vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

517 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, manoslykos, billythekid

Twitter

ψανχω καλο passthrough

Αποσυνδεδεμένος e-aris

  • **
  • 315
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #15 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:15 »
Εγω απανταω στο πως να συνδεσουμε το ηδη υπαρχον passthrough σε dc. ;)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #16 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:18 »
παιδιά μη το κουράζετε! το χω δυο μήνες και πυροβολάει! και είναι πάμφθηνο! πραγματικά αξίζει.. απλά θα βάλεις ένα adaptoraki απο 510 που είναι να το κάνεις ο,τι θες.. 4.81v σταθερα και μετρημένα!

http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1082_1084&products_id=7596

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #17 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:23 »
και ξαναλεω οτι 5V*0.5A=2.5watt πολυ λιγο... και εχεις εξαρτηση απο υπολογιστη...

δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου καλυτερα ενα τροφοδοτικο με ρυθμιζομενη ταση εξοδου που εχεις μεγαλυτερες δυνατοτητες
στο ιδιο κοστος.

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #18 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:27 »
φίλε μου δε παίζει με 500μΑ. απόδειξη δε λειτουργεί αν το συνδέσεις στην πρίζα φορτιστών 500mA ούτε 1000mA. πρέπει να παίρνει εύκολα 3Α! στο macbook air βγάζει ένδειξη πως επειδή τραβάει πολύ ρεύμα καλό είναι να μη συνδέσεις άλλες συσκευες στις άλλες usb. το χω δοκιμάσει σου λέω, δε λέω παπάτζες!

Αποσυνδεδεμένος e-aris

  • **
  • 315
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #19 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:30 »
Dx χωρις να το παιζω ειδικος(γιατι δεν ειμαι), μια θυρα usb ειναι 5V, ~500 mA. ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #20 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:31 »
αμα παιρνει πανω απο 500mA τοτε το ποιο πιθανον ειναι να καει η θυρα usb αν δεν εχει προστασια βραχυκυκλώματος.

Θ βαλω φωτο το mod μου που κοστιζει 7 ευρω συνολο ολο το πακετο ητ με εξωτερικη τροφοδοσια
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:36 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #21 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 17:52 »
παιδιά τι να σας πω.. το χρησιμοποιώ 2 μήνες τώρα.. το χω βάλει πάνω σε 6 διαφορετικούς υπολογιστές. και είναι πράγματι 4.8V και με άτμο πάνω.. δε ξέρω αν έχει κάποιο κύκλωμα πάνω για να αυξάνει το ρεύμα (δε ξέρω και αν γίνεται άλλωστε). έχω mod έχω δοκιμάσει vv ego στα 4.2v και αυτό είναι πολύ πιο δυνατό.. και δε μου χει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα σε κανέναν υπολογιστή! πραγματικά αν δε με πιστεύετε αξίζει να δώσετε 7.5$ και να το διαπιστώσετε απο μόνοι σας.. Δε περιγράφω άλλο!!! Τέλος!!!  :))  :))  :))

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #22 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 18:07 »
σε πιστευουμε καθως εκανα και εγω usb mod με ενα καλωδιο usb που βρηκα και παιζει καλα
αλλα εκανα και με ενα τροφοδοτικο σαν αυτο που λεω και η διαφορα ειναι τεραστια υπερ του τροφοδοτικου.

Οποτε εφοσον το κοστος ειναι ιδιο γνωμη μου παρε το τροφοδοτικο γιατι η usb δινει 2.5 watt max
και με 2.5 watt ξεχνας τις κοφτες τζουρες σαν να ειναι κτ.

το τροφοδοτικο δινει 10++ watt οποτε μπορεις να βαλεις απανω ειδικο ατομοποιητη μεγαλης αντιστασης για μεγαλα ντουμανια.
Ακομα μπορεις να βαλεις πανω παραπανω απο 1 ατμοποιητες και να δουλευουνε παραλληλα αν θελουνε στον ιδιο χωρο να ντουμανιαζουνε παραπανω ατομα...

θα κανω post σε λιγο το mod αυτο να δειτε ποσο απλο και φτηνο ειναι και δινει πολλα watt
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2011, 18:15 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 18:51 »
Αναμένουμε.

Αποσυνδεδεμένος Christos_77

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 18:54 »
Για να μην μπερδεψουμε παντως τον φιλο που ξεκινησε το ποστ αλλα και ολους οσους ψαχτουν σε λυση 5V passthrough  για το σπιτι-γραφειο αλλα και το αυτοκινητο, αυτο που κανει ενα passthrough "κακο" δεν ειναι η ιδια η συσκευη (που σιγουρα θα πρεπει να εχει καποιες κατασκευαστικες προδιαγραφες τις οποιες ομως δεν μπορουμε και να τις ξερουμε βλεποντας μονο τη φωτογραφια τους).Αυτο που το κανει ¨κακο" ειναι η συσκευη τροφοδοσιας του.Αυτο που λεει ο nikosqt ειναι μια καλη λυση με πολλα πλεονεκτηματα αλλα και ενας φορτιστης τοιχου και αυτοκινητου με εξοδο 5V και 2Α (10Watt)κανει τη δουλεια που θελουμε για το passthrough χωρις να σε κανει να νιωθεις οτι εχεις στησει σετ για ηλεκτροσυγκολληση...Σαν καπνιστης εκανα βαρυ καπνο και χοντρα στριμμενα τσιγαρα και το ατμισμα στα 10W που αποδιδει ενας τετοιος φορτιστης ειναι παραπανω απο υπεραρκετο και πολλες φορες ενοχλητικο οποτε νομιζω οτι ειναι υπερβολη να ψαχτει καποιος για κατι παραπανω.Ολα αυτα βεβαια ειναι γουστα απλα το ανεφερα γιατι καλο ειναι να συγκρινουμε τις αποδοσεις με βαση τις καπνιστικες μας πρων συνηθειες ωστε να βγαζουμε συμπερασμα για το τι ζηταμε και θελουμε απο μια συσκευη πριν τη χρησιμοποιησουμε.(Με το 5V passthrough χρησιμοποιω 9αρι και λιγες φορες 12αρι υγρο.)

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 19:13 »
δε ξέρω από ηλεκτρονικά.. και πολύ πιθανό αυτό που λες να ναι καλύτερο. να ρωτήσω όμως κάτι απλό;; αν υποθέσουμε πως μια usb δίνει 0.5Α I=V/R, άρα με έναν άτμο 2Ωμ η πραγματική τάση στα άκρα του άτμο θα ήταν V=0,5*2=1V.. πράγμα που σας διαβεβαιώ πως δεν ισχύει.. άρα α)μήπως κάτι δεν έχετε υπολογίσει εσείς σωστα β)κάνω εγώ κάπου λάθος; δε το λέω επικριτικά.. αν ξέρετε εξηγήστε και σε μένα..

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 19:45 »
οχι δεν κανεις λαθος σε κατι ετσι ειναι που τα λες
το κυκλωμα υπερλειτουργει γιατι ενας ατμο 2 Ohm μπορει να τραβηξει 2.5Α στα 5V
οποτε αν η πτωση τασης στη usb δεν ειναι 4V τοτε υπαρχει υπεροδηγηση του κυκλωματος και υπαρχει κινδυνος
να καει η usb ...

Και θα μου πεις γιατι δεν καηκε μεχρι στιγμης ? Γιατι πολυ απλα το κυκλωμα λειτουργει για λιγη ωρα οσο τραβας την τζουρα
και υπαρχει και μια πτωση τασης στην usb οποτε γι αυτο δεν καηκε καποια θυρα.

Τετοια passthrough σε χαμηλης αντιστασης ατμοποιητες ειναι παντα επιφοβα να μας καψουνε τις usb του υπολογιστη...

Οποτε μακρια απο τετοιες συσκευες... δεν λειτουργουνε σωστα και εντος προδιαγραφων με χαμηλης αντιστασης ατμοποιητες.

Αποσυνδεδεμένος Christos_77

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 19:50 »
Φιλε μου αρχικα να παρουμε σαν βαση οτι αν το αποτελεσμα του passthrough που χρησιμοποιεις, εσενα σου ειναι ενταξει,τοτε τα αμπερ ,τα βολτ και τα ομ ειναι κατι που οπως οταν καπνιζες δεν τα λογαριαζες,ετσι και τωρα λιγο θα πρεπει να σε ενδιαφερουν.Στην τελικη ειπαμε να ατμισουμε και οχι να γινουμε πυρηνικοι επιστημονες οταν εχουμε και αλλα πραγματα στη ζωη μας για να ασχοληθουμε :thumpup:.Βεβαια,οσο ζουμε,μαθαινουμε..!
Οσο για την ερωτηση σου,για να σου απαντησω πολυ απλα,η σχεση V=Ι*R και ολα τα υπολλοιπα,ειναι κατι που δεν εχει σταθερες τιμες αλλα αλλαζουν.Μονο σε ενα σταθερο και "τυποποιημενο"κυκλωμα  μπορεις να πεις οτι εχεις τις τιμες σου σταθερες..Για να μην ξεφυγουμε ομως,θα σου πω οτι σε αυτο που ανεφερες,το θεμα δεν ειναι μονο ποσα μιλιαμπερ "επιτρεπει" η usb αλλα και τα βολτ που δινει,το οποιο δεν ειναι 1!Το προβλημα με τη λειτουργια του passthrough στη θυρα του υπολογιστη ειναι οτι επειδη εχει περιορισμο στα αμπερ αναγκαστικα ριχνει την ταση εξοδου της θυρας για να μπορεσει να λειτουργησει.Εδω παμε σε αλλες λεπτομερειες που θα ξεφυγουμε τελειως αν αναλυσουμε το αν ειναι η μπροστινη η πισω usb θυρα,τι τροφοδοτικο εχει ο υπολογιστης και τετοια.Τα αν δινει 5V η αν δινει 4.8,4.6 η 4.4 ειναι κατι που σε συναρτηση με τα μιλιαμπερ που "επειτρεπει"σου βγαζουν το τελικο αποτελεσμα.
Με τη φθηνη και πρακτικοτατη λυση του φορτιστη-ανταπτορα τοιχου και αυτοκινητου με εξοδο 5V και τουλαχιστον 2 αμπερ(τα οποια ειναι υπεραρκετα)θα δεις πραγματικα μεγαλη διαφορα στο ατμισμα,κατι που δεν ειναι σιγουρο οτι θα σε ικανοποιησει γιατι μπορει να σου φανει υπερβολικο!!Οταν καπνιζαμε δεν ρωταγαμε τι τσιγαρα κανει ο αλλος για να βαλουμε και εμεις ας πουμε τρια τσιγαρα στο στομα να κανουμε και τα ιδια ντουμανια..

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:34 »
Λοιπον αυτα που λεμε εδω δεν ειναι για πυρηνικούς επιστημονες.
Ειναι φυσικη της 2ας λυκειου τα κυκλωματα αυτα...

Δηλαδη ειναι οι 2 κανονες του kirchhoff και ο νομος του ohm.

Επισης το οτι παιζει σε 1 υπολογιστη καλα ή οτι παιζει για μερικα secs καλα δεν σημαινει οτι το κυκλωμα και ασφαλες...
Οταν γινετε overdrive το κυκλωμα ζοριζονται τα στοιχεια και μπορει να μην καιγοντε σε 20 secs αλλα σε 60 η σε 120 secs μπορει να καουνε

Δειτε εδω φτηνο κυκλωμα για ητ
κοστος
variable voltage τροφοδοτικο 5 ευρω για passthrough
led + button + αντισταση + καλωδιακια 1 ευρω
cartomizer 510   1 ευρω
για φορτιστη βαζετε το κινητο σας (ολοι εχουμε κινητο ετσι δεν ειναι / και ενα παραπεταμενο σαραβαλο μπακατελα κανει)
συνολο 7 ευρω ητ που σαρωνει

και με 2 εξτρα ευρω βαζεις την μπαταρια nokia κινητου που βλεπετε (ειναι 3.7V/1000mAh)
και 1 ευρω θηκη μπαταριας
και φτιαχνεις συνολο 10 ευρω ητ με μπαταρια και pass through με μεγαλο wattage

Αν καποιος ειναι μερακλης τα βαζει σε ενα ωραιο κουτακι

Επισης εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να φυσας εξω τον καπνο και να πεταγετε απο μπροστα(ειναι ωραιο εφε)
και αναλογα ποσο βαζεις το κεντρικο καλωδιακι μεσα στο cartomizer να ρυθμιζεις το ποσο σφιχτη ειναι η τζουρα.

Στη θεση του cartomizer φυσικα μπορεις να βαλεις οτι θελεις ... πχ τον δικο σου ατμοποιητη
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:43 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος dxdydz

  • ***
  • 525
Απ: ψανχω καλο passthrough
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 20, 2011, 21:44 »
ετσι συμφωνώ.. επειδή εμένα δε πιάνουν όμως τα χέρια μου, έχεις να προτείνεις κανένα φθηνό φορτιστή μπρίζας σε usb;; για ασφάλεια γτ το λαπτοπ είναι και ακριβό.. δηλαδή μπριζα και να δίνει output τουλάχιστον 2.5Α  ώστε να βάζω πάνω το pass. το μόνο που έχω βρει είναι οι φορτιστές ipad που δίνουν 5v μέχρι 2.1Α. (3$ στο e-bay). πάντως παιδιά δε ξέρω αν ζορίζεται το λαπτοπ ή έχει σαν ασφάλεια την μπαταρία.. αποδίδει εξαιρετικά.. το ρωτάω ΟΧΙ γιατί δεν μου αποδίδει αλλά για να μην μου μείνει η μητρική καμια μέρα στο χέρι..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180554 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536142 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59768 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237392 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15562 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12