vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Mantis039, Jorge, gfilip

Twitter

Steam Crave Mini Robot MTL RTA

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Steam Crave Mini Robot MTL RTA
« στις: Αυγούστου 31, 2021, 23:56 »

(Το προϊόν το παρέλαβα από τη Sourcemore)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)





Με τον κωδικό SCMR ο ατμοποιητής κοστίζει $28.73
(δεν κερδίζω απολύτως τίποτα από τον εκπτωτικό κωδικό)

Sourcemore Site


Ο Mini Robot είναι κατά βάση MTL ατμοποιοητής και έχει διάμετρο με το ίσιο τζαμάκι 23mm
και με το bubble τζαμάκι έχει 27mm αλλά συνεχίζει να έχει 23mm διάμετρο στη βάση του.

Έχει ύψος 41.35mm και χωρητικότητα υγρού 2ml με το ίσιο τζαμάκι και 3ml με το bubble.

Η συσκευασία περιλαμβάνει τον ατμοποιητή, ένα δεύτερο πλαστικό επιστόμιο, ορινγκ,
ενα κατσαβιδάκι, ένα δεύτερο ίσιο τζαμάκι, ένα bubble τζαμάκι, διαφορετικά σετ πιν,
ένα τυφλό πιν και δύο αντιστάσεις. Οι δύο αντιστάσεις είναι από SS316L, 26g στα 0.50Ω η κάθε μία.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω δύο χρώματα.




Ο αέρας εισέρχεται μέσα στον ατμοποιητή από τις βίδες που είναι σαν αυτάκια στο πάνω μέρος του τοπ καπ και χτυπάει την αντίσταση από τα πλάγια κάτω. Οι βίδες-πιν αυτές αλλάζουν ανάλογα τα γούστα του καθενός. Τα διαθέσιμα πιν στη συσκευασία είναι 2x1.2mm που είναι ήδη εγκατεστημένα, 2x1.6mm, 2x0.8mm και ένα τυφλό πιν αν θέλουμε να χτυπάει ο αέρας την αντίσταση μόνο από τη μία πλευρά. Φυσικά υπάρχει και η επιλογή να μην έχουμε καθόλου πιν αλλά όπως είναι κατανοητό ο ατμοποιητής δεν δουλεύει καθόλου σωστά έτσι.

Μετά τον Glaz Mini, που όσοι τον δοκίμασαν ξέρουν πόσο καλός είναι, η εταιρεία τα καταφέρνει ακόμα μία φορά να βγάλει έναν ατμοποιητή που παίζει MTL αξιοπρεπέστατα. H μόνη διαφορά είναι ότι ο συγκεκριμένος πραγματικά δεν βλέπεται, δεν ξέρω πόσοι ατμοποιητές υπάρχουν που είναι χειρότεροι στο μάτι. Πραγματικά, θέλει πολύ προσπάθεια για να βγάλεις κάτι τόσο άσχημο ενώ παράλληλα δουλεύει τόσο καλά.

Και τα δύο επιστόμια της συσκευασίας, τα οποία είναι ίδια εκτός από το υλικό κατασκευής, είναι πολύ καλά και βολικά και δεν ένιωσα την ανάγκη να βάλω κάποιο άλλο δικό μου. Όπως είναι φυσικό, το delrin επιστόμιο ζεσταίνεται πολύ λιγότερο από το άλλο οπότε ήταν και αυτό που προτίμησα να έχω μόνιμα στον ατμοποιητή. Απλά έτσι ο ατμοποιητής ανεβαίνει ακόμα ένα επίπεδο στο ασχημόμετρο και σχεδόν το τερματίζει.


