer
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 03, 2012, 05:17 »
Ωραίος, slammer  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180506 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33927 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536016 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237320 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15475 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136096 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35369 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10200 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12