Για την αναπλήρωση τώρα του υγρού ακολουθούμε μια άλφα διαδικασία. Το επιστόμιο κουμπώνει πάνω σε μια βάση η οποία ξεβιδώνεται από το τοπ καπ για να βρούμε στο εσωτερικό τη μεσαία τρύπα από την οποία ανεβαίνει ο ατμός όταν παίρνουμε τζούρα και τέσσερις ακόμα μικρότερες τριγύρω του. Σε αυτές τις τέσσερις μικρές τρύπες είναι που βάζουμε τη μύτη του μπουκαλιού για να γεμίσουμε με υγρό το τανκ. Δεν ξέρω πως το σκέφτηκαν όταν τον έφτιαχναν ή αν δοκίμασαν ποτέ να γεμίσουν για να δουν αν δουλεύει καλά αλλά σιγά μη δοκίμασαν. Οι τρύπες δεν είναι μικρές αλλά είναι υπό γωνία και είναι τόσο δίπλα στη κεντρική τρύπα που θες δε θες, ειδικά αν καταλάθος βιαστείς λίγο παραπάνω, θα ντριπάρεις υγρό πάνω στην αντίσταση. Δεν έχω κάτσει να σκεφτώ πως θα μπορούσαν να το κάνουν διαφορετικά αλλά θα έπρεπε να το σκέφτουν αυτοί. Πρώτον, θες δε θες πιάνεις το επιστόμιο για να ξεβιδώσεις γιατί η βάση είναι αρκετά μικρή και θέλει να έχεις παιδικά δάχτυλα για να πιάσεις μόνο εκεί. Μετά, τα πιν-βίδες που προεξέχουν σου σπάνε επίσης τα νεύρα όταν θες να ξεβιδώσεις για να γεμίσεις με υγρό. Τέλος, όσο πιο μεγάλο το μπουκάλι τόσο πιο μπελαλίδικο στο γέμισμα.




Τα πιν αέρα βιδώνουν και ξεβιδώνουν πανεύκολα, πολλές φορές τα ξεβίδωνα με τα δάχτυλα χωρίς να χρησιμοποιώ κατσαβιδάκι αλλά χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν βιδώνουν καλά. Μετά από αρκετές δοκιμές πιστεύω ότι με τα 1.6mm πινάκια ο ατμοποιητής χάνει σε όλα με ότι στήσιμο και να κάνεις γιατί η τζούρα δεν μου αρέσει καθόλου, η γεύση πέφτει άπειρα και ο αέρας που πάει να μπει είναι παραπάνω από αυτός που τελικά καταλήγει να χτυπάει την αντίσταση. Από την άλλη με τα 1.2mm πινάκια ο ατμοποιητής αρχίζει και δείχνει τι μπορεί όντως να κάνει. Ο αέρας αρχίζει να σφίγγει οπότε ανεβαίνει η γεύση, ο ατμός ανεβαίνει πιο γεμάτος και πυκνός και πλέον έχουμε έναν λίγο αεράτο MTL ατμοποιητή. Προσωπικά όμως τον ατμοποιητή μετά από όλες τις δοκιμές τον έχω πλέον μόνιμα με τα 2x0.8mm. Σφιχτή τζούρα χωρίς να πονάνε τα μάγουλα και η καλύτερη γεύση που μπορεί να δώσει ο ατμοποιητής.

Από στησίματα δοκίμασα με απλά σύρματα και έφτασα μέχρι MTL fused clapton τα οποία έβγαλα σχετικά γρήγορα γιατί ο ατμοποιητής για μένα δεν μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα με τέτοια σύρματα. Οπότε δοκίμασα μονόκλωνα ni80 και κανθαλάκι με διάμετρο 0.32μμ, 0.4μμ και 0.45μμ. Τα 0.32μμ δυστυχώς τα έχω αφήσει εδώ και πολύ καιρό οπότε εγώ δεν κατάφερα να το ευχαριστηθώ και βρήκα τη χρυσή τομή στα 0.4μμ και 0.45μμ είτε κανθαλάκι είτε ni80, εγώ πήρα πολύ ωραίο αποτέλεσμα και με τα δύο.

Συνοψίζοντας, δεν μου έφυγαν τα αυτιά από τη γεύση αλλά είναι μια χαρά και με τα net υγρά που έκανα όλες τις δοκιμές και συνεχίζω να τον ατμίζω με τέτοια υγρά, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει απίθανα μικρή κατανάλωση, αν θυμάστε και ο Glaz Mini γέμιζες και δεν τελείωνε, οπότε ακόμα και τα 2ml είναι μια χαρα αρκετά με το ίσιο τζαμάκι. Η τζούρα του είναι πραγματικά απαλή και αθόρυβη. Χωρίς να είμαι ειδικός, εγώ νιώθω έντονα το χτύπημα στον συγκεκριμένο. Τέλος άφησα τις διαρροές οι οποίες φυσικά και δεν υπάρχουν λόγω κατασκευής του ατμοποιητή.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8187 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33852 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237140 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 525 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136069 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085057 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10014 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478653 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